Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Mk3 Katlanır Ayna Takmak

Guest mustafa badem

Önerilen Mesajlar

9 saat önce, Murat Kavuk said:
@Teoman Saraç Evet maalesef her iki modülün de (DDM ve PDM) değişmesi gerekiyor. Sizin sonu "B?" olan (BF, BH, BL gibi) olan modüllere ihtiyacınız var. Sadece yazılım ile de çözülebilir, ben programları dışında farkları yok diye tahmin ediyorum (bağlantılar eksiksiz çünkü), ama denemek lazım.  @Ozan Kar focccus bu modüllere müdahale edemiyor değil mi?

Bu arada teoriyi şu şekilde düzelteceğiz. Kumandanın önemi yok çünkü kumanda sadece komut gönderiyor (siz tuşlarına bastıkca). Kumandayı değiştirmeseniz bile tüm özellikler çalışabilir, çalışmayabilir de, bu ford'a güven olmaz [emoji4] 

"LIN veri yolu sistemi: LIN, hattı özel olarak akıllı algılayıcılar ve motorlu araçlardaki aktörler arasındaki hesaplı iletişime yönelik bir standarttır. LIN sadece CAN bant genişlikleri ve çok yönlülüğü gerekmediği takdirde kullanılmaktadır. LIN veri yolu sistemi içerisindeki aktarım direnci yaklaşık 9,6 kBit/s'dir. Bir LIN veri yolu ağı bir LIN merkezi ve bir veya birden fazla LIN yardımcı ünitesinden bir araya gelmektedir. LIN Ana ünitesi aktarılacak tüm verilerin zamansal sıralaması hakkında bilgiye sahiptir. Bu veriler LIN merkezi tarafından görevlendirildiği sürece ilgili LIN yardımcı ünitelerinden aktarılmaktadır. LIN tek telli bir veri yolu sistemidir, yani veriler kabloda tek bir damar üzerinden aktarılmaktadır. LIN ağında zamansal dirençler kullanılmamaktadır."

Focccus bu modullere yazılım atamıyor, "initialize" edemiyor. Ama bu konuda uğraşan rus kesin olmuştur, baktınız mı onların forumlarına.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

53 dakika önce, Ozan Kar said:

Focccus bu modullere yazılım atamıyor, "initialize" edemiyor. Ama bu konuda uğraşan rus kesin olmuştur, baktınız mı onların forumlarına.

net, ya ne gavaryu paruski :) benden çok olmasın, manyak adamlar. batı avrupa hiç böyle şeylerle uğraşmıyor. demekki ekonomik düşünmek zorunda olmak böyle bir şey. Teoman hocam bir kurcala istersen ffclub.ru sitesini. serviste elektrikçiler var olan araçtan modülün programını kopyalayabilir ama işte hep bunlar uğraşılması gereken şeyler. Uğraşacak serviste bulmak mesele.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 saat önce, Teoman Saraç said:

hic bakmadim rus sitesine hocam ne kadar anlarim bilemiyorum. modülü yeniden programlamak cok zor is gibi geldi.. Artik bakacaz duruma

BCM'ye değişiklik yaptın zati. Arabaya program atsan ne olur acaba. Ya da modül numaralarını servis, aşağıdaki şekilde kodlayabilir mi (hiç değişmeden), sonra da program atsa ne olurdu. Alternatif olarak ucuza bulursan bu parçaları alabilirsin de. Çıkmacılarda da sonu B? şeklinde olanları alabilirsin. Artık çalışır herhalde ama çalışmazsa ben bir şey demedim :) Neyse, en azından bir şeyler öğrendik hep birlikte.

DDM: BV6N 14B531 BF

PDM: BV6N 14B533 BF

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hic bakmadim rus sitesine hocam ne kadar anlarim bilemiyorum. modülü yeniden programlamak cok zor is gibi geldi.. Artik bakacaz duruma

BCM'ye değişiklik yaptın zati. Arabaya program atsan ne olur acaba. Ya da modül numaralarını servis, aşağıdaki şekilde kodlayabilir mi (hiç değişmeden), sonra da program atsa ne olurdu. Alternatif olarak ucuza bulursan bu parçaları alabilirsin de. Çıkmacılarda da sonu B? şeklinde olanları alabilirsin. Artık çalışır herhalde ama çalışmazsa ben bir şey demedim [emoji4] Neyse, en azından bir şeyler öğrendik hep birlikte.

Hocam peki aklima gelen soru su. Simdi bu moduller ayni sadece son harfleri degisik. Genelde diger urunlerde bir ürünün son harf yada rakami degisirse o genekde orjinal urunun ölçü ya da rengiyle alakalidir. Burda da sondaki harf olduğu icin versiyon ya da programla cozulme ihtimali nedir? Mantik yürütüyorum.

Ayrica eger bunlari basaramazsam alt aydinlarma icin aklima su geldi.

Işıklı kapi eşiği icin elektirigi tavandan alip sol ve sag kapi direginden altlara verdik. Tavandan tek hat cekip solda kabloyu ikiye böldük.

Aklima su geldi ben bu bolunen kablolardan hat ceksem (kapinin icinden gecirmek zor olur ama denenebilir sanirim) alt aydinlatmalardan da gizli ve abarti olmayacak sekilde kablo alsam bu aydinlatma yanarmi. Sonucta tavan lambasi arabayi anahtarla actigimda? kapiyi ilk actigimda, ya da kapiyi acip kapadigimda devreye giriyor. (eğer surekli elektirik yoksa) bu aydinlatmada buna bagli olarak yanar mi? @ Murat Kavuk hocam

Ayrca bahsettigin "modul nolarini degistirme ve kodlama" herkesin yapabilecegi bisi degildir. Anlamazlar bence. Kolayca nasi anlatabilirim ya da senin orda Anadolu yakasinda bunu yapabilecek servis olurmu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genelde şu mantığı yürütüyorlar parça kodlarında. En alt seviye AA oluyor, aynı serinin bir üst seviyesi BA olarak kodlanıyor (başka seviyeler de var ise CA, DA .. şeklinde devam ediyor). Sonra yeni versiyon çıktığında alt seviye parça AB, AC; üst seviye BA, BB .. şeklinde devam ediyor. Ama yazılım bile değişse parça kodunu değiştiriyorlar. Bazı parçaların kodu çok değiştiği için bu kural zaman içinde bozulabiliyor (mesela B? olanlar H? olabiliyor), ya da üç harfli kullanılabiliyor. A? olanlara B? olan program yüklenebilir mi diye sorarsanız, bilemiyorum. Ford sadece yazılım grubu değişik olduğu için farklı kodlandırıyor olabilir, donanımsal değişiklik de olabilir.

Kodlamayı servisteki elektrikçi anlar. Bu ifadeyi, araca yeni parça takıyorsanız ve eski parça numarası da değişiyor ise, şasiye işlemek için kullanıyorlar. Yapacağı iş basit aslında, PDM ve DDM modül kodlarını kayıtlarda değiştirecek ve araca program atacak. Ama siz olmayan bir parçayı ekliyor gibi yapacağınız için çekimser davranabilir. Orada yaptığı her işten sorumludur çünkü. Araçta bir sorun olur ve siz onu suçlarsanız, bedeli ödemek zorunda.

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, Teoman Saraç said:

Demekki bu katlama isi suya düştü. Neyse saglik olsun.

Peki diger hat çekip aydinlatmayi aktif etme? @ Murat Kavuk hocam?

İç aydınlatmaya paralel çalıştırlabilir sanırım. Bu konularda pek bir bilgim yok, ama tecrübeli arkadaşlar forumda vardır, millet bin türlü şey bağlıyor. Bağladığımız hatta yeterli güç var ise, tesisat da kaliteli çekilir ise hiç bir sakıncası yok. Elektrikçiler beş dakikada halleder ama iyi bir elektrikçi olmalı, duman çıkmasın sonra :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 18.12.2015 at 08:55, Murat Kavuk said:

BCM'ye değişiklik yaptın zati. Arabaya program atsan ne olur acaba. Ya da modül numaralarını servis, aşağıdaki şekilde kodlayabilir mi (hiç değişmeden), sonra da program atsa ne olurdu. Alternatif olarak ucuza bulursan bu parçaları alabilirsin de. Çıkmacılarda da sonu B? şeklinde olanları alabilirsin. Artık çalışır herhalde ama çalışmazsa ben bir şey demedim :) Neyse, en azından bir şeyler öğrendik hep birlikte.

@Murat Kavuk Hocam;

Ufak bir araştrma sonucu fiyatlara baktım  Ebay den uygun fiyatlı. 40 Euro civarı ama dediğin gibi sondaki B'den sonra harfler değşişik. B ' den sonra ;J-H-K  gibi harfler var. bunları alsam sizce ne olur çalışırmı?

Bu sabah soğuktu ve ayna rezistanslarının çalıştığını gördüm onda sorun yok. Birde aynaya giriş yapan kabloları buldum. Buna elektirik çeksek (kapı eşiğine tavandan çektiğim kablodan) modüle zarar verme söz konusu olabilirmi? Yani modülle kablo arasına (ayna katlama arasına) tetik koysam olma ihtimali nedir?

@Murat Kavuk

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Teoman Saraç said:

@Murat Kavuk Hocam;

Ufak bir araştrma sonucu fiyatlara baktım  Ebay den uygun fiyatlı. 40 Euro civarı ama dediğin gibi sondaki B'den sonra harfler değşişik. B ' den sonra ;J-H-K  gibi harfler var. bunları alsam sizce ne olur çalışırmı?

Bu sabah soğuktu ve ayna rezistanslarının çalıştığını gördüm onda sorun yok. Birde aynaya giriş yapan kabloları buldum. Buna elektirik çeksek (kapı eşiğine tavandan çektiğim kablodan) modüle zarar verme söz konusu olabilirmi? Yani modülle kablo arasına (ayna katlama arasına) tetik koysam olma ihtimali nedir?

@Murat Kavuk

Teoman Hocam, bence çalışır. Ama bence diyorum çünkü ben de emin olamıyorum, her zaman sürpriz çıkabiliyor. Kodları hızlıca taradım. Dikkat ederseniz, A? olanlarda STD, B? olanlarda HIGH yazıyor. Demekki bir tane DDM HIGH ve bir tane de PDM HIGH olan koddan lazım.

Direk elektrik bağlantı konusunu bilemiyorum. Sonuçta hepsi birbirine bağlı olacak, risk var görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Murat Kavuk Hocam bugün servise gittim konuştum 2 modül senin verdiğin kodlar ikisi için 550 tl dediler. Sonr sorda konuşurken ( Artık ahbab olduk) Ankara Tan otodaki teknisyeni tanıyormuş. Onu aradı onda da kırmızı bir focus 3 hb varmış ve bir modülle aynalar katlamalı olmuş. O parçacını numarasını verdi ve konuştum. Modülü kendileri yapıyormuş ve modül çalışıyormuş. Tan oto daki teknisyen arkdaş kendi aracına taktırmış ve kullanıyor. Modülü yapan beğenmezsen iade alırım dedi. Modülün linki . Katlamanın çalışıyor demesi enteresan ve satıcı ürününe güveniyor.

Ayrıca servisin verdiği tutar biraz insaflı geldi çünkü başka bir yedek parcacıya sordum 650 tl fiyat verdiler. Asıl kafamdaki soru modülü alsam çalışırmı?

Kafamda hep deli sorular... Birde çıkmacılara bakacam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus Mk3 Katlanır Ayna Takmak olarak değiştirdi
  • Misafir, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.