Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Oyun Şimdi Başlıyor! 1.5 Dizel Powershift Otomatik [Lansman]

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

MPS6 ... daha fazla detay istenir belki diye network'ten alınma teknik data'yı aşağıda paylaşıyorum.

PS%20anzman%20Kodu.jpg

... bu arada şanzıman kodu'nu ne yapacaksınız? Merak ettim de :)

.. ek yapayım ...

1,5TDCI motor ile birlikye kullanılan ıslak PS şanzıman bu işte (parçalar - montaj - çalışma mantığı)

https://youtu.be/V_aav_fTgzc

Teşekkür ederim Kaan abi. Şanzımanın tork dayanımı, vites değişim hızı gibi teknik detayları araştırmak için istedim şanzıman kodu yada adını.

İsa tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Kaan abi. Şanzımanın tork dayanımı, vites değişim hızı gibi teknik detayları araştırmak için istedim şanzıman kodu yada adını.

OkkE, şimdi anladım ... ve de mantıklı, haklısınız ... bu tür bilgiye ulaşmak / değerlendirmek istemek gayet normal.

...idare et üstat, ceton :) köşeli, hemen basmıyor kafa ... size kolay gelsin, iyi ders çalışmalar.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

Hikaye şöyle.

Volvo el değitirdiğinde Çin'liler bakar ki ellerinde şanzıman yok. Getrag ve ZF'den alınabilecek opsiyonlar da kabul edilebilir maliyette değil. Hala bir kısım hisseyi elde tutan İsveç hükümetini de araya sokarlar (Ford İsveç çeliğinin en önemli tüketicilerinden birisi,belki de birincisidir.) ve "Bize şanzıman verin" derler. Ford karşı bir teklif ile gelir.

...der ki...

- Size dizel otomatik şanzımanı beraberinde motor ile (CKD) veririz. 3 yıl süre ile istediğiniz kadar motor ve şanzıman da veririz ve hatta istediğiniz fiyattan veririz ama bir şartımız var. Biz bu motoru ve şanzıman daha önce denemedik. Arıza / Sorun çıkacaktır ... izin vereceksiniz çıkan sorunları inceleyelim, size teknik desteği de veririz ama bu üç yıl süresinde network ve database'nize dingonun ahırına girer gibi selam,sabahsız girip çıkacağız.

Teklif çinlilerin de işine gelmiş. O üç yılda istedikleri gibi motor + şanzıman geliştiririz demişler. 

Anlaşma yapılmış. 

Volvo bir ton sorun ile karşılaşmış, Ford ile birlikte her birisini tek-tek aşmışlar. Anlaşmanın yarısına ulaşıldığında kronik sorun kalmamış, Ford'da mühendis takımını geir çekmiş ama anlaşma gereği motor ve şanzıman vermeyi sürdürmüş.

Anlaşma bitiminde Ford o motoru E6'ya çevirip aynı şanzıman ile birlikte araçlarına koymuş, Volvo'da (kendi hala şanzıman yapamadığı için) Getrag'dan o pahalı vites kutusunu satın almaya başlamış.

İşte TDCI Powershift şanzımanın hikayesi bu ... biz söz konusu duruma kısaca "Kazan-Kazan anlaşması" diyoruz. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki bu motor veya şanzumanın volvonun kullandigi d2 powershift ile herhangi akrabalığı varmıdır acaba. Gerci kafadan biri euro 6 digeri 5 ama zamaninda ford gelistirmisti diye biliyorum volvonun D2 otomatiğini

Testimizi izlememiş, yanıtlamayalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşte TDCI Powershift şanzımanın hikayesi bu ... biz söz konusu duruma kısaca "Kazan-Kazan anlaşması" diyoruz. 

Sayın Kaan hocam yine güzel bir hikaye ile olayı özetlemiş oldunuz teşekkür ederim.

Testimizi izlememiş, yanıtlamayalım :)

V40 ile testi birkaç defa izlemiştim ama focus powershift izlememiştim Yakup kardeşim, onu da izledim bu sayede:claps:

Yaklaşık bir ay kadar önce fiesta fiyat ve donanımları ile ilgili bir başlık açmıştım, istediğim donanım 60 bine kadar yol almaya başlayınca yavaşça fiestadan uzaklaşıp başka modele kaydım. Uzun zamandır ilgimi çeken ve bir türlü cesaret edemediğim V40 a bir adım daha yaklaştım. Kaan hocam fiesta bahsinde kim ne alacaksa bu ay alsın demişti, ağustos sonunda otokoç bayisinde aldığım fiyata eylülün ilk haftası 10bin tl cik zam geldi :angry: İstediğim araç istediğim renkte olmadığı için zammı bekleyeyim derken fena çarpıldım.

Şöyle de bir gerçek var ki Volvo artık D2 Powershift getirmeyecek, stoktaki araçlar bitince artık böyle bir araç olmayacak. Bu zamma rağmen yine de ben bu V40 ı ciddi manada düşünüyorum. R desing, cam tavan ve kırmızı :sofeer:. 111,500 fiyat verdiler bayram öncesi telefonla. 

Ne dersiniz sayın abilerim, kardeşlerim, eğer olursa uzun süre kullanmayı düşünüyorum bu aracı, fikirleriniz ne yöndedir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzer donanımlı focusu 90bin civarına alacağıma V40tan devam ederim. Mk3 ü beğenmiyorum zaten. 2011 haziranda mk2,5 focusumu alırken 6-7 ay mk3 ü heyecanla bekledim. Geldi test ettim, hiç beğenmedim, son parti Mk 2,5 aldım, hiç pişman olmadım.

Makyajlı hali yine cezbetmedi malesef beni.

V40 ın yenileme ile ilgili haber görmedim, duymadım, kaynak alabilirmiyim Yakup bey? 2012 de lanse edilen, 2013 de piyasaya çıkan araç illaki zamanı gelmiştir tabi ama konuyla ilgili bir malumat bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaynak benim ismim :) Eski bir bilgi bu nereden aldığımı hatırlamıyorum. Makyaj tabi demek istediğim. MK3 Focus ile V40 arasında tek fark detay kalite farkı. Siz bilirsiniz, makyajlı focus dizel otomatik denenmesi gereken bir model bana göre. Tip olarak beğenmiyorsanız ayrı mevzu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

V40 takı 1.6 dizel otomattik euro5 olup avrupada artık eu5 satilamiyor.bizde de 1 ocaktan itibaren eu5 satilamayacak. Bazılarına göre dünyanın en ileri teknoloji arabası olan volvo eu6 ufak hacim dizel otomatik ford vermezse yapamıyor. Daha doğrusu  ona harcayacağı para kendini kurtarmaz deyip uğraşmıyor. Yemisim emisyonu deyip uygun fiyata bulursanız kapin derim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

V40 takı 1.6 dizel otomattik euro5 olup avrupada artık eu5 satilamiyor.bizde de 1 ocaktan itibaren eu5 satilamayacak. Bazılarına göre dünyanın en ileri teknoloji arabası olan volvo eu6 ufak hacim dizel otomatik ford vermezse yapamıyor. Daha doğrusu  ona harcayacağı para kendini kurtarmaz deyip uğraşmıyor. Yemisim emisyonu deyip uygun fiyata bulursanız kapin derim :)

Volvo ile konuşuyor bizimkiler, E6 TDCI motor (120+beygir) ve PS'yi bir arada almaya devam etmek için pazarlık yapıyorlar. Benzer pazarlığın PSA ile de yapıldığını ama onların fiyatı yüksek buldukları için başlarının çaresine bakmayı seçtiklerini biliyorum. Belki Volvo ile anlaşırlar (Anlaşacak gibiyiz diyorlardı) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.