Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Tavan Aydınlatma Lambası Sönmüyor Kapanmıyor

Gökmen Çevirgen

Soru

Merhabalar,

Dün gece karşılaştığım bir durum maalesef çok sinir bozucu kısaca anlatıyorum gün içerisinde kısa mesafelerle kullanmıştım daha sonra uzun bir süre araç park yerinde beklemişti (yaklaşık 3 saat) gece gitmem gereken 25 km lik bir yolum vardı onun için hareket ettim yaklaşık 400 metre sonra falan araç içindeki tavan aydınlatması kendi kendine yanmaya başladı normalde hep kapılı konumdadır kapılar açıldığı zaman yanmaz üstelik hareket halindeyim şaşırdım tabi bir anda biraz kurcaladım tekrar off düğmesine 2 kez bastım ettim falan kapandı neyse dedim geçtim 3 sn geçmedi tekrar böyle sanki patlamaya çalışan ampül gibi bir temazsızlık varmış gibi yani yandı söndü yandı söndü ve yandı öyle yanık kaldı kapanmıyor gece vakti araç içinde sürekli ifşa durumdayım :) neyse bir süre sonra çektim sağa belki dedim kapılarla alakalı kontrol ettim bagaj dahil yok açık bir şey alakası var mı sanmıyorum motoru kapatmıştım dedim bir de kitleyeyim arabayı yok ışık bana mısın demiyor bi ara kırsam mı diye düşündüm de kıyamadım işte :) bu arada internete bakıyorum var mıdır bu tarz bir şey ile karşılaşan diye tam aradığımı bulamadım neyse dedim gideyim eve saat geç oldu zaten kendini korumaya alır söner herhalde eve vardım bütün yol ışık açık geldim kitledim arabayı ışık halen yanıyor tabi sanırım 10 dk sonra falan söndürmüş kendini arkadaş herhalde bütün yol açık gelince süresini doldurdu sanırım. 

Şimdi sizden tavsiye almak istedim bu sizce nasıl bir sorun kablo ile mi alakalı sigorta ile mi alakalı bilemedim servise mi götürsem normal bir elektrikçi arkadaşa mı o konuda da kararsızım yerinden söküp orijinal halde takamazsa onu tekrar sinir bozar biraz yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Konuyu kapatayım aynı sorunu yaşayan birisi daha olursa diye kısaca özet;

Tavan aydınlatması üzerindeki "OFF" tuşu işlevini kaybetmiş ışık sönmez olmuştu lamba içerisindeki kart arıza yapmıştı, çözüm kartın değişmesi idi bende değiştirdim çıkma bir parça bularak taktım umarım bu da bozulmaz :) geçici çözüm ise lambayı yerinden çıkarıp içindeki ampülü de yuvadan çıkararak tamamen ışıksız kalmak en maliyetsizi bu oluyor. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sigorta ile alakalı değildir. Beyin veya tesisatla ilgili bir sıkıntı.

Öncelikle kutup başlarını söküp, 15 dakika bekleyip, tekrar takmanızı öneririm.

Yine aynı sıkıntıyı yapıyorsa servis yada oto elektrikçi yolu gözüküyor size.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Akü kutup başlarını sökmek aklıma geldi ancak gece geç saat olduğu için sabahta iş olduğu için uğraşmak istemedim bunu deneyebilirim olmadı mecbur gideceğim servise teşekkürler,

Sökmesi kolaydır eminim eskiden focus 1 vardı o yaşlandıkça bazı sorunlar çıkarıyor bizde bir yerlerini çıkarıp bakıyorduk ama buna şimdilik dokunmak istemiyorum çok genç yaşta iş çıkardı başıma :) yine de teşekkürler aklımda bulunsun denemeyi düşünebilirim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benzer olay benimde başıma geldi. Arabaya yeni yeni alışıyorum. Aydınlatma düğmeleri mk2 deki gibi değil haliyle direk beyne bilgi yollayarak ışıkları açıp kapatıyor. Arabadan inmeden önce iç aydınlatmayı açtım diye hatırlıyorum, işimi bitirip  indim. Arabayı kilitlediğimde sönmedi. Tekrar bindim kapıları kapattım off düğmesine basarsam aydınlatma kapanıyor ama kapıyı açınca ışık yanmıyor. Aydınlatmayı açarsam kapıyı açsam da kapatsam da ışık yanık kalıyor. Olay tam aklımda değil ama en son arabayı çalıştırdım aydınlatma söndü. kapıları açınca yanmaya kapatınca tekrar kapanmaya başladı. Şahsen bir daha oradaki düğmelere dokunmayı düşünmüyorum.  

--10 dakika sonra eklendi--

Sizdeki sıkıntı aydınlatmanın üzerindeki anahtardandır diye düşünüyorum. Dokunduğunuzda iki butondaki hissiyat aynı mı? 

13 saat önce, Serkan erden yazdı:

sökmesi çok kolay. arka taraftan düz tornavida takılacak bir çentik var,oradan hemen çıkıyor. sokeyli kablo,belki oksit yada onun gibi bişey olmuştur. çıkar soketi sil. belki olur.

Serkan beyin dediği gibi aydınlatma yerinden çıkartıp geçme olan yerleri sökerek temizlik yapmak faydalı olabilir. Bulabilirseniz anahtarın olduğu kısma (baskıdevrede) yağsız kontakt sprey sıkın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 saat önce, Hüseyin Do. yazdı:

Benzer olay benimde başıma geldi. Arabaya yeni yeni alışıyorum. Aydınlatma düğmeleri mk2 deki gibi değil haliyle direk beyne bilgi yollayarak ışıkları açıp kapatıyor. Arabadan inmeden önce iç aydınlatmayı açtım diye hatırlıyorum, işimi bitirip  indim. Arabayı kilitlediğimde sönmedi. Tekrar bindim kapıları kapattım off düğmesine basarsam aydınlatma kapanıyor ama kapıyı açınca ışık yanmıyor. Aydınlatmayı açarsam kapıyı açsam da kapatsam da ışık yanık kalıyor. Olay tam aklımda değil ama en son arabayı çalıştırdım aydınlatma söndü. kapıları açınca yanmaya kapatınca tekrar kapanmaya başladı. Şahsen bir daha oradaki düğmelere dokunmayı düşünmüyorum.  

--10 dakika sonra eklendi--

Sizdeki sıkıntı aydınlatmanın üzerindeki anahtardandır diye düşünüyorum. Dokunduğunuzda iki butondaki hissiyat aynı mı? 

Serkan beyin dediği gibi aydınlatma yerinden çıkartıp geçme olan yerleri sökerek temizlik yapmak faydalı olabilir. Bulabilirseniz anahtarın olduğu kısma (baskıdevrede) yağsız kontakt sprey sıkın. 

Düğmelerden bir tanesi biliyorsunuz arkayı yakıyor diğeri ise OFF düğmesi, arkanın yanıp sönmesinde hiç sıkıntı yok çalışıyor ancak OFF düğmesine basılınca üstündeki ışık yanıp aktif haldeyim dese de ışığı söndürmüyor yani benim aklıma ilk gelen düğmede sıkıntı olduğu yönünde idi ancak dediğim gibi hep kapalı halde duruyordu düğme bozuldu da devreden mi çıktı anlayamadım temazsızlık yapar gibi yanıp sonra sürekli yanması da zaten bir sıkıntı olduğunu belli ediyor açıp bakmayı deneyeceğim ancak fırsat bulamıyorum inşallah bu akşam bakabilirim teşekkür ediyorum ilginiz için.

2 saat önce, Erhan Erten yazdı:

Arabayı çalıştırın, arka koltuğa geçin oturun, bütün kapılar kapalı olacak, aydınlatmayı kapatın sonra arabayı stop edin emoji16.png ilk aldığım gün yarım saat uğraşmıştım emoji848.png

Sorun şu ki aydınlatma kapanmıyor bir de neden arka koltuk sizin titanium farklı olabilir mi :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben de şu olmuştu. Eve giderken çocuk arka koltukda kitap okuyordu ışığını açmıştı. Evin önünde park ettim arabayı kapattım ışık sönmedi. Düğmesine basıyorum hala sönmüyor ne yapsam sönmüyor :( sonra yukardaki yazdığım gibi yaptım da söndürmüştüm :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Erhan Erten yazdı:

Ben de şu olmuştu. Eve giderken çocuk arka koltukda kitap okuyordu ışığını açmıştı. Evin önünde park ettim arabayı kapattım ışık sönmedi. Düğmesine basıyorum hala sönmüyor ne yapsam sönmüyor :( sonra yukardaki yazdığım gibi yaptım da söndürmüştüm :) 

Teşekkürler :) denemekten zarar gelmez ne yaptıysam bende söndüremedim o ışığı park edip bıraktığımdan beri araca tekrar binemedim aynı sorunu tekrarlayacak mı göreceğim bu akşam deneyeceğim umarım yapmaz :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün akşam arabayla ilgilenebildim lamba düz tornavida ile kolayca yerinden çıktı gerçekten şöyle bir baktım hiç oksitlenme varmış gibi durmuyordu tertemizdi her yeri yine de temizledim biraz soketi ve uygun yerleri ama değişen bir şey olmadı yanık kalıyor yine bende mecbur ampulü çıkardım sağlam duracağı bir yere koydum haftasonu servise göstermeyi planlıyorum bakalım çok tuzlu bir sorunla karşılaşırsam ampul çıkık kalsa da olur şimdilik :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arka kapı modülü ise boşa yenisini almanıza gerek yok, elimde var göndereyim denersiniz. (Elektrikli çocuk kilidi yapınca değiştirmiştim) Muhtemelen sorununuzda modülden, çünkü aynı problemi modülün arızalı olmasından dolayı yaşadık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Tuncay A. yazdı:

Arka kapı modülü ise boşa yenisini almanıza gerek yok, elimde var göndereyim denersiniz. (Elektrikli çocuk kilidi yapınca değiştirmiştim) Muhtemelen sorununuzda modülden, çünkü aynı problemi modülün arızalı olmasından dolayı yaşadık.

Teşekkürler Tuncay Bey, ancak haftasonu servise götürebileceğim aracı o yüzden sorun tam olarak nedendir o zaman öğreneceğim eğer ki dediğiniz gibi ise sizi rahatsız ederim tekrardan teşekkür ederim.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tavan aydınlatması için servise gittim 10-15 dk kontrol ve denemeler sonucu tahmin ettiğim gibi elektronik olan parça arızalı çıktı kullanılmadan bozulan bu 10 santimlik şeyin maalesef servisteki fiyatı 385 TL olunca kullanmadığım bir şeye bir seferde bu kadar para vermek hiç içime sinmedi ve yenisini sipariş etmedim bulursam çıkma takarım veya başka bir çözüm ararım diye düşündüm zaten yetkili servisteki arkadaşta parça fiyatını sorup yanıma gelirken bu bir süre daha yanmasa daha iyi olacak sanki dedi :) Aslında o aletin bozuk olduğunu anladıktan sonra fiyat çokta şok etkisi yaratmadı ama bu tip şeylerin tamiri de zor veya imkansız olduğu için yapacak bir şey yok ampul çıkık gezecez bir süre :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.