Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yol Bilgisayarı Hatalı Tüketim mi Gösteriyor?

Kerem Bozdoğan

Soru

Merhaba arkadaşlar,

aracımı alalı 1 ay oldu. bu haftasonu dikkatimi çeken birşey var. aracım 2015 focus 1.6 TDCi trend-x 6 ileri.

trafik lambaları vs gibi araç hızı 10-20km hıza düştüğü yerlerde vitesi boşa alıp 20-30mt araç akarken anlık tüketim değeri

bu durum normaldir de benim mi dikkatimi yeni çekti yoksa bir yazılım hatası mıdır emin olamadım. servisten önce de sizlere danışmak istedim.

bilen, deneyip kendi aracındaki yol bilgisayarının davranış biçimini biliyor olan ya da deneyip yorum yapabilecek olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 9 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Soru aracı boşa attığınızda niye hala tüketmeye devam ediyor ise, cevabı Murat vermiş, rölanti için 0,5-0,8L/h tüketim görünür bir, ayrıca boşa attığınızda MKÜ başka bir vitese atma amacınızın olup olmadığını bilmediği için motoru birden rölantiye düşürmez ve devri yavaş yavaş azaltır ki yeni viteste kabul edilebilir bir devirde olasınız. Bu da bir süre daha tüketimin devamı demektir. Ekonomik gitmek için viteste iken olabildiğince yavaşlamak, anlık gösterge 0'dan yükselmeye başladığında da boşa atmak en doğrusu olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

trafik lambaları vs gibi araç hızı 10-20km hıza düştüğü yerlerde vitesi boşa alıp 20-30mt araç akarken anlık tüketim değeri ????

bu durum normaldir de benim mi dikkatimi yeni çekti yoksa bir yazılım hatası mıdır emin olamadım. servisten önce de sizlere danışmak istedim.

bilen, deneyip kendi aracındaki yol bilgisayarının davranış biçimini biliyor olan ya da deneyip yorum yapabilecek olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Murat bey, Cem bey,

ilginiz için teşekkür ederim.

soruda boş kalan yere rakamsal değerler yazmıştım ama çıkmamış. (1.2, 2.3, 4.5 vb gibi 5-6lt tüketim göstereceği değerlere kadar yükseliyor)

0,4 - 0,8 arası değerlerin normal olduğunu tahmine diyorum. zaten çalıştırdığım zaman da soğukken 0,8'den ısındıkça 0,4'e doğru düşüyor.

bahsettiğim tüketim değerleri her saniye artarak 5,6 vb değerlere kadar yükseliyor. ve denemek için araç kendiliğinden durma noktasına gelene kadar boş viteste bıraktığımda da tam durma gerçekleşene kadar bu değer düşmüyor.

aracın bu tüketimi yapmadığını tahmin ediyorum ama sizlerden de fikir alıp emin olmak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakup bey,

Ortalama tüketim ekranı olmadığından eminim.

Anlık tüketim değerinde bu sapmaları gözlemliyorum. bahsettiğim değerler söylediğim gibi araç durana kadar oluyor, tamamen durduğunda rölanti tüketim değerine, normale dönüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.