Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir ve daha az reklam göreceksiniz.

• 0

Mondeo 2.0 Tdci Otomatik şanzıman Vites Kutusunu Kontrol Ettiriniz Arızası

Çözüme git Tolga Kad tarafından çözüldü,

Soru

Merhaba arkadaşlar, 

Forumda yeniyim ve bir Ford sever olarak foruma bir arıza ile ilgili giriş yapmak istemezdim. Umarım bu ilk ve son olur ve devamında da her daim güzel haberleri paylaşmaya devam ederiz. Yaklaşık 2 ay önce 2011 Model Mondeo Titanium 2.0 Tdci aldım. Aldığımda ESP ışığı yanıyordu ve aldığım kişi direksiyon kılıfını değiştirdiğini ve sonrasında direksiyonda açı sensörü arızası verdiğini söyledi. 300-500 lira civarında maliyeti olduğunu söyleyerek toplam rakamdan bunu düştük. Ben de buna çok takılmadan aracı satın aldım. Henüz yaptırmadım bu şekilde kullanıyorum.

Bu hafta başı hafif rampa yukarı çıkarken araç 3. vitesten 4. vitese geçerken zorlandı ve 4 e geçtikten sonra ekranda önce motor arıza uyarısı çıktı ardından vites kutusu servisi gerekli dedi ve aracın çekişi düştü. Kenara çektim stop ettim ve tekrar çalıştırdıktan sonra uyarılar gitti ama arabada ciddi anlamda güç kaybı oldu ve iş yerine kadar öyle gittim. Aynı gün öğlen sanayiye giderek makineye bağlattım ve vites ile ilgili herhangi bir arıza kodu çıkmadı. Direksiyon açı sensörü ve turbo ile ilgili bir arıza çıktı sadece. Sanayiye giderken araç güç kaybı yaşamadı normal hızında gitti. 2-3 gün sonra yine vites kutusu arızası verdi. Tekrar güçten düştü ve en son bugün 2 kere daha verince iyice canım sıkılmaya başladı. Makineye bağlatınca bir şey çıkmıyor ustaya götürsen net bir şey söyleyemiyorlar. Varsayımlarla konuşarak (anlamadığım için) oraya bakarız şuraya bakarız para almaya çalışıyorlar ve 1 haftada makineye bağlatmaya sırf 200-300 lira harcadım. 10 gün kadar önce led ampül taktırmıştım (taktıktan sonra sürekli ampül arıza ışığı yanıyordu) belki ondandır diyerek bugün normal ampülleri taktım. Ama yine akşam yolda giderken vites kutusu arıza verdi. Arıza verdikten sonra aracı durdurup hemen yola devam edersem güç kaybı çok belirgin oluyor. Aracı park edip yarım saat, 1 saat sonra tekrar yola çıkınca araç normal gücünde gidiyor. 

Sonuç olarak aldığım araç bir performans aracı ve bu durum beni arabadan soğuttu. Bu durumda ne yapmamı önerebilirsiniz. Aklıma ilk gelen acaba baskı balata değişimimi yapsam. Şanzıman ustasına gitsem anlamadığım için 3000-5000 tl ile de çıkmak istemiyorum belki çok daha ucuza halledilebilecek bir şey için. İnanın gece uyuyamaz oldum düşünmekten. Resmen kafayı yiyeceğim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
  • Çözüm

Rot ayarı denedik olmadı. Direksiyon Kalibrasyonu denendi yine olmadı. Açı sensörünü değiştireceğiz dedi usta parçayı sipariş ettik bakalım. Ama araba Esp devredemi nedir anlamadım araçta herhangi bir savrulma pati çekme yok. yol tutuşu gayet yerinde. Vites kutusu arızası ise 3 den 4 e geçerken veriyor hala. 2 gündür manuel kullanıyorum bir problem yok.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
9 dakika önce, Tolga Kad yazdı:

Aldığımda ESP ışığı yanıyordu ve aldığım kişi direksiyon kılıfını değiştirdiğini ve sonrasında direksiyonda açı sensörü arızası verdiğini söyledi.

Bu bilgi oldukça garip ve inandırıcı değil.

9 dakika önce, Tolga Kad yazdı:

Bu durumda ne yapmamı önerebilirsiniz.

Doğru bir usta veya yetkili servise uğrayıp doğru teşhis koydurmanızı. Geçmiş olsun.

https://www.focusclubtr.com/search/?q=istanbul&type=forums_topic&nodes=76&sortby=relevancy&search_in=titles

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
3 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu bilgi oldukça garip ve inandırıcı değil.

14 dakika önce, Tolga Kad yazdı:

o kadar garip değil, daha önce bir focusa cc taktım onda böyle bir şey olmadı ama sargıyı söküp taktılarsa yapar.

aynı şey A4te var şuan, CC için kol sargı vs komple değiştirdim aynı şekilde ESP ve direksiyon arızası veriyor.

Sargıyı neden söksünler ki dersen o garip, bilmeyen biri yapmış olabilir yada direksiyonu sökmeye çalışırken bozmuş olabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
14 saat önce, Tuncay A. yazdı:

Sargı eğerki yeri oynadı ise çöp oluyor. Ve açı hatasını veriyor. Sargıyı yerine getirme ihtimali milyonda bir maalesef. 

turunu karıştırmadılarsa fırıl fırıl üstünde karşılıklı oklar var ? sargı deyip geçmeyin arabada ne kadar güvvenlik sistemi varsa çalışır arıza verir? ıdste sıfırlaması vardı galiba yanlış hatırlamıyorsam ?

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
26 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

turunu karıştırmadılarsa fırıl fırıl üstünde karşılıklı oklar var ? sargı deyip geçmeyin arabada ne kadar güvvenlik sistemi varsa çalışır arıza verir? ıdste sıfırlaması vardı galiba yanlış hatırlamıyorsam ?

Bendeki çöp olanı hayata döndürsek ya ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Bi cevab veren olurmu acaba

--0 dakika sonra eklendi--

Bilgisi olan varmi bu konuyla ilgili

--1 dakika sonra eklendi--

Vites kutusu arizasi ve turbo arizasi esp ısigida yaniyor bu arada 

--24 dakika sonra eklendi--

Şanziaman beyninde bi sorun cikmadi bir anda ariza verip arac 3. Viteste kaliyor s

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Benzer İçerikler

• Yazan: Rıdvan Eskici
      Merhabalar 2014 focus 1.6 tdci titanium kullanıcısıyım d segmenti araçlara geçme düşüncem var 2018 model garantili temiz 1.5 tdci titanium Mondeo alma düşüncesindeyim bi kaç yere araç hakkında bilgi edinme amaçlı sordum fakat çok olumlu cevaplar alamadım ‘’ Servisten çıkmaz, arızası çok, sürekli arıza yapıyor parçası Pahalı uzak dur vb’’ gibi şeyler duydum bu konuda bilgisi olan üyelerimizden yorumlar bekliyorum ayrıca bu araçlar bu sorunlardan dolayı mi fiyat bakımından uygun yoksa otomatik olmadığı için mi 
    • Yazan: Omur Karacaoglan
      Merhabalar
      Aracim 2008 mondeo 2.0 tdci titanium otomatik vites
      Trafikte dur kalk esnasinda hararet 100 e dogru yukseliyor bazen klimayi otomatik kapatiyor 100 dereceyi gecip gecmedigini cesaret edemedigimden denemedim ? ama klimayi kapattigimda hararet normal seviyeye iniyor bu konuda yardimci olabilirmisiniz.
      Aracin triger seti dahil agir bakimlari yeni yapildi
    • Yazan: Serkan Sakarya
      Merhaba, çok yeni üyeyim, üye olmadan da epey takip ediyordum. Elimden geldiğince forumdan ya da internetten araştırdım, çık net bilgi alamadım, gözümden kaçtıysa şimdiden özür dilerim. Benzer sorunları olan olmuş, dilim döndüğünce açıklamaya çalışacağım yardım ederseniz çok sevinirm.

Aracım 2006 1.6 tdci otomatik 193.000 km 1 ay oldu alalı. Aracı çalıştırdığımda epey titreme oluyor 10-15 dakika sonra titreme azalıyor. Bu normaldir diye düşünüyorum. Esas sorun şu ki; sonrasında araç çalışır durumda hareketsiz ve P park vitesinde diyelim, gaza yavaş yavaş bastıkça aracın her yeri titremeye başlıyor, kapılar camlar ön cam yan camlar göğüs torpido motor bölümü vs kısacası her yerden titreme gibi bir ses geliyor, hareket ederken de aynı şekilde gaza bastıkça titriyor. 

bir ustaya gösterdim sibop bölümünde ses geliyor, kayıştan ses geliyor kayışta çatlak var dedi, kayıştan kastı sanırım triger değil,

bu konuda bana yardımcı olabilecek, Eskişehir de olanlar için iyi bir ustaya yönlendirebilecek var mıdır? 

şimdiden teşekkür ederim, ALLAH kaza bela vermesin kimseye. 

saygılarımla

• Yazan: Rıdvan Eskici
      Merhabalar 2014 focusu satıp 2017-2018 Ford kuga 1.5 tdci titanium ile Mondeo 1.5 tdci titanium arasında gelip gidiyorum siz hangisini önerirsiniz. Performans olarak birbirine yakınlar konfor sürüş dinamikleri vb açısından yorumlarsanız sevinirim teşekkürler 
    • Yazan: Yakup Çağatay
      Ford bildiğiniz üzere yıllardır 1.6 tdci'ı sadece Manuel olarak sunmaktaydı. Aşırı talebe rağmen 1.6 dizel'e otomatik şanzıman yapılmamıştı. 

Güncelleme (şubat 2014): 
      - Araç 120 Ps olacak ve şanzıman POWERSHİFT ve dediğimiz tarihte satılacak.

Takip edenler bilecektir Ford artık 1.5 Tdci'a geçmeye başladı (kendi motoru) ve bu motoru ile Otomatik şanzımanı birleştirme kararı aldı. 1.5 Tdci bu versiyonunun kaç beygir'e sahip olacağı açıklanmadı ve şanzımanın ne tür olacağıda açıklamadı sadece üretileceği yetkililere söylendi.
      Bu kombinasyon 2015 Şubat ayında Focus ve C-Max ile ÜLKEMİZDE satışa başlayacak. Mondeo'ya dahil edileceği bilinmiyor.

Belirtelim tekrar Yeni Mondeo da da 1.5 tdci (manuel) ünite bulunacak. 1.6 tdci ise EcoNetic olarak sunulacak.
      Yeni Mondeo'nun satış tarihi ise kesinleşti 2014 4. çeyrekte satışı başlayacak.
      Mondeo hakkında diğer tüm detayları burada bulabilirsiniz. Yani soruları iletmeden başlıkları incelemenizde fayda var  

Bunlara ek olarak Fiesta ve B-max araçlara Navigasyon seçeneği eklenecek.
      C-Max'i ise artık 1.0 EcoBoost ile satın alabileceksiniz.  Bunların tarihi tam aklımda değil ama yakın gelecekte, birkaç ay ancak sürer.

Fısıldamalar: Yeni Kuga'da da 1.5 dizel ünite beklenmekte. Sadece duyum ve beklentidir.

Ayrıca bu yıl ve gelecek yıl Yeni Transit Connect, EcoSport, Tourneo Connect,
      başlayacak.. 

Özetle Takvim:

- 2013 2. & 3. çeyrek C-Max'e 1.0 Ecoboost
      - 2014 3. & 4. çeyrek  Mondeo'ya 1.5 Tdci Manuel  - Otomatik versiyonu hakkında bilgi yok.
      - 2015 Şubat Focus ve C-Max'e 1.5 Tdci Otomatik

Hayırlı Olsun

FocusClubTr Farkıyla İlk Sizler Öğrenmektesiniz  
  • Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.