Jump to content

Kerem Bozdoğan

Member
 • Content Count

  1,307
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Kerem Bozdoğan last won the day on March 2

Kerem Bozdoğan had the most liked content!

Community Reputation

2,672 Mükemmel

3 Followers

About Kerem Bozdoğan

Profile Details

 • Age 34
 • Location:
  Bursa
 • Car:
  '15Focus MCA SWTdciTrendX
 • Job:
  Planlama Koord.
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

1,762 profile views
 1. Kök sebebi öğrenemedim. Sorunum giderildi ve hayatıma devam ettim. Ticari ortam kök nedeni bulmaktan ziyade sorunu giderip aracı toplamaya odaklı.
 2. 80bin km oldu araba, sorun tekrar etmedi. Aynı parçaları değiştirmelisiniz diyemem ama ben değiştirdiğimde sorunum çözüldü.
 3. Benzer titreme/sarsıntı şikayetiyle ben de servise gittim ama takozların sağlam olduğunu ve herhangi bir hata mesajı olmadığını söylediler. Yapılan son bakımda 4 litre castrol yağın tamamı koyulmuştu ve kontrol çubuğundaki sarı kısmın tamamı yağ oluyordu. Şırınga ve serum hortumuyla ufak kavanoz dolusu yağ çektim.(tahminimce 250-300ml kadar) sarsıntı problemi geçti ya da ben geçtiğine inanıyorum. Bu miktarda yağ fazlalığı sarsıntı yapar mı teknik olarak bilmiyorum. kontrol çubuğundaki seviye şimdi en üst tırnaktan 2-3 tırnak aşağıda. Sarsıntı yok. Sizin durumunuzdan farklı olarak siyah duman gibi bir sıkıntım yok.
 4. Dizel motor torkuna alışmış insanın atmostferik lpgli benzinli araçla 50-100 km test yapmadan dizelden vazgeçmesi sonradan büyük pişmanlığa sebep olabilir. Ki bunu 230nm torklu arabamla söylüyorum. Forumdaki birçok insanda style ve üstü araç var, 270nm tork var. Vazgeçmek kolay olmaz. Amaç herşeyin en ucuzuna ulaşmak olsaydı Ford seçene kadar alınacak bir sürü araç var. Ani ve çok yönlü düşünülmemiş kararlar almak doğru olmaz derim.
 5. Bol delikli iki kapağın üzerine oturduğu siyah kısım.
 6. İş bitince aklıma geldi ama iş işten geçmişti. En azından şunu söyleyebilirim; söktüğüm kısımları sökmek kolay. Karmaşık söküm işlemi yok. Sadece silecekleri çıkarırken yerlerini oynatmamak için dikkat edilirse sonradan uğraşmamak için kolaylık olur.
 7. Problem giderildi. Ön cam altındaki kapak normal pozisyonundaydı ama az bir zorlamayla hareket ettirip düğmeye bastığımda sistem çalışmaya başladı. Birkaç deneme sonrasında kapatıp topladım. Sanırım oradaki dişlide toz birikmesi vb bir sebeple sıkıştı. Ya da diş atlamış olabilir çünkü şu an havayı dışarıdan alma konumunda iç sirkülasyon kapağı tam kapanmıyor, milimetrik açıklık kalıyor ve belki anlık alınan havanın yüzde 2-3 gibi bir kısmını içeriden alıyor. Bunu problem olarak görmediğimden dişlilere zarar vermemek adına düzeltmeye uğraşmadan kapatıp topladım. Şu an iç/dış hava seçimi sorunsuz çalışıyor. Bugün söktüğüm kısımda biriken toz manzarasından polen filtresinin ne kadar önemli olduğunu anladım. Hava çekilen yerde biriken tozu görseniz kaliteli bir polen filtresinden geçmeyen havayı solumak istemezsiniz.
 8. Güncel durum: Henüz elektrik ölçümü yapmadım. Benzer sorunla karşılaşan 1-2 kişinin sorunu ön cam altındaki panelde bulunan dışarıdan hava alan kapağın(flap) sıkışmasıymış. Hali hazırda içerideki sirkülasyon kapağı ve onu kontrol eden motoru sökme şansım yok gibi görünüyor. BCM sökmek falan gerekiyor ve o kadar ilerlemek istemiyorum. BCM sökmeyle de bitmiyor. Bu akşam torpidoyu yerine takacağım, içeriden müdahale yapamayacağım için açık kalmasına gerek yok. Silecekleri çıkarıp ön cam altındaki trimi açacağım. Dışarıdan hava alan kapak(flap) burada bulunuyor. O kapakta bir sıkışma varsa gidermeye çalışacağım. Aksi takdirde içeriden sirkülasyon fonksiyonu olmadan olarak kullanmaya devam edeceğim sanırım. Klima ve havalandırma çalıştığından, bu problem için göğüs indirmek ve yüksek işçilik ücreti ödemek istemiyorum. Ek olarak meraklısına bilgi: iç sirkülasyon kapalıyken : blower arkasındaki beyaz şeritli flap kapalı, ön cam altındaki siyah flap açık İç sirkülasyon açıkken: blower arkasındaki beyaz şeritli flap açık, ön cam altındaki siyah flap kapalı olması gerekiyormuş. Benim durumumda şu an beyaz şeritli flap kapalı konumda. Ön cam altındaki flap de kapalıysa sorunumun sıkışma olduğundan emin olacağım. (bu sıkışma esnasında flaplere hareket veren motor ya da dişliler zarar görmediyse tabi)
 9. Soketi çıkarıp takabiliyorum. Yarın ölçeceğim ama elektrik geliyor bence. Işık yanıyor çünkü. Yabancı bir forumda birebir yaşamış birini buldum. Ona bazı detayları sordum cevp bekliyorum. Motoru sökmeye çalışacağım. Bir de kapaklara erişmeye çalışacağım. Sıkışmış olabilir.
 10. Torpidoyu söktüm. Görebildiğim kadarıyla klepe motorunu sökemiyorum. Vidalarına erişemedim. kenarı beyaz şeritli bir kapak var ve kapalı konumda. Butona bastığımda ne kapak oynuyor ne de motor hareket sesi geliyor. şimdilik torpidoyu takmadan öylece bıraktım. Daha fazla ilerleyip ilerleyemeyeceğime bakacağım haftasonu.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.