Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

@Doğan Kurban abi ben ilk bakımda servislerin tecrübesizliğine denk geldim. İlk bakımımda henüz serviste hiç 1.0 araç bakımı yapılmamış ustada o an diğer araçlar gibi düşünüp 5w30 yağ koymuş tabi biz bunu 10.000km kadar sonra forumda bahsi geçince fark ettik :) Fordla görüştüm bi sıkıntı olmaz dediler merkezden. yinede onlar servisi aramışlar ücretsiz 5w20 koydurduk sonradan. Olayın üstünden 40.000km kadar geçti hiç bir sıkıntı yaşamadım o konuda.

Uzun lafın kısası; için rahat olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Doğan Kurban abi ben ilk bakımda servislerin tecrübesizliğine denk geldim. İlk bakımımda henüz serviste hiç 1.0 araç bakımı yapılmamış ustada o an diğer araçlar gibi düşünüp 5w30 yağ koymuş tabi biz bunu 10.000km kadar sonra forumda bahsi geçince fark ettik :) Fordla görüştüm bi sıkıntı olmaz dediler merkezden. yinede onlar servisi aramışlar ücretsiz 5w20 koydurduk sonradan. Olayın üstünden 40.000km kadar geçti hiç bir sıkıntı yaşamadım o konuda.

Uzun lafın kısası; için rahat olsun...

Sence yenş yağla yola çıksam mı? zaten bin km kadar erken olacak tek farkı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tişikkürler sn adminim civanım :)

5-20 nin esprisi %2-3 gibi yakıt tasarrufu yaptırması..  hepsi o kadar.. teknik veriler tutsun diye kazıklanıyoruz. yani..  pahalı bakım sorun olmayacaksa tatil öncesi, bakımlı yola çıkmakta fayda var çünkü anladığım kadarıyla 8 ayda 15.000 e yaklaşmışsın, yağ epey eskimiş kararmıştır..taze yağ iyi olur uzun yolda

konya otokoç ta çalışan bir eleman ve onun kardeşi ki o da 4 sene kadar önce otokoçta idi, birde yine otokoç un elektrikçisi, konya ya, özel ford-volvo servisi açmışlar, garanti bitince otokoç kampanya yapmazsa, gider erol otomotivden yağı alır oraya bakımlarını yaptırırım.

bu özel servis şu an faaliyette, biri bu ay sonu ilişik kesecek, konya da yaşayanlara duyrulur. selçuklu kipa karşısında sanayii ye girin, eski açık otopazarın karşısı; AKER teknik servis

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5-20 nin esprisi %2-3 gibi yakıt tasarrufu yaptırması..  hepsi o kadar.. teknik veriler tutsun diye kazıklanıyoruz. yani..  pahalı bakım sorun olmayacaksa tatil öncesi, bakımlı yola çıkmakta fayda var çünkü anladığım kadarıyla 8 ayda 15.000 e yaklaşmışsın, yağ epey eskimiş kararmıştır..taze yağ iyi olur uzun yolda

konya otokoç ta çalışan bir eleman ve onun kardeşi ki o da 4 sene kadar önce otokoçta idi, birde yine otokoç un elektrikçisi, konya ya, özel ford-volvo servisi açmışlar, garanti bitince otokoç kampanya yapmazsa, gider erol otomotivden yağı alır oraya bakımlarını yaptırırım.

bu özel servis şu an faaliyette, biri bu ay sonu ilişik kesecek, konya da yaşayanlara duyrulur. selçuklu kipa karşısında sanayii ye girin, eski açık otopazarın karşısı; AKER teknik servis

Abi bizim servis keşke sıkıntı çıkarmasada bende yağımı alıp gitsem.Ben de tatil öncesi aptırıyım diye düşünüyorum.Hayırlısı bakalım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

bende bugün kdz ereğli azim oto da  senesi dolduğu için ilk bakımına götürdüm, ustaya 5 20 koyması gerektiğini söylememe rağmen 5 30 koyuyoruz bısı farketmez dedi, fakat içerdeki sorumlu 5 20 koymak zorunda olduklarını ecoboost ıcın baska yag koymalarının ımkansız oldugunu söyleyerek yanlış anlaşılmadan dolayı özür diledi ve fmy marka 5 20 yağ koydular. bazı servislerin umrunda değil ama bazıları riske atmak istemiyorlar ve 5 20 koyuyorlar. orjinal iyidir iyi  :)))))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende bugün kdz ereğli azim oto da  senesi dolduğu için ilk bakımına götürdüm, ustaya 5 20 koyması gerektiğini söylememe rağmen 5 30 koyuyoruz bısı farketmez dedi, fakat içerdeki sorumlu 5 20 koymak zorunda olduklarını ecoboost ıcın baska yag koymalarının ımkansız oldugunu söyleyerek yanlış anlaşılmadan dolayı özür diledi ve fmy marka 5 20 yağ koydular. bazı servislerin umrunda değil ama bazıları riske atmak istemiyorlar ve 5 20 koyuyorlar. orjinal iyidir iyi  :)))))

kaça patladı asıl ondan haber verin :)

geçen hafta yine şikayet formu doldurup total ın 5-20 yağının linkini verdim.. arayıp durdular, zart zurt dediler. bende 5-30 yağ servisinizde kaç tl ise 5-20 nin en fazla bu yağdan %10 pahalı olması gerek dedim. ilk 1.0 ların 3 yılı bu eylülde doluyor bakalım ne yapacaklar indirim olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bugün Van daki ford yetkili servisine uğradım. 1 ay sonra 45 bin bakımına geleceğimi ve yanımda kendi alacağım 5w 20 yağımı getireceğimi, bu yağın konulmasının mümkün olup olmadığını sordum. Servis müdürüyle falan görüştüler ve kesinlikle dışarıdan getirilen malzeme kullanmayacaklarını söylediler. Faturaya şerh düşülmesinden vs. bahsettiysem de olmaz dediler. Burada başka servis yok, aracımın garantisi önümüzdeki Mart ayında dolacak, garantilik bi arıza çıkmadı şimdiye kadar. Sizce ne yapmalıyım. Bakımı dışarıda mı yaptırsam?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben son bakımda yağı kendim götürdüm. Burda EROL Otodan almıştım.

Sıkıntısız koydular. Faturaya yağı kullanıcı getirdi diye not düşüldü.

Yağın faturasınıda iliştirip bunuda saklayın hiçbişey olmaz dediler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim servis istersen getir dedi.. 3 buji ile 488 e patladı.. polen yok..

@Fatih Mehmet USLU

Hocam bujiler kaç km de iken değişti? Zaten artık poleni hava filtresini er-ol otodan alıyorum. Filtrelerde aşırı fiyat farkı yok özellikle hava filtresinde, ancak yağ çok fark ettiriyor. Bakalım servis inat ederse orjinal parçaları getirtip dışarıda yaptırırım bakımı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam bujiler kaç km de iken değişti? Zaten artık poleni hava filtresini er-ol otodan alıyorum. Filtrelerde aşırı fiyat farkı yok özellikle hava filtresinde, ancak yağ çok fark ettiriyor. Bakalım servis inat ederse orjinal parçaları getirtip dışarıda yaptırırım bakımı. 

araba 29.000 de, 3. bakım 45.000 de değişmesi lazım..3. bakıma getirdim.. servise bakan elemana kalsa 2. bakımda değişecekti geçen sene, dedim araç 17 bin de, hem 3 bakımda bir değil mi diyorum yok iki bakım diyorlar.. 10 tl lik buji ile 40 tl lik buji bir olur mu  :D .

.1 sene daha idare edebilirdi ama.. hiç aşınma vb yoktu bujilerde..

belki 50-60 bin bile gidebilir.. o km deki bir motordan söküp bakmak lazım.. 40-50 arası değiştirmekte fayda var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam bujiler kaç km de iken değişti?Bakalım servis inat ederse orjinal parçaları getirtip dışarıda yaptırırım bakımı. 

hiç aşınma vb yoktu bujilerde..

Bujiler için biçilen ömür servis planlarına göre 45.000 km ya da 3 yıl. Eskiden 30.000 km ve iki yıl idi. 
Yeni aralık bence buji değişimi için uygun. Daha uzun gider mi? Gidebilir, ancak bujinin işlevini yeterli yapıp yapmadığını gözle kontrol edemezsiniz. Ya da daha doğru ifade ile düzgün görünen buji düzgün çalışıyor denilemez, ateşleme verimliliği görsel olarak değerlendirilemez. Erimeden çok önce değişim gerektirir.

Defalarca yazdım, garantinin ikamesi için yetkili servis bakımı şart değil diye. Orijinal parçalar ile doğru işler yapıldığı sürece garanti yükümlülüğü devam eder. Ancak bunu kabul etmekte kolaylık gösterilemeyebilir ayrı mesele.
Servis sattığı yedek parçadan da kar etmek istiyor olabilir, bunu da anlayışla karşılarım.
Ben devamlı müşterileri olmak istediğimi, bilgi ve deneyimlerine güvendiğimi, ancak bazı parçaların bedelinin piyasanın çok üzerinde olmasını kabul edemeyeceğimi, bu ısrarlarında devam ederlerse potansiyel iyi bir müşteriyi kaybedeceklerini ifade eder ve onları ikna etmeye çalışırım, Gene kabul etmiyorlarsa kendileri bilir. Tabii işinin ehli bir özel servis olduğunu varsayarak öneriyorum bunları. 
Özelde de yapılırsa mutlaka yapılan işlerin ayrıntılı dökümü, tarih ve katedilmiş yol bilgisini içeren bir fatura alınmalı. Parçaların tümümün parça kodlarını da içeren ayrıntılı faturası saklanmalı.
Zaten Otosan yedek parça konusunda inceleme yaparak olur veriyor ve işini ciddiye alan yedek parça satıcıları ürün gamlarına mutlaka onaylı parçaları da alıyorlar, değil mi @ER-OL Otomotiv?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.