Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2015 Mca Focus Halojen Kısa Farlarda Yetersiz Aydınlatma Sorunu Ve öneri

Guest Cenk Demirel

Soru

Merhabalar;

Aracımı aldığımdan bu yana kısa farların aydınlatma gücü ve menziliyle başım dertte. Ayar kısmından 0'a getiriyorum yetmiyor. Farların üzerinden ayarlatıyorum yine etkisiz kalıyor. Gece yolculuklarım gerçekten huzursuz ve yorucu geçiyor. Son çare olarak ben de biraz araştırma yaptım ve kriterlerime uygun olduğunu düşündüğüm Philips xtreme vision h7 %130 far ampulünden almaya karar verdim. Bu ürünü kullanan, tecrübe eden oldu mu acaba ? Hakkında ne düşünüyorsunuz ? Görüş problemime bir nebze de olsa fayda sağlar mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
31 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

far çizgisinin değişmemesi gerekirdi, ilginç.

Philips ömür konusunda kötü değil. Puntoda bunun eski serisi var extreme power 6 sene filan olmuştur takalı. Az kullanılıyor ama.

Night Breaker da kullanmıştım o kısa ömürlüydü.

En büyük sorunum far çizgisinin kısa oluşuydu. Aracım garantili olduğu için ne olur olmaz diye yetkilide taktırdım. Şimdi farın bir yerine zarar verirler de garantiye sokmazlar diye korktum. Elemana farın yüksekliğine de bir bakmasını söyledim, küçük bir oynama var ama önemli değil dedi. Zaten daha takar takmaz hemen orada far çizgisinin yükseldiğini anlamıştım ki tünele girince iyice emin oldum. Night breaker'ı da araştırmıştım ama ömrü biraz daha kısa oluyor ve beyaz oranı philips'e göre biraz daha fazla olduğu için almamıştım, malum yağmurda siste beyaz halojen görüşü iyice düşürüyor. Şimdilik gayet memnunum ürünümden bakalım, idare ettiği yere kadar gider sonra yenisini alırım.

--2 dakika sonra eklendi--
26 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Belki orj ampüller yuvaya tam oturmamıştı. H7 ampüller biraz cins.

Hiç bir fikrim yok açıkçası. Bu da ihtimaller arasında olabilir tabii ama usta eski ampulleri çok defa ayarlamıştı, bugün sökerken de yerine oturmamış bu gibilerinden bir yorumda bulunmadı ama dediğiniz gibi her şey olabilir. Sonuç olarak üründen memnun kaldım, görüş problemimi yeterince çözdü diyebilirim. Zaten iyi bir bi xenon far görüşü beklemiyordum haliyle ama eskisinden çok daha iyi hale geldi. Bu da bana yetiyor çok şükür.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

lEpY2l.jpg

jBpJJG.jpg

1NBPP1.jpg

byp8QY.jpg

kEprZ7.jpg

Herkese merhaba, öncelikle fotoğraflardaki manzaradan dolayı sizlerden özür dilerim. Çekim spontane geliştiği ve vaktim olmadığı için daha uygun ve görsel anlamda daha güzel yerlerde çekim yapma imkanım olmadı. Anlayışınız için teşekkür ederim tekrar kusura bakmayın lütfen..

Fotoğrafları paylaşmamda ki sebep yaşadığım değişimi, deneyimi benim gibi sıkıntı çekenlerle paylaşmak ve belki sıkıntılarına çözüm için bir vesile olmaktır.

1.resim, aracımın standart ampulleriyle çekilmiştir. Görüş netliğinden ve ışığın son hizasından memnun değildim. İleride sol tarafta bulunan, boyu yüksek olmayan duvarı kıstas almaya çalıştım. Gördüğünüz gibi ışığın son hizası o duvara varamadan bitiyordu. Far sıfır ayarında yani en yüksekte.

2. ve 3. resim ise yeni ampullerimi taktırdıktan sonra çekildi. Ampulleri taktırırken farın üzerinden de ayarlatma yapılmasını istedim fakat cüzzi bir miktar ayarlarda bozukluk olduğunu ve onu da hallettiklerini söylediler. Bunun üzerine gördüğünüz gibi aydınlatma çok daha net ve oldukça uzağı aydınlatıyor. Kıstas aldığım duvarı da geçip, neredeyse en ilerideki ticari araca kadar uzanıyor. Far kumandasındaki ayar, standart ampullerim takılıyken ki gibi 0 olarak ayarlıydı yani en tepedeydi. Trafikte bu ayar insanların gözünü aldığı için zifiri karanlık bir güzergahta bolca tur atarak insanların aydınlatmaya olan tepkilerini ölçtüm. Bir kaç turdan sonra ayarımı far kumandasından 2.seviyeye, yani 4. ve 5. resimde gördüğünüz şekle indirdim. Kıstas aldığım duvar artık aydınlanıyordu ve ışığın netliği daha fazlaydı, insanlar da bana selektör yakmıyordu. 

Yukarıdaki resimler arasında görseli yok fakat 2.seviye far yüksekliği bana yeterli gelmediği için 1,5 seviyesine yükselttim ve kıstas aldığım duvar daha da fazla aydınlanmaya başladı. Yani ışığın son düştüğü yer daha fazla uzadı. Yine bu ayarın da insanların gözünü almadığını test ettim.

Ampulden çıkan ışığın rengi cep telefonu kamerasından dolayı beyaz gibi gözüküyor fakat sarı-beyaz arası bir renk. Standart ampullerden %20 daha beyaz sadece. Aracım bu haliyle hem muayeneden geçiyor, hem çok iyi bir görüş mesafesi aldım, hem de insanların gözünü de rahatsız etmiyorum böylece. Sonuç olarak ürünü sıkıntı çeken herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Tekrar teşekkür ederim.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 hours ago, Cenk Demirel said:

Herkese merhaba, öncelikle fotoğraflardaki manzaradan dolayı sizlerden özür dilerim. Çekim spontane geliştiği ve vaktim olmadığı için daha uygun ve görsel anlamda daha güzel yerlerde çekim yapma imkanım olmadı. Anlayışınız için teşekkür ederim tekrar kusura bakmayın lütfen..

Fotoğrafları paylaşmamda ki sebep yaşadığım değişimi, deneyimi benim gibi sıkıntı çekenlerle paylaşmak ve belki sıkıntılarına çözüm için bir vesile olmaktır.

1.resim, aracımın standart ampulleriyle çekilmiştir. Görüş netliğinden ve ışığın son hizasından memnun değildim. İleride sol tarafta bulunan, boyu yüksek olmayan duvarı kıstas almaya çalıştım. Gördüğünüz gibi ışığın son hizası o duvara varamadan bitiyordu. Far sıfır ayarında yani en yüksekte.

2. ve 3. resim ise yeni ampullerimi taktırdıktan sonra çekildi. Ampulleri taktırırken farın üzerinden de ayarlatma yapılmasını istedim fakat cüzzi bir miktar ayarlarda bozukluk olduğunu ve onu da hallettiklerini söylediler. Bunun üzerine gördüğünüz gibi aydınlatma çok daha net ve oldukça uzağı aydınlatıyor. Kıstas aldığım duvarı da geçip, neredeyse en ilerideki ticari araca kadar uzanıyor. Far kumandasındaki ayar, standart ampullerim takılıyken ki gibi 0 olarak ayarlıydı yani en tepedeydi. Trafikte bu ayar insanların gözünü aldığı için zifiri karanlık bir güzergahta bolca tur atarak insanların aydınlatmaya olan tepkilerini ölçtüm. Bir kaç turdan sonra ayarımı far kumandasından 2.seviyeye, yani 4. ve 5. resimde gördüğünüz şekle indirdim. Kıstas aldığım duvar artık aydınlanıyordu ve ışığın netliği daha fazlaydı, insanlar da bana selektör yakmıyordu. 

Yukarıdaki resimler arasında görseli yok fakat 2.seviye far yüksekliği bana yeterli gelmediği için 1,5 seviyesine yükselttim ve kıstas aldığım duvar daha da fazla aydınlanmaya başladı. Yani ışığın son düştüğü yer daha fazla uzadı. Yine bu ayarın da insanların gözünü almadığını test ettim.

Ampulden çıkan ışığın rengi cep telefonu kamerasından dolayı beyaz gibi gözüküyor fakat sarı-beyaz arası bir renk. Standart ampullerden %20 daha beyaz sadece. Aracım bu haliyle hem muayeneden geçiyor, hem çok iyi bir görüş mesafesi aldım, hem de insanların gözünü de rahatsız etmiyorum böylece. Sonuç olarak ürünü sıkıntı çeken herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Tekrar teşekkür ederim.  

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Taktığınız ampullerin marka ve modeli nedir acaba?. Bir önceki aracımda bende ampullerimi değiştirmiştim. Fakat benim deneyimim pek olumlu değil :). Aracıma OSRAM night breaker ampullerini takmıştım. Aydınlatma olarak standart ampullere göre daha net bir görüş sağladığı kesin. Ancak bu ampullerin ömürleri çok kısa oluyor. neredeyse 6 ayda bir ampul değiştirmek zorunda kalıyordum. Ayrıca standart ampullere göre yaydıkları ısı çok fazla. Aracın farının içerisinde bulunan krom kapaklarda ısıya bağlı olarak kararmada yapmıştı. En sonunda dayanamayıp, OSRAM'ın long life(standart ampullerden daha uzun ömürlü) serisi ampullerden alıp takmıştım. Aracıda bu ampullerle sattım zaten :).

Eğer sizde bu tarz bir ampul taktıysanız, mutlaka bagajınızda yedek ampul taşıyın. Gece yolculuğunda olmadık yerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Kaan Zaim yazdı:

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Taktığınız ampullerin marka ve modeli nedir acaba?. Bir önceki aracımda bende ampullerimi değiştirmiştim. Fakat benim deneyimim pek olumlu değil :). Aracıma OSRAM night breaker ampullerini takmıştım. Aydınlatma olarak standart ampullere göre daha net bir görüş sağladığı kesin. Ancak bu ampullerin ömürleri çok kısa oluyor. neredeyse 6 ayda bir ampul değiştirmek zorunda kalıyordum. Ayrıca standart ampullere göre yaydıkları ısı çok fazla. Aracın farının içerisinde bulunan krom kapaklarda ısıya bağlı olarak kararmada yapmıştı. En sonunda dayanamayıp, OSRAM'ın long life(standart ampullerden daha uzun ömürlü) serisi ampullerden alıp takmıştım. Aracıda bu ampullerle sattım zaten :).

Eğer sizde bu tarz bir ampul taktıysanız, mutlaka bagajınızda yedek ampul taşıyın. Gece yolculuğunda olmadık yerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. 

Aracınızda 55w lık ampülden daha güçlü ampül kullandıysanız kararması normal. Üretici 55w lık ampüle onay veriyor. 6 ayda ampülün patlaması normal değil.Sonradan taktıklarınızda sorun oldu mu? Osram cool blue intense kullanmıştım bixenon a geçmeden önce.Çok memnundum ve baya bir üye alıp kullandı.Ben far kararmasından şikayet ilk sizden duydum açıkcası. Sanırım araçtaki tüm ampüllerin yedeğinin olduğu bir çanta vardı. @Murat Kavuk abimde vardı hatırladığım kadarıyla. Aslında dediğiniz gibi 1 ampül taşımak gerekli. Hatta hayati önem taşıyan ampüllerden 1 er tane yedek şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
26.09.2016 - 19:01 tarihinde, Cenk Demirel yazdı:

Evet sonunda ürünü aracıma takma fırsatı bulabildim. 1,5 yıldır farlar konusundan çok rahatsızdım. İlk gece karanlık yolda denemeye gerek bile duymadım girdiğim ilk tünelle birlikte. Eski ampullerim takılıyken önümdeki aracın tamponunun orta seviyesine gelen far çizgisi şimdi önümdeki aracın plakasına hatta yer yer bagajın üzerindeki ambleme kadar yükseldi. Işığın rengi çok iyi seviyede, beyaz sarı oranı çok güzel ayarlanmış. Gerçekten öyle memnun kaldım ki anlatamam. Çok şükür bende de bir problem yokmuş. Aracın fabrikasyon ampullerinin ne kadar uyduruk seçildiğini de böylece anlamış oldum. Farlarından rahatsız olan varsa düşünmeden tavsiye edebilirim.

20160920_162653.jpg

psikolojik :)

aynı ampul bende de var kesinlikle bu kadar fark yok. 

Ya bendeki ampuller sahte ya da sizde bir ayarsızlık vardı ampulu değiştirirken ayar da düzeldi ya da psikolojik :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Yağmur faktörü, yükseklik ayarı, mesafe vs derken karışıyor, ben o kadar emin olamadım.

Abi @Serdar Eryürekli diye bir arkadaş zamanında benim ampüllerden almıştı. h7 gıcık bir ampül. Oturmadığında bile oturmuş gibi durabiliyor. Serdar oturtamamış ve bildiğin çok aşağıyı gösteriyordu. Büyük ihtimal ampül oturmamasından sorun yaşanmış. Diğer seçenek te far ayarı gerçekten çok aşağıdaydı. Orj ampülle bu ampül arasında aydınlatma farkı var kesin eminim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Cem Boneval yazdı:
4 saat önce, Kaan Zaim yazdı:

Merhaba,

Merhaba iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ben 4-5 aydır ampul olayını araştırıyorum. Özellikle farın iç kısmının kararmaması, muayeneden geçebilmesi, insanların gözünü almaması, direkt beyaz olmaması ve iyi sonuç almak benim hedeflerim arasındaydı. Benim aracımın farları için fabrikasyon güç çıkışı 55w 12v, daha doğrusu tüm focuslarda böyle sanırım. O yüzden tercih ettiğim ampul de 55w 12v güç çıkışına sahip. Yani standart ampullerimden daha fazla ısı yaymıyor. O sebeple farın kararması adına bir sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca farın dış yüzeyini elimle tuttuğumda eskisinden daha fazla bir ısınma da hissetmiyorum. Hatta havaların serin gitmesiyle beraber farın dış yüzeyi serin bile olabiliyor yer yer. Osram night breaker bu aldığım ürünün denk model oluyor. Fakat osram için çabuk patlıyor diyenler var ve okudum. Philipsi kullanan bazı dostlarımda bir sorun görmedim hala kullanıyorlar, internette de bu tarz şikayet pek okumadım. Zaten 1 sene dayansa yine bana yeter. Aşırı pahalı bir ürün olmadığı için her sene yenileyebilirim. Ve standart ampullerimi kutuya koydum, onları atmıyorum lazım olur diye teşekkür ederim :)

--4 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Yağmur faktörü, yükseklik ayarı, mesafe vs derken karışıyor, ben o kadar emin olamadım.

Merhabalar, yeni aldığım ampullerin fotograflarını çekerken yağmur yoktu doğru, fakat ertesi gün hava yağışlıydı ve yağışlı havada da kullanırken görüşte bir azalma olmadığı gibi standart ampullerimden yine daha iyi bir görüş netliği ile mesafesi alıyordum. Far yükseklik ayarımı her zaman sıfır konumunda yani en yüksekte tutardım eski ampullerim varken. Düzenli olarak da serviste ayarlatırdım farın üzerinden. Ama hiç bir zaman bu şekil bir görüş alamadım. Philipsleri takarken yine ayarlattım ama usta zaten farın ayarında fazla bir bozukluk olmadığını söyledi, ufak bir ayarlama yaptığını söyledi bana. Gerçekten canlı canlı kullanırken standart ampullere göre fark inanılmaz fazla. Hepsini geçtim, standart ampullerde ışığın son düştüğü yere yani en ilerisi daha karanlık olur, fakat yenisine ışığın son düştüğü yer tam aksine ciddi aydınlık. Dolayısıyla benim yolun en ucunda ilk gördüğüm yer hep aydınlık oluyor. En büyük farkı bu.

--16 dakika sonra eklendi--
3 saat önce, H. Cenk yazdı:

psikolojik :)

aynı ampul bende de var kesinlikle bu kadar fark yok. 

Ya bendeki ampuller sahte ya da sizde bir ayarsızlık vardı ampulu değiştirirken ayar da düzeldi ya da psikolojik :)

Hocam inanın ben de ampulleri takmadan evvel şüphe içindeydim. Aşırı bir fark beklemiyordum ama en azından standartlardan daha iyi olur diye düşünüyordum. Fakat ampulleri taktıktan sonra öyle olmadığını gördüm. Yüksek ihtimal sizin ampulleriniz ya yuvasına oturmadı, ya da bir ayarsızlık söz konusu. Çünkü aynı ampuller olduğu ve orjinal olduğu sürece aydınlatma demin söylediğim durumlardan dolayı farklılık gösterir ancak. İnternette bu ampulleri araştırırken çok fazla fason ürün olduğunu da okumuştum. İnsanlara orjinal diye fason ürün verdiklerinden bahsediyorlardı. Eğer hala böyle bir probleminiz varsa bir çift ampul daha alıp şans vermenizi naçizane tavsiye edebilirim. Orjinal olduğu, yuvasına doğru takıldığı ve gerekli ayarlar yapıldığı sürece benimkinden daha kötü bir sonuç alacağınızı tahmin etmiyorum açıkçası :)

--21 dakika sonra eklendi--
6 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Hiç beklemediğim dramatik bir düzelme var.

Güle güle kullanın.

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun, daha iyileri sizlerin olsun inşaallah..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
42 dakika önce, BulentGulsahin yazdı:

Gule gule kullanin 

eskisinden farkli oldugu resimlerde net belli. 

Ben acikcasi eski yeni arac uzerindeki rengini merak ediyorum orjinali kadar sari degildir muhakkak. 

Çok teşekkür ederim..

Tabii, standart ampullerden %20 daha fazla beyazı var. Fakat aydınlatmaya bakıldığında ne tam sarı diyebiliyorsunuz ne de tam beyaz. İkisi ortasında bir rengi var, sadece sarısı biraz daha fazla. Ama dikkatli bakıldığında ışıktaki beyazlığı da görebiliyorsunuz. Ben beyaz istemedim çünkü karda, siste ve yağmurda görüş azalıyor ve parlıyor. Bu ampulleri yağmurda kullandım ve bir sıkıntı oluşturmadı. Beyaz-sarı ayarı kıvamında yapılmış. Ama üstünkörü bakıldığında dediğim gibi beyaz-sarı arası daha parlak bir renk veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.