Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Basınçlı su ile çamuru kaba pisliği attırıp,jantlara tutup balata tozlarını çamurları attırdıktan sonra kovaya dolduruğum suya bulaşık detarjanı döküp köpürtüp hepsiburada.comdan aldığım araba yıkama süngeri ile bastıra bastırra en ince detaylara kadar köpükle yıkıyorum.her 2 dakikada bir süngeri köpükle dolu kovaya baıtırıp üstündeki pisliği tozu döküp yeni köpük alıyorum.Her tarafını güzelce köpükledikten sonra basınçlı suyu tekrar vuruyorum köpüğünü güzelce atıyorum.5 dakika su süzüldükten sonra mikrofiber bezle kuruluyorum.Camları dışardan ve içerden cam sil ile boyasını vermeyen habertürk gazetesi ile siliyorum.Kışları çamur toprak olduğu için içi erken kirleniyor.Elektrik süpürgesi ile ortalama 2 haftada bir çektiriyorum.Yazları 2 ayda zor kirleniyor içi.Sadece arada ıslak mendille tozunu alıyorum göstergenin konsolun...Koltuklar deri olduğu için sil geç yapıyorum.

Harcanan toplam su maximum 150 litre.

Harcanan elektrik maximum 600 watt

Harcanan aşınan kullanılan sarf malzeme maximum 1 tl

Toplamda 3 lirayı aşmayan bir işlemle aracımı tertemiz yapıyorum.

Hemde enerjimi atıp ruhen rahatlıyorum.Çokta zevk alarak yapıyorum.Aracımda mutlu oluyor.Mutualist bir ilişki var aramızda :)

Metalik safir siyahının Antalya güneşinde yansımasını bulutları kaputtan izleme zevkini anlatmıyorum bile :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bölümün başlığına göre ürün tavsiye edin burda herkes prril alıp aracını köpürtüp yıkamayı biliyordur heralde ? ama bunların ağır yağ sökücü maddeler olduğunu unutmayın ve boyanızızn ömrünü kısalttığınıda

Öncelikle ben 2 yıldır kendi aracımı kendim yıkarım bi yerden sonra zahmetli bi iş ve böyle bişeye kalkışıyorsanız bi yazlık yıkama paranızı malzemeye yatırcaksınız demektir

Ben hep meguiars kullandığım için ürün tavsiyelerimde ona göre olucak alternatif ürünlerde var tabi

Öncelikle yıkama eldiveni alıcaksınız ki bu kalitede bi ürün aracınızı kılcal çiziklerden mümkün olduğunca korusun unutmayın aracınız yıkanırken daha çok çizilir http://www.hepsibura...SKU=OTHRZX-3002

2. aşama güzel bir şampuanınız olucak bu ürünü bende kullanıyorum ve memnunum hem aracı parlatıyor - cilanın ömrünü uzatıyor ve pislikleri söküp atıyor (dışarıda daha uygun fiyata bulabilirsiniz 20 25 tl gibi ) http://www.meguiars....products_id=219

3. aşama kurulama buda dikkat ediceğiz son aşama kurulama yapmak içinse bu bezi öneririm yormadan çabucak kurular aracınızı ve çiziği minimum seviyede tutar http://www.genelbaki...bezi-50-x-75-cm

Çift kova tekniğiyle yıkamalınısz aracı 1 kovada köpüklü su diğer kovada sadece su olmalı ve herzamanki gibi yıkarken ve kurulerken sıralama tavandan aşşağa doğru olmalı , tamponlar ve jantlar en sonra bırakılmalı yardımcı olabildiysem ne mutlu eğer ürünleri alırsanız uygulama için daha detaylı yazarım .İç taraf içinde güzel ürünler mevcut

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bölümün başlığına göre ürün tavsiye edin burda herkes prril alıp aracını köpürtüp yıkamayı biliyordur heralde ? ama bunların ağır yağ sökücü maddeler olduğunu unutmayın ve boyanızızn ömrünü kısalttığınıda

Öncelikle ben 2 yıldır kendi aracımı kendim yıkarım bi yerden sonra zahmetli bi iş ve böyle bişeye kalkışıyorsanız bi yazlık yıkama paranızı malzemeye yatırcaksınız demektir

Ben hep meguiars kullandığım için ürün tavsiyelerimde ona göre olucak alternatif ürünlerde var tabi

Öncelikle yıkama eldiveni alıcaksınız ki bu kalitede bi ürün aracınızı kılcal çiziklerden mümkün olduğunca korusun unutmayın aracınız yıkanırken daha çok çizilir http://www.hepsibura...SKU=OTHRZX-3002

2. aşama güzel bir şampuanınız olucak bu ürünü bende kullanıyorum ve memnunum hem aracı parlatıyor - cilanın ömrünü uzatıyor ve pislikleri söküp atıyor (dışarıda daha uygun fiyata bulabilirsiniz 20 25 tl gibi ) http://www.meguiars....products_id=219

3. aşama kurulama buda dikkat ediceğiz son aşama kurulama yapmak içinse bu bezi öneririm yormadan çabucak kurular aracınızı ve çiziği minimum seviyede tutar http://www.genelbaki...bezi-50-x-75-cm

Çift kova tekniğiyle yıkamalınısz aracı 1 kovada köpüklü su diğer kovada sadece su olmalı ve herzamanki gibi yıkarken ve kurulerken sıralama tavandan aşşağa doğru olmalı , tamponlar ve jantlar en sonra bırakılmalı yardımcı olabildiysem ne mutlu eğer ürünleri alırsanız uygulama için daha detaylı yazarım .İç taraf içinde güzel ürünler mevcut

Samet, biliyorsun çoğumuzda cila vb bakım makineleri ile evimizin önünde tazyikli su bulunmuyor. Amatörce nasıl yıkama yapmalıyız, nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda şahsım adına bilgilendirici bir konu başlığı bekliyorum senden... Yukarıda hemen hemen ne yapmamız gerektiğini kabataslak anlatmışsın ama optimum sonucu elde etmek için ne gibi nüanslara dikat etmek gerekir?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samet, biliyorsun çoğumuzda cila vb bakım makineleri ile evimizin önünde tazyikli su bulunmuyor. Amatörce nasıl yıkama yapmalıyız, nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda şahsım adına bilgilendirici bir konu başlığı bekliyorum senden... Yukarıda hemen hemen ne yapmamız gerektiğini kabataslak anlatmışsın ama optimum sonucu elde etmek için ne gibi nüanslara dikat etmek gerekir?

İşte benim konuyu açma amacım :)

Onur S. Y. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

kardeşim, ben ve bahçeli evi olan bir arkadaş 2 sene önce 500 tl ye bosch yıkama makinası aldık. yazları bahçede yıkıyoruz, kışları kapalı otopark yıkamacılarına gidiyorum.. şampuan ve sprey hızlı cila yı yanımda götürürüm.(yılda 2 kezde kendim cila atarım) onların kullandıkları deterjanlara güvenmiyorum.

iç aksam için sonax matt torpido sütü var. onu kullanırım. hem uv etkili hemde temizliyor.. aracımın iç temizliğini yaklaşık 2 ayda bir detaylı olarak ben yaparım. her kışa girerkende döşemeleri silerim. yaz yolculuklarından dönünce iyice temizlenmiş olur. bunun içinde sonax ın veya turtlewax ın kumaş döşemelerde kullanılan spreylerini kullanıyorum. elektrikli süpürge ile süpürün. spreyi her bölgeyi kaplayacak şekilde bir kere spreylerek sıkın. yani arka koltuk için max 6 kere. 3 yaslanacak yerine 3 oturak kısmına.. biraz fazla nemli bir bezle iyice silin. çok hafif beyaz köpük görebilirsiniz sürtme sırasında. işlem bitince temiz bir bezi yine ıslatıp iyice sıkıp tekrar üzerinden geçerek durulayın koltukları.. bu işlem ilerde koltuğunuzun kir tutmasınıda engelliyor.

sonax şampuan diyebilirim ki en hesaplı ve iyisi.. portakal rengi olan.. cilalı şampuanlarda ılık su kullanmazsanız köpürtemezsiniz.

köpürmesin daha iyi diyen arkadaşlar var fakat kış aylarındaki çok kirli arabayı köpürtmeden yıkarsanız fırça ile, üzerindeki kir ön yıkama ile bile tam gitmez ve yıkamalarda boyada kılcal çiziklere sebep olur.

aracınızı kendiniz yıkayamıyorsanız, kış aylarında ön kiri akıtmak için hazır köpük kullandırın, asıl yıkamayı fırça ve şampunla yaptırın. 5-10 tl daha fazla verin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kardeşim, ben ve bahçeli evi olan bir arkadaş 2 sene önce 500 tl ye bosch yıkama makinası aldık. yazları bahçede yıkıyoruz, kışları kapalı otopark yıkamacılarına gidiyorum.. şampuan ve sprey hızlı cila yı yanımda götürürüm.(yılda 2 kezde kendim cila atarım) onların kullandıkları deterjanlara güvenmiyorum. iç aksam için sonax matt torpido sütü var. onu kullanırım. hem uv etkili hemde temizliyor.. aracımın iç temizliğini yaklaşık 2 ayda bir detaylı olarak ben yaparım. her kışa girerkende döşemeleri silerim. yaz yolculuklarından dönünce iyice temizlenmiş olur. bunun içinde sonax ın veya turtlewax ın kumaş döşemelerde kullanılan spreylerini kullanıyorum. elektrikli süpürge ile süpürün. spreyi her bölgeyi kaplayacak şekilde bir kere spreylerek sıkın. yani arka koltuk için max 6 kere. 3 yaslanacak yerine 3 oturak kısmına.. biraz fazla nemli bir bezle iyice silin. çok hafif beyaz köpük görebilirsiniz sürtme sırasında. işlem bitince temiz bir bezi yine ıslatıp iyice sıkıp tekrar üzerinden geçerek durulayın koltukları.. bu işlem ilerde koltuğunuzun kir tutmasınıda engelliyor. sonax şampuan diyebilirim ki en hesaplı ve iyisi.. portakal rengi olan.. cilalı şampuanlarda ılık su kullanmazsanız köpürtemezsiniz. köpürmesin daha iyi diyen arkadaşlar var fakat kış aylarındaki çok kirli arabayı köpürtmeden yıkarsanız fırça ile, üzerindeki kir ön yıkama ile bile tam gitmez ve yıkamalarda boyada kılcal çiziklere sebep olur. aracınızı kendiniz yıkayamıyorsanız, kış aylarında ön kiri akıtmak için hazır köpük kullandırın, asıl yıkamayı fırça ve şampunla yaptırın. 5-10 tl daha fazla verin..
Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sonax buz çözücü sprey aldım, şişe bitti neredeyse ama buzu çözmedi :)

antifirizli -35 derece yazanlardan cam suyu alıp spreyli küçük bir şişeye döküp kullanın..

sonrasında silecekleri çalıştırmayın hemen tekrar donar.. -15,-20 derece soğuklarda malesef

daha fazla yapacak şey yok.. en iyisi motoru ısınmasını beklemek ve kalorifer.

yada yeni focus titanium + paketler(ön cam buz çözücülü) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Yıkama ile ilgili bu konu oldugu için yeni bir konu açmak istemedim.

Bugun arkadaşımı ıslak mendil ile araç dışını silip sonrada mikrofiber bez ile temizlediğini gördüm,ıslak mendilin torpido plastik aksamda zamanla matlaşmaya yol açtığını bilmiyorum ama boyada nasıl bir etkisi olur .?

Muhammed Keser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugun arkadaşımı ıslak mendil ile araç dışını silip sonrada mikrofiber bez ile temizlediğini gördüm,

çok zahmetli iş  yap yap bitmezki tüm arabaysa tabii :D ıslak mendille silindikten sonra zaten kirli su izi gibi iz kalır ama onuda fiber bez kaybeder. boyaya zarar vereceğini düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok zahmetli iş  yap yap bitmezki tüm arabaysa tabii :D ıslak mendille silindikten sonra zaten kirli su izi gibi iz kalır ama onuda fiber bez kaybeder. boyaya zarar vereceğini düşünmüyorum.

Aynen baya bir zahmetli oluyoda zararı yoksa boyaya güzelde parlatıyo :) Başka ne gibi bir uygulama yapılabilir yıkamak için vakti olmayanlar için ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıkama ile ilgili bu konu oldugu için yeni bir konu açmak istemedim.

Bugun arkadaşımı ıslak mendil ile araç dışını silip sonrada mikrofiber bez ile temizlediğini gördüm,ıslak mendilin torpido plastik aksamda zamanla matlaşmaya yol açtığını bilmiyorum ama boyada nasıl bir etkisi olur .?

boya yanabilir , kolonya ile geçen gün kaputunda 25 cm yanık olan biriyle tanıştım geçmiş olsun dedim (golf 6)

tabi arkadaş ıslak mendil değil direk kolonya dökmüş :D ıslak mendil anca çok çağresiz kaldığınızda kuş falan pislerse öyle kullanılmalı, bende kullanıyorum ama mecbur kalırsam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.