Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Bluetooth ve çoklu ortam sistemlerinin güncelleştirilmesi

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

• 1 yıl sonra...

Konuyu biraz hortlatacağım. 2011 c-max aracımda bluetooth ile telefondaki müzikleri dinleme konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Ekranda bluetooth bağlandığında yanan mavi bluetooth ışığı yandıktan sonra telefon (galaxy note 2)dan müzik açmak için aux tuşuna basıyorum. Ve müzik başlıyor. Sonra 1-2 saniye geçtikten sonra müzik kesiliyor 4-5 sn ses yok ve sonra tekrar başlıyor. Sorun bu olsa dert etmeyeceğim fakat aux tuşuna bastıktan sonra 1-2 sn içinde değil de 5-6sn sonra müzik kesilirse tekrar başlamıyor. telefonu açıp playerdan play tuşuna basmam gerekiyor. araç üzerinde herhangi bir play/pause tuşuda yok. ileri geri butonları işe yaramıyor. açıp kapatıyorum tekrar 2-3 sn müzik çalıyor ve duruyor, kaynağı değiştiriyorum yine aynı, sesli komut tuşunu açıp kapatıyorum yine aynı. Her zaman yapmıyor. Bu sorunun nedenini bir türlü bulamadım.

Yakın zamanda yeni telefon aldım. Bütün bağlantı problemlerim tarih oldu derken bir kaç gün sonra parça değiştirmek istediğimde ileri sarmaya başladı, 2-3 kez ile butonuna bastıktan sonra parça değiştirir oldu. Bir kaç gün daha geçtikten sonra açılışta müziğin kesilme problemi geri geldi. Eski telefonun günahını almışım.

Bu sefer radyoyu çöpe atmayı göze alarak yazılımını güncellemeye karar verdim. Az önce güncelleme işlemini tamamladım. İlk denemeler gayet olumlu yönde ilerleyen günlerde hortlama olur mu bilemiyorum. Güncelleme sonrası radyonun ekranında boş olan iki tuşa yeni fonksiyonlar geldi "karıştır" ve "tekrarla" özellikleri gelmiş. denemedim henüz çalışıyorlar mı diye.

Velhasıl indirdiğim dosyanın güvenilir olduğunu buradan ihtiyacı olanlara duyurmak istedim.

İlgili site ve açıklamalar burada http://digiex.net/guides-reviews/guides-tutorials/14009-ford-audio-bluetooth-usb-firmware-update-november-2012-release-how-update.html

Aracınızın modelini ve yılını kontrol edin, aracınız uyumlu değilse serviste güncelleme yapabilirsiniz. Gerçi ben 2014 yılında servise gidip güncelleyin dedim. Güncelledik dediler geri verdiler arabayı ama kandırıldığımı anlamam uzun süremedi. Neyse uzun hikaye orası.

usb belleği taktıktan sonra hata mesajı alıp "eee nolcak şimdi !" diyen arkadaşlar için açıklama metinlerini anladığım kadarıyla çevireyim.

1. Make sure your climate control is completely switched off to avoid the blower fan running which will cause the battery to drain faster. It's probably best to do this update after the vehicle has been driven for around 15 minutes or longer, to ensure the battery is freshly charged. If you receive low battery warnings during this procedure, it may cause the audio system to shut down and the update to fail. 
In reality you should be absolutely fine, and my battery is probably just past its best (yes, I received a 'low battery' message when I did the first update), but it's worth being cautious!

Öncelikle aracınızda klima, soğutma fanı vs gibi aküyü tüketecek cihazların kapılı olduğuna emin olun. Mümkünse en az 15 dk aracı kullandıktan sonra bu işleme başlayın. Akünüz zayıf ise bu işlemlere başlamayın.

2. Switch on the radio WITHOUT turning on the ignition
Kontak kapalı vaziyette radyonuzu açın.

3. Insert the memory stick into the USB socket
Usb Belleği takın

4. If nothing appears on the screen, switch to the AUX/USB input. You will then receive a message stating that there are no media files on the device.
Ekranda bir değişiklik olmazsa (ki olur normalde) AUX/USB tuşuna basın. İşte bu noktada hata mesajı alacaksınız. Kafayı takmayın almanız lazım zaten.

5. Now switch the ignition on but do not turn the engine on. If you don't have keyless start, turn the key two clicks to turn the ignition on. If you do have keyless start, press the button WITHOUT depressing the clutch (manual) or brake (automatic).
Kontağı açın fakat motoru çalıştırmayın. Debriyaja veya frene basmayın yani.

6. Now the radio should initialise and perform the update. It will display "Update running" (or words to that effect). 
Şimdi güncelleme başlamış olmalı.

7. DO NOT switch off the ignition, or switch on the engine during this time. The update will take up to 20 minutes to apply, and it feels a lot longer if you're sitting watching it! Now would be a good time to make a cup of tea.  

Kontağı kapatmayın yada açmayın, bu işlem yaklaşık 20 dk sürecek, arabadan uzaklaşın sağını solunu kurcalamayın. Bu arada anahtarsız çalıştırma varsa anahtarınızı araç içinde bırakın, içeride anahtar yok diye zırlayıp aküyü tüketmesin.

Edit: Güncelleme sonrası fark ettiğim değişiklikler;

- Güncelleme sonrası yeni eklenen "karıştır" ve "tekrarla" tuşları bluetooth bağlatısından müzik dinlerken bir işe yaramıyor usb'den müzik dinlerken işe yarıyor.

- Daha önceden radyo kapandığında bluetooth bağlı olsa bile tekrar açıldığında önce radyo açılıyordu, aux tuşuna basarak tekrar bluetooth a geçmek gerekiyordu. Artık açılışta bluetooth bağlantısı devam ediyor. Kontak kapalı ise bağlantı yapılıyor fakat müzik başlamıyor, açıldığında başlıyor.

- Bluetooth bağlantısı için başlangıç süresi çok kısalmış 1-2 sn de bağlanıyor.

Necati Ustundağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.