Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Hız Arttırma

Burak Yumuşak

Soru

merhabalar bir sorum olucaktı 2014 ford focus 1.6 benzinli aracımız var style paket geçen babamla otobanda hız denemesi yapmak için gittik  max 190 vurdu motor yeni olduğundanmı böyle yoksa sabit max hızımı o kadardır . önceki aracımız  1.6 Mitsubishi carisma glx  benzinliydi onda maxımum 220 vurduk ibre 240 göstermekteydi. bu iki aracın motor gücü ürettiği tork aynı motor açılıncamı daha hızlanabiliriz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

bunu deneme amacımız önceki aracımıza göre performans farkına bakmaktı. teknik özellikler aynı ama önceki aracımızda valve motor varmış fark ondanmıki çünkü yüksek devirlerde araç 1.6 motor olmasına rağmen uçmak için kendini yırtıyordu tabiri demem için tam yeri olur . bu yeni aracımızda hız sınırı 190 varsayalım performansı 2. 3. 4.viteslerde ilerki zamanlarda aynımı kalıcak yoksa zaman geçtikçe bu performans artıp hız sınırı tavanmı yapıcak . amacımız hız yapmak degil aracın performansını tam anlamıyla kullanmak 1.6 motordan ne bekliyorsun demeyin lütfen  bir örnek verirsem  1.6 honda vtec motor ,motor teknolojisi sayesinde 160 beygilerde  .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Agustos 2014 te istanbul samsun seyahati yaptim 2014 dizel titanium aracimla gerede yolundan sonra 220 yi gordum 15 gun sonra istanbula dondugumde 360 TL kusur ceza benden once eve gelmisti :)

Arac uygun kosullarda yeterince hizlaniyor ama bu hizlara cikmamak en iyisi...

Allah korusun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bunu deneme amacımız önceki aracımıza göre performans farkına bakmaktı. teknik özellikler aynı ama önceki aracımızda valve motor varmış fark ondanmıki çünkü yüksek devirlerde araç 1.6 motor olmasına rağmen uçmak için kendini yırtıyordu tabiri demem için tam yeri olur . bu yeni aracımızda hız sınırı 190 varsayalım performansı 2. 3. 4.viteslerde ilerki zamanlarda aynımı kalıcak yoksa zaman geçtikçe bu performans artıp hız sınırı tavanmı yapıcak . amacımız hız yapmak degil aracın performansını tam anlamıyla kullanmak 1.6 motordan ne bekliyorsun demeyin lütfen  bir örnek verirsem  1.6 honda vtec motor ,motor teknolojisi sayesinde 160 beygilerde  .

Aracınız kaç km'de?

Yeni motorun performansını biraz nazlanarak vermesi mümkün.

Ayrıca hız değerlendirmesinde ısı, nem, rüzgar gibi iklim şartları, eğim, yüzey, trafik gibi yol durumları, düşük lastik basıncı, kirlenmiş hava filtresi, eskimiş yağ gibi aracın bakım sorunları gibi şartlar sonucu çok etkiler.

Nesnel bir kıyaslama yapmak her zaman kolay olmaz.

Aracınızın fabrika verisi son hızı 198 km/h, bu göstergedeki sapma ile 210-200 civarında bir değer olarak okunur.

Bunu böyle bilin ve kabul edin.

Ayrıca performans salt son hızla ölçülmez, duruştan hızlanma, ara hızlanma gibi değerler ve hızını virajda koruyabilme gibi sürüş özellikleri önemlidir.

Bu açıdan kusura kalmasın kimse ama Focus'u Carisma ile kıyaslamaya dahi yeltenmem.

Nokta...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu araçlar 200'ü 250'yi görünce kazandırdığı bir şey varda ben mi bilmiyorum acaba? Hayır anlık gaza gelip bastık diyelim çıktı 200'e peki sonra ne olacak? Arkadaşlar arasında bizim arabada 250 ibre var 200'ü rahat görüyor diye havalar mı atılacak yoksa bunu ''yapamayan'' araçlara ve/veya sahiplerine küçümser gözlerle mi bakılacak? 

Bırakın geçmesin 190'ı zaten kaç kere o hızlara çıkma imkanı bulup bu hızla ne kadar devam edebileceksiniz ki?

Yolu tamamlayıp eve geldiğinizde geride bıraktığınız arabaları değilde,güzel yol manzaralarını,anıları ve bu kadar katille dolu bir yoldan sağsalim gelerek ailenizi,tanıdıklarınızı,evinizi tekrar görebildiğiniz için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünmek varken bırakın son hızınız diğerlerinden düşük olsun.

Son hızınız değil son anınız güzel olsun..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben olaya biraz da şöyle bakıyorum: Son hız araba kullanma becerisi gerektiren bir durum değil, düşük skaladan biraz cesaret, sabit basınç uygulayabilen bir ayak, direksiyonu sabit tutabilen kollar ve düz ve açık bir yol istiyor. Gerinerek dillendirilen xxx km hız yaptım söylemi benim gözümde pek sürücülük yeteneği içermediğinden bir marifet ifadesi de değil. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Motorda bile düzde yapılan hızı kimse umursamıyor ki daha önce de yazmıştım kimin lafıydı unuttum, "Düz bir yolda maymunlar bile 300 km/s yapabilir" diye bir özlü söz var.

[emoji2][emoji2] ne kullanıyormuş ki o maymuncuk [emoji1][emoji1]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
300 km/s yapabilir" diye bir özlü söz var.

herhangi bir araçta 300 km üzerine çıktığın zaman çelik gibi sinirlerin olması lazım ...  maymunluk iş değil o ... motor ile 309 km denemem oldu , sakatmı sakat ama maymunun yapabileceği birşey değil 

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

herhangi bir araçta 300 km üzerine çıktığın zaman çelik gibi sinirlerin olması lazım ...  maymunluk iş değil o ... motor ile 309 km denemem oldu , sakatmı sakat ama maymunun yapabileceği birşey değil 

Doğrudur abi yapmadığım için bir şey diyemem de 230-240 arabayla pek bir şey değil bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Beceri + Tecrübe işi, videoyu izlerken bile tırstım ben. Motor üstünde yapabileceğım hızlar bunların yarısı bile değildir. Hoş arabadada 300km/h yapamam herhalde. Yemez, yemediğinede sevinmeliyim herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Orası Man Adası, İngiltere ile İrlanda arasında ve yarı bağımsız bir toprak parçası. Kendi parlemento'su var ve pek çok kararı halk oylaması ile alıyorlar. 

... AB'ye "katılmama" kararını bu şekilde almışlardı ... konumuz ile alakası nedir derseniz? ... hemen "alaka" olayına bakalım.

Man Adası parlementosu kafa patlatıyor ... diyorlar ki "Ulen ne yapsak da ölü sezon'da turizm geliri elde etsek?" sonra bir sivri zeka çıkıyor ve diyor ki "Dear Hacı's ... No Speed Limit .. desek var ya ortam yı-kı-lır!!" ... fikir fena gelmiyor, tartışıyorlar ... sonra da halk oylamasına sunuyorlar.

Sonuç?

Man%20Adas.png

... haber duyulunca "gazlama" meraklıları arabalarını feribot'a yükleyip ada'ya getiriyor ve başlıyorlar şanslarını zorlamaya.  Kısa süre sonra ingiliz sigorta şirketleri Man Adası'nı kapsam dışı bırakıyor ama millet gene de gelip gazlıyor.  Avrupa ve Amerika'dan klüpler (Ferrari Klübü, Posche Klübü...) toplu gezi düzenliyor, Man Adası Travma Merkezlerinin sayısını arttırıyor, İngiliz Sağlık sistemi Man adasında kaza geçirip ölen kişilerin organlarını hasat etmek ve onları bir sonraki kullanıcıya taşımak için adaya organ nakil merkezi ve helikopter servisi koyuyor. Ada yerlileri "no speed limit" tarihlerinde gazcıların kullanacağı rotalara çıkmamaya özen gösteriyor, o tarih aralığında yol -gazcı- takımına terk ediliyor (itfaiye ve ambulans artanları toplamak için yol kenarı ceplerinde bekliyor ... o ayrı)  ... Man adası gelip gazlayan ve bir şekilde ölmeyen off season tatilcilerinden para kazanıyor, ölenlerin naaşlarını da kargo ile memleketlerine yollayıp ailelerinden ücret alıyorlar, hatta işi ada'ya aracını getiren turistlerden -feragatname- alma ve araçlardan çevre kirletme ve gürültü vergisi tahsil etme noktasına kadar taşıyorlar (60 ingiliz pound'u idi ... arttıysa bilmem) 

...iyi iş değil mi? 

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.