Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Ford genelde marka tavsie etmez.

Fakat son kılavuzda Castrol sponsorluğunu almışlar :)

Ford sadece standartı tanımlar ve yağ üreticileri buna uyup uymadığını bildirirler.

Servis ise karlılığı en yüksek olan yağı seçer.

Kimisi OPET varil kullanıyor, bir ara Mobil SuperFe vardı, nereden iyi fiyata alırlarsa onu kullanıyorlar.

Beri taraftan her zaman yazdığımı tekrarlayacağım:

Yağ konusunu gereğinden fazla abartıyoruz, uluslararası belegeli SAE standartını karşılayan 5W-30(20) her yağ bence kullanılır, daha pahalısı, mesela tam sentetiği kuşkusuz daha iyi olabilir, ama en azından motor yıpğranması açısından sıradan bir kullanıcının otomobile sahip olma sürecinde fark edeceği bir farklılık yaratmayacaktır. Nöroz ve paranoyaya gerek yok.

Puntoda çoğunlukla selenia kullandım, gerekçem fiatin tasarım üretim test vs tüm aşamalarda selenia kullanması, senede verdigim 20-30tl belki anlamsız ama bana zararı yok.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kent oto için fikriniz nedir? Ben 15 bakımda gittim. İyiydiler. 30 bin bakım içinde gideceğim.

Yazacağım ve de yaşadığım şeylerin Kent Oto'nun tamamına mâl etmek ne kadar doğru/yanlış bilmiyorum, baştan belirteyim.

1) Servis bize sabah 9:00 için randevu verdi, aracı içeri aldıklarında saat 11:00'di. "Olabilir, diğer araçların işi tahmin edilenden uzun sürmüştür" dedik ama 2 saat pek kabul edilebilir bir süre değil. 

2) Aracı teslim ederken bir usta yanımıza geldi. Servisteki görevinin ne olduğunu, neyle uğraştığını bilmeden muhabbet etmeye başladık. Kendisine ve yanımızdaki yetkiliye "Aracın 1.vitesten 2'ye geçişte silkelediğini" belirttim ve 1.0 ecoboostlar için yazılım güncellemesinin olup olmadığını sordum. Bazı dizellerde de bu sorunun olduğunu ve yazılım güncellemesiyle sorunu çözenlerin olduğunu anlattım. Karşılığında ustadan aldığım cevap "Hayır hayır yok öyle bir şey, yalan onlar...". Devamında da laubali bir şekilde "Aynı şikayetten buraya bir çok müşteri geldi, geldikleri gibi aynen gittiler. Kullanmayı bilmiyorlar" dedi. Böyle deyince açıkçası gerildim ve daha fazla konuşmamayı tercih ettim. Yazılım konusundan önce de bazı konularda muhabbetimiz oldu ve tavırları aynı şekilde laubali ve saygısızcaydı. Ne söylediysem aldığım cevaplardan, konuşma biçiminden sonra pişman oldum. Zaten daha sonra şikayetimi diğer yetkiliye ilettim.

Yazdığım şey belki şu an basit gibi görünüyor ama tüm tavırları, cevapları burada birebir aktarabilme şansım yok. Böyle düşünseniz de hak veririm. Fakat yaşanıldığında son derece sinir bozucu oluyor ve bir kişinin olumsuz tavırları bütün servise mâl edilebiliyor. (Her ne kadar istemesem de)

Bunun dışında servisten memnun kaldık diyebilirim.

Aracı beklerken müşteri sıkılmasın diye konulan laptoplar, oyun simülatörü, çay-kahve ikramları, ilgi-alaka vs. bizi memnun etti.

30.000 bakımında da aynı yeri tercih edeceğiz. Umarım bu sefer bir olumsuzluk yaşamayız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford genelde marka tavsie etmez.

Fakat son kılavuzda Castrol sponsorluğunu almışlar :)

Ford sadece standartı tanımlar ve yağ üreticileri buna uyup uymadığını bildirirler.

Servis ise karlılığı en yüksek olan yağı seçer.

Kimisi OPET varil kullanıyor, bir ara Mobil SuperFe vardı, nereden iyi fiyata alırlarsa onu kullanıyorlar.

Beri taraftan her zaman yazdığımı tekrarlayacağım:

Yağ konusunu gereğinden fazla abartıyoruz, uluslararası belegeli SAE standartını karşılayan 5W-30(20) her yağ bence kullanılır, daha pahalısı, mesela tam sentetiği kuşkusuz daha iyi olabilir, ama en azından motor yıpğranması açısından sıradan bir kullanıcının otomobile sahip olma sürecinde fark edeceği bir farklılık yaratmayacaktır. Nöroz ve paranoyaya gerek yok.

konuyu okuyunca faturaya baktım antalya bilaller 5W-30 kullanmış, size soracaktım, ancak, anladığım kadarıyla kafaya takmıyoruz yola devam ediyoruz, 

eğer sizce önemli bir şey ise, 5w-20 arayıp bulup servise onu götürebiliriz, diye düşünüyorum.........

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@kemal kaya, zaten 1.6 EB için önerilen 5W-30, sorun yok.

Sorun olan 1.0 EB, yani küçük kardeşi...

Ben faturaya güvenmiyorum Farklı olabilir konulan ve yazılan nasıl olsa varil paket sayımı şu bu derdi yok oh temiz.

Daha pahalı yağı koyup ucuz mu fatura edecekler?  

Peki piyasada almak istesem 5W-20 yağ alabileceğim bir yer var mı?

Istanbul'da sanayi gezenler bakın bakalım...

1.0 ecoboostlarda 5w-20 yağ kullanıyoruz dedi.
5W-30 zannetmiş olmasın, ya da dersini iyi çalışmış. 
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5W-30 zannetmiş olmasın, ya da dersini iyi çalışmış. 

Üstüne basarak sordum.Hatta sitedeki arkadaşların bakım sonrası yakıt artışından da bahsettim.Fabrikadaki gibi 5w-20 koyuyoruz dedi.Daha öncede 1.0 ecoboostl bakıma gelen olmuş onada aynısı konmuş.Dersini çalışmış olabilir tabi o da bir ihtimal :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bugün 15 bin bakımını yaptırdım. Yağ olarak 5w-20 konuldu. Ancak bu yağ beni 2 konuda çok şaşırttı: 1.si yeşil renkliydi, hatta servis çalışanı bile rengini görünce tekrar kontrol etti doğru yağ mı diye. 2. şaşkınlığım ise 5 litrelik Castrol 5w-20 yağa 265 TL fiyat çıkarmaları. Yağın litresi 66 TL ye geliyor. Litre fiyatına 4 litre 5w 30 yağ alınır. Her neyse toplamda ilk başta 600 TL tutuyor dendi. ..üş dedim içimden. Yağ ve su kanallarını mı ne temizliyorlarmış onu çıkarttım, polen filtresini de çıkarttım (bi ara değiştiririm diye) 450 TL ödeyip kendimi zor attım dışarı. Neymiş efendim yağ çok teknolojikmiş falan. Cem abi aklıma geldi, o demişti 5w30 da olur delirmeyin 5w 20 için diye :)

wAhLUGd.jpg

Yağın rengi işte böyle.

ilQFAiE.jpg

Bu kadar zamandan sonra motorun buji kablolarını görünce 3 silindirli olduğunu hatırladım. Unutmuştum neredeyse 3 silindirli araba kullandığımı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Castrol'un sitesinde arama yaptığımızda, ülkemiz için hiç sonuç bulamıyor;

cI24v7I.jpg

Ancak dünya geneli arama yapınca buluyor, sağda, hangi ülkede satıldığı yazıyor.

oJDti57.jpg

Anlaşılan ülkemizde yeni satışa sunulmuş bir ürün.

Ayrıca amazonda litresi 48 dolara satılıyor, yani servisteki fiyat pahalı değil, bilakis ucuz.

Soğuk yerlerde konuluyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.