Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Toyota 1.4 D-4D Motorlardaki Yağ Eksiltme Sorunu Ile Ilgili Tsb Ve Iade Süreci

Önerilen Mesajlar

Teşekkür ederim.Garantiden değiştirmeye dünden razılar da.Siz Motoru işlem görmüş bir aracı alırmısınız ? Sorunu gidermeleri önemli değil ki aracın değer,prestij kaybını nasıl giderecekler ? Güven kaybına ise çare yok zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motoru komple değiştirdilerse alırım. Yok rektefiye yapıldıysa almam.

Buda benim yaşadığım  sorun. Sonunda bulundu ama benim ısrarlarımla. Yoksa turbo, turbo basınç sensörü, dpf (toplam 8000 tl) gibi parçalar değişecek ve araç yapılmamış olacaktı(aracın asıl arızası egr vakum kontrol valfiymiş 450 tl) Şanslıydımki bu arızadan dolayı benim aracın motoruda krank kesebilirdi. Çünkü beğin pompaya yanlış sinyal gönderiyormuş egr vakum kontrol valfinden dolayı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun, bence garantiden yaptırın ve daha sonra değer kaybı için ayrıca tazminat davası açın, aradaki farkı oradan telafi edersiniz.

Adliyeci olunca da boyle oluyor iste. :)

Ben olsam muadil bir aracla degisimini isterdim. Ve kullanmaya devam ederdim galiba. Tabi vermezler saniyorum ama...

Size paranizi iade etseler cekmis oldugunuz krediden dolayi zarar edersiniz.

Ve ozer ozturk bey bu konuda iyice yol katetmis bir uyemiz. Konusunu ayrintilariyla okumaniI ve kendisiyle iletisim kurmanizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

İyigünler Özer Bey öncelikle paylaşımınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim 2012 model toyota corolla comfort extra 1.4 dizel sahibiyim ve geçenlerde tamamen tesaduf eseri internette karşıma çıktı TSB nin pdfsi okuduktan sonra içime bir kurt düştü ve araştırmaya aracımın yagını kontrol etmege başladım.Aracım 28500 kmde Yağ değişeli 5 ay olmasına ve 7140km yapmış olmama rağmen yağ çubugundaki azalma ciddi miktarda.bu konyla ilgili daha detaylı bilgi almam mumkunmuydu sizden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Toyota 1.4 D-4D motorların 2009 yılından sonra tamamı hatalı üretilmiştir. Uygun olmayan parçalar kullanıldığı için bu motorlarda yağ eksiltme yakma görülmekte aynı zamanda motor performansında düşüş, yakıt tüketiminde artış olmaktadır.
Toyota 1.4 D4-D motorlardaki kronikleşmiş motor yağı eksiltme sorunun giderilmesi için yapılması gereken motor revizyonunu anlatan bir teknik servis bülteni yayınlamıştır. TSB EG-0017T-0411
Bu bülten üretim hatasını kabul etmekte ve giderilmesi için yapılması gerekenleri anlatmaktadır.

Burada açıklanan şey bir tamir vs olmayıp aslında motor revizyonudur.
ASLINDA DAHA DA VAHİMİ: Bülten motorun tamamen (sandık) değişmesi gerektiğini söylemekte (ingilizce videoya bakın) ama Türkiye (ve Macaristan) için sadece piston ve segman değişimini yeterli görmektedir (Türkçe video). Daha 20-30km yapmamış araçların motoru indirilip yapılacak bu revizyon kabul edilebilir bir durum değildir. 

İşte hatalı üretimden etkilenmiş yağ eksilten araçların VIN (şase) numaraları bu TSBnin 5  sayfasında açıkça yazılıdır. Her satında binlerce vın vardır. 
5wjuox.jpg
Video için: (TÜRKÇE)

(İNGİLİZCE)

İlgili servis bültenini (mahkemede büyük delildir kesin kazandırır) indirmek için:

Uzun süredir üzerinde araştırma yaptığım bu konuda edindiğim ve önemli gördüğüm bilgileri forumda paylaşıyorum. Gerekirse benimle iletişime geçebilirsiniz

BUNU ÇEVRENİZDEKİ BU ARAÇLARI KULLANANLARLA PAYLAŞINIZ....

sevgili Özer bey bende malesef 2010 dizel corolla sahibi aynı zamanda dert sahibi biriyim :(

yukardaki linkler ölü olduğundan paylaştığınız dosyaları indiremedim...

Aracı 2011 yılında 25.000 de aldım turbosu değişmişti 45.000km ye kadar bi sıkıntı yaratmadı ama bu kilometreden sonra araç 7.000 de bir ( her 10.000 bakımı muntazam bi şekilde bursa toyota çavdarlı servisinde yapıldı) düşük yağ seviyesi uyarısı vermeye başladı yani 2012 sonu gibi. servise gidip sorduğumda herhangibir problemin olmadığını dizel araçların bazen böle yaptığını söyleyerek yağ ekleyip gönderdiler. son zamanlarda sık sık uyarı vermeye başladığında kuşkulanıp tekrar tekrar servise götürdüğümde servis müdürü aracın garanti kapsamında piston ve segnmanlarını değiştireceklerini bütün masrafı kendilerinin karşılayacağını söyledi bende doğal olarak reddettim böle saçmalık mı oılur dedim akşam eve gelip intrenete girdiğimde acı gerçekle karşılaştım . bu sorunun bazı modellerde kronik olduğu ve binlerce mağdur olduğunu görünce şok oldum . araştırmalarım neticesinde sizin sorunu uzun uğraşlar sonunda çözdüğünüzü görmek beni sevindirdi ve umutlandırdı  :)   bu arada yaklaşık 2 aydır toyota genel merkezini arıyorum dönücez demelerine rağmen tekrar benim aramam gerekiyor çünkü kimse dönüp beni bilgilerndirmiyor... bu arada aracın 2. sahibiyim yani fatura benim üstüme değil ama fatura mevcut bu bir sıkıntı arz edermi ?

değerli görüşlerinizi ve yardımlarınız bekliyorum özer bey ...

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Özer Hocam Merhaba,

Aynı sorunları bende yaşıyorum. Yag lambasına bakmadan araç süremez oldum.

Hukuki yollardan hakkımı aramak istiyorum.  Yardımcı olabilirmsiniz.

Bende Adana'da ikamet etmekteyim. Ararsanız veya çaldırısanız konuşabilirsek çok memnun olurum

İyi Çalışmalar,

532 376 97 84

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sorununuzun gerçekten sorun olduğuna emin olmanız lazım.. eğer 10 bin de bir, 1 lt den az yağ eksiltiyorsa aslında bu tolerans tır..

ama her geçen km lerde bu sıklaşıyorsa sorundur..

mesela bir arkadaşımda 1. bakıma kadar sorun olmadı, 2. bakıma yetişmeden 13.000 de eksiltti, sonraki sene 10.000, bir sonraki sene 7000 ve sonunda triger, kavrama şu bu değişmek zorunda kaldı..(araç: yeti 1.2 tsi dsg otomatik)

sadece yağ yakıyor ve diğer ekipmanlara zarar vermiyor, bir arıza oluşturmuyorsa işiniz zor arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özer Bey,

Site 5 ileti göndermeden özelden iletişime geçmeme izin vermiyor.

İletişime geçmemiz mümkün müdür?

Hangi Avukatla çalıştınız?

Ne yapmamız gerekli ? vs

Mehmet Bey,

Arça 7.500 KM de 1,2 litre yağ eksiştmiş. Tabi servis bunu diyor biz gidip ölçemiyoruz.

Bugün servise gittim motoru indirecez diyorlar bu araç için çok büyük maddi kayıp demek.

Birde servis formuna not düşüyorlar kullanıcı kitabına göre normaldir diye bunun adı sahtekarlık adilik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kadar konu açıyorsun bir iletişeme geçmeye üşeniyorsnuz pes.

Sattım ve kurtyuldum lanet arabadan.

Erkan bey, her konu açan kişi sürekli takip edecek veya etmeli gibi birşey olduğunu nereden çıakrdınız acaba, pes doğrusu! :)

hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.