Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kilometre Saati Değişimi

Osman Türkol

Soru

arkadaşlar iyi akşamlar,benim aracımda bundan 3 hafta önce bir sorun fark ettim.100 km de ortalama yakıt göstergesi trafik ışıklarında durduğunuz da saniye sayar gibi saymaya başlıyor.yani rolentide saniye gibi sayıyor.bu sorunu servise ilettim saat arızalanmış deyip 2 hafta sonra değiştirdiler.fakat yine devam ediyor.Ben de siz forumdaşlara bir sorayım dedim.forumda bu benzer bir konuya rastlayamadım.Bu konuyla ilgili bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Şaka bir yana, sıfırladıktan hemen sonra ışıklarda bekliyorum genellikle ve bende bu kadar hızlı atmıyor, bir...

Sizler sıcak bölgelerde yaşadığınız için aracınız rölantide 0.5L/h yakıyordur, biz soğuk bölge insanları araba soğukken 1.2L/h bile yakabiliyoruz, belkide bizde bu yüzden daha hızlıdır? bu bir buçuk. 

Yani sıfırladıktan sonra oluyorsa benzer gözlemleri olanların da bulunduğunu varsayarak sorun olmadığını söylemek mümkün, bu da iki...

Sıfırladıktan sonra benzer gözlemler falan demek yanlış, benzer sonuçlar ortaya çıkması bunun doğru olduğunu göstermez. Fakat mantık ve matematik çerçevesinde kanıtlanabiliyorsa eğer sorun değildir. Bu da iki buçuk.

Mantık şunu der: rölantide araba yakıt yakar? Evet

Ortalama hesaplanırken rölantide yakılan yakıt dahil edilmeli mi? Ediliyor mu? Evet (bence) sizce hayırsa bunu ayrıca bir konuşalım.

Ortalama hesaplanırken YB nin hesapladığı veriler çok az (1,2km lik yol) veya hiç yok ise rölantide yakılan yakıt ortalama yakıtı büyük ölçüde etkiler mi? Evet

Ayrıca sizin daha önce gördüğünüz bir şey değişti diye değişen şey aksi veya kendisi kanıtlanmadıkça sorun olarak nitelendirilemez. Bu da üç olsun efendim.

Tabii bu durumda sadece kaybedilen zamana, pek çok nafile muhabbete, asla güvenilmeyecek bir servis ağına ve kaportadaki goçüğe hayıflanmak kalıyor. 

Hiçbirşeye hayıflanmaya gerek yok, mantık çerçevesinde açıklanabiliyor herşey.

Şahsım adına konuşuyorum:

Ayrıca söylediklerine inanılmayacak bir insan olarak göründüğümü senden duymam, üstüne birde inandırmak için benden kanıt istemen pek bir şaşırtıcı oldu kendi adıma. Benim hayıfladığım noktada bu olur sanırım.

Ha yok, halen sorun var düşüncesi yer etmişse size yediğinizi içtiğinizi, bilhassa soluduğunuz havayı değiştirmenizi önermekten başka bir diyeceğim kalmıyor :)

Edit: İmla

Servet Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şaka bir yana, sıfırladıktan hemen sonra ışıklarda bekliyorum genellikle ve bende bu kadar hızlı atmıyor, bir...

Abi kaç kere yazdım, arkasındaki matematik belli. Sıfırladıktan sonra yapılan yol ve saatte yaktığı yakıt bilindikten sonra kaç sn periyotta değişim yapacağı belli. İstersen sende bir video çek hesaplayalım :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aha sende de aynı sorun var!

Osman kardeşimizin açıklamalarını tekrar okuduğumda olayın sadece sıfırlamadan sonra mı olduğunun açık yazılmadığını fark ettim gerçekten, pek siyasi yazmış, her taraf çekilebilir nitelikte.

Yani sıfırladıktan sonra oluyorsa benzer gözlemleri olanların da bulunduğunu varsayarak sorun olmadığını söylemek mümkün, bu da iki...

Tabii bu durumda sadece kaybedilen zamana, pek çok nafile muhabbete, asla güvenilmeyecek bir servis ağına ve kaportadaki goçüğe hayıflanmak kalıyor. 

Kader...

Cem abi,ilk önce katkısı bulunan arkadaşlara ve abilerime teşekkür ederim.Sayacı sıfırlasanız da sıfırladıktan sonra yarım saat veya bir saat te gitseniz bu arada dur kalklarda rölantide olsanızda sıfırlama yapmadan bu lt/100 değeri artıyor.Bu değer aracın yürür halindeki yaktığı yakıtı göstermiyor mu? Zaten lt/h değeri normal o değer Servet beyin yukarıda tanımladığı gibi ve ben bu durumu servis yetkilisine aracın kendisi götürerek anlattım test e çıktık ve kendisi de normal değil dedi ben alim kişilere bir danışayım dedim fakat bu fikir danışma başka bir yere doğru yola çıktı ve gidiyor hadi hayırlısı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

300 km sonra da ortalama tüketim aynı hızda mı artıyor? Bu arada anlık tüketimde ne görüyorsunuz? Ve son olarak, evinizin otoparkında aracı bu şekilde 10 dakika çalıştırınca, ortalamayı ne görüyorsunuz? Ben sorun yok demiyorum, ama çok da emin olamıyorum. Sonuçta servisteki ustaların araçtaki parçaları söküp takması da hoş değil. Madem sorun var diyorlar, her servise gidişinizde kayıt açtırın. Sonuçta arabadaki bir özellik düzgün çalışmıyor, düzeltmek zorundalar. Düzeltemezlerse arabayı değiştirmek zorundalar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cem abi,ilk önce katkısı bulunan arkadaşlara ve abilerime teşekkür ederim.Sayacı sıfırlasanız da sıfırladıktan sonra yarım saat veya bir saat te gitseniz bu arada dur kalklarda rölantide olsanızda sıfırlama yapmadan bu lt/100 değeri artıyor.Bu değer aracın yürür halindeki yaktığı yakıtı göstermiyor mu? Zaten lt/h değeri normal o değer Servet beyin yukarıda tanımladığı gibi ve ben bu durumu servis yetkilisine aracın kendisi götürerek anlattım test e çıktık ve kendisi de normal değil dedi ben alim kişilere bir danışayım dedim fakat bu fikir danışma başka bir yere doğru yola çıktı ve gidiyor hadi hayırlısı

Yine süper çelişkiler.

Kaç saat yol gittiğiniz değil kaç km yol gittiğiniz önemli sizin. Aksine şu söylediğiniz daha önce söylediklerimizi destekliyor.

O değer yürür haldeki değer demek değil. Siz 100 kilometre yola giderken dururken ve yürürken aracın yaktığı yakıt.

Lt/H dan bahsetmiyoruz, siz konunun halen çok uzağındasınız.

Çok basit bir şekilde açıklayayım:

Siz Bursadan İnegöle kadar gideceksiniz yürüyerek. Toplam mesafe 100km diyelim.

Normal bir insan  bir saatte 3600 kez nefes alır diyelim.

Yürüyerek giderken 100km yi 20 saatte gittiniz diyelim. Bunun 15 saatini yürüyerek 5 saatini dinlenerek geçirdiniz diye varsayalım.

20 saatte 100km giderken oturup dinlendiniz mi evet? (ışıkta vs durdunuz ya) Hiç nefes almadınız mı? Aldınız

Toplam nefes sayısına etikidi mi bu? Evet (yaktınız yani beklerken bu yakıtı)

Neticesine gelirsek; siz Bursadan Inegöle 15 saat yürüdünüz, 5 saat dinlendiniz. Dinlenirken nefes de aldınız, toplamda 15 saat x 3600 nefes + 5 saat x 3600 nefes aldınız. 

Şimdi size sadece yürürken aldığınız nefesin ortalamaya yansımaması mantıksız geldi mi?

Diyeceksiniz ki kardeşim ben sıfırlıyorum bir saat gidiyorum. Hayır efendim, saat önemli fakat beklediğiniz saat önemli, önemli olan o bir saat içerisinde ne kadar yol gittiğiniz ve ne kadar beklediğiniz. Beklemeniz yüksekse eğer toplam datada bekleme ortalamaya daha çok yansır, yürürkenki km yüksekse eğer yürürkenki yakıtınız ortalamaya yansır.

Siz bize şunu diyemediniz bir kere. 

"Arkadaş, ben yakıt aldım, yol bilgisayarını sıfırladım, şukadar km gittim, ama bu halen artıyor."

Diyemiyorsunuz, net cevap vermek zor değil. Basit sorular bunlar.

Ha belkide siz hakikaten yol bilgisayarını sıfırladıktan 300-400km sonra bile bu durum oluyordur ve bu hakikaten bir sorundur, fakat siz bize bunu izah edemiyorsunuz.

Servet Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

300 km sonra da ortalama tüketim aynı hızda mı artıyor? Bu arada anlık tüketimde ne görüyorsunuz? Ve son olarak, evinizin otoparkında aracı bu şekilde 10 dakika çalıştırınca, ortalamayı ne görüyorsunuz? Ben sorun yok demiyorum, ama çok da emin olamıyorum. Sonuçta servisteki ustaların araçtaki parçaları söküp takması da hoş değil. Madem sorun var diyorlar, her servise gidişinizde kayıt açtırın. Sonuçta arabadaki bir özellik düzgün çalışmıyor, düzeltmek zorundalar. Düzeltemezlerse arabayı değiştirmek zorundalar.

300 km değil 20-25 km gidince de rölantide artıyor fakat bu sefer 60-65 sn.gibi.yaklaşık 15 dk.kadar çalıştırdım değer 20.00 Lt/100 ü bile geçiyor rölantide yediğim yakıtın haddi hesabı yok.ben de istedim servis formunu kapatın dedim bana parça beklediği için sorun çözülünceye kadar açık kalıyor dediler.Son bir parça daha deneyecekmiş Tekay olmaz sa sonuca bakacağız hep beraber.Bende tedirginim bana aracınız normal deyip bir belge verseler inanın unutacağım.Fakat yok ne yapayım 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

300 km değil 20-25 km gidince de rölantide artıyor fakat bu sefer 60-65 sn.gibi.yaklaşık 15 dk.kadar çalıştırdım değer 20.00 Lt/100 ü bile geçiyor rölantide yediğim yakıtın haddi hesabı yok.ben de istedim servis formunu kapatın dedim bana parça beklediği için sorun çözülünceye kadar açık kalıyor dediler.Son bir parça daha deneyecekmiş Tekay olmaz sa sonuca bakacağız hep beraber.Bende tedirginim bana aracınız normal deyip bir belge verseler inanın unutacağım.Fakat yok ne yapayım 

Hocam net bir şekilde söyleyebilirim ki 20-25km yol yapmışken bunu görmeniz normal, size bunun aksini iddia eden bir insan olayı ya yanlış anlamış yada hesap yapmayı bilmiyor demektir.

Bu arada başka bir işlem için arabamdan kutup başı söküldü, tabi bu durumda yol bilgisayarı sıfırlandı. Olduğu yerde dakikalarca çalışmak zorunda kaldı ve ben orada 55LT yakıt gördüm, herhalde o göstergenin bu kısmında limit 55 lite 100km de. Yola çıktım ve düşmeye başladı.

Her neyse siz aslında çok fazla yakmıyorsunuz rölantide, gittiğiniz yol az olduğu için ortalamaya böyle yansıyor, ha siz daha çok km yol yapınca bu ortalama daha sağlıklı veri verecektir.

Tekrar söylüyorum bu bir sorun değil ve dolayısıyla herhangi bir çözümüde yok. Zamanınızı bu nedenle servislerde heba etmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hocam net bir şekilde söyleyebilirim ki 20-25km yol yapmışken bunu görmeniz normal, size bunun aksini iddia eden bir insan olayı ya yanlış anlamış yada hesap yapmayı bilmiyor demektir.

Bu arada başka bir işlem için arabamdan kutup başı söküldü, tabi bu durumda yol bilgisayarı sıfırlandı. Olduğu yerde dakikalarca çalışmak zorunda kaldı ve ben orada 55LT yakıt gördüm, herhalde o göstergenin bu kısmında limit 55 lite 100km de. Yola çıktım ve düşmeye başladı.

Her neyse siz aslında çok fazla yakmıyorsunuz rölantide, gittiğiniz yol az olduğu için ortalamaya böyle yansıyor, ha siz daha çok km yol yapınca bu ortalama daha sağlıklı veri verecektir.

Tekrar söylüyorum bu bir sorun değil ve dolayısıyla herhangi bir çözümüde yok. Zamanınızı bu nedenle servislerde heba etmeyin.

Servet bey sanırım çalışırken rahat okuyamıyorsunuz dediğim şu ( 300 km değil 20-25 km gidince de ) yani en az bu km de bile  durduğu yerde diyorum.bu durum motor ısındıkça yavaş artıyor demek değilmi yani ben 15 dk.çalıştırdım 20.0 ları geçti belki dakikalar ca çalışsa kaç dakika olduğu da belli değil benimk de 55 i görür ne dersiniz.

Peki anlık tüketim ne gösteriyor? Mesela ışıklarda beklerken?

anlık tüketim 0.6 Lt/h gösteriyor veya 0.5 Lt/h gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servet bey sanırım çalışırken rahat okuyamıyorsunuz dediğim şu ( 300 km değil 20-25 km gidince de ) yani en az bu km de bile  durduğu yerde diyorum.bu durum motor ısındıkça yavaş artıyor demek değilmi yani ben 15 dk.çalıştırdım 20.0 ları geçti belki dakikalar ca çalışsa kaç dakika olduğu da belli değil benimk de 55 i görür ne dersiniz.

Gittiğiniz mesafe artınca bu gariplik de azalacak demeye çalışıyor servet abi. Aracı hiç kapatmadan 100-200 km gitmenize rağmen hiç bir değişiklik olmadı mı bu konuda?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

anlık tüketim 0.6 Lt/h gösteriyor veya 0.5 Lt/h gibi

Hocam ben size hakikaten hiçbir şey izah edemiyorum. Başkası sizin anlayacağınız dilden anlatır umarım. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

300 km değil 20-25 km gidince de
şu halde yaşadığınız gayet normal... ama 150 km fln yaptıktan sonra yapıyorsa anormal.. yani sıfırladıktan sonraki ilk 100 km'de rölanti tüketimi ortalama tüketimi etkiler.. ancak km ilerledikçe rölantinin ortalamaya etkisi düşecek ve hatta görmeyeceksiniz bile.. 

ancak dediğim gibi, sıfırladıktan sonra 150-200 km bile sonra ışıkta beklerkenki rölanti yakıtı ortalama tüketimi videodaki gibi etkiliyorsa o zaman bir sorun olduğuna ben de katılırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Anlık tüketimde bir anormallik yok. Bu durumda ortalama tüketimin neden arttığı konusunda bir mantık yürütmek gerçekten zor. Eğer ortalama tüketimi sıfırladıkdan 300 km sonra, sırf rölantide 7,8 ortalamadan 20 ortalamaya çıkıyor ise araç, kesin sorun olduğu konusunda anlaşabiliriz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ayrıca söylediklerine inanılmayacak bir insan olarak göründüğümü senden duymam, üstüne birde inandırmak için benden kanıt istemen pek bir şaşırtıcı oldu kendi adıma. Benim hayıfladığım noktada bu olur sanırım.

Herşey mantık ve bilgi ile izah edilebilir, hayıflanmaya gerek yok, netekim;

Yanlış anlamak ve/veya anlaşılmanın dokuz ihtimali

1. Düşündüğünüz,
  2. Söylemek/yazmak istediğiniz 
  3. Soylediğinizi/yazdığınızı sandığınız, 
  4. Söylediğiniz/yazdığınız,
  5. Karşınızdakinin duymak/görmek istediği,
  6. Duyduğu/gördüğü,
  7. Anlamak istediği,
  8. Anladığını sandığı,
  9. Anladığı farklı olabilir...

Ülkemizde her şeyin kanıta değil de kanaate dayalı olmasından dolayı cihan alimi gelse kanıt isterim kimse kusuruma bakmasın.

Son zamanlarda mesajlarında hafif bir gerginlik ve usuldan fırça etkisi yaşadığımı da belirtmeden geçemeyeceğim. 

Son gelinen noktada Osman Beyin ort. yakıt göstergesi sıfırlandıktan bir hayli sonra da hızlı bir şekilde saymaya devam ediyor olarak anlıyorum. 

Sorun olup olmadığını giderilip giderilemeyeceğine bakarak anlayacağımızı umuyorum bu durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.