Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Focus 2015 model 1.5 dizel otomatik aracım .
5864 km ye geldim ve ilk baştan itibaren yakıt ortalaması 3,2 lt/100 km gösteriyor..
İnanın gaza çok basıyorum, arabayı kullanırken gaza basmaya korkanlardan değilim.
Çok agresif kullanmıyorum ama gerektiği zaman 200 km hızlara çıkıyorum uzun yolda..
Bu sizce de çok çok az değil mi ? kendim depo hesabı yaparak karşılaştırmadım ama bu karşılaştırmayı yapacağım..
Aramızda bu durumu yaşayan var mı ?

9a6af9b3-f668-4f61-83cf-25adbab07583.jpg

önder yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle eksik bilgi ile tüketim yprumlanmaz, bir sürü şart ve koşul var. Siz tüketimin sağlamasını yapın olmazsa düşünürüz. Böyle az göstermesi normal değil eğer çok olsaydı zaten ayrı başlığınız olurdu

Ama sadece şehiriçi tüketimi ise bu imkansız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 14 Temmuz 2016 at 14:25, Zafer Yusoğlu said:

Alın size ortalama en son Ayder e çıkış ordanda köye çıkışta dahil. Araba çıldırdı... Bu nedu yaaaa 

IMG_20160712_190215.jpg

Gösterilen yb değerinin hatalı olduğu gidilen mesafe ve kalan menzil hesabından da belli oluyor. 53 litre deposu olan araç 202+729km toplam yol yapabileceğini öngörüyorsa ortalama tüketim 5 küsür lt olur. Ama uygun bir yolda (yokuş aşağı vb) sadece ortalama tüketim değerini sıfırlayıp 3.2 değerini yakaladığınız an ekran görüntüsü alarak bu tablo oluşturulabilir. Hatta kalibrasyonla oynayıp istenen ortalama tüketim hesaplatılabilir. Gerçek ise yakıt için pompaya yanaşınca ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.5 dizel için YB verisi olarak 4L altında çıkan/çıkacak tüm 50 km mesafe üzeri ortalama tüketim değerleri yanlıştır.

Depo doldurmadan doldurmaya alınan yakıt miktarı x 100 / katedilen km ile birkaç kez sağlamasını yapın sonra kalibrasyonu YB ayarlarından değiştirin. 

Tabii hoşunuza gidiyorsa daha düşük yönde de değiştirmek mümkün. Bu ayarın tek kötülüğü cüzdandan çıkan parayı etkilemiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar benim araba hepten çıldırdı. Şimdide ortalama 3.1 e düştü. 1sene sonra araba mazot tüketmek yerine mazot üretecek. 1 sene sonra piyasanın yarı fiyatına mazot satacam. Ama sadece bu forum üyelerine. Hadi bu kıyağımı da unutmayın.  :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

depoyu doldurduğunuzda ortalama yakıt değerini sıfırlıyor musunuz? yoksa aldığınızdan beri duruyor mu?

YB de araç bilgisayarı kısmında her depodan sonra sıfırlıyorum ve herzaman yaklaşık pompa ölçümünden 0,4 daha düşük gösteriyor ve stabil. ancak araç bilgisayarı 2 deki değerleri bilerek hiç sıfırlamadım, araç şimdi 10000 lerde ve buradaki ortala yakıt değeri sürekli düşüş eğiliminde olup 3 lerde. yani uzun süre sıfırlanmadığında benim düşüncem ortalama yakıt tüketimi yanlış göstererek düşmeye başlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On Thursday, July 14, 2016 at 14:25, Zafer Yusoğlu said:

Alın size ortalama en son Ayder e çıkış ordanda köye çıkışta dahil. Araba çıldırdı... Bu nedu yaaaa 

IMG_20160712_190215.jpg

Zafer araba çıldırsın önemli değil. 

Sağa bişe olmasun ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerde bir sorun var. Benim aracın uzun dönem ortalaması 2.4 :kıhkıh::sofeer: sifirlamadikca eskilere doğru gidecek sanırım. Doğru ölçümü her depoda sifirlayarak buluyorum. Fiziksel kontolde 0.1-0.3 litre arasında az gösteriyor pompada. Genel bir sıkıntı var yani bilgisayarlarda elbette, benzinli bir araç nasıl düşsün o değerlere. Bana göre aynı şartlarda benzinli ortalaması 7-8 dizel 5-6 litre arasında olur..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Erdem Ay said:

Bir yerde bir sorun var. Benim aracın uzun dönem ortalaması 2.4 :kıhkıh::sofeer: sifirlamadikca eskilere doğru gidecek sanırım. Doğru ölçümü her depoda sifirlayarak buluyorum. Fiziksel kontolde 0.1-0.3 litre arasında az gösteriyor pompada. Genel bir sıkıntı var yani bilgisayarlarda elbette, benzinli bir araç nasıl düşsün o değerlere. Bana göre aynı şartlarda benzinli ortalaması 7-8 dizel 5-6 litre arasında olur..

Bir sıkıntı varsa bu o araca aittir. Genel bir şey değil. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu durumun bende oluşturduğu izlenim;

bir parti bcm/ids yazılımında küçük/büyük bir hata var. aracın temel fonksiyonlarını etkileyecek bir durum olmadığı için bu hata ile sahaya sürülmüş fazlaca miktarda araç olduğu tespit edilecek olursa dahi servise çağırma bülteni yayınlanmayacaktır sanırım. ufak bir yazılım güncellemesi yayınlanıp düzeltilecektir.

tabi teorim doğru çıkarsa :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

0 km den beri ort. yakıt tüketimini hiç sıfırlamadım. araç çıldırdı, sanırım bir zaman sonra - lere gidecek.
Şuan 2,9 oldu :D

Bu ort. yakıt tük değeri şehir içi ve dışı karışık kullanımdadır.

Ben de yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Kendim yakıt alıp km ile manul hesap yapınca 5,2-5,3 lt gibi bir değer buluyorum keza...

Yalnız olduğumu düşünüyordum , değilmişim :)

3e49318e-a3d8-4890-bd3c-6bdafe1585b8.jpg

önder yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.