Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Kuga 1.6 Ecoboost Selective Testi - Test Sürüşü

Guest Tolga KARACA

Önerilen Mesajlar

Tesekkurler Yakup bey,

Sizin gibi bilgili birisini yakalamisken sorayim dedim.

Aldigim bayiye daha sormadim ama sanirim sd kartta sadece Türkiye

Haritası vardir. Ancak ben kisa surede olsa aracla Belçika ya donmem lazim.

Yani avrupa haritalari lazim. Sony navi hangi format harita kullaniyor

Acaba bilginiz var mi? Avrupa haritasını nasil bulabilirim tsekkurler

Türkiyede satılanı bilmiyorum, sanıyorum bu başlıkta haritanın sadece Türkiye olduğu yazılmıştı. Bendeki kart(avrupadan 2.el aldım) Western Europe + Turkey olarak geçiyor. Yani ebayda mevcut :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tesekkurler Yakup bey,

Sizin gibi bilgili birisini yakalamisken sorayim dedim.

Aldigim bayiye daha sormadim ama sanirim sd kartta sadece Türkiye

Haritası vardir. Ancak ben kisa surede olsa aracla Belçika ya donmem lazim.

Yani avrupa haritalari lazim. Sony navi hangi format harita kullaniyor

Acaba bilginiz var mi? Avrupa haritasını nasil bulabilirim tsekkurler

Direkt ford kartları almanız daha uygun olur harita yüklemek çok sıkıntılı çünkü ford'un navisinin markası yok :D ona uygun yazılımı bulmak için test etmek gerekiyor o işleme girecektik ama vazgeçtik çünkü uygun fiyata satın almak mümkün.. 

Örnek link: http://www.ebay.co.uk/itm/sd-sat-nav-2011-western-europe-/151019452153?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item232975f6f9

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende nihayetinde yeni Kugayı test etme fırsatı yakalayabilenlerdenim. Gerçi bu ikinci test sürüşüm oldu, ilki Mersin Marinadaki Kuga tanıtım etkinliğinde olduğu için şehir içinde kısa süreliğine bir testti, pek bişey anlayamadığım için onu saymıyorum. İkinci test sürüşümü biraz uzun bir güzargahta, bizim yayla yolunda gidiş dönüş yaklaşık 50 km lik bir yolda, yapma şansım oldu. Mersini bilen bilir, buradaki yayla yolları sürekli rampa ve yeryer tatlı virajlıdır, onun için test sürüşünde araç için iyi bir imtihan sahası olduğu kanaatindeyim.

Test aracı Kuga Selective 1.6 ecoboost 180 PS Tekno paketli ve cam tavanlı, yani en full versiyonlu olandı. Bu sınıftan bir aracı ilk defa kullandığım için ilk önce yüksek oturma pozisyonu biraz tuhafıma gitti, fakat aracı kullanmaya başladıktan sonra aracın sürüş dinamikleri ve oturaklı oluşu ile kısa sürede kendine alıştırdı. Aracın otomatik olmasından ve manuel vitesli araca alışık olduğumdan dolayı ilk etapta yabancılık çektim fakat kısa sürede alıştım. Otomatik vitesin kullanımda epey rahatlık sağladığını fark ettim ve hemen akabinde kendi aracıma bindiğimde vites değiştirmek sanki angarya gibi geldiJ.

Araca binerken kapısının ağır olması ve tok bir şekilde kapanması bile ilk etapta güven duymanızı sağlıyor. Aracın içerde kullanılan malzeme kalitesine zaten diyecek bir şey yok, son yıllarda yeni focusla beraber ford kendini epey aştı. Kullandığım araç daha 800 küsür kilometredeydi ve ortalama yakıt tüketimi 22 l/100 km yi gösteriyordu!!. Heralde her binen direk gaza abanmış diye düşündüm. Araç rölantide ikin oldukça sessiz çalışmakta, nerdeyse motor sesi yok gibi fakat bir miktar titreşim hissedilmekte. Aracın ilk kalkıştan itibaren ivmelenmesi gaza fazla yüklenilmediğinde dahi oldukça yeterli, hatta öndeki araca çarpmamak için birkaç defa frene basmak zorunda bile kaldım. Otomatik vites kullanımında çok tecrübeli sayılmam ama vites geçişleri sarsıntısız ve ancak motor sesinden vites değiştiğini anlayabiliyorsunuz, ancak biraz sık vites değiştirdiğini hissettim.

Direksiyon oldukça yumuşak fakat sürüş zevkini etkileyecek kadar hissiz değil. Direksiyon tepkileri mükemmel. Aracın süspansiyonu kavisleri ve çukurları kabinde rahatsızlık oluşturmayacak kadar güzel absorbe ediyor. Fakat virajlarda da aracın yatmasını engelleyecek düzeyde iyi ayarlanmış. Yani konfor ve yol tutuşu birbirini olumsuz etkilemiyor.

Testin devamında arabanın hakkını verelim biraz dediğimde aracın rampada ivmelenmesinde ve 1.6 ecoboost motorun o ağır kasayı sürüklemesinde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım. Araç rampaları yüksek viteste, düşük devirde ve gerektiğinde gaza hafif yüklendiğinizde yeteri kadar ivme oluşturarak rahatlıkla tırmanabiliyor. Fakat benim kullandığım dizel focustaki  240 NM torku hissetmek, gaza biraz fazla yüklenmeyi gerektiriyor,yüksek devir ve sonucunda bir okadar yakıt sarfiyatı oluşturuyor. Anlamadığım bir nokta orta rampa düz bir yerde gaza ne kadar bastıysam da 120 yi geçmedi araç, acaba hız sınırlandırmamı koymuşlar diye düşündüm.

Aracı virajlarda zorladığımda, focusla girmeye cesaret edemediğim süratlerde virajlara girip aracın çizgisinden en ufak bir sapma ve salınma hareketi yapmadan tamamladığını gördüm. AWD nin insana çok büyük güven verdiğini hissedebiliyorsunuz. Bu arada bikaç yerde mucurlu yolada girdim ve dört tekerden çekişin ne demek olduğunu tam olarak o zaman anladımJ)).

Testin sonuna doğru yaylaya vardığımda çok dik birkaç rampada aracı durdurdum ve zorlanmadan kalkabildiğini gördüm.(daha önce 1.6 125 ps mondeo ile bu rampadan çıkmaya çalışırken baskı balatadan dumanlar çıkmıştı).

Test bittiğinde aracı teslim etmeye geldiğimde ortalama yakıt 18 l/100 km gösteriyordu. İlk başta ceyrek depo benzin vardı , test sonuna doğru benzin ışığı yandı, gidilebilecek mesafe olarak 40 km civarında gösteriyordu.

Bu arada sony ses sistemi oldukça etkileyici, berrak ve yeterli ses veriyor. Test süresince çok bozuk yerlerde dahil araç içinde en ufak bır tıkırtı, cıyırtı duymadım.

Tek hoşuma gitmeyen yanı koltukların yanal destekleri yeterli değil, sert girilen virajlarda araç yatmıyor ama siz sağa sola yatıyorsunuzJJ.

Bu testin öncesinde Qashqaide kullandığım için iki aracı karşılaştıracak olursam direksiyon tepkisi ve hissiyatı, sürüş zevki, güven duygusu açısından arada dağlar kadar fark var. Tabi ki yakıt konusunda da aynı  fark ters orantılı olarak var. Ayrıca bayinin elinde hiç araç yokmuş. 2-3 ayada zor gelir diyorlar.

Lafın özü bence Ford iyi iş çıkarmış. Tek düşündürücü yanı yakıt sarfiyatı.

Elimden geldiğince kendi deneyimlerimi yazmaya çalıştım, sürç-i lisan ettiysem affola…

İsa tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Direkt ford kartları almanız daha uygun olur harita yüklemek çok sıkıntılı çünkü ford'un navisinin markası yok :D ona uygun yazılımı bulmak için test etmek gerekiyor o işleme girecektik ama vazgeçtik çünkü uygun fiyata satın almak mümkün.. 

Örnek link: http://www.ebay.co.uk/itm/sd-sat-nav-2011-western-europe-/151019452153?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item232975f6f9

Cok tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok tesekkurler

Belçika için kart ; http://www.benl.ebay.be/itm/Ford-SD-2012-V2-Sat-Nav-Sony-SD-Sat-Nav-Navigation-Western-Europe-Focus-C-Max-/190815044473?pt=Navigations_CDs_software_1&hash=item2c6d768379

Son Sürüm Avrupa : http://www.ebay.de/itm/321095597791?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649&clk_rvr_id=463684436756

Aracınız ile %100 çalışır. Benzerlerini bulabilirsiniz belki daha ucuz'a :) ford olmasına ve yılına dikkat ediniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün Kuga için Aydoğanlara gittim. Araç yoktu ellerinde. Oradan Volvo'ya geçtim. V40 T4 vardı. Hoşuma gitti doğrusu. Fiyat 100'e yakındı. D2 V40 Cross Country otomatik vardı onunda fiyatı 80 küsürmüş. Malzeme ve kalite farkı hissediliyor. Fakat arka görüş neredeyse yok ve bagaj yine neredeyse yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belçika için son sürüm kart ; http://www.benl.ebay.be/itm/Ford-SD-2012-V2-Sat-Nav-Sony-SD-Sat-Nav-Navigation-Western-Europe-Focus-C-Max-/190815044473?pt=Navigations_CDs_software_1&hash=item2c6d768379

Aracınız ile %100 çalışır. Benzerlerini bulabilirsiniz belki daha ucuz'a :) ford olmasına ve yılına dikkat ediniz.

hiç yakıştıramadım :D eski sürüm oldu o artık. yenisi budur:

http://www.ebay.de/itm/321095597791?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.