Jump to content

Kerem Bozdoğan

Member
 • Content Count

  1,419
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Kerem Bozdoğan last won the day on March 2

Kerem Bozdoğan had the most liked content!

Community Reputation

2,993 Mükemmel

3 Followers

About Kerem Bozdoğan

Profile Details

 • Age 34
 • Location:
  Bursa
 • Car:
  '15Focus MCA SWTdciTrendX
 • Job:
  Planlama Koord.
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

1,941 profile views
 1. 1-2 saat önce dışarısı 6 dereceyken denedim. Çalıştırıp hareket ettim. 500-600 metre sonra sıcak hava gelmeye başladı. El yakacak kadar değil ama ısınacak kadar sıcak. 6 derece havada ptc heater çalışmadan bu kadar çabuk sıcak hava alamazdım sanırım. Motor sıcaklığı da 41 dereceye çıktı deneme için dolaştığım toplam 3-4 dakika sonunda. (Sitenin etrafını dolaştım bir tur) El yakacak sıcaklık olmaması makyajlı kasadaki ptc heater ile makyajsız kasadaki ptc heaterın tasarım farkından olabilir. Bendeki ptc heaterın hava geçen kısmında aağ sol plastik, orta ızgara. Yani anlık geçen hava 1/3 tam ısıdan geçen ve 2/3 plastik boşlulardan geçen havanın karışımı olarak geliyor. Makyajsız kasanın ptc heaterında ızgara kısım tamamen ızgara diye hatırlıyorum. Düzgün ifade edebildim mi emin değilim Akü voltajı konusunda da yanılıyor olabilirim ama bu akşam 14-15 volt gördüm. Aklımda hep 12 buçuk civarı kalmış. Soğuk havaya rağmen bu akşam yüksek voltaj gördüm. Stop ettiğimde kontrol etmeyi unuttum. @Ozan Kar, @Doğan Kurban abi hareket halinde deneme önerisi için teşekkür ederim. Aklımda soru işareti kalmadı artık.
 2. Izgara ile kafa ünitesini birbirinden ayırıp yuvaya önce ızgarayı sonra da kafa üniteyi takmıştım. Temassızlık olma ihtimali var mı sence? Yuvada gerekenden fazla boşluk yokturi birbirine geçince tam oturmuştur diye düşünüyorum ama emin de olamıyorum. Izgaralara değmiyorsa DTC atmaz diye düşünüyorum çünkü kafa ünitede ızgaralara basacak bacaklar var, onlar ısınıyordur devreye girdiği zaman. Akü seviyesi kontak açıkken 12.3 görüyorum genelde. marş anında 10 volta kadar anlık düşüyor sonra 13-14 civarı görüyorum. Bu voltajlar yetersiz gelir mi acaba? Bendeki akü 80Ah 700A. Akü gücü iyi gibi sanki ama tabi şubat itibariyle araba yollardaki 5. yılını bitirecek. yazdığım voltajlar ortalama ise dediğin gibi aküden dolayı devreye girmiyor olabilir.
 3. Sabah servis gelmeden 5 dk önce denemeye çalıştığım için rölantide denedim abi. Vakit problemi olmasa turlardım biraz. Umarım sebep dediğin gibi rölantide denemektendir. Diğer sebeplerden biriyse bu havada sök tak yapmak gözümde büyür, kalır bu kış bu iş.
 4. Bu sabah hava 4 derece olunca otoparkta denemeyi düşündüm. 3-4 dakika rölantide çalıştı araba ama sıcak hava üflemedi. Soğukla ılık arası üfledi sadece. Sanırım benim kurulumda bir ahta var. PTC heater herhangi bir DTC vermemesine rağmen sıcak hava da üflemiyor. Aklıma gelen ihtimaller; - Parçayı ikiye ayırıp yuvaya oturunca birleşir diye düşünüp taktığım için içeride ızgaralar ile kafa ünite birleşmemiş olabilir. Bu yüzden hata mesajı almıyorumdur ama ızgaralara da elektrik gitmiyordur ve ısınmıyordur. - Şase almıyor olabilir. (buna çok ihtimal vermiyorum, şase almasaydı dtc atardı diye tahmin ediyorum. - Hareket etmeyip rölantide beklerken ısınmayı denediğim için sıcak hava gelmiyor olabilir. (buna da çok ihtimal vermiyorum ama olabilirliği var) Sonuç olarak şu an herhangi bir hata mesajı almıyorum ama rölantide koşulları sağladığımda sıcak hava da almıyorum.
 5. Ben yapmayı deneyecektim ama PCM initialize yapamıyorum. "Service procedure has been interrupted" hatası alıyorum PCM initialize/learn yapmaya çalıştığımda.
 6. Şimdi aklımdan sen geçiyordun abi, bu konuyu baştan okuyordum bir yandan da Gürkan abiye sorayım diyordum.. ben toplam 5-6 farklı versiyon sürücü buldum. Hiçbiriyle ms-can modülleri görmedi. sendeki sürücüyü bulabilirsen bir de öyle denerim abi.
 7. Farklı sürücülerle tekrar denedim ama olmuyor. Ne yapsam başaramadım. focccus’ta ‘get pcm info’ yapınca okuyor donanım ve yazılım versiyonlarını. Initialize Ecu aktif değil, tıklanmıyor.
 8. Forscan ile pcm reinitialize/learn yapmaya çalışıyorum ama %1’de hata mesajı alıyorum. “Service procedure has been interrupted” hata mesajı neden olur bilen var mı? kullandığım kablo prolific 2303 chipli els27, işletim sistemi windows 7 64 bit. sürücü sorunsuz kurulmuş görünüyor, soru işareti yok. forscan ms-can modülleri de görmüyor.
 9. BTGMaslak ile telefonda görüştüm, fiyatına yorum yapamıyorum farklı fiyat referansım olmadığı için. Vaat edilen güç ve tork artışı gözümü korkuttu. @Servet Ö. 346 tork fazla atikliğe sebep olup standart kullanıcıyı yorar mı sence? Yaptırırsam biraz daha düşük güç-tork istemeyi düşünüyorum. Yazılımı deneyip, fazla gelirse kısılmış yazılım yüklemeye tekrar ücret alırlar mı diye sormayı unuttum.
 10. Teşekkür ederim. İçimden senin adın geçmişti umarım cevap yazar diye Fazlasında gözüm yok, tork biraz daha canlı olsun yeter. 270 yeterli olur diye tahmin ediyorum. Amacım spor kullanım değil zaten. Seyahatlerde arabanın hareket esnekliğini artırmak ve anlık kararlarımda motorun da beklentime cevap verebilir hale gelmesini istiyorum.
 11. Yazmadan önce hem bu konuyu baştan sona tekrar okudum hem de farklı konulara ulaşmaya çalıştım ama derli toplu net yanıt bulamadım. Belki net yanıt vardı ama okuduğumu anlayamadım. Konuya çok hakim olmadığım için bir bilen yapılır/yapılmaz dese şukela olur diye buraya yazdım.
 12. Konu en son 1,5 yıl önce hareket görmüş. Günümüz itibariyle focus 3 mca 1.6 95 bg motordan güvenli, çevreci ve sökme-takma vb riskler olmadan 115 bg ve 270 tork alınabiliyor mu? Yani fabrikadan 115 bg çıkan 1.6 motorla aynı duruma gelebiliyor mu mekanik/elektronik aksamı yıpratmadan? Sorunun cevabı mümkün olduğu yönündeyse maliyetiyle ilgili bilgisi olan var mı? Biraz tork artışı mümkünse fena olmaz.
 13. Forum ana sayfasında arama kutusuna multimedia yazıp aramak yeterli oluyor aslında ilgili başlıklara ulaşmak için. Daha önce benzer şeyler yazıldı, deneyimler paylaşıldı. Multimedia yazıp aratınca çıkıyor.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.