Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi - Start & Stop - Xenon Denemesi

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Zaten ben 20 km den fazla yol gidiyim durduğum yerde 2-3 dk motorumu çalışır konumda bırakırım, turbo yağını boşaltıyormuş felan diye tembihlediler alışkanlık oldu bende de, e şimdi ben Ankara'ya kadar gideceğim 370 km, daha bağlıcaya varmadan dikmen kavşağı ışıklarında araç kendini stop edecek, yok baba bana göre değilmiş zaten.

Aktif şehir içi güvenlik sistemide arkadaşların dediği gibi pek Türkiye şartlarına göre bir özellik değil bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sistem trafiği yoğun yerlerde veya dalgın kişiler için bire-bir

Tr şartı kıstası bence hatalı.

İstanbul'da gün boyu yolda dolaşın çokca ufak tefek hasarlı çarpışmalar göreceksiniz sıkışık trafikte hemde :D

Bunlar için var bu sistem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rafet turbonun yağını boşalttığı falan yok, sadece uzun süre yüksek devirde (dizel 4000-4500, benzinli 5500-6000 dd) kullanırsan turbo aşırı ısınıyor, motoru da ayağını gazdan çeker çekmez stop edersen yağlanma durduğu için o kadar sıcakta turbo içerisindeki hareketli aksamlar birbirine kaynayabiliyor.

Ancak yukarıda bahsettiğim şartlarda 30 saniye beklemen yeterli. Fazlası da zarar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rafet turbonun yağını boşalttığı falan yok, sadece uzun süre yüksek devirde (dizel 4000-4500, benzinli 5500-6000 dd) kullanırsan turbo aşırı ısınıyor, motoru da ayağını gazdan çeker çekmez stop edersen yağlanma durduğu için o kadar sıcakta turbo içerisindeki hareketli aksamlar birbirine kaynayabiliyor.

Ancak yukarıda bahsettiğim şartlarda 30 saniye beklemen yeterli. Fazlası da zarar...

Ya işte bir doğru vatandaşa ulaşana kadar ne mutasyonlara uğruyor. :D

Hanımda kızıyordu arabanı beklediğin kadar beni beklemezsin diye , bundan sonra 30 sn den fazla beklemeyim o halde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi hakkında yanlış bilinenleri düzeltmek adına bu hatırlatmayı uygun gördüm;

Düşük Hız Güvenlik sistemi 30 km/s'nin altındaki hızlarda devrededir. Eğer iki araç arasındaki hız farkı 15 km/s'den az ise, sistem sürücünün çarpışmadan bütünüyle kaçınmasına yardım edebiliyor. 15 ile 30 km/s arasındaki hız farkı durumunda ise amaç çarpışmadan önce hızı mümkün olduğunca azaltmaktır.

The Low Speed Safety System is active at speeds below 30 km/h. If the relative speed difference between the two vehicles is less than 15 km/h, then the system may help the driver avoid the collision entirely. For relative speeds between 15 and 30 km/h, the objective is to reduce speed as much as possible prior to the impact.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakubum anladığım kadarıyla ;

Şimdi ben senin önünde 70 km hızla giderken sende arkamdan 65-70-75 +/- 15 km yi aşmayacak şekilde hızlarla gelirken ben ani fren yaptığımda. F3 te otomatik frenmi yapıyor ?

örnek niteliğinde

2. dk ya çekersen yakubum konu ile ilgili kısım orda :yeah:

Bu daha iyi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 km sınırını biliyorum ben. 15 km fark diyince sen her hızda arada 15 km fark olduğundada. aracı yavaşlatmak yada durdurmak anlamında iş görüyor anladım ben.

Sonuçta 30 km hızla duran cisme yaklaşma hızı ile 80 km hızla giderken 50 km hızla giden bir araca yaklaşma hızı aynı :yeah:

Ama öyle değilmiş yanlış düşünmüşüm :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen gün evden çıktım çarşı içinden geçiyordum. 20 kmydi hızım önümdeki araç aniden durdu benimde mesafem vardı araç yeni diye ani fren yapmamak için yavaş bastım frene dibindede dursam ani olmasın diye aktif şehir içi güvenlik sistemi devreye girdi. anlamadım. Ayağım frendeyken girmesi normal mi? Test ettiğim zaman bana debriyaja dahi basmayın yoksa çalışmaz denmişti?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen ya.. Yani onu da ilerde koyarlar satış seysi iste abi .. Mantiken ondada çalışmalı :)

Satış stratejisinden ziyade güvenlik konusundan dolayı öyle bir vaaddte bulunmamışlardır. 80 km hızla giderken 50 km hızla giden araca eşit hızda yaklaşıyoruz ancak frenleme esnasında bu eşitlik söz konusu değil.

örneğin 50-0 mesafesi 9 mt olan bir aracın 80-0 mesafesi 21 mt 100-0 mesafesi 32 mt. (2011 porsche 911turbo )

Buda hız x2 artarken fren mesafesinin x3,5 arttığını gösteriyor. Bu durumda da 30 km hızla duran cisme karşı olan güvenlik mesafesi (sensörün görme tanıma hızı ve fren gücü uygulama arasında geçen mesafe ve duruş mesafesi) vaad edileni karşılarken. 80 km hızla giderken önümüzde 50 km hızla seyreden araca yaklaştığımızda mesafe vaad edileni karşılayamayacağından ötürü sistem F3.5 yada F4 te daha yüksek hızlar için geliştirilerek koyulmasını gerektiriyor. Yani satış stratejisinde öte zorunluluk daha çok :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satış stratejisinden ziyade güvenlik konusundan dolayı öyle bir vaaddte bulunmamışlardır. 80 km hızla giderken 50 km hızla giden araca eşit hızda yaklaşıyoruz ancak frenleme esnasında bu eşitlik söz konusu değil.

örneğin 50-0 mesafesi 9 mt olan bir aracın 80-0 mesafesi 21 mt 100-0 mesafesi 32 mt. (2011 porsche 911turbo )

Buda hız x2 artarken fren mesafesinin x3,5 arttığını gösteriyor. Bu durumda da 30 km hızla duran cisme karşı olan güvenlik mesafesi (sensörün görme tanıma hızı ve fren gücü uygulama arasında geçen mesafe ve duruş mesafesi) vaad edileni karşılarken. 80 km hızla giderken önümüzde 50 km hızla seyreden araca yaklaştığımızda mesafe vaad edileni karşılayamayacağından ötürü sistem F3.5 yada F4 te daha yüksek hızlar için geliştirilerek koyulmasını gerektiriyor. Yani satış stratejisinde öte zorunluluk daha çok :yeah:

Tabi canım bunlarda var sonuçta adaptif hız sistemine bunu adapte ederler isteseler..S60 da var mesela senin dediğin yani istese ford da koyar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabi canım bunlarda var sonuçta adaptif hız sistemine bunu adapte ederler isteseler..S60 da var mesela senin dediğin yani istese ford da koyar :yeah:

s60 taki düzgün çalışmıyor canım :)

Bak adam güvenerek geliyor çAAAAT diye bir ses :) Sonuç hüsran :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.