Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Car Of The Year 2017 - 7 Finalist Açıklandı

Yakup Ç. A.

Sizce Yılın Aracı Hangisi?  

45 üye oy kullandı

1. 1. Sizce Yılın Aracı Hangisi?

• Alfa Romeo Giulia
      14
    • Citroen C3
      0
    • Mercedes E-Class
      6
    • Nissan Micra
      1
    • Peugeot 3008
      3
    • Toyota C-HR
      9
    • Volvo S90/V90
      12

Önerilen Mesajlar

2017 Yılın Aracı ‘Car of the Year 2017′ finalistleri açıklandı. Anket de eklendi.

2016 başlığı burada

http://www.caroftheyear.org/nominees/2017_1/coty

Nedense geçen yıla göre çok erken açıkladılar adayları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Süleyman Ünal yazdı:

Kriterleri tam olarak bilmiyorum ama Megan'ı niye koymamışlar acaba?

Uluslararası bir jüri söz konusu, jüri üyelerinin basın mensubu olması ve işleri gereği otomobil incelemeleri yapıyor olmaları şartı var, mesela Türkiye'den de Sabah yazarı Ufuk Sandık jüri üyesi.

Yılın otomobili son 12 ayda en az beş Avrupa ülkesinde satışa sunulan, üretim yeri, sınıf ve teknik alt yapıdan bağımsız yeni otomobillerden seçiliyor, makyaj sayılmıyor, yeni olması şart. 

Kullanılan kriterler: Tasarım, konfor, güvenlik, ekonomik olma hali, sürüş dinamikleri, performans, işlevsellik, çevreye etkisi, sürücü memnuniyeti ve fiyat. Özellikle teknolojik yenilikler (inovasyon) ve fiyat/kalite oranı öncelenen özellikler.

Son oylamaya 7 araç kalıyor, her jüri üyesinin en az 5 araca dağıtabileceği 25 puanı var ve tek bir araca en fazla 10 puan verebiliyor.

Puanlama sonucunda en yüksek puanı alan da yılın otomobili oluyor. Sıralama yok, tek kazanan var. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toyota C-HR sadece Türkiye'de üretiliyor sanırım. C-HR seçilsin de ülkeye faydası olsun... Zaten bu tür yarışmaların objektifliğine inanmıyorum, piyasa Alman otomotiv medyasının elinde olduğu için kendi araçlarından ihtiyacı olanı seçiyorlar genelde... Gerçi bu yıl yedikleri naneler çok dillendi almanları seçtirmekten çekinebilirler bi süre :)

Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Abdussamed Acar yazdı:

Toyota C-HR sadece Türkiye'de üretiliyor sanırım. C-HR seçilsin de ülkeye faydası olsun... Zaten bu tür yarışmaların objektifliğine inanmıyorum, piyasa Alman otomotiv medyasının elinde olduğu için kendi araçlarından ihtiyacı olanı seçiyorlar genelde... Gerçi bu yıl yedikleri naneler çok dillendi almanları seçtirmekten çekinebilirler bi süre :)

Bana da fransız ve italyanları seçmek için bir taraflarını yırtıyorlar gibi geliyor. 

BU arada Türkiye üretimi uzay mekiği yapsan orada seçmezler. O yüzden seçilmeyecek tek arabanın C-HR olduğunu söyleyebilirim.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Abdussamed Acar bence fazla Türk işi yaklaşmışsın. 

@H. Cenk de öyle sanki.

Jüriye bakarsak, kişiler ve yazdıkları yayın organı:

AVUSTURYA (2)
Horst Bauer - Kurier

Gerhard Nöhrer - Kleine Zeitung

BELÇIKA (2)
Stéphane Lémeret - Auto Trends

Tony Verhelle - AutoGids

ÇEK CUMHURİYETİ (1)

Jiri Duchon - Automobil Revue

FRANSA (6)
Thierry Etienne - Le Figaro

Didier Laurent - L'Argus de l'automobile

Yves Maroselli - Le Moniteur de l'Automobile

Stèphane Meunier - L'Automobile Magazine

Jean-Michel Normand - Le Monde

Alain-Gabriel Verdevoye - La Tribune

ALMANYA (6)

Holger Appel - Frankfurter Allgemeinen Zeitung

Ulla Ellmer - Kicker Sportmagazin

Timo Friedmann - mobile.de

Frank Janssen - Stern

Georg Kacher - Auto Bild, Car

Michael Specht - Automobilwoche

YUNANİSTAN (1)

Efstratios Chatzipanagiotou - 4-Wheels magazine

MACARİSTAN (2)

Zsolt Csikós - Totalcar.hu

Miklos Gajdan - Auto Magazin, Auto Piac

IRLANDA (1)
Michael McAleer - The Irish Times, Irish Cars

ITALY (6)
Silvia Baruffaldi - Auto & Design

Piero Bianco - La Stampa

Diego Eramo - Top Gear Italy

Massimo Nascimbene - Quattroruote

Alberto Sabbatini - AUTO

Giorgio Ursicino - Il Mesaggero

HOLLANDA (3)

Jaco Bijlsma - Auto Visie

Ton Roks - Octane

Gert Wisse - ANWB

NORVEÇ (1)
Rune Korsvoll - Motor magazine

DANİMARKA (1)
Søren W. Rasmussen - FDM/Motor

FINLANDİYA (1)
Velimatti Honkanen - Tekniikan Maailma

POLONYA (2)
Wojciech Sierpowski - AutoRok, Auto Moto

Maciek Ziemek - Auto motor i sport

PORTEKİZ (2)
Francisco Mota - AutoHoje

Joaquim Oliveira - International Correspondent

RUSYA (2)
Vadim Ovsiankin - Vedomosti, Autopanorama TV

Mikhail I. Podorozhansky - Autoreview

SLOVENYA (1)
Sebastjan Plevnjak - Avto Magazin

İSPANYA (9)
Félix Cerezo - El Mundo

Rafael Guitart - Coche Actual, Autovía

Alberto Mallo - Motor 16

Juan Carlos Payo - Autopista

Xavier Pérez - El Periódico de Catalunya

Pere Prat - La Vanguardia

İSVEÇ (3)
Jan-Erik Berggren - Expressen

Hakan Matson - Dagens Industri

Tommy Wahlström - Vi Bilägare

İSVİÇRE (2)

Urs Bärtschi - Blick/ SonntagBlick, Schweizer Illustrierte

Peter Ruch - Radical Mag, Automobil Revue

TURKİYE (1)
Ufuk Sandik - Sabah Gazetesi

İNGİLTERE (6)

Andrew English - The Daily Telegraph

Andrew Frankel - The Sunday Times, Autocar, Motor Sport

Paul Horrell - BBC- Top Gear, The Daily Express

Phil McNamara - Car magazine

Matthew Prior - Autocar

John Simister - The Independent, Evo

Kısacası çok uluslu ve göreceli saygın yayın organlarından oluşmuş bir jüri var. Ayrıca  her jüri üyesinin en az 5 araca dağıtabileceği 25 puanı var ve tek bir araca en fazla 10 puan verebiliyor.

Yani tarafgirlik yok diyemem ama pek kolay değil. 

Bu arada ben tuhaf bir şekilde yeni Micra'yı şanslı görüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Bu arada ben tuhaf bir şekilde yeni Micra'yı şanslı görüyorum.

Yok abi Leaf te çok fena çuvalladılar. Bu ödül kesinlikle sorgulandı. Bu adamlar arabadan anlamıyor mu diye. Binlerce insan araba daha fazla mesafe göstermesine rağmen yollarda kaldı falan. Uzunca bir süre nissana oy çıkmaz oradan .. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Cem Boneval yazdı:

göreceli saygın yayın organlarından oluşmuş bir jüri var.

Sen buna Türk işi desende benim bu saygın yayın organı konusuyla ciddi problemlerim var, hemen her sektörde yayın organlarının varolma nedenleri hiçte masum olmayan bir yöne evrilmiş durumda. Şu yaşadığımız dönemde tarafsız medya kocaman bir ütopya... (Henüz para kazanmaya bulaşmayacak kadar küçükler müstesna) Bu işin manipülasyonu oylamaya katılanları yada organizasyonu yapan medya unsurunu satın almak kadar basit yapılmıyor zaten, o kadar akıllıca oynanıyor ki oyun, bazı PR projelerinin detaylarını gördükçe yok artık diyorum bazen...

VW Emisyon Skandalına Karışmış USA 18 Milyar Dolar ceza kesmiş...

Apple vergi kaçırmış EU 8 milyar Euro ceza kesmiş...

Bizde bu haberleri "masum" & "tarafsız" medyadan dinliyoruz!

Türk işi bir paranoya ile diyorum ki; 3. Dünya savaşı zaten yaşanıyor... Ve taraflar sadece, zaten kayda değer bir şey satamadıkları halkları gerçek silahlar ile bombalıyorlar, savaşın silahsız asıl büyük kısmı ise silahla değil, medya ile yapılıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Abdussamed Acar yazdı:

Şu yaşadığımız dönemde tarafsız medya kocaman bir ütopya...

Elbette.

Hatta bunu daha ileriye götüreyim, bizim makale gönderdiğimiz bilimsel dergiler dahi kartelleşmiş durumda, ilaç çalışmaları pazarlama ve satış unsuru olarak kullanılıyor, yani sağlıkta bile.

İnsan doğası gereği her zaman bir güç ve iktidar savaşı olmuş, olmaya da devam edecek.

Tarafsızlık diye bir şey olamaz zaten. Tercih yaptığınız anda tarafsızlık bitmiştir. Sadece seçim kriterlerinin çoğunluk yararına ve adil olması istenir.

Batının farkı şu: Genelde önce işlevselliğe bakıyorlar, yeterli ise o zaman çıkarlarına hizmet edeni tercih ediyorlar. Bizde ise kişisel çıkarlara hizmet edecek olan işlevsel olsun olmasın ön planda olabiliyor. 

Konumuza dönersek bu kadar çok uluslu ve kalabalık bir jüri, böyle bir puanlama sistemi ile parayı verenin arabasını, şu ülkenin arabasını, düdüğü çalanın arabasını seçmez seçemez. Kuşkusuz manipülasyon olacaktır ama bu yine de koşullara uygun en adil seçimi yansıtır.  

Farklı düşünmek bence sanki biraz önyargı olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

bu kadar çok uluslu ve kalabalık bir jüri, böyle bir puanlama sistemi ile parayı verenin arabasını, şu ülkenin arabasını, düdüğü çalanın arabasını seçmez seçemez.

Seçer Cem abi seçer, hemde o jüri öyle bir seçer ki oynanan oyunu bile farketmeden seçer, sadece alet olur...

Batının ortalama kültürel gelişmişliği ile medyasının ekonomik sömürü kabiliyetini birbirine karıştırmamalı. Bu arada derdim bizdeki durum ile batıdakini kıyaslamak felan değil; dünyanın her yerinde medyanın hiç ama hiç masum olmadığı. Sendeki bu kıyas refleksinin "Türk işi" olmadığı kesin ,)

Evi bi türlü Barcelona'ya taşımadın ya hep ondan bunlar... :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Mert Yürüyen yazdı:

önce superb sonra e-class...

bu ne ya! iyice 60+ ya bağladın yani :içelim:

Minik burjuva olmak istiyorum belki ne biliyosun? Yavaş yavaş olacak işte.. Adım adım.

Como gölü kenarında kahvaltımı yapıp kısa bir yürüyüşten sonra yardımcım Archibald'ın getirdiği evrakları Montegrappa (MontBlack da olur) dolma kalemimle imzalasam, Jaeger LeCoultre saatime bakıp "vay anasını o kadar oldu mu yaa arçibıld?" diyip, çocuğu kreşten almak için Maybach'ıma binsem çok mu? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Alperen G. yazdı:

Minik burjuva olmak istiyorum belki ne biliyosun? Yavaş yavaş olacak işte.. Adım adım.

Como gölü kenarında kahvaltımı yapıp kısa bir yürüyüşten sonra yardımcım Archibald'ın getirdiği evrakları Montegrappa (MontBlack da olur) dolma kalemimle imzalasam, Jaeger LeCoultre saatime bakıp "vay anasını o kadar oldu mu yaa arçibıld?" diyip, çocuğu kreşten almak için Maybach'ıma binsem çok mu? 

...değil, az bile :) 

bu hikayede kalem olabilirim, saat olabilirim, hatta çocuk ve maybach ta olabilirm ama nedense arçibıld olma konusunda endişelerim var :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.