Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Klima Bir Süre Sonra Soğutmuyor

Sabri Özer

Soru

Klimami ilk çalıştırmadan 5 dk sonra falan açıyorum soğutmaya başlıyor tamam güzel ama bir 15 km gidip durkalk falanda varsa içinde ışıklar falan hafif bir rutubet kokusuyla birlikte soğuğu kesiyor.

Servise gittim tabi bekledi araba falan adam içeri çağırdı beni camlar buğu olmuş ee çalışıyor işte dedi. Gel bi tur atalim dedim. Çıktık bana olduğu gibi kesti soğuğu yine adam hee dedi sen bekle ben bi kontrol yapiyim. 1 saate geldi tamamdir diye baktim soğutuyor. Dedi sen başka yerde gaz bastırdın mı yok dedim gaz fazlaydı dedi. Enteresan dedim. Neyse aldım arabayı o gün sorun yok. Ertesi gün yine aynısını yapmaya başladı. 2-3 gündür böyle.

Sorunu anlayamadım. Sanki motor optimum sıcaklığa gelince klima ünitesi kendini devre dışı bırakıyor gibi ? Böyle bir koruma yöntemi falan var mi bildiğiniz ? Yaz sıcaklarının inceden geldiği şu günlerde halletmek istiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

. Sanki motor optimum sıcaklığa gelince klima ünitesi kendini devre dışı bırakıyor gibi ?

Acaba küçük fan çalışmıyor mu? F1 de yavru fan vardı ama f3 de hiç bakmadım var mı? Yavru fan için klima sebebiyle motor çok sıkıştığında devreye girip arabanın rahatlamasını sağlıyor demişlerdi.Acaba araba kendini korumaya alıp klimayı devreden çıkarıyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Acaba küçük fan çalışmıyor mu? F1 de yavru fan vardı ama f3 de hiç bakmadım var mı? Yavru fan için klima sebebiyle motor çok sıkıştığında devreye girip arabanın rahatlamasını sağlıyor demişlerdi.Acaba araba kendini korumaya alıp klimayı devreden çıkarıyor mu?

İşte bende onu düşünüyorum. Böyle bir sistem var mi ?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yok öyle bişey, muhtemelen kompresör kapanıyor, o yüzden soğutmuyor bence.

Peki ama kompresör niye kapanır? Bu şartlar altında bir koruma modu gibi duruyor. Bir kere kapanıp bir daha çalışmasa dicem bozuldu.

Birde yolda giderken kapanınca soğukluk gidiyor ordan anlıyorsunuz birde hafif bi koku gelmeye başlıyor rutubet gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

hafif bi koku gelmeye başlıyor rutubet gibi.

Koku = Polen filtresi (bence)

Klima kompresörü 7/24 çalışacak diye bir şey yok. Sadece gerektiğinde devreye girmesi ve devreden çıkması lazım ... bunu yapmıyor, ortam ısısını istenen düzeyde korumuyor ise o zaman sorun nerede? diye bakılır ... normalde komp.kapansa da fan çalışmayı sürdürür, evaparatördeki soğuk havayı (ya da ılık) üfler.

Eğer sıkıntı tespit edilirse (yani sorun var ise) o zaman bunun kaynağına bakılır. Basit bir iç ortam ısı ölçer arızası olabilir, mantık gereği sensör ortam ısısına O.K verirse komp.durur (yakıt tüketimini olumlu etkileme adına) sadece gerektiğinde çalışır. Yani hardware (sensör) veya software (yazılım) kaynaklı bir şey olabilir, zaten o durumda da ECU'ya arıza kod'u düşer. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Koku = Polen filtresi (bence)

Klima kompresörü 7/24 çalışacak diye bir şey yok. Sadece gerektiğinde devreye girmesi ve devreden çıkması lazım ... bunu yapmıyor, ortam ısısını istenen düzeyde korumuyor ise o zaman sorun nerede? diye bakılır ... normalde komp.kapansa da fan çalışmayı sürdürür, evaparatördeki soğuk havayı (ya da ılık) üfler.

Eğer sıkıntı tespit edilirse (yani sorun var ise) o zaman bunun kaynağına bakılır. Basit bir iç ortam ısı ölçer arızası olabilir, mantık gereği sensör ortam ısısına O.K verirse komp.durur (yakıt tüketimini olumlu etkileme adına) sadece gerektiğinde çalışır. Yani hardware (sensör) veya software (yazılım) kaynaklı bir şey olabilir, zaten o durumda da ECU'ya arıza kod'u düşer.

Aklıma o da geldi abi. 16 dereceye ayarlı mesela. İç ortamı 15 okuyup aha patron 16 istiyor yeter soğutma artık diyor olabilir. Yarın malum büyük gün fuar var cuma sabahtan bi servise gidicem tekrar aynı yere
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aklıma o da geldi abi. 16 dereceye ayarlı mesela. İç ortamı 15 okuyup aha patron 16 istiyor yeter soğutma artık diyor olabilir.

..aynen.

- Ortam soğudu, kompresör kapan ... fan sen çalış, ortamdaki hava'yı temiz tut ....

.. sistem bu şekilde çalışıyor.

Ama ortam'da (yani araç içinde) küf - rutubet kokusu var ise bu Polen filtresi ellerinden öper demek ... klima çalışır veya çalışmaz, koku olmaması lazım.

... fuar'da görüşürüz.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

..aynen.

- Ortam soğudu, kompresör kapan ... fan sen çalış, ortamdaki hava'yı temiz tut ....

.. sistem bu şekilde çalışıyor.

Ama ortam'da (yani araç içinde) küf - rutubet kokusu var ise bu Polen filtresi ellerinden öper demek ... klima çalışır veya çalışmaz, koku olmaması lazım.

... fuar'da görüşürüz.

Tamamdir abicim görüşürüz :yeah:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim klima da geçen gün kafayı yedi.Klima açıkken silecekleri çalıştırdım ve birden fan hızı arttı.Silecekleri durdurdum yavaşladı.Bunu bi kaç kez tekrarladım.Sonuç hep aynı oldu :) Motoru kapatınca her şey düzeldi.Hatlar karışıyo arada sırada galiba :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Koku benim araçta da oluyor maalesef. Polen fitresini de değiştireli 1 ay olmamıştır. Benim tahminim klima çalıştıktan sonra bir yerler nemleniyor ve orası nemden ötürü küf falan yapıyor. Ardından koku sonraki çalıştırmada içeri geliyor. Servise gidince bu konuyu danışacağım ancak geçici bir çözüm olarak ben klimayı kapatıp sıcak derecede tüm nemin kurumasını sağlayıp öyle kurtulmaya çalışıyorum kokudan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Koku benim araçta da oluyor maalesef. Polen fitresini de değiştireli 1 ay olmamıştır. Benim tahminim klima çalıştıktan sonra bir yerler nemleniyor ve orası nemden ötürü küf falan yapıyor. Ardından koku sonraki çalıştırmada içeri geliyor. Servise gidince bu konuyu danışacağım ancak geçici bir çözüm olarak ben klimayı kapatıp sıcak derecede tüm nemin kurumasını sağlayıp öyle kurtulmaya çalışıyorum kokudan.

Yöntem doğru. Ben öğrenene kadar çok uugrastim kanalarda ben oluşuyor. Aracı durdurmadan önce sıcak havayla tüm klima kanalarını kurutmak sorunu çözüyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yalniz benim koku değil sorun. Koku konusuna dönmesinde  :D Sadece soğukluk gidince sorun başlayınca hafif bir kokuda geliyor

İşte o klimanın devreden çıktığına işaret ediyor :) Normal şartlarda el ile kapatırsanız klimayı, yine aynı koku geliyor olmalı. Zaten bu da tuhaf bir şeyler olduğunun göstergesi. Klima açık ise hep açıktır benim bildiğim, durmaması gerekir. Koku ayrı bir konu, servis asıl sorunu çözer ise, hediye olarak, kanallara dezenfektasyon da isteyin :)

AC ON ise hep devrede diye bir şey kalmış benim aklımda, emin değilim yine de ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İşte o klimanın devreden çıktığına işaret ediyor :) Normal şartlarda el ile kapatırsanız klimayı, yine aynı koku geliyor olmalı. Zaten bu da tuhaf bir şeyler olduğunun göstergesi. Klima açık ise hep açıktır benim bildiğim, durmaması gerekir. Koku ayrı bir konu, servis asıl sorunu çözer ise, hediye olarak, kanallara dezenfektasyon da isteyin :)

AC ON ise hep devrede diye bir şey kalmış benim aklımda, emin değilim yine de ..

Ayarlanan dereceye gelince kapanır kompresör. LO olursa kapanmaması lazım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aslında on göğüslük siyah o kısıma beyaz kuzu postu sermeyi planlıyorum. Klima soğutuyor ama ordan yüzüme güneş vurdukça sıcak vuruyor. Klima konusunda bende memnun değilim.

Volkan Ö. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.