Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kilometre Saati Değişimi

Osman Türkol

Soru

arkadaşlar iyi akşamlar,benim aracımda bundan 3 hafta önce bir sorun fark ettim.100 km de ortalama yakıt göstergesi trafik ışıklarında durduğunuz da saniye sayar gibi saymaya başlıyor.yani rolentide saniye gibi sayıyor.bu sorunu servise ilettim saat arızalanmış deyip 2 hafta sonra değiştirdiler.fakat yine devam ediyor.Ben de siz forumdaşlara bir sorayım dedim.forumda bu benzer bir konuya rastlayamadım.Bu konuyla ilgili bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

15 km yol alsan da kenara çekip rölantide yine artıyor.aracın ne kadar beyini var sa servis ve Tekay tarafından kontrol edildi.şamandıra kontrol edildi abs kontrol edildi fakat cevap hala yok

15 km yoldan sonra böyle kısa süreli beklemede de mi artıyor?

Beraber hesaplayalım, diyelim ki sıfırladık 15 km yol yaptık ve ortalama 7.7 çıktı, yani 1.155 lt yakıt harcamışız. Durduğumuz yerde 7.8 olması için yine 15kmde 1.17 lt harcanmış olması lazım yani dururken 0.015 lt harcanınca 7.8 olacak, rölantide saatte 0.5 lt yaktığını varsayarsak 0.015 lt 108 snde yanacak. 7.74 ü 7.7, 7.75i 7.8 olarak gösterdiğini düşünürsek, denk geldiğinde bu ilk atlama çok daha hızlı olabilir.

Aracın yaptığı hesapta bunun tersi gibi bir şey, yazılımla daha bazı düzenlemeler yaparak böylesine hızlı bir artış göstermesi vs engellenebilir tabii ancak, araçdaki durumu benzer bir hesap yaparak teyit edebilirsiniz. Tabii buradaki en önemli şey değerlerin çok küçük olması, sensörler bu kadar hassas olmayabilir, burada yine yazılım giriyor işin içine.

Ben araçta bir sorun olduğunu düşünmüyorum, daha öncede yazmıştım, cmaxin göstergesini değiştirmeden önce böyle bir durum dikkatimi çekmemişti, ancak göstergeyi değiştirdikten sonra mesela 1 km yol yapıp 30 sn dursam 5ten 9a çıkıyordu ortalama (rakamlar sallama), ancak biraz yol yapıp 5.5-5.4 seviyesine oturduktan bırakın rölantide değişmesini yolda değiştirmek için bile epey zaman gerekiyor, matematiğin doğal sonucu olarak.

Birde depo ölçümü yapabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şimdi Ozan'ım ben bu durumu fark edince servise gittim ve normal mi?diye sordum servis normal değil başka bir focus trend x lerde baktık bu durum yok dediler ve km saatini değiştirdiler yazılım felan derken sorun zgitmedi dediler.Sonrası da malum beyin kontrolleri felan derken şimdi Tekay a yazmışlar sorunu siz çözün diye işte böyle ben de merak etim acaba diğer focus benzinlilerde bu durum var mı?yani 100 km de ortalama yakıt değeri rölantide 22.0 gibi 33.5 gibi değerler görüyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şimdi Ozan'ım ben bu durumu fark edince servise gittim ve normal mi?diye sordum servis normal değil başka bir focus trend x lerde baktık bu durum yok dediler ve km saatini değiştirdiler yazılım felan derken sorun zgitmedi dediler.Sonrası da malum beyin kontrolleri felan derken şimdi Tekay a yazmışlar sorunu siz çözün diye işte böyle ben de merak etim acaba diğer focus benzinlilerde bu durum var mı?yani 100 km de ortalama yakıt değeri rölantide 22.0 gibi 33.5 gibi değerler görüyor mu?

Ben hala sorun olmadığını düşünüyorum, dediğim gibi hesap belli ancak yazılımla bu hesap olduğundan farklıymış gibi gösterilebilir insanları şaşırtmamak için. Gösterge ile depo ölçümü bir birini tutuyorsa zaten sıkıntı olmadığını göstermek için yeterli bence (sabit bir fark olabilir arada)

Bu arada tekrar kabaca bir hesap yaptım videoda 10 snde bir 0.1 artış var, eğer video çekildiğinde sıfırlandıktan sonra 1-1.5km yol yapıldıysa, sorun yok ve değerler doğru. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar uzun zaman sonra videoyu yükledim sanırım aracının ortalama yakıt değeri benim ki gibi sayan var mı?

aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

Osman Bey, bu videoyu çektiğinizde ortalama yakıtı sıfırlayalı ne kadar olmuştu? Ozanın dediği gibi, araç bu noktadan sonraki tüketimi baz aldığı için, sıfırlamadan sonra bu tür görüntü normal (sonuçta gitmiyorsunuz ama tüketiyorsunuz). 100-200 km sonra da aynı hızda artış görüyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yeni sıfırlanmış yol bilgisayarı değerlerinden sonra 100km ortalamasında 55L bile görebilirsiniz. Halen olmayan sorunu kafanıza dert ediyorsunuz.

Ha derseniz ki ben 100km yaptım halen bu şekilde artıyor sorun var. Inatla burada değinilmek istenen noktadan uzaklaşıp başka şeyler söylüyorsunuz. Sonra şu oldu bu oldu.

Yahu hocam! Gösterge değerleri sıfırlandıktan sonra yapıyor değil mi bunu? Buna net bir cevap ver allasen. (saat değişiminden bahsetmiyorum, yol bilgisayarı değerlerini elle sıfırladıktan sonra demek istiyorum)

Eğerki cevabınız evetse merak etmeyin bu bir sorun değil, daha öncedende böyleydi, hep böyle. Ve mantıklı olanı da bu zaten. 3 tane focus mk3 aracım oldu, hepsinde böyle. Bende böyle diye normal bu demek istemiyorum, zaten matematiksel olarak doğrusu bu!

Edit: imla

Servet Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben hala sorun olmadığını düşünüyorum

Halen olmayan sorunu kafanıza dert ediyorsunuz.

Osman Beyin net olarak tanımladığı ve benim videoya baktığım zaman da kesinlikle anormal olduğunu düşündüğüm bir sorunu inatla red etme eğiliminde olmanız ilginç.

İnandırıcı olması için benzer bir video yüklemenizi bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Değeri sıfırlamadan 100 değil 300 kilometre gitsem ,Lt /100 km değer yine artıyor. Bu durumu ben sorun etmedim sadece gözlediğim durumu servise gösterdim.Sorun var diye söyleyen yetkili ford servisi ve az önce görüştüm Tekay Mühendislik bir parça daha denemek istemiş.Sonucu bekliyorum.Bu arada daha önce bir arkadaşımın BMW bir aracı vardı aynı durum olmuş ve egsoz sensörlerinin 4 tanesini birden değiştirince düzelmiş.Onun aracında da hiç problem arıza görülmemiş.

Yeni sıfırlanmış yol bilgisayarı değerlerinden sonra 100km ortalamasında 55L bile görebilirsiniz. Halen olmayan sorunu kafanıza dert ediyorsunuz.

Ha derseniz ki ben 100km yaptım halen bu şekilde artıyor sorun var. Inatla burada değinilmek istenen noktadan uzaklaşıp başka şeyler söylüyorsunuz. Sonra şu oldu bu oldu.

Yahu hocam! Gösterge değerleri sıfırlandıktan sonra yapıyor değil mi bunu? Buna net bir cevap ver allasen. (saat değişiminden bahsetmiyorum, yol bilgisayarı değerlerini elle sıfırladıktan sonra demek istiyorum)

Eğerki cevabınız evetse merak etmeyin bu bir sorun değil, daha öncedende böyleydi, hep böyle. Ve mantıklı olanı da bu zaten. 3 tane focus mk3 aracım oldu, hepsinde böyle. Bende böyle diye normal bu demek istemiyorum, zaten matematiksel olarak doğrusu bu!

Edit: imla

Servet bey,bu değerleri ben daha önce de sıfırlıyordum fakat bu durum olmuyordu ilk defa sıfırlayıp da hayretler içinde kalmadım.Sorunu forumda paylaşmakla diğer arkadaşlar hariç sizin vaktiniz aldıysam kusura bakmayın.Siz bir aracınızın kontrolünü yapsanız da onu paylaşsak hani karşılaştırmak için diyorum.O zaman daha iyi düşünürüz hep beraber olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Osman Beyin net olarak tanımladığı ve benim videoya baktığım zaman da kesinlikle anormal olduğunu düşündüğüm bir sorunu inatla red etme eğiliminde olmanız ilginç.

Saygısızlık olarak algılama bunu Cem abi ama bu bir sorun değil. İnatla red etmemizin nedeni ise bunun bir sorun olmadığı ve sizlerin bunu yanlış teşhis ettiğinizdendir. 

Bana şunu söyleyebilir misiniz? Araba sadece hareket halindeykenki harcadığı yakıtı mı hesaplıyor ortalama yakıt kısmında? Ben söyleyeyim hayır, dururken rölantide yaktığını da katıyor hesaba. 

Siz eğer sadece trip kısmını değil YB nin tüm verilerini sıfırlarsanız (ki senin sadece trip kısmını sıfırladığını yüksek ihtimalle tahmin ediyorum abicim) eğer ortala yakıtın devamlı değiştiğini görürsünüz. Araba depo bitene kadar yerinde dursun devamlı counter gibi artar o sayılar. (ben max 55 litre gördüm) Eğer bunda hemfikirsek neyi tartışıyoruz biz? Hesaba katıyorsa ekranda göstermesi ve update etmesi doğru olmaz mı?

Sizce Ozanın ve benim bu şekildeki inadımız bir tesadüf mü? Değil.

Servet bey,bu değerleri ben daha önce de sıfırlıyordum fakat bu durum olmuyordu ilk defa sıfırlayıp da hayretler içinde kalmadım.Sorunu forumda paylaşmakla diğer arkadaşlar hariç sizin vaktiniz aldıysam kusura bakmayın.Siz bir aracınızın kontrolünü yapsanız da onu paylaşsak hani karşılaştırmak için diyorum.O zaman daha iyi düşünürüz hep beraber olur mu?

Osman bey sizi üzmek veya kızdırmak veya saygısızlık adına söylediklerimi algılamayın lütfen. Fakat gözleminiz eksik ve teşhisiniz yanlış. Tek bir soru soruyorum onu da net bir şekilde cevaplamaktan kaçınıyorsunuz. Cevap olarak eskiden böyle değildi diyorsunuz. Kanıtlayınız efendim? Sizde sadece trip kısmını sıfırlayıp yola koyuluyordunuz. Veya daha önce sıfırladıklarınızda direk yolda olduğunuzdan ve stabil kullandığınızdan ilk değer genellikle pek fazla değişmiyor. Bu söylediklerimi çürütebilir misiniz acaba?

Oturup kalem oynatıp hesap yapmak yerine, sorularımızı geçiştirip durumu inatla anlamayıp ve bizimde (kendi namıma benimde) inat yaparak durumu kabullenmediğimizi söylediniz. Hatta söylediklerimizi inandırıcı bulmadınız ki burasıda apayrı bir konu. Fakat üşenmeyip sizin için yakıt alıp yol bilgisayarını sıfırladım. Kendime ait 3 tane, başkalarına ait (Erkanın arabası, Mertcanın arabası, Ömürün arabası) ait olmak üzere 6 ayrı mk3 te olan daha önce gördüğüm görüntüyle karşılaştım.

Buyrun izleyin efendim.

Halen hık mık diyorsanız ben susayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sıfırladığımda çekeceğim. Şuan ki ortalama 1000 küsür km olduğundan epeyce beklemem gerekir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Saygısızlık olarak algılama bunu Cem abi ama bu bir sorun değil. İnatla red etmemizin nedeni ise bunun bir sorun olmadığı ve sizlerin bunu yanlış teşhis ettiğinizdendir. 

Bana şunu söyleyebilir misiniz? Araba sadece hareket halindeykenki harcadığı yakıtı mı hesaplıyor ortalama yakıt kısmında? Ben söyleyeyim hayır, dururken rölantide yaktığını da katıyor hesaba. 

Siz eğer sadece trip kısmını değil YB nin tüm verilerini sıfırlarsanız (ki senin sadece trip kısmını sıfırladığını yüksek ihtimalle tahmin ediyorum abicim) eğer ortala yakıtın devamlı değiştiğini görürsünüz. Araba depo bitene kadar yerinde dursun devamlı counter gibi artar o sayılar. (ben max 55 litre gördüm) Eğer bunda hemfikirsek neyi tartışıyoruz biz? Hesaba katıyorsa ekranda göstermesi ve update etmesi doğru olmaz mı?

Sizce Ozanın ve benim bu şekildeki inadımız bir tesadüf mü? Değil.

Osman bey sizi üzmek veya kızdırmak veya saygısızlık adına söylediklerimi algılamayın lütfen. Fakat gözleminiz eksik ve teşhisiniz yanlış. Tek bir soru soruyorum onu da net bir şekilde cevaplamaktan kaçınıyorsunuz. Cevap olarak eskiden böyle değildi diyorsunuz. Kanıtlayınız efendim? Sizde sadece trip kısmını sıfırlayıp yola koyuluyordunuz. Veya daha önce sıfırladıklarınızda direk yolda olduğunuzdan ve stabil kullandığınızdan ilk değer genellikle pek fazla değişmiyor. Bu söylediklerimi çürütebilir misiniz acaba?

Oturup kalem oynatıp hesap yapmak yerine, sorularımızı geçiştirip durumu inatla anlamayıp ve bizimde (kendi namıma benimde) inat yaparak durumu kabullenmediğimizi söylediniz. Hatta söylediklerimizi inandırıcı bulmadınız ki burasıda apayrı bir konu. Fakat üşenmeyip sizin için yakıt alıp yol bilgisayarını sıfırladım. Kendime ait 3 tane, başkalarına ait (Erkanın arabası, Mertcanın arabası, Ömürün arabası) ait olmak üzere 6 ayrı mk3 te olan daha önce gördüğüm görüntüyle karşılaştım.

Buyrun izleyin efendim.

Halen hık mık diyorsanız ben susayım.

Servet bey,ben aracımı aldım alalı aynı şekilde sıfırlama yaptım.Daha önceden olmadığını video olmadığı için kanıtlayamam.Fakat ben yolda seyir halinde iken olsun durduğum yerde olsun, değeri sıfırlasam da böyle durum yoktu dedim.Ben ilk fark ettiğimde sorun olduğunu düşünmedim servis bu bir sorun dedi ve bende ondan sonra sorun sa halledelim dedim.Hadi servis anlamadı diyelim Ford un Tekay dediğimiz Mühendislik Birimi de bu bir sorun deyip hala çözemedi ise siz bana neden kendimde değilim de sarhoş kafaylamı bakıyorum muamelesi yapıyosunuz onu da çözmüş değilim.

Netice hala çözüm bekliyorum yetkili servisten.forum daki arkadaşlardan da fikir bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servet bey,ben aracımı aldım alalı aynı şekilde sıfırlama yaptım.Daha önceden olmadığını video olmadığı için kanıtlayamam.Fakat ben yolda seyir halinde iken olsun durduğum yerde olsun, değeri sıfırlasam da böyle durum yoktu dedim.Ben ilk fark ettiğimde sorun olduğunu düşünmedim servis bu bir sorun dedi ve bende ondan sonra sorun sa halledelim dedim.Hadi servis anlamadı diyelim Ford un Tekay dediğimiz Mühendislik Birimi de bu bir sorun deyip hala çözemedi ise siz bana neden kendimde değilim de sarhoş kafaylamı bakıyorum muamelesi yapıyosunuz onu da çözmüş değilim.

Netice hala çözüm bekliyorum yetkili servisten.forum daki arkadaşlardan da fikir bekliyorum.

Hocam kusura bakmayında, çok beklersiniz bence. Sorun iletişim yanlışları nedeniyle servise hatta Tekay'a aktarılmış olabilir ki zaten Tekay bu sorunu siz halledin demiş. :) Size veya başkasına neden sorun olarak göründüğünü matekmatiksel olarak açıklamadığınz suretçe şu söylediklerinizin pek bir geçerliliği yok. 

Bu sorun değilmiş, baktılar değilmiş, öyle söylediler. 

Bunlar geçerliliği olmayan sonuçlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu olay bende yeni tip büyük ekranlı göstergeyi taktırdıktan sonra olmuştu ve halen de devam ediyor. Ama ben bunu bir sorun olarak görmediğim gibi kafaya da takmıyorum. çünkü bu gösterge çok sınırlı sayılabilecek şartlar dışında doğru ölçüm yapamıyor. göstergenin 7.1 lt/100km gösterdiği ortalama yakıt sonucunda ben gittiğim yol/yaktığım yakın dengesinde 8lt/100km'ye ulaşıyorum. (misal)

ayrıca sıfırladıktan sonraki ilk 50 km'de bariz bir şekilde (100km'ye de varabiliyor) ortalama yakıt göstergesi çok oynak.. yani ani gaza bastığımda veya sakin kullandığımda radikal şekilde yükselip alçalabiliyor. ve rölantide de misler gibi artıyor.. açıkçası rölantide arttıkça benim moralim bozuluyor  :kıhkıh:  

eğer gösterge yeni sıfırlanmışsa (100 km'ye kadar) bence bir sıkıntı yok.. ama yok gösterge sıfırlandıktan sonra 200-300km yapılmasına rağmen bu durum varsa normal birşey değil. çünkü o zamana kadar ortalamaya giren değer ile rölantide ortalamaya katılan değer arasında çok fark olacağından, rölantideki değerin ortalamayı değiştiremeyecek kadar küçük kalması lazım gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

eğer gösterge yeni sıfırlanmışsa (100 km'ye kadar) bence bir sıkıntı yok.. ama yok gösterge sıfırlandıktan sonra 200-300km yapılmasına rağmen bu durum varsa normal birşey değil. çünkü o zamana kadar ortalamaya giren değer ile rölantide ortalamaya katılan değer arasında çok fark olacağından, rölantideki değerin ortalamayı değiştiremeyecek kadar küçük kalması lazım gelir.

Bunu ısrarla idrak etmek istemeyenler var işte :)

Söylemler ve tahminler üzerine bu konu çözüme ulaşmayacak biliyorsunuz değil mi? Dahada bu konunun üzerine soracak sorum veya alacak datam kalmadı, susarsam daha az agresif görüneceğim sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Buyrun izleyin efendim.
Aha sende de aynı sorun var!

Şaka bir yana, sıfırladıktan hemen sonra ışıklarda bekliyorum genellikle ve bende bu kadar hızlı atmıyor, bir...

Osman kardeşimizin açıklamalarını tekrar okuduğumda olayın sadece sıfırlamadan sonra mı olduğunun açık yazılmadığını fark ettim gerçekten, pek siyasi yazmış, her taraf çekilebilir nitelikte.

Yani sıfırladıktan sonra oluyorsa benzer gözlemleri olanların da bulunduğunu varsayarak sorun olmadığını söylemek mümkün, bu da iki...

Tabii bu durumda sadece kaybedilen zamana, pek çok nafile muhabbete, asla güvenilmeyecek bir servis ağına ve kaportadaki goçüğe hayıflanmak kalıyor. 

Kader...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.