Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Hava Filtresi Nasıl Sökülür & Temizlenir ?

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Bugün taktım ve çok kolay oldu. Önce wd-40 ile filtre kutusunun ağzını çok hafif yağladım. Ordan akan yağ ile filtrenin ağız kısmında karşılığıyla temas edecek olan bölümü de parmağımla hafif yağladım. Takarken de yerine tam oturtmadan sağa sola döndürerek taktım. Cuk diye oturdu yerine. Zorlananlar yağlamayı deneyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Size iyi sevişmeler [emoji1]

Ayıp ayıp [emoji3]

Fil filtre, ailenizin filtresi [emoji14] yerli malı yurdum malı (kamu spotu)

Şimdi reklamlar [emoji3]

Çarşamba deneme fırsatı olacak bakalım Şırnak şartlarına ne kadar dayanıklı

[emoji3][emoji3][emoji3][emoji3]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
05.07.2011 - 18:17 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Merhabalar,

Belki hepiniz bilirsiniz ama görsellik katalım smile.gif

Focus II Ti-VCT motorun hava filtresini söküyoruz;

Not: Aracınızın Motoru farklı ise El kitapçığınıza bakarak filtrenin nerede olduğunu görebilirsiniz...

NOT: Fotolar ölmüş, bulabilirsem yenileyeceğim.

öncelikle gerekli malzeme; sadece 7 Numara anahtar.

ilk vidamız burada

ve diğer 3 kenarda da aynı vidalardan mevcut

Döndürülemeyen yerlerde şu şekil tutmamız yeterlidir..İlk döndürmeden sonra parmaklar ile rahatlıkla sökebilirsiniz..Yine takarken en son sıkmanız kafiidir.

Resimdeki gibi - 1 kısmını yukarı kaldırıp 2 kısmını sağ'a doğru çekiyoruz.

Filtresiz hali

Normalde çok kirli ise (tozlu vs) komprasör ile hava püskürtebilirsiniz. (Hafif uzaktan). Benim filtre çok temiz çıktı şubat ayında alınmıştı..1 arı 1 kelebek birkaç sinek biggrin.gif az biraz da toz..Hava püskürtmedim..Elle vurdum biraz 

FocusClubTr--1426591153.jpg

en güzel hava vurmak ve bir kestirme fırça yardımıyla aralarını temizlemek. bana kalırsa 5.000 km'de bir değiştirin. Ayrıca benim bir yaptığımda filtre öönündeki sensörü balata spreyiyle temizliyorum. Filtre kutusu içine de bir hava tutarsanız, temizlerseniz tadından yenmez. Araç daha seri kalkar, yakıtı düşürür. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

filtre öönündeki sensörü balata spreyiyle temizliyorum

Doğrusu kontak spreyi ile veya direk maf temizleyiciyle temizlemek. Maf üzerindeki sensör kısmı epey hassastır. Fazla sıkarsanız balata spreyini aşırı soğutup sensörü çatlatır. Aklınızda olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Doğrusu kontak spreyi ile veya direk maf temizleyiciyle temizlemek. Maf üzerindeki sensör kısmı epey hassastır. Fazla sıkarsanız balata spreyini aşırı soğutup sensörü çatlatır. Aklınızda olsun.

Ama kontak spreyi yağlı bir sprey değil mi ? Balata spreyi evet biliyorum soğutuyor. Henüz o kadar fazla sıkmadım diye düşünüyorum. Çok sık yaptığım bir uygulama değil zaten. Ama dikkat ederim yaparsam bir dahakine. Teşekkür ederim.:yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Ama kontak spreyi yağlı bir sprey değil mi ? Balata spreyi evet biliyorum soğutuyor. Henüz o kadar fazla sıkmadım diye düşünüyorum. Çok sık yaptığım bir uygulama değil zaten. Ama dikkat ederim yaparsam bir dahakine. Teşekkür ederim.:yeah:

Yagsizlari var, hatta yag cozucu ozellikli.

--19 dakika sonra eklendi--

https://urun.n11.com/diger/kontak-sprey-yagsiz-mavi-tussle-P201400399?cid=604001&gclid=EAIaIQobChMI1Ked2s_V2gIVkwrTCh3EYgaUEAQYASABEgL4BvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sökümü kolay. Takması da. Temizlemesi ise 2 no bir kestirme fırça alırsınız aralarını temizlersiniz. Daha sonrasında hava tabancası tutarsınız. Ondan sonra tekrardan takıp yola devam edebilirsiniz. Önemli olan tozları temizlemek. Böylece motora giden hava daha temiz olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Bence çok kötü değil, daha gider...

Hocam haklısın belki ama değiştirmekte fayda var.Ben 10 bin km beklemiyorum.Malum İstanbul tozlu memleket..Diğer araçlarım da da 5 bin km de değiştiriyordum.

saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Hocam haklısın belki ama değiştirmekte fayda var.Ben 10 bin km beklemiyorum.Malum İstanbul tozlu memleket..Diğer araçlarım da da 5 bin km de değiştiriyordum.

saygılar..

Para sizin, keyif sizin, şu haliyle geçerli bir nesnel neden yok.

Tozlanmış olması tıkanmış olduğu anlamına gelmiyor.

Saygı benden...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Tozlanmış olması tıkanmış olduğu anlamına gelmiyor.

Hocam tıkanma yok tabii ki ve ayrıca tıkana na kadar niye bekleyelim.Sonuçta 50 tl ye mal oldu.50 tl nerelere vermiyoruz ki.Arabam rahat nefes alsın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.