Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2012 Mini Cooper 1.6 120 Ps Tiptronic Testi - Sürüş İzlenimi

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Hoşgeldiniz :)

Test Konuğumuz 2012 Model Mini Cooper, 1.6 litre 120 ps güç üreten motor ve Tiptronic vitese sahip.

Lastikler Continental fakat çok iyi durumda değiller, bitti bitecek gibi.

Nereden başlayacağımı bilemedim bi an :)

Sürüş Notları

Direksiyon, fantastik! İlk çalıştırma anında yani olduğu yerde sert olsada diğer tüm zamanlarda çok iyi.Tüm tepkileri yerinde, neredeyse boşluk yok. 

Gaz Tepkisi, gücüne göre iyi fakat pedal'ı çok kötü sevmediğim türden (yerden çıkıyor) çok yoruyor çok. Otomatik olmasına rağmen yoruluyor insan. Bmw 1 ile de 1000 km sonunda oldukça yormuştu.. 

Frenler, genelde zor beğenirim fakat bunda beğendim hemde lastikler bitmeye yakın. Yüksek hızda frenleme yapıldığında direksiyonu tutmadan izinde durabiliyor :yeah: 

Motor, artık yetersiz! Araç hafif hızlanma bir yere kadar iyi fakat devirlenme ve sportiflik maalesef yok. Her dakika vites ile oynamanız lazım veya S modunda sürekli yüksek motor sesi dinlemek şart! Bu ses ise tam kafa yorucu hiç hoş değil. Yeni motorları artık çok çok daha iyi. 

Tüketim, can yakıyor! Çok fazla içiyor çok. Önce uzun yol ve zorlayarak iletiyorum yaklaşık 12 lt, daha sonra tam istanbul sıkışık trafiği ve sakin sürüş 14 litre. Çok! 

Yol Tutuş, fantastik diyebilirim, lastiğe çok güvenemedim ama elimden geldiğince denedim.Beğendim kolay kolay kopmuyor izinden direksiyon müdahaleleri ile çok kolay ilerleyebilirsiniz.Esp kapatılabiliyor!!! :)

Konfor, çok iyi. Kesinlikle rahatsız edici süspansiyon yok. Yol sesi yerinde, rüzgar sesi 150'den sonra ancak başlıyor ki birşey değil bu. Sadece dediğim gibi motor sesi rahatsız ediyor. Müzik sistemi ise yeterli düzeyde, kötü değil. 

Sonuç / Fiyat
Test konuğu olan araç oldukça dolu ve opsiyonlu yaklaşık 30 bin Euro yani 70 ila 75 bin tl arasında.

2013 Model dizel manuel versiyonu 60 bin'den, 1.6 benzinli manuel 63 bin'den, Cooper S ise 77 bin'den başlıyor. 

Test aracına bu parayı ben vermeye kıyamam görüşüme göre de değmez. Tarz için yapılmış ve sadece tarz için alınabilir fakat motor değişirse çok güçlü olursa yani tam bir zevk aracı olabilir o zaman belki fiyat hoş görülebilir. Bu tür araçlarda fiyat yorumu yapmayı pek tavsiye de etmiyorum.Zevk! 

Fotoğraflar

Dış Görünüm:

IMG_0648copy.jpg

IMG_0651copy.jpg

IMG_0649.jpg

IMG_0652copy.jpg

IMG_0654copy.jpg

IMG_0656-1.jpg

İç Mekan

Kapı Trimi olarak ön kapıların üstü ve orta kısımlar yumuşak kaplanmış ama bence bu model için yetersiz.

IMG_0657-1.jpg

IMG_0658-1.jpg

IMG_0659-1.jpg

IMG_0660-1.jpg

Koltukların yan destekleri iyi değil. Sanırım koltuk opsiyonu vardır özellikle S versiyonda standarttır.

IMG_0662.jpg

S modu sportiflik için oldukça lazım. Yukarda motor konusunda bahsettim.

IMG_0664.jpg

Kumandalar kokpit düğmeleri gibi :yeah:

IMG_0666.jpg

IMG_0665-001.jpg

Arka bölüm dar fakat şehiriçinde 1 kişinin oturmasında sorun yok :)

IMG_0640-1.jpg

Her detay normalden farklı :)

IMG_0672.jpg

IMG_0673.jpg

Tüketim

Anlık tüketim, cc ile. (belki hafif rampa olabilir)

IMG_0644-1.jpg

Aracı oldukça fazla denedikten sonra uzun yol ile karması

IMG_0647-1.jpg

IMG_0646-1.jpg

IMG_0671.jpg

Trafik ve sakin sürüş sonrası tüketim

IMG_0685.jpg

IMG_0685.jpg

Tavan tasarımı oldukça ilerde tutulmuş haliyle ışık vb şeyleri görmekte engel oluyor. Oldukça geride durmanız gerekli.

IMG_0687.jpg

Direksiyon çok güzel :)

IMG_0690.jpg

IMG_0691.jpg

Focus ile dönüş yolunda..

IMG_0684.jpg

Bonus

Yeni kasa çıkıyor bile :)

4733699991177410312.jpg

17473764261880766320.jpg

FocusClubTr.com sundu :) 

Mini Mini Not:

Yalnız araba dikkat çekiyor! :P:) 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dışardan bakınca çok dikkat çeken bir araç fakat içine girince ı-ıh olmamış olamıyor. Duvar saat gibi duran orta konsoldaki göstergeye mi üzülürsün. Garip görünüşlü klima kanallarına mı yanarsın. Yok ya olmamış bu :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok yakıyormuş yav :)

Ben hiç beğenmiyorum eski kasaları daha güzeldi şu yeni kasanın göğsü acayip kötü olmuş bakamadım bile, karmakarışık çok düzensiz duruyor iğrendim resmen  :blink:

O. Fatih Yurter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eline, emeğine sağlık Yakup.

Bir kaç kere sevmeyi denedim bu aracı, ancak ilişkimiz genelde nefret boyutunda takılıp kaldı.

Tarz meselesi...

Ama dışı isterse böyle olsun 

Mini-John_Cooper_Works_GP_2013_800x600_w

İçi böyle oldukça katlanmam pek mümkün değil

Mini-John_Cooper_Works_GP_2013_800x600_w

Ciddi bulantı yapıyor!

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu araba neden bu kadar pahalı peki, dışı kötü, içi kötü, yakıtı kötü, alanlar neden alıyor?

Moda, stil, tarz, kendini ifade şekli, herkeş kuruş hesabı yapmıyor, mutlu azınlık deniyor böyle araçları, bir tür "expressionism"

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.