Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Neden Focus Uzun Anten Kullanır?

A.Coşar

Önerilen Mesajlar

Bugün okulun önünde park halindeki araçları incelerken dikkatimi çekti.

Biz hep modifikasyon ile uğraşıp Focus'umuzu bir şeylere benzetmeye çalışıyoruz. 

Bunlardan biri de "Shark Anten" uygulaması. Ancak pek çok araçta artık eski tarz çubuk antenler kullanılmıyor.

Diğer araçlarda radyo sistemi mi yok, yoksa Focus'un radyosu mu çekmiyor? :blink:

BVXIQL3.jpg

QB1Bfn6.jpg

XCUJuC3.jpg

Not: Resimler internetten alındı,ancak bu araçların yeni modelleri tesadüfen arka arkaya dizilmişti bugün.

A.Coşar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Radyo performansinda bi fark goremedim.

Demek ki radyo performansıyla ilgili değil,uzun çubuk anten kullanması Focus'un.

Neden o halde hala dededen kalma çubuklar? 

Yenisinde olmaz. Bknz Yeni Mondeo.

Yakup, özellikle "Focus" dedim. Yani Focus ve ona yakın araçları karşılaştırmak istedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden o halde hala dededen kalma çubuklar?

...büyük ihtimal ile (kesin bilmiyorum o nedenle büyük ihtimal ile diyorum) basit güzeldir hesabı olmuştur.

--olası muhabbet--

DEL (Dizayn Ekibi Başı) ... tamam her konuda anlaştık, peki anten'i ne yapacağız?

PEL (Pazarlama Ekibi Lideri) ...bizim çubuk antenin nesi var ki?

DEL - Bişeyi yok ama Shark anten de yapabiliriz ...tabi isterseniz.

PEL - Fiyat farkı ne?

DEL - Bi bakiim (bakar) 50 Sent

PEL - Yılda 9.000.000 adet araç yapıyoruz, araç başı 50 sent'ten 4,500,000USD eder ... saLLa hacı, kalsın böyle

DEL - Peki

PEL - Tamam, bir sonraki maddeye geçelim.

DEL - Ya stepne olayı? 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence o antenin yol tutuşunu arttırdığına inandırın kendinizi :D Şaka bir yana bu konuda rekor renault symbolde; adamlar broadwayden beri aynı anteni kullanıyor yav. Mübarek uluslararası uzay istasyonuyla iletişime geçecek. :D

v2mKGrJl.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşin fiziğinden gidersek kullanılacak antenin uzunluğu yayın dalga boyunun yarısı olmalı.

FM için ortalama 100 MHz kabul edilse dalga boyu 3 m, ideal anten uzunluğu 1.5 metre olarak hesaplanır.

Nitekim eskilerde teleskopik antenler kullanılır ve bu değerlere ulaşılmaya çalışılırdı. 

Elektronik geliştikçe dalga boyunun 1/4'ü, 1/8'i gibi değerler kullanılarak kayıplar elektronik devrelerle telafi edilmeye çalışıldı.

Bu bizi sonuçta kısa ve daha az dikkat çeken antenlere yöneltti.

Burada önemli olan iki şey var: 

1. Sinyal güç kaybı basit bir transistörlü devre ile güçlendirilecek (oda TV antenlerini hatırlayın)

2. Kabinin kısıtlayıcı metal kafes etkilerinden ve motor parazitinden etkilenmemesi için de olabildiğince motor bölmesinden uzak ve göğe yakın yerleştirilecek.

Bulunduğumuz nokta budur.

Sorun Kaansan'ın yazdığı gibi bence de tamamen maliyet sorunudur.

Tabii AM için tamamen farklı bir anten gerekli, 500-1700 kHz yayınlarda dalga boyu çok uzun, ama penetrasyon gücü çok yüksek, bu amaçla radyo ünitesi içinde metal çubuğa sarılı ince bakır tel antenler kullanılıyor, ama zaten kim AM dinliyor ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.