Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Ecoboost Mu At mi /1.5 Tdci Pws mi

Ismet Erdine

Önerilen Mesajlar

Merhabalar,

Şu an için 2014 model Fiesta 1.0 Ecoboost Titanium X otomatik kullanıyorum. Aracımı model büyütmek için yenilemeyi düşünüyorum.

İki araç arasında kararsız kaldım. Gönlüm, benzinli otomatik Focus dan yana. Ancak; korkum, yakıt masrafı çok ağır olur mu dizele göre.

Bir diğer korkum; rampada çekiş sorunu yaşar mıyım? Bu korkumun sebebi ise; 2011 Focus A/T 1.6 4 ileri ile yaşadığım rampa çekiş problemi. Aracımı bu yüzden satmıştım. 

Şu an fiesta 1.0 A/T ile  5.7 yakıyorum. Focus ile en fazla ne kadar artar diye merak ediyorum. Yılda maksimum 16-17.000 km yol yapıyorum. Dizele 14.000 lira fazla vermeye değer mi sizce?

İlginize teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu an mevcut aracınız çift kavrama (PWS) otomatik. Focus'ta kullanılan (1.0) tam otomatik, tüketim sırf bu sebeple biraz yüksek olacak ayrıca ek ağırlık söz konusu etti mi size 2 tık :) En iyimser 8 lt olacak. Çekiş problemini her iki modelde de yaşamazsınız, Mk2 otomatik ile aralarında ciddi fark var.

Bana kalırsa dizel otomatik alırdım :yeah: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Aynı aracın manuel viteslisini kullanıyorum. Aracım 126.000 km'de. Öncelikle motorun çekişi performansı tüketimi dayanaıklılığı falan gibi konularda bir sıkıntınız olmaz. 1.5 dizel içinde bu durum aynı. 14.000 liranın çok iyi bir para olduğunu düşünüyorum(Aradaki fark ortalama benzin/mazot tüketimi ile 7-8 yıldan önce  kapanmaz.). 14.000 lirayı cebinize koysanız,  avrupaya seyehat edip yeni yerler görebilirsiniz :).  Ayrıca senelik vergiden de bir kazancınız olur(1.0 için). Bence burada araştırmanız gereken çift kavramalı şanzımanlar ile tam otomatik şanzımanların arıza istatistikleri. Bakım masrafları da önemli bir etken. Eğer arabayı 7-8 yıl gibi bir süre kullanacaksanız, trafikte birden gazlarım aralardan geçer giderim gibi düşünceleriniz de olmayacaksa 1.0 otomatik focusun sizin için daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yanlız ikinci el değeride benim için önemli derseniz bugünün şartlarında 1.0 için bir şey diyemem. Ancak VAG grubunun 1.0 TSI motorları ön plana çıkarmasından sonra bu durum daha hızlı bir şekilde toparlayacaktır diye düşünüyorum.

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

49 dakika önce, Kaan Zaim yazdı:

Merhaba,

Aynı aracın manuel viteslisini kullanıyorum. Aracım 126.000 km'de. Öncelikle motorun çekişi performansı tüketimi dayanaıklılığı falan gibi konularda bir sıkıntınız olmaz. 1.5 dizel içinde bu durum aynı. 14.000 liranın çok iyi bir para olduğunu düşünüyorum(Aradaki fark ortalama benzin/mazot tüketimi ile 7-8 yıldan önce  kapanmaz.). 14.000 lirayı cebinize koysanız,  avrupaya seyehat edip yeni yerler görebilirsiniz :).  Ayrıca senelik vergiden de bir kazancınız olur(1.0 için). Bence burada araştırmanız gereken çift kavramalı şanzımanlar ile tam otomatik şanzımanların arıza istatistikleri. Bakım masrafları da önemli bir etken. Eğer arabayı 7-8 yıl gibi bir süre kullanacaksanız, trafikte birden gazlarım aralardan geçer giderim gibi düşünceleriniz de olmayacaksa 1.0 otomatik focusun sizin için daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yanlız ikinci el değeride benim için önemli derseniz bugünün şartlarında 1.0 için bir şey diyemem. Ancak VAG grubunun 1.0 TSI motorları ön plana çıkarmasından sonra bu durum daha hızlı bir şekilde toparlayacaktır diye düşünüyorum.

Sayın Kaan Zaim, dizel PWS yi test etme imkanım oldu. Araç güzel, fiyatı da güzel:)))

Yukarıda da belirttiğim gibi, Fiesta Titanium X AT 1.0  ile 5.7 bilemediğiniz 6.0 litre tüketiyorum. Yani sakin kullanımı seven, motoru zorlamayan, fren kullanmaktan haz etmeyen bir sürücüyüm. Aracımı da yıllık periyodik bakım için, Ford OTOSAN veya OTOKOÇ servislerine götürürüm. 

Ne yazık ki; Ecoboost 1.0 A/T test etme imkanı bulamadım. Zira, test aracı yok. Sizden ricam, bana normal kullanımda tüketim değerlerinizi yazmanız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Ismet Erdine yazdı:

Fiesta Titanium X AT 1.0  ile 5.7 bilemediğiniz 6.0 litre tüketiyorum

Focus ile en fazla 7,5-8L/100 km arasında tüketirsiniz.

Ancak ciddi bir ekonomik darboğaza doğru yol hızla yol alıyoruz. 

Yatırımlarda dikkat etmek lazım.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

43 dakika önce, Ismet Erdine yazdı:

Sayın Kaan Zaim, dizel PWS yi test etme imkanım oldu. Araç güzel, fiyatı da güzel:)))

Yukarıda da belirttiğim gibi, Fiesta Titanium X AT 1.0  ile 5.7 bilemediğiniz 6.0 litre tüketiyorum. Yani sakin kullanımı seven, motoru zorlamayan, fren kullanmaktan haz etmeyen bir sürücüyüm. Aracımı da yıllık periyodik bakım için, Ford OTOSAN veya OTOKOÇ servislerine götürürüm. 

Ne yazık ki; Ecoboost 1.0 A/T test etme imkanı bulamadım. Zira, test aracı yok. Sizden ricam, bana normal kullanımda tüketim değerlerinizi yazmanız.

Saygılarımla.

1.0 a-t otomatik ST line kullanıyorum. Kısa mesafeli şehir içi kullanımı 8 lt. Uzun mesafeli şehir içi kullanımı 7 lt. Uzun yolda 110-130 km hızlarda bagaj silme dolu klima ful açık 2 kişi 6-6.5 lt. Değerler sakin kullanım değrrleri.Bende 2 si arasında kalmıştım. Aradaki 19000 tl fark beni bu araca yönlendirdi.

Ramazan D. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 hours ago, Ismet Erdine said:

Saygılarımla.

13 hours ago, Ramazan D. said:

1.0 a-t otomatik ST line kullanıyorum. Kısa mesafeli şehir içi kullanımı 8 lt. Uzun mesafeli şehir içi kullanımı 7 lt. Uzun yolda 110-130 km hızlarda bagaj silme dolu klima ful açık 2 kişi 6-6.5 lt. Değerler sakin kullanım değrrleri.Bende 2 si arasında kalmıştım. Aradaki 19000 tl fark beni bu araca yönlendirdi.

Araç kullanım tarzlarımız aynı :). Tüketim değerlerini Ramazan D. Bey belirtmiş.

Kendisi otomatik araç kullandığı için verdiği veriler daha doğru olacaktır. Sakin kullanımda tüketim olarak bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. 

Ben Ankara'da yaşıyorum. Günlük 70 km yol yapıyorum. Bu yolun 25 kilometresini sabahları şehir içinde, kalan 45 kilometresini de yoğun akşam trafiğinden dolayı çevre yolu üzerinden yapıyorum. Çevre yoluna çıktığım anda hızımı 110'a sabitleyip, hız sabitleyici ile gidiyorum. Benim tüketim değerim 5,6. 

Benim senelik kilometrem 25.000 - 28.000 arası. Baktığınızda dizel kullanmak daha doğru olur diyebilirsiniz, ancak bu tüketim değerleri ile şahsen ben arada ki fiyat farkına değmeyeceğini düşünüyorum. Birde çok üşüyen bir eşim var, motorun hemen ısınması da artı bir durum :):) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.