Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kendin-yap Amatör Oto Garajı Yapımı

Muhammed E.

Önerilen Mesajlar

Evinin önünde garaj yapmaya müsait yeri olup da az bir meblağ ile garaj isteyenlere belki faydalı olur düşüncesi ile kendi yaptığım garajı paylaşıyorum.

NOT: Daha önce yapım aşamasında yazılar bazıları. Yani yapıyorum, yapacağım yazan yerler olabilir. Şu an garaj bitti :)

Garajın ebatları 5x3x2 (UxGxY) metre olacak.

Genelde 5*10 ağaçtan yapıyor çevremdekiler ama ben demir profillerden yapayım diye düşündüm. Maliyet biraz daha artacak tabi ki ama daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. Hem de sonradan sökülüp taşınabilir.
Kısaca bahsetmek gerekirse, ilk resimdeki gibi bir garaj olacak. Köşe profilleri kendim kaynattım, 30*30 mm ebatlarında demir profil kullandım, bunun içine de 2*25mm profil demirlerinden şekildeki ebatlarda kestirip denk geldiği yerden delip sökülebilir vida ile tutturacağım. Ayaklarını da yaklaşık 20cm toprağı kazıp oraya beton atmayı düşünüyorum. En son olarak da ön kısım hariç her tarafı branda ile kapatacağım.

Maliyet olarak 25*25 demirin 6m sine 18tl diyorlar, toplamda 54m gerekli ve yaklaşık 150TL demir profilin ücreti. Branda 8x8 metre şeklinde 120TL ye aldım. Özel olarak diktirebilirsiiniz de.

Demir iskeleti birbirine birleştirdim, bugün de yerine koyup ayaklarına da beton döktüm ;) Merak edenler için 1 torba çimento + 4 teneke kum kullandım. Şimdi sıra brandada.

Kullanmış olduğum ürünlerin maliyeti:
- 54m 25*25 demir profil 135TL
- Akıllı vida 10TL
- Branda 8x8 m yaklaşık 120TL

- Çimento + kum = 10TL

Yani toplam 250TL gibi birşey.

Buyrun tüm resimler. ;)

PHOTO_20161006_175753 (Custom).jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

PHOTO_20161006_175714 (Custom).jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban yazdı:

Elinize sağlık. Bence toprağa giren ayaklara çaprazlamasına toprağa metal saplayarak sağlamlaştırın. Rüzgar sıkıntı yaratabilir. Umarım anlatabildim.

Toprakla bağlantı noktalarında büyük bir kova kadar beton var hepsinde :) SIkıntı olacağını sanmıyorum. Çok rüzgarlı zamanlar da oldu birşey olmadı. O resimlerden sonra sizin dediğiniz gibi demirler arasında destek için başka demirler vidaladım. Şimdi daha sağlam oldu :)

PHOTO_20170104_160400 (Custom).jpg

--2 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Zafer Yusoğlu yazdı:

İyide kar yağınca ne yapacağını merak ediyorum. :)

Bugün 20cm den fazla kar yağdı. Dediğiniz gibi biraz sıkıntı oldu, gidip temizlemek zorunda kaldım :) Gerçi temizlemesem de birşey olmaz belki ama işi garantiye alalım. Tavan hafif esnedi ama birşey olmaz tahminimce. Şimdiki aklım olsa ara geçişleri 25mm lik profillerden yapıp asıl iskeleti 30mm den yapardım. O şekilde daha sağlam olurdu.

Adsız.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Osman Türkol yazdı:

Çatıya sactan oluklu olanlarından atın,Karadeniz de öyle yaparlar kar tutunamaz ve aşağı kayar

Haklısınız da o zaman maliyet çok artıyordu :) Kendi evim olsa burası yine yaparım ama kiracı olduğum için belki seneye bırakıp gideceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence hiç sağlıklı değil. İyi bir rüzgar bu direkleri yerinden söker atar. Hani 2 sene hiç sıkıntısız kullanırsınız ama 1 saatte olan olur. Ayrıca çoğu yerde özel mülkiyette dahil bir çok garaj belediye ekipleri tarafından bertraf edildi. Usulune uygun olmayan garaj ve depoları bir çok belediye yıkıyor bilginiz olsun. Yine de sizin içinize sindiyse güle güle kullanın. Arabaya aşıksınız belli. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Berat Hasbek yazdı:

Bence hiç sağlıklı değil. İyi bir rüzgar bu direkleri yerinden söker atar. Hani 2 sene hiç sıkıntısız kullanırsınız ama 1 saatte olan olur. Ayrıca çoğu yerde özel mülkiyette dahil bir çok garaj belediye ekipleri tarafından bertraf edildi. Usulune uygun olmayan garaj ve depoları bir çok belediye yıkıyor bilginiz olsun. Yine de sizin içinize sindiyse güle güle kullanın. Arabaya aşıksınız belli. :) 

Hocam yan taraftaki garajları görseniz çok daha derme çatma ama hala ayaktalar :D Ben onları öyle görünce benimki en sağlamı hakkaten :) Tavsiyeniz için teşekkür ederim yine de. Arsa konusunda da bu alan bizim ev sahibinin kendi arsası olarak geçiyor, sonradan aradan yol geçmiş. Yani sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ki olsa da en fazla parçalar toplarım hepsini sıkıntı yok. Arabamı koruduğu günü kar sayarım :) Şu karlı günlerde bile cam kazımak derdinden kurtardı ya o bile yeter...

Bakın hatta bir resim ekleyeyim etraftaki diğer garajlar bunlar :)

51bedc3b99d8909548add61e47281356.png

--1 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Ben olsam catiyi daha dar aciyla yapardim. Sayet biriken kar ve yagmur suyunu branda tasiyamayip yirtilabilir.

Yaklaşık 30cm falan kaldırdım ortasını ama daha fazlası da çok abes olur gibi geldi. Çok fazla kar yağmıyor buralara o yüzden sıkııntı olmaz diye düşündüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Ankara da yağmıyor ki. yağsa 5 dk da kardanadmin :D

Ankara'da geçen hafta yağdı işte, yaşadık gördük ettik; olağan şeyler bunlar :D Kışın kar yağar yazın güneş ısıtır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.