Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Ben de aracı bakıma götürdüm. 

Castrol 5w-20 yağ, yağ filtresi, hava filtresi (kendi isteğim üzerine), Yağ tapasının bakır contası değiştirildi. Antifirizi eklendi. Yazılımları güncellendi. Lastik havaları, bijonlar, far ayarları, cam silecekleri, kapı fitilleri, yürüyen aksamı, motor parçaları, kaporta, fren balataları, diskler, fren hidroliği vb. gibi birsürü şey kontrolden geçti. Kapılar ve çeşitli hareketli metal kısımlar sprey yağ ile yağlandı.  :yeah:

Ayrıca servise gittiğimde aracın kaskosu ve trafik sigortasını da yeniledik. Bakımdan çıktıktan sonra yakıt artışı gözlemlemedim, biraz daha bindikten sonra daha anlaşılır olacaktır.  ^_^

Ama doğan abinin servis ücretindeki gibi bir indirim yapmadılar.  :wacko:

EEMzOg.jpg B9gROL.jpg Z1RA53.jpg

2Q4YOE.jpg yn9A0k.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekonomik geçinen bir araba için yağ değişimi olarak özetlenebilecek bakıma 475 TL insafsız bir rakam...

Geçmiş olsun ve de hayırlı olsun.

Doğru söylüyosun Cem abi, servise bakım için gittiğimde "1.0 eb için 5w-20 yağ koyuyoruz"  deyince servis yetkilisi, içimden sadece "Demek ki ayvayı yedik, bari Castrol kullansalar" diyebildim, malesef başka bişey yapamadım.  :blush:  Sanırım aracın garantisi bitene kadar buna katlanıcaz  :huh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekonomik geçinen bir araba için yağ değişimi olarak özetlenebilecek bakıma 475 TL insafsız bir rakam...

Geçmiş olsun ve de hayırlı olsun.

Ford, 1.0 için ekonomik araba demiyor zaten kimi insan bunu karıştırıyor.  Az tüketen araç ekonomik araç anlamına gelemiyor :D

Mercedes S seriside çok az tüketiyor gibi.

Hele ağır bakım zamanında daha fazla işçilik zamanı ve işçilik ile 3. 4. 1.0 eb sahipleri daha fazla üzülecekler özetle 1.6 eb veya dizellerden bakım maaliyet farkı pek göremiyorum (dizelin ekleri hariç tabi.) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford, 1.0 için ekonomik araba demiyor zaten kimi insan bunu karıştırıyor.  Az tüketen araç ekonomik araç anlamına gelemiyor Mercedes S seriside çok az tüketiyor gibi.

Yakup demagoji sanatında ustalık belgeni ben vermiş olayım.

Ecoboost'daki Eco ne anlama geliyor?

Ford'un tanıtım yazısındaki "Ford’un yeni nesil benzinli EcoBoost motorları düşük hacimden yüksek performans ve yakıt ekonomisi sağlıyor." ve "3silindirli 1.0lt EcoBoost dizel motorun yüksek tork ve yakıt ekonomisini benzinli motorun ataklığı ve konforu ile birleştiriyor" ifdelerindeki ekonomi sözcüğü masraf bildirimi mi?

Bu arabayı alan insan sübyancı mı ki bu kadar küçük motorun peşine düşsün, elbetteki, ekonomi odaklı düşünerek seçimini yapacak, ve haliyle Ford'un yazdıklarına inanmış olacak.

Sonra bakımda sadece Türkiye'ye has bir durumla sırf yağ için cebinden ekstradan neredeyse 200 TL talep edilirse isyan etmek de normaldir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20w/50 dir o karıştırıyor [emoji2]

Kaptan bu bizim yağımız değil mi

Öyle muavin bizim yağımız

Öyleyse shell Rotella yirmi elli , shell rotella yirmi elli  heyyy ...

diye reklamı vardı. Bu reklam bizim jenerasyonun kafasına kazınmıştır :D :D  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaptan bu bizim yağımız değil mi

Öyle muavin bizim yağımız

Öyleyse shell Rotella yirmi elli , shell rotella yirmi elli heyyy ...

diye reklamı vardı. Bu reklam bizim jenerasyonun kafasına kazınmıştır :D :D

Yesssss [emoji2][emoji2][emoji2][emoji2]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup demagoji sanatında ustalık belgeni ben vermiş olayım.

Ecoboost'daki Eco ne anlama geliyor?

Ford'un tanıtım yazısındaki "Ford’un yeni nesil benzinli EcoBoost motorları düşük hacimden yüksek performans ve yakıt ekonomisi sağlıyor." ve "3silindirli 1.0lt EcoBoost dizel motorun yüksek tork ve yakıt ekonomisini benzinli motorun ataklığı ve konforu ile birleştiriyor" ifdelerindeki ekonomi sözcüğü masraf bildirimi mi?

Bu arabayı alan insan sübyancı mı ki bu kadar küçük motorun peşine düşsün, elbetteki, ekonomi odaklı düşünerek seçimini yapacak, ve haliyle Ford'un yazdıklarına inanmış olacak.

Sonra bakımda sadece Türkiye'ye has bir durumla sırf yağ için cebinden ekstradan neredeyse 200 TL talep edilirse isyan etmek de normaldir.

Yalnız ben farklı demek istemiştim. Ucuz araç değil anlamında, yakıt tüketimi ve motor adına demedim ki. Ayrıca yağ konusu içinde demedim ve açıkladım bakım olayını.

Yoksa bunları bende çok iyi biliyorum demagoji peşinde koşmanın anlamı da yok zaten niye yapayım :) her zamanki gibi bildiğimi aktarıyorum ne sıfata yakıştırıldığı önemli değil. Buradaki problemleri ÇOĞU insandan fazla şekilde bu sorunları ileten benim başkası değil :)

Bana bir yazısını gösterin madem bu araç "ucuz olsun diye yaptı" diyen veya şunu mu gördünüz "bu araç emsali olan 1.6'dan ekonomik "

Uzun dönemde dediğim masraflar ile ülkemizde daha da ekonomik olmadığını herkes görmüş olacak zaten. CO2 olayını girmediğimiz takdirde.

Hatta kimilerinin ağzında laçka olmuş o söz vardı yakup fordcu otosancı diye saçmalıktan doğan - söz meclisten dışarı-,  bir tane ''fordcu adam'' bulsunlar; şu yukarda dediğimi mertce söyleyecek :D görelim onu, pek görmeye de meraklı değilim ama olsun. Dediklerinin pişmanlığını yaşayarak öğrenmesi daha mutlu eder beni  kaldı ki öyle olduğunu görüyoruz.

Fordcu adam: Ford ile resmi olarak çalışan eleman,işçi,memur, mühendis vb kişiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adında sanında açıklamasında detayında ekonomiden bahsedilen aracın satış stratejisi ekonomi üzerinedir ve evet (sözde) ekonomik olması açısından üretilmiştir. Aksini söyleyen iddia eden bir yazı da bulamazsınız Yakup beyciğim. Ha diyelim buldunuz (ki zor) algı köreltmekle suçlayabilirsiniz kendilerini.

Bakınız örneği:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.