Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.6 Ecoboost Focus'a 17'' Jant, K&n Filtre, Yazılım Ve Spor Yay Modifiyesi

Okan Karakocalı

Önerilen Mesajlar

Yay aracın tüm eğlence faktörünü törpülemekle kalmayıp yol tutuşuna katkıda sağlamayacaktır. Bence bu aracın ihtiyaçlarından biriside mevcut şanzuman altlığı takozunun gergin olanı ile değiştirilmesidir hızlanmana bir nebze katkı sağayacktır.  http://www.cobbtuning.com/products/drivetrain/ford-focus-st-mazdaspeed3-rear-motor-mount

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Serdar Eryürekli said:

Neden?

Çok derin konu ama bir iki örnekle.  Standart focus üzerinden konuşuyorum. Araç ağırlığının yay üstündeki geri dönüşleri gecikecek. Gövde salınımı azalacağı için limitlerde önden kayma yaşanacak lastik en önemli etken burda. Bu tarz after market ürünler genellikle düz mantık araç ağırlığı üzerinden yapılıp takılıyor olayda bu aslında. Kısaca yay takılacaksa komplike bir değişimle standarta göre daha iyi bir yol tutuş belki elde edilebilir. Standart ve yaylı bir çok araba kullandım izlenimlerim ve bilgi edindiklerim bu yönde. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kafam epey karıştı .. Yay almalımıyım , almamalımıyım :( aracımı az da olsa biraz yere yaklaştırmak istiyordum oysaki .. @Ercan Altunbaş  bu bahsettiğiniz takozu nerden temin edebiliriz ?

Abilerim bide bridstone turanza t001 serisi için görüşleriniz nedir ? Ben kendi lastiklerimi verdim üzerinede fark ödeyip aldım . Kendi lastiklerime iyi bi değer biçildiği için bridstonedan yana kullandım tercihimi .. Normalde hep continental kullandım ve memnundumda ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Okan Karakocalı said:

Kafam epey karıştı .. Yay almalımıyım , almamalımıyım :( aracımı az da olsa biraz yere yaklaştırmak istiyordum oysaki .. @Ercan Altunbaş  bu bahsettiğiniz takozu nerden temin edebiliriz ?

İstediğin şey görsellikse ise keyfin bilir ama işlevsellik de işler değişiyor. Ebay üzerinden ulaşabilirsin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Ercan Altunbaş said:

Gövde salınımı azalacağı için limitlerde önden kayma yaşanacak

Ağırlık merkezi yere yaklaştıkça yol tutuş artar ama :) Yay presletme veya yay kestirme gibi işlermler yol tutuşu nasıl etkiler bilemem, yaptırmamda. Ama Eibach iyi bir marka ve yol tutuşuna olumlu etkisi olacaktır. Bende kullandım daha önce. 

Zaten öyle olmasa neden süper arabalar ve yarış arabaları yere o kadar yakın olsun ki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serdar Eryürekli said:

Ağırlık merkezi yere yaklaştıkça yol tutuş artar ama :) Yay presletme veya yay kestirme gibi işlermler yol tutuşu nasıl etkiler bilemem, yaptırmamda. Ama Eibach iyi bir marka ve yol tutuşuna olumlu etkisi olacaktır. Bende kullandım daha önce. 

Zaten öyle olmasa neden süper arabalar ve yarış arabaları yere o kadar yakın olsun ki?

Bahsettiğim şey zaten standart araca yapılacak olan uygulama idi :) Söylediklerinize katılıyorum. Fakat standart focus a sert ve kısa yay takmak aracın ağırlık merkezinden ziyade aracı yayların üstüne oturtacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Ercan Altunbaş said:

aracı yayların üstüne oturtacaktır.

3.5 cm liklerde bir sorun olmaz, daha fazla düşürülecekse zaten sağlık olan amortisörlerin de değişmesidir. :yeah:

21 dakika önce, Okan Karakocalı said:

Yay almalımıyım , almamalımıyım

Alın alın. Güzel görünür. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Ercan Altunbaş said:

Bahsettiğim şey zaten standart araca yapılacak olan uygulama idi :) Söylediklerinize katılıyorum. Fakat standart focus a sert ve kısa yay takmak aracın ağırlık merkezinden ziyade aracı yayların üstüne oturtacaktır.

Doğru şeylerden bahsedip yanlış bilgiler vermişsin.

Yay veya coilover arabanın ivmelenme sini (yüksek hızlarda tutunma da sağlar) bir nebze artırır ama ana amaçlarından biriside viraj performansıdır. Bu aracın üzerindeki yaylar viraj salınımı olarak ilk bakışta arabayı yatırsa da arabanın üzerindeki güvenlik önlemleri sayesinde çizgi dışına çıkarmıyor. Ama kendimi güvende hissedeyim daha çılgınca gireyim virajlara dersen gerekli olur. Bunun yanında konfordan ödün vereceği de kesin. Sırf görsel olarak takan insanlara şaka unsuru gibi bakıyorum ben. Çünkü konforun canına okuyacakları için sırf arabanın görünüşünü değiştirmek bana göre akıl karı iş değil. Şu da var: eğer ki araç coil ve yayın verdiği etkiyi kullanacak bir şöföre ve yola sahip değilse bu denli bir harcama yapmak yine saçma olur. (Yay kesme, pressleme gibi şeylerden bahsetmiyorum, uygunluğu ford tarafından bilinen tüv sertifikalı ürünlerden bahsediyorum)

Gel gelelim şanzıman takozu olayına. Bu takozun ivmelenmede hiç bir etkisi yok. Sadece vites geçişlerinde motorun ileri hareketini kısıtlar ve wheel hop'u (bkz://youtube) engeller. Dezavantajı kabinde sarsıntılı çalışma hissedersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 dakika önce, Servet Özkan said:

Doğru şeylerden bahsedip yanlış bilgiler vermişsin.

Yay veya coilover arabanın ivmelenme sini (yüksek hızlarda tutunma da sağlar) bir nebze artırır ama ana amaçlarından biriside viraj performansıdır. Bu aracın üzerindeki yaylar viraj salınımı olarak ilk bakışta arabayı yatırsa da arabanın üzerindeki güvenlik önlemleri sayesinde çizgi dışına çıkarmıyor. Ama kendimi güvende hissedeyim daha çılgınca gireyim virajlara dersen gerekli olur. Bunun yanında konfordan ödün vereceği de kesin. Sırf görsel olarak takan insanlara şaka unsuru gibi bakıyorum ben. Çünkü konforun canına okuyacakları için sırf arabanın görünüşünü değiştirmek bana göre akıl karı iş değil. Şu da var: eğer ki araç coil ve yayın verdiği etkiyi kullanacak bir şöföre ve yola sahip değilse bu denli bir harcama yapmak yine saçma olur. (Yay kesme, pressleme gibi şeylerden bahsetmiyorum, uygunluğu ford tarafından bilinen tüv sertifikalı ürünlerden bahsediyorum)

Gel gelelim şanzıman takozu olayına. Bu takozun ivmelenmede hiç bir etkisi yok. Sadece vites geçişlerinde motorun ileri hareketini kısıtlar ve wheel hop'u (bkz://youtube) engeller. Dezavantajı kabinde sarsıntılı çalışma hissedersiniz.

Bana görede siz yanlış bilgiler vermişsiniz kusura bakmayın:)  

Ercan Altunbaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bakarsanız bu aracı alıyorsak hepimizin ortak beklentisi performans .. Yoksa hem satışıda daha hızlı olan 1.6 atmosferik modeli tercih ederdim . Ben arabaya hem spor bir görünüş , hemde sağlıklı çerçevede motor dinamiklerinden faydalanmak için bu modifikasyonları düşündüm .. Ama tabi daha önce yay deneyimim olmadı ,ilk olacak. Ama kafam yorumlardan çok karıştı .. Bide şu lastiklere ne diyorsunuz ? Turanza T001 serisine ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Okan Karakocalı said:

Aslında bakarsanız bu aracı alıyorsak hepimizin ortak beklentisi performans .. Yoksa hem satışıda daha hızlı olan 1.6 atmosferik modeli tercih ederdim . Ben arabaya hem spor bir görünüş , hemde sağlıklı çerçevede motor dinamiklerinden faydalanmak için bu modifikasyonları düşündüm .. Ama tabi daha önce yay deneyimim olmadı ,ilk olacak. Ama kafam yorumlardan çok karıştı .. Bide şu lastiklere ne diyorsunuz ? Turanza T001 serisine ?

Sırf yazılım at bin derim o zaman, öyle alçaltma vs işleri seni pişman ettirir.

7 dakika önce, Ercan Altunbaş said:

Bana görede siz yanlış bilgiler vermişsiniz kusura bakmayın:)  

Nedir yanlış olan mesela?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Okan Karakocalı said:

@Servet Özkan Pişman ettirir derken ne açıdan ?

Anladığım kadarıyla güzel görünsün diye arabayı alçaltıp büyük jant/lastik takacaksın veya viraj kasmayacaksın.

Bence bu etkenleri taşıyan bir F3 bulup ne kaybettirdiğine bak. Düz yola giderken bile otlanan ceylan havasında aman aslan mı geliyor modunda yoldaki çukurlara baka baka gideceksin. Takır tukur her şeyi hissedeceksin ve alçalttığına pişman olacaksın bir süre sonra. Alçaldı ne güzel görünüyor derken niye yaptımki ben bunu diyeceksin. Güzel görünsün diye alçaltan insanların genel sonudur bu :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35 dakika önce, Servet Özkan said:

Nedir yanlış olan mesela?

Şanzuman takozu ile alakalı ivmelenmede hiçbir etkisi yok demek iddalı bir yaklaşım olmuş. Vites geçişlerindeki yığılmaları minimuma indirip ara hızlanmalarda dahil hızlanmasına 0.5 0.6 gibi değerler kazandırmakta olduğunu iyi kondisyonlu bir focus ile görebilirsiniz. İlk çalıştırmada standart'a göre farkı göreceli fakat çalışma esnasında standart focus'a nazaran daha dingin. hadi diyelim etkisi yok flatshifting mantığını çöpe atalım o zaman :) yol tutuş ve yay konusundaki doğru şeyler ve yanlış bilgileri açmamışsınız. Sürüş aksamında iyileştirme yapılmadan yay ile focusdan virajlarda iyi bir performans beklemek çok yersiz olur. :) Kendi fiestam da esp siz iyi lastikler ile standart kombinde girdiğim virajda önden açılmazken, yaylı kombin ile girdiğimde önden açılmayı nasıl açıklarsınız tüm şartlar aynı idi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.