Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Mk3 Katlanır Ayna Takmak

Guest mustafa badem

Önerilen Mesajlar

28 dakika önce, Murat Kavuk said:

O zor işte :) Onun için iki tane daha modül alması gerekiyor ve bu modüller de sağlam para.

ekstra iki modül hadi parasını hallettin kime taktıracan orası mühim. @Teoman Saraç dediği gibi tak çıkara  olsa şu olay ne güzel olurdu :/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Kaan Yagizer said:

... tesisatı yakmayın da ...

Hurdacıda sizi kapı ve göğüs kablo grubu araken görmeyelim, yalandan üzülmüş tavrı takınmak zorunda kalmayalım. 

hmmm blog yazılarına da bakıyorum ama tesisatı yakanı daha yazmadın galiba abi :D şaka bi yana işin ehli olmadıkça dokunmamak lazım

favorilerden kaldırayım aynanın linkini 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, Teoman Saraç said:

carsamba gunu bu aynaları alirim. sonra kendim ugrasirim bakalim nekadar beceririz :) @Gürkan Çakiroglu usta gerekirse nerde bu usta :)

Usta Ataşehirde Teoman.

Takıldığın yerde çözeriz İnşallah.

İstersen işe başlamadan fikir alışverişide yapabilirsin ustayla "online" :)

Gürkan Çakıroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Olcay Sert said:

ekstra iki modül hadi parasını hallettin kime taktıracan orası mühim. @Teoman Saraç dediği gibi tak çıkara  olsa şu olay ne güzel olurdu :/

Yok yok sorun fiyat, sadece modülün fiyatı 2000 lira. Tesisat zor değil gibi, kör nokta uyarı sistemi modülü ile kapı modülleri can bus üzerinden haberleşiyorlar, arkadan öne kablo gitmiyor. Yine de işi bilen birini bulmalı tabi, yangın çıkarmasın :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya arakadas ne modülmus bea. hem 300 kusur verirsek su kornokta uyari sistemi icin ona yinede modül gerekmiyormu? benim icin katlanirdan ziyade rezistansi onemli o olursa varsın otomatik katlanmasin. şimdi diyeceksiniz ki ozamn bunlara gerek yok sunu yap diye.

Atasehir taaaaaa nerde. bana cokkk uzak. ama fikrini alirim ustanin yinede :)

bakinirken bunuda buldum. http://www.fordtoptancisi.com/Dis-Ayna-Komple-Focus-Elektrikli-Sinyalli-Otomatik-Katlanir-Sol,PR-2266.html#action=productPanel&id=2266

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal değil, iki tarafta da olmalı.

Ford'dan araklama (c-max için ama focus da benzerdir):

"Ölü nokta denetleme işlevi şunlardan oluşmaktadır:
- Aracın her iki tarafına ölü nokta denetim modülü
- Aracın her iki tarafına yan ayna LED (ışık yayan diyot)

Sistem iki radar modülü ve 24 GHz'lik bir frekansla çalışır. İki modülde de radar verici ve alıcı
birimi ve modül bir birim olarak tasarlanmıştır. İki modül de (aracın iki tarafında birer modül)
simetrik olarak arka tekerlerin arkasında, arka tamponun üst yüzeyinin altında bulunmaktadır.

Bir tarafta çalışırlar ve aracın arkasındaki şekle bağlı olarak 17 derece arkaya doğru eğiktirler.

Her modül, sürücünün araçtaki ölü noktayı tespit edebileceği şekilde yapılandırılmıştır.

Ölü noktada bir araç tespit edildiğinde, ilgili yan aynada sarı birLED yanar. LED elemanı ilgili ölü
nokta denetleme sistemi sembolünün hemen yanında bulunur. Ölü nokta denetleme sisteminde
bir arıza olması halinde gösterge panelinde sarı uyarı lambası yanar. LED elemanı kapanır ve
‘blind spot monitoring not available’ (ölü nokta denetlemesi mümkün değil) bildirimi sürücü
bilgilendirme sistemi ekranında gösterilir.

Kurulum sırasında sistem otomatik test uygular, bu esnada kısa bir süre için yan
aynalarda LED aynı anda yanar. Her modül kontağın açılması sırasında sol/sağ tespit kontrolü
uygular. Her modül, farklı bir akım devresi yapılandırmasına sahiptir.

Modüller, ortalama hızlarda alınan araç hızı bilgilerini MS CAN(kumanda denetim ağı) veri yolu
üzerinden aktarır ve 10 km/s'den düşük hızlarda devre dışı kalırlar. Her modül, ölü noktanın
bulunduğu büyük bir alanı kapsayacak şekilde radar ışınları gönderir.
Ölü nokta alanı üretim açısından kalibrasyon sırasında göz önünde bulundurulur."

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgi icin tesekkurler. Aslinda degistirebilirim ama gerek yok çünkü zaten olmayacak kullanamayacagim. Simdi konu su montaj. Bakalim nekadarini yaoabilecegim.

Acaba orjinalindeki aynalarda rezistans varmi? Aynayi birkac kere soktum ama aynada rezistans yoktu. Emin olmak icin sordum. Bakalim bunda olacakmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu aracımdaki ayna girişinde bulunan pinler.. Alttaki resimde de aynaya gelen giriş kabloda 8 pin bulunuyor ama aynada 5 pin. Aldığım aynanın birinde 8 pin var aynı benim araçtaki giriş sayısına uyuyor. Diğer aynadaki pinlerin hepsu dolu buda kör nokta uyarı sistemi olan ayna. Sanırım bahsedildiği gibi modüllerden gelen kablolarla alakalı.

Daha önce bahsettiğim benim araçta bazı tesisatlar hazır konusuna gelelim. Benim araçta 8 pin çıkışı var ama aynada 6 pin. Bu boşta olan kablolar ısıtma ile alaklı sanırım. Ama bilemiyorum tabiki. Kör noktalı olanı geri vereceğim düz olandan alcağım işlevi olmayanın durmasının anlamı yok. Ama şu Otomatik açılır kapanmayla daha ilgilenmedim. Sonuçları bildiririm.

0d92a406f943a484218ffdc9996f28fa.jpg

1a5456f5fb63c6cfa4bda8d9efbdf5cc.jpg

a7d1f5bb0afaa86ab0ecaa37048da199.jpg

95dc302b15955259a48477e3fea4b52d.jpg

Evet bu pinler nedir hangisi hangi işe yarar?

@Murat Kavuk

Teoman Saraç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Teoman Saraç 

1,2,3: Ayna camı hareketi

(3), 4: Katlama

5: Isıtma

6: Toprak

7: Sinyal

8: Alt Aydınlatma

10: Kör Nokta

11,12: Dış sıcaklık (sürücü tarafı, focus için)

focus 3 exterior mirrors.pdf

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Teoman Saraç said:

@Murat Kavruk teşekkür ederim. Bu semadan bisi anlamadim. Bakınca resimlerde bize gore hangisi sasi ve sirasi. Teşekkürler tekrardan.

Soketlerin üzerinde numaralar olması lazım. Şu resim işe yarayabilir (resim kablo soketi için)..

soket.jpg

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cok tesekkurler. eger giris kablo soketinde kablo varsa o tesisat cekili ve islev olmali degilmim çünkü giris soketinde kablo var ama aynada bu pinler bos. sanirim hat cekili olmasina ragmen aynada olmadigi icin kullanamiyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, Teoman Saraç said:

cok tesekkurler. eger giris kablo soketinde kablo varsa o tesisat cekili ve islev olmali degilmim çünkü giris soketinde kablo var ama aynada bu pinler bos. sanirim hat cekili olmasina ragmen aynada olmadigi icin kullanamiyordum.

Etis'den kontrol edebilir misiniz? Sizin aracınızda DDM ve PDM modülleri var mı?

pdm.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus Mk3 Katlanır Ayna Takmak olarak değiştirdi
  • Misafir, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.