Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 02/21/2019 in all areas

 1. 24 points
  Ford Otosan ürün uzmanı ile Mk4 ile Mk3'ü karşılaştırıp, teknolojileri deneyimleyip anlatmaya çalıştık. Ayrıca merak edilen soruları da iletmiş olduk. Forumu iyi takip edenler birçok şeye hakimdir ancak, iyi seyirler tekrar ? Foruma yazılan yorumlar kuşkusuz ayrıca dikkate alınacaktır, eksik etmeyin derim ?
 2. 22 points
  Gerekli uygun parçaları tedarik ettikten sonra, işin zor kısmı olan şemaya göre uygun tesisatımızı hazır hale eksiksiz bir şekilde getirmemiz gerekli sistem inanılmaz hassas çalışıyor. Gerekli parçalarda bahsetmediğim, kör nokta modülleri braketi var onu ben kullanmadım. Çünkü RS arka tampona sahip olduğum için üretilen bir kör nokta braketi yok. Yapıştırma ile sabitledik. Radarların konumu doğru bir şekilde çalışabilmesi için standart tampon braketi olması işinizi oldukça kolaylaştırır. Çok hassas bir şekilde konumlandırılması gerekli. Ben fotoğraf olarak paylaşacağım. Biz yapıştırma ile mm lik olarak o hassaslığı sağladık. Tabi bu işlemlere geçmeden önce tavsiyem sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı Forscan'dan aktif edip, sistemin modülleri görüp görmediğini anlamak gerekli onun için SODL SODR olarak 2 modülü de görmesi ve tanıması gerekli. Görmez ise bu iki modülü bir yerlerde aksaklıklar var demektir. Diyelim ki gördü. Sistem gene doğru bir şekilde çalışmayacaktır. U3002 iletişim hatası alacaksınız. Bu hata araç kimliği ile uyumsuz hatasıdır. Bu hatayı gidermek için aracın şasesinin modüllere yazdırılması gerekmektedir. Bu anlatımı da @Semih O. yapacağını söyledi o benim dışımda, pası ona atıyorum. Benim Forscan üzerinden nasıl yapılacağı konusunda tecrübem yok. UCDS üzerinden yardım aldığım bir arkadaşım ile beraber yaptık. İzni olmadan onları maalesef paylaşamıyorum.
 3. 20 points
  Arkadaşlar umarım yararınıza olan bir konu olur. Daha önce Focus 3 aracımın kapılarına da yaptığım ve çok memnun olduğum yalıtımı bugün cmax aracıma da yaptım.Uygulamayı aşağıya sırayla ekliyorum. Eksik olan birşey görürseniz lütfen ekleyin. Bu arada 5m 20cm enindeki bitüself 99tl +kdv firex 123tl+kdv olmuş.Linklerini ekliyorum Firex 1m en 5 m boy 1cm kalınlık https://www.adetasyapi.com/1-cm-kendiliginden-yapiskanli-firex-sunger-5-m-top-halinde-satilir Bitüself 10m uzunluk 20cm en https://www.adetasyapi.com/bituself-oto-ses-yalitimi İlk olarak kapı kolunu trim aparatı ile alt kısmından çıkartıyoruz.Sonra cam kumandasının soketini çıkartıp kol parçasını uygun bir yere koyuyoruz.2 adet vidayı söküyoruz. Sanırım ön kapıda reflektörün de altında vida var. Yani önlerde 4 vida arkalarda 3. Sonrasında kapı açma kolunun içindeki plastik kapağı söküp altındaki vidayı çıkartıyoruz. Kapı döşemesinin alt kısmından trim aparatı ile çekerek çıkartıyoruz.Korkmayın en fazla birkaç tırnak kırılır. Kapı döşemesi çıktıktan sonra hoparlörü ve cam kumanda modülünü söküyoruz. Daha sonra siyah plastik kaplama var. Sözde yalıtım için konulmuş ama müzik biraz bass vurduğunda patlak hoparlör sesi çıkartan bu siyah kaplamayı yapıştırıcısını ortasından maket bıçağı ile keserek çıkartıyoruz. Daha sonra kapının iç kısmından sac kısmını elektronik kısımlara dikkat ederek balata spreyiyle tertemiz yıkıyoruz. İyice temizledikten sonra bitüselfi yapıştırmaya başlıyoruz. Dikkat etmemiz gereken en önemli şey bitüself ziftten oluşuyor.Sıcağı gördükçe daha yapışkan oluyor.Dolayısıyla bitüselfi güneşte yere serip ısınmasını sağlarsanız daha güzel yapışacaktır kapı sacına.Boş yer kalmayacak şekilde güzelce kaplıyoruz. Bitüself ile kaplama bitince bitüselfin üstüne firex kaplıyoruz. İyice yapıştığını kontrol edip plastik siyah sünger malzemeyi yapıştırıyoruz. Gelelim trim seslerine. Bu ses bass vurdukça siyah plastik kaplama malzemesinin altındaki kapı sacına vurması sonucu oluşuyor. Engellemek için firex den aşağıdaki gibi sac kısma yapıştırıyoruz. Böylelikle trim sesi kesiliyor. Haaa hoparlörün soketini unutmayın. Unutana da laf etmeyin pls.
 4. 16 points
  Benim için konunun siyasetle alakası yok ama devlet yönetimiyle alakası var. Milli ve yerli bir otomobil yapmak yeterli bir hedef olamaz. Milli ve yerli olan, zarar eden ve satılamayan bir otomobilimiz olacağına hiç olmasın daha iyi. Öyle olup olmayacağını da bilmiyoruz elbette. Ama konunun ele alınış şekli, şimdiye kadar ki yaklaşımlar, projelendirme sürecindeki belirsizlik ve konunun her aşamada bir siyasi şova dönüştürülmesi açıkcası beni pek umutlandırmıyor. Prototip hazırlanır, sessizce test sürüşleri yapılır, bu aylar alır, arada üretim yapılanma çalışmaları sürdürülür, model başarılı bulunursa fabrika inşasına başlanır ve işte o aşamada ilk Türk otomobili diye tanıtılırsa inandırıcı olur. Aksi göstermeliktir, ve hatta gösteriştir... Beri taraftan oldukça doymuş global bir piyasaya rekabetçi bir ürünle girmek imkansız olmasa da çok zor. Bunu G.Kore zamanında başardı, şimdilerde Çin uğraşıyor, Biz onlar kadar ne kaynak zenginiyiz, ne de verimli kullandığımız yetişmiş insan gücümüz var (burada vurgu verimli kullanmada). Bir takım para babaları zorla işe dahil edildiler. Onlar da milli duygular kadar kazançlarına bakarlar. Kazanç yoksa da şöyle veya böyle ortamı terk ederler. Ayrıca otomobil üreten bir ülke olmak bizim beşeri değerimizi artırmayacağı gibi, böyle bir ülkenin vatandaşı olmak beni daha kıymetli ve önemli yapmaz, Evrensel işbölümüne katkısı olan, insan haklarına saygılı ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak üstüme düşenleri fazlası ile yaptığımı düşünüyorum. Otomobil üretimi de bu çerçevede ülkenin ekonomik refahına katkıda bulunacaksa doğru adımdır, yoksa yanlış yatırımdır. Aksi düşünülemez. Yani özetle köstek falan olmuyorum, ama süreci son derece gayri ciddi buluyorum ve vatandaşın bir kez daha sömürülmekte olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncem yönetimde olan A partisi de olsa, B partisi de olsa, C partisi de olsa, süreç böyle olduğu sürece değişmez.
 5. 14 points
  Peugeot Cenevre fuarında yeni 208'i görücüye çıkarıyor. CMP platformu üzerine inşa edilen model, yuvarlatılmış hatlara, büyüğü 508'i anımsatan tasarım öğelerine sahip ve 30 kg hafiflerken 4 cm uzuyor ve 3 cm alçalıyor. En üst donanım düzeyi GTLine ile göz dolduran model daha dinamik ve fakat ağırbaşlı bir görünüme sahip. İç mekan genişlerken, bagaj sınıf ortalamasında kalıyor. Motor gamında 1.2L 3 silindirli makinenin değişik versiyonları var, 75 PS beş ileri manüel şanzıman, 100 PS ve altı ileri manüel şanzıman ve 130 PS sekiz ileri otomatik şanzıman başlıcaları. Özellikle sonuncusu bu sınıf için alışılmadık bir kombinasyon. Dizel motor olarak ise bir tek 100 PS altı ileri manüel şanzıman seçeneği var. Peugeot da dizelden uzaklaşıp elektriğe yaklaşanlardan. Nitekim salt elektrikli bir model de hazırlanıyor ve 136 PS 260 Nm 50 kWh bataryalı aracın 0-100 hızlanması 8,1 saniye, menzil ise 300 km üstünde veriliyor. Kokpit tasarımı da en azından GTLine serisi için şık ve kaliteli görünüyor. 10" multimedya ekranı, 3D gösterge tablosu, ortadaki şalter bataryası, küçük direksiyon dikkat çekici unsurlar. Küçüklerde savaş kızışacak gibi görünüyor.
 6. 14 points
  Dünya Ralli Şampiyonasında bir pilotu şampiyon yapan otomobile sahipseniz ne yaparsınız? Modeli ehlileştirip, yarış genlerine fazla dokunmadan, normal trafikte kullanmaya uygun hale getirirsiniz muhtemelen. Toyota da tam bunu yapmış, Ott Tanak'ın şampiyon olduğu Yaris'i alıp pist veya ralli için uyarlanabilecek, ama caddede sürme zevkinin de doruklarda olacağı bir model üretmiş. Çıkış noktası bu: Vardığımız nokta ise bu: Minik Yaris'te standart modele göre çarpıcı değişiklikler var, çamurluklar şişmiş, arka kapılar gitmiş, ön panjur heybetli radyatörleri soğutacak şekilde büyümüş, tavan 9 cm alçalmış ve ortaya bu minik dev çıkmış. Ön-arka ağırlık dağılımını olumlu etkileyecek şekilde sürücüye daha yakın yerleştirilen 1.6 motor 3 silindir ve 260 PS güç 360 Nm tork üretiyor. 1280 kg ağırlığındaki aracı bu güç 5,5 saniyede 100 km hıza taşımayı başarıyor, son hız ise 230 km/h ile sınırlandırılmış. Gücün tekerleklere aktarımı 6 ileri manüel vites kutusu üzerinden gelişmiş dört çeker sistemi ile gerçekleşiyor. İki kilitli diferansiyel seçilen sürüş moduna göre gücü 50:50, 30:70 ve 60:40 oranlarında aktarabiliyor. Belli ki yarış etaplarında ve pistlerde bolca Yaris göreceğiz gelecekte. Minik hothatch'leri dağıtmak üzere yola çıktığı kesin. Zehirler adamı bu...
 7. 14 points
  Başlığı yanlış yazmadım. Yeni Ford Fiesta R5, yani FIA Ek J Madde 261'e göre tanımlanmış ve Dünya Ralli Şampiyonasına katılmaya hak kazanan R5 sınıfı yarış aracı. M-Sport tarafından geliştirilen ve 28 yaşındaki genç mühendis Bernardo Fernandes'in eseri olan aracın sınıfına ciddi rekabet getireceği varsayılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Skoda Fabia R5 evo'yu tanıtmış ve ilk yarışında Kalle Rovanpera tarafından zafere taşınmıştı. Yeni Fiesta'nın bu üstünlüğü kırması bekleniyor. Teknik özelliklere gelirsek 1,6T motor 4000 dd gibi düşük bir değerde 290 PS üretirken azami torka da aynı devirde 475 Nm gibi yüksek bir değerle ulaşıyor. Beş ileri sekansiyel SADEV şanzıman gücün dengeli bir şekilde ön ve arka diferansiyeller üzerinden dört tekerleğe aktarılmasını sağlıyor. Toprakta 7x15, asfaltta 8x18 jantlar kullanılacak. Dört kaliperli Brembo frenler asfaltta 355, toprakta 320 mm disklerle etkin yavaşlama sağlıyor. Aerodinamik özellikleri tümden gözden geçirilmiş araç 1230 kg ağırlığında. Bakalım WRC2 sınıfında Camilli ile Sardunya'da ilk yarışına çıkacak aracın performansı nasıl olacak.
 8. 13 points
 9. 13 points
 10. 13 points
  2014-2015 öncesi Fiesta MCA'larda bulunmayıp güncellenen ICA serilerinde bulunan bel destek sistemini uyguladım. Parçaları Almanya'dan gelen arkadaşa getirttim 60 Euro'ya. Burada Ford'a sorduğumda bi kaç ay önce 600 TL den fazla fiyat vermişlerdi. İlerleyen aşamada yolcu koltuğuna da uygulayacağım, Gerekli olan parçalar; bel destekli mekanizma, mekanizmayı sabitlemek için 1 adet orjinal vidası ve mekanizma yönlendirme kolu...
 11. 12 points
 12. 12 points
 13. 12 points
  Programı yüklemeden virüs programınızı devre dışı bırakmanız ya da yükledikten sonra istisna olarak eklemeniz gerekebilir. Program özellikle BCM gibi bazı ana modüllere bağlanırken gerekli kalibrasyon dosyalarının indirilmesi amacıyla internet bağlantısına ihtiyaç duyabilir. 1. ADIM https://forscan.org/download.html adresinden aşağıdaki resimde 1 ile gösterilen kırmızı kutudaki bağlantıyı kullanarak FORScan'i bilgisayarınıza indirin. Herhangi bir değişiklik yapmadan kurulumu gerçekleştirdikten sonra programı çalıştırın. 2. ADIM Program arayüzü karşınıza geldiğinde sol taraftaki menüden direksiyon üzerinde soru işareti bulunan düğmeyi seçerek (resimde 1 numara), programın "Hakkında" kısmına ulaşın. Burada lisans tipini ve programın sizde bulunan kopyasının, bilgisayarınıza özel ürettiği seri noyu kırmızı kutuda (Hardware ID) göreceksiniz (resimde 2 numara). 3.ADIM Daha sonra FORScan'i indirdiğiniz sayfaya geri dönerek “Get free Extended Lisans" bağlantısını (resim de 2 nolu kırmızı kutu) takip edin. Üye girişi yapmanız istenecek. Eğer üyelik oluşturmadıysanız, hesabınızı oluşturacak adımları takip ederek üyelik oluşturun. Bağlantıya tıklayarak üye girişi yaptığınızda karşınıza resimde görülen sayfa gelecek. Bu kısımda sizden beklenen program ekranında gördüğünüz Hardware ID’yi sisteme girerek, hangi program kopyası için ne kadar süreli bir lisans oluşturacağınızı belirlemek. İsim ve telefon kısımlarını sistemin kabul edeceği biçimde doldurmanız gerekiyor. Doğruluğu size kalmış, yazmakta bir mahsur yok. Burada önemli olan hardware id. Yani yukarıda bahsettiğim seri no. Program ekranındaki Hardware ID'yi elle yazarak ya da Copy to Clipboard düğmesini kullanarak panoya kopyalayın internet sayfasında, yukarıda bahsettiğim kutucağa yazın ve "Generate" düğmesine basarak lisans dosyasının oluşturulmasını sağlayın. Aşağıdaki sayfayla karşılaştığınızda lisans dosyasını başarıyla oluşturdunuz demektir. Kırmızı daire ile gösterilen bağlantıya tıklayarak oluşturduğunuz lisans dosyasını bilgisayarınıza kaydedin. 4.ADIM Tekrar programa dönerek, "Hakkında" kısmında bulunan "Load Licence Key" düğmesine tıklayın. Karşınıza gelecek tarayıcıdan az önce indirmiş olduğunuz lisans dosyasını bularak, programa yüklemeniz gerekiyor. Kolaylık olması açısından indirdiğiniz dosyayı C kök dizinine kopyalayabilirsiniz. Dosyayı bulupi uyguladıktan sonra program değişikliklerin geçerli olması için yeniden başlatmayı soracak, onayladığınızda lisansınız 2 ay süreyle kullanılabilir olacak. 2 ay süreyle programı bütün özellikleri ile kullanabilirsiniz!
 14. 12 points
  Poloneköy buluşmamızda yapılan çekilişte bakım seti ve balata kazanmıştım. Sponsorumuz @ER-OL Otomotiv sağolsun tüm malzemeleri orjinal olarak gönderdi. Ekstra olarak 2 tk disk alımı yaptım ve kocaman bir koli malzemeyi getiren kargocu arkadaşın "Hocam traktör parçası mı var içinde, bu nasıl ağır bir koli" sitemine maruz kaldım Tekrar teşekkürler Berk...
 15. 12 points
  "Portekiz'in kuzeyindeki dağların arasından geçen virajlı N304, Avrupa'nın en harika sürüş yolu olabilir. Geniş, mükemmel bir yol yüzeyine sahip, ritmik virajlar ve inanılmaz manzaralar sunuyor. En iyi yanı ise, diğer sürücüler tarafından nadiren kullanılır." Ford Focus ST’i Avrupa’nın En Harika Sürüş Yolları serisinin son videosunu çeken gazeteci Steve Sutcliffe, “Üç gün süren film çekimlerinde zar zor yirmi araba daha gördük”. “Kuzeye ve güneye giden başka yollar var, bu yüzden sanırım çılgınca ve biraz kıvrık N304 herkesin dişine göre değil… ama keskin sürücüler için unutulmaz bir rota.” demiş ?
 16. 12 points
 17. 12 points
  Birkaç onyıl sonraki halimiz
 18. 11 points
  O hızlara hiç çıkmadığım için bilemiyorum. Çıksa çıksa belki şehirlerarası da gezen Semih çıkmıştır diyeceğim. 160a kadar ben bir şey hissetmedim. Sport modda çıkıyorsunuz değil mi o hızlara ; direksiyonun sport modda sert olması lazım benim bildiğim.. Konu dışı: Yalnız şerefsizim ilk bakışta konu ismini ereksiyonun sertleşmemesi okumuşum . Foruma troll mü geldi dedim. Artık ne göz varsa bende
 19. 11 points
 20. 11 points
  ABDde St Louis şehrinde tuzlama kamyonu
 21. 11 points
 22. 11 points
  2019 Yeni BMW 1 Serisi Tanıtıldı. Üçüncü neslinde arkadan tahriği terk edip önden tahriğe geçen 1 serisi başarılı olabilecek mi? Tüm Detaylar: https://anasayfa.focusclubtr.com/2019-yeni-bmw-1-serisi-tanitildi/ Tamamen yeni BMW 1 Serisi iç ferahlık açısından büyük bir adım attı. Enine motorlara ve daha düşük bir orta tünele sahip önden çekişli mimari, yolculara önceki modele göre gözle görülür derecede daha fazla alan sunuyor. Bu özellikle arka koltuktakiler için geçerli. Arkadaki yolcular ayrıca 13 milimetrelik daha fazla dirsek alanının keyfini çıkarırken, sürücü ve öndeki yolcu bu açıdan fazladan 42 milimetrenin rahatlığını sürecek. Bagaj kapasitesi 20 litre artarak 380 litre oldu (arka koltuk sırtlığı katlanmış durumdayken 1.200 litre). Bagaj bölmesinin minimum genişliğide 67 milimetre arttı. Ayrıca elektrikle çalışan bagaj ilk kez BMW 1 Serisi ile artık satın alınabilecek. Yeni model üç dizel ve iki benzinli motor seçeneği ile piyasaya sürülecek. BMW 1 Serisi ürün serisinde yeni olan, BMW 116d ve BMW 118i için bir seçenek olarak tanımlanabilen oldukça gelişmiş yedi vitesli Steptronic çift kavramalı şanzıman mevcut. BMW 118i 1.5L üç silindirli motor, 140 hp ve 220 nm. BMW M135i xDrive 2.0L dört silindirli motor, 306 hp ve 450 nm BMW 116d 1.5L üç silindirli motor, 116 hp ve 270 nm. BMW 118d 2.0L dört silindirli motor, 150 hp ve 350 nm. BMW 120d xDrive, 2.0L dört silindirli motor, 190 hp ve 400 nm. Sport Line içi
 23. 11 points
  Corumda bir kopru tasarimi, gunes yokken tasarlanmis olmali
 24. 11 points
 25. 11 points
 26. 11 points
  Öncelikle merhabalar, aslında çok daha önce foruma üye olup görüş ve önerileri paylaşmak, sohbet muhabbet etmek istedim amma velakin işlerin yoğunluğundan fırsat bulamamıştım. Malum son zamanlarda ekonomimiz çok iyi olduğundan artık bol bol zamanım var :)) 2004-2012 yılları arası bir fiil yurtdışında yaşadım ve sırasıyla 2002 Mustang GT, 2005 Audi A6, 2005 BMW 330 ve ülkeme dinmeden önceki son aracım İnfiniti FX 45... Memlekete döndüğümde 2012 model sıfır C180 AMG aldım. 2017'ye kadar da keyifle bindim ancak boyut olarak iri yapılıyım ve tahmin edersiniz araba bana oldukça küçük geldi. Benzin ve bakım masrafları da artmaya başlayınca D segmenti dizel araba araştırmaya başladım. Passat (şaşırmayalım:)) Superb, İnsignia ve Talisman modellerine baktım. Mondeo aklımda bile yoktu. Bahsi geçen araçların sıfır fiyatları 2016 yılında da yüksekti ve açıkçası temiz bir ikinci el araç almak daha mantıklıydı. Mersin Ford Ergin bayisinin önünden geçerken Mondeo'yu gördüm ve "allah allah bu da var dı niye bakmadım ki" diye düşünüp inceleyeyim dedim. Showroom da 2 adet sıfır mondeo mevcuttu. Biri 1.5 ecoboost titanium tam doluydu (sunroof adaptif led, tekno paket ve hafızalı deri koltuklu) diğeride 2.0 tdci style vardı. Fiyatlar tabi ki çok yüksekti. Test araçları da 1.5 ecoboost standart titanium modeliydi. Bayi sahibinin bindiği 1.6 tdci standart titaniuma gözü diktim 115 bin tl'ye bitirip 2 saat içinde aldım :)) Araç 16 bindeydi. Patron bindiği için test araçları gibi yıpranma veya hor kullanma mevcut değildi. Araç standart titanium modeli (sunroof, adaptif led, tekno paket ve deri koltuk mevcut değil) Aracı Mersin'den Gaziantep'e getirirken yol da full otoban olduğu için bol bol deneme yaptım. İlk izlenimlerim performans zayıftı ama kabul edilebilirdi. Yol konforu ve ses izolasyonu üst düzey. Sony Navigasyonlu (Sync3) müzik sistemi çok kaliteli. Kabin konforu ve koltuklar sınıf standartlarında. İç hacim genişliği ve ferahlık üst düzey. Direksiyon hissiyatı oldukça iyi. Gaz tepkimesi biraz zayıf ama motor gücü ve devasa boyutlara göre kabul edilebilir seviyede. Fren performansı çok iyi. 30 bin bakımına yaklaştığımda arabanın iç aksamlarında tıkırtılar çıtırtılar ufak tefek sesler belirmeye başladı. Bir çok kişi için belki önemli değildir ama beni çok rahatsız etti. Servis olarak Kahramanmaraş Kemak bayi ile çalıştım. Gaziantep Doğanlar bayi için çok yorum yapmak istemiyorum. Gaziantep'li üyeler bilir... Rutin 30 bin bakımına ek olarak garantiden ek izolasyon ve güçlendirmeler yapıldı ve ses durumu çözüldü. 50 bine yaklaşırken arada 1-2 kez "yağ değişim zamanı" uyarısı verdi. DPF (dizel partikül filtresi)'den korktuk tabi. Ama 2016 yılı modellerde (ledli sisleri olan) araçlarda bu problemin asla olmayacağı söylendi. Ford'a göre sorunları çözmüşler. Elektronik arıza olarak kayıt edildi ve motor kontrol edildi bir probleme rastlanmadı. Bakımdan önce direksiyon simidinin soyulmaya başladığını ve kötü duruma geleceğini farkettim. Servisle garanti kapsamında simidin değişimi olur mu diye sorduğumda "talep edelim, onay gelirse değişiriz" dediler ve hiç beklemediğim şekilde onay geldi, simit garantiden değişti. Bu arada 45 bin rutin bakımları yapıldı. Fiyat olarak şimdiye kadar rutin bakımlar 800-1200 tl arası kadar tuttu. 60 bin rutin bakımı yapıldı, üzerindeki good year lastikler Michelin Primacy 3'lerle değiştirildi. Ön göğüs tarafında klima üfleçlerinin olduğu bölgeden ufak sesler vardı, söküldü, izolasyon kuvvetlendirmesi ile sorun çözüldü. Ek olarak klima bakımı ve detaylı iç temizlik yapıldı. 27 haziran 2019 itibari ile 68 bin km'deyiz :)) Şimdiye kadar araba beni hayal kırıklığına uğratmadı. Şahsi fikrim sınıfında ki en iyi arabalardan bir tanesi. Ancak bir çok mondeo severlerin de belirttiği üzere Ford Türkiye'nin Focus politikası yüzünden bu araç hak ettiği yerlerde değil. Ya benzin maliyetine katlanıp otomatik 1.5 ecoboost, para sıkıntınız yok ise 2.0 tdci... Ya da benim gibi manuel candır diyorsanız 1.5 ya da temiz ikinci el 1.6 tdci alınabilir :)) Malesef makyajlı mondeo 1.5 dizel motorla gelmeyecek. Ülkede ki vergi oranları ve kurları da düşünürsek zaten zayıf olan satışlar iyice sıfıra doğru yaklaşacaktır Mondeo için... Ek olarak, yapılmış olan rutin bakımlarda veya bakım dışında herhangi bir sıkıntı, problem, yolda kalma, aracın çalışmaması, motor, yürüyenler, kayışlar vs gibi tamirat ve değişim gerektirecek bir işlem yapılmadı. Mondeoların oldukça dayanıklı araçlar olduğunu söylebilirim. Yukarıda yazdığım konulara arabayı yenileyene kadar eklemeye devam :)) Resim kalabalığı olmasın diye resim eklemedim. Keyifli forumlar dilerim.
 27. 11 points
  Temiz temiz iki fotoğraf ile merhaba diyelim ????
 28. 11 points
  Son gelişmeler şöyle; Tutanağı aldım,polis araç sahibinin kimlik tespitini yapmış arıyormış. Karşı tarafın sigortası yok diye çok korkmuştum ancak Allahtan sigortası varmış ve yetkili servis ile anlaşmalıymış bu sebeple aracı direk yetkili servise bıraktım dosya açıldı vs. standart prosedürler başlatıldı. Ancak şöyle bir sorun var sigorta olduğu için %30luk bir muafiyet söz konusu bu sebeple hasar miktarının tamamını karşılamama gibi bir seçenekleri var. Hatta polis tutanağında araç sürücüsünün kaçtığı beyan usulü olduğu için yanlış beyan kabul edip tamamını bile ödemeyi reddebilirler dendi. Elimizde hem bizim hemde polisin çektiği fotolar var dediğimde ise işin böyle daha kolay olacağı ama yinede kabul etmeme olasılıkları varmış bekleyip göreceğiz. Hasar tahmini 10bin tl civarı tutabilir dendi. Lastik, jant, arka tampon, marspiyel değişecek arka çamurluk ve kapı boyanacak. Mekanik olarak net bişey denmedi liftten sonra belli olacak onlarda. Kasko bugün yapıldığı için onu devreye sokamıyoruz bu sebeple tüm işlemler karşı tarafın sigortasına ve belki bizim cebimize kalacak gibi. Artı olaraksa normalde verme zorunlulukları olmamasına rağmen ikame araç olarak kurye verdiler kendi aracımızı alana kadar. Şimdilik bu kadar, bu süreçte destek olan yazan, arayan tüm abilerime ve dostlarıma tekrar teker teker teşekkür ederim.
 29. 10 points
  Bu yılın sonunda tekerlek dönmeye başlayacak. Bize 2020 model olarak gelecek yani en erken Şubat sonu diyelim. Detaylı bilgiler: https://anasayfa.focusclubtr.com/2019-ford-puma-tanitildi/ Pratik bagaj alanı için müşteri gereksinimlerini karşılamak ve aşmak üzere geliştirilen Ford MegaBox, iki golf çantasını dik konumda rahatça barındırabilen derin, çok yönlü bir depolama alanı sunuyor. 115 cm'e kadar uzunluğa sahip eşyalar dik şekilde konumlandırılabiliyor. Yeni hafif hibrit 155 ps 1.0L Ecoboot (manuel) motora ek olarak 120 ps 1.5L Ecoblue dizel manuel (Mayıs 2020 sonrası) ve 125 ps 1.0 EcoBoost'a 7 ileri çift kavrama (Mayıs 2020 sonrası) otomatik ürün gamına dahil olacak. Yanlış okumadınız, 7 ileri çift kavrama evet. B sınıfı mimarisinde ancak optimize edilmiş direkt Fiesta ile aynı değil, boyutlardan tutun alt yapısına kadar farklılıklar var. Koltuk kılıfları değişebilir, yıkanabiliyor. Kablosuz şarj, tam dijital gösterge, adaptif c.c., masajlı koltuklar ve cam tavan sunuyor. Bu arada makyajlı Fiesta'yı da içerden görmüş olduk
 30. 10 points
 31. 10 points
 32. 10 points
  Tatil tatil diye sızlananlara gelsin VID-20190729-WA0019.mp4
 33. 10 points
  Tamam boya takıntımız yok da bu boyadan da öte olmamış mı ?
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.