Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

En Güvenilir Otomobil Markası Hangisi?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Hep sağlam ve güvenilir araç alma peşindeyiz ama genelde hep sağdan soldan duyduklarımızla hareket ediyoruz bu konuıda.

En azından daha geniş bir kesitte geri bildirimin toplandığı ve kapsamlı verilere dayanan araştırmalara yer verelim bu başlıkta.

Kuşkusuz piyasa manipülasyonunun türlü çeşitli yöntemlerinden biri olmaya adaysa da bu araştırmalar bir ölçüde nesnellik de taşır diye düşünüyorum.

Beni şaşırtan bir araştırma Almanya'dan geldi. 

Auto Bild her ne kadar tabloid bir yayın da olsa oldukça üretken ve son sayısında binek araçlar kalite raporunu yayınladı. Başlığı görür görmez her zamanki gibi VAG grubunu başa oturtmuştur dedim ama kazın ayağı öyle değil.

Veriler anket çalışması, geri çağırma kampanyalarının değerlendirilmesi, TÜV raporlarının incelenmesi, araçların uzun yol testleri, servis değerlendirmeleri, okuyucu gri bildirimleri ve garanti süreçleri incelenerek toplanmış, oldukça kapsamlı görünüyor.

Buna göre 2014 geri çağırmada bir rekor yılı olmuş ve Ford bu konuda oldukça az dikkat çekiyor. Almanca da olsa markalar ve sayılar yeter sanki:

AUTO-BILD-Qualitaetsreport-Die-Rangliste

Gelelim sıralamaya, tersten gidiyorum:

20. Fiat

19. Peugeot

18. Citroen

16. Dacia ve Ford

14. Opel ve VW

13. Renault

12. Seat

11. Nissan

8. Audi, BMW, Skoda

6. Hyundai ve Mercedes

4. Honda ve Kia

3. Volvo

2. Mazda

1. Toyota

Fena halde çekik gözlü bakıyorum etrafa...

Ford'un sorunlarına gelince...

Geri çağırma/düzeltme kampanyaları: Değişik modellerde yakıt pompası, C-Max kaçıran su fiskiyeleri, fan kumandası, Focus'ta yanlış tekerlekler.

TÜV puanı geçen seneye göre bir puan azalmış. Üç yıllıklarda Fiesta ve Focus iyi sonuç alsa da Ka, Mondeo ve Galaxy aşırı yüksek aksaklık oranları ile bu başarıyı gölgeliyorlar.

Halen uzun yol testindeki 1.0 EB başarılı görünse de birkaç ufak sorun nedeniyle planlanmayan servis ziyaretleri gerekmiş. 

Şikayet yazılarında ise Transit'deki motor arızalarından başka ciddi bildirim yokmuş. 

Yaaaa....

Devam edecek!

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hmm,nice.

Yukardaki görselin Türkçesini hazırladım, yanlışım varsa Cem abi düzeltirsin lütfen.

Yüksek orandan küçüğe;

Hava yastığı arızası - Bmw, Audi, Honda, Mazda, Mercedes, Nissan, Opel, Toyota 

Kararsız bagaj kapağı - Vw, Citroen, Peugeot

Paslı kaput - Opel

Direksiyon Montaj hatası - Kia, Hyundai, Citroen, Opel, Mercedes, Toyota, Peugeot, Volvo

Çeşitli fren sorunları - Audi, Renault, Mercedes, Dacia

Güvenilmez ECU - Toyota, Opel

Sızdıran yıkama memeleri - Ford

Yakıt Filtresi - Vw, Skoda, Seat

Turbo Sızıntısı - Nissan

Sallantılı Kemer - Hyundai, Mercedes, Nissan, Kia

Arka aks çeşitli kusurlar - Vw, Toyota, Citroen, Peugeot

Kırılgan motor bezi* - Bmw

Açılır tavan sarkma/yalpalama - Renault

Gevşek Sürücü koltuğu - Toyota

Motor kontrolleri - Çeşitli güvenlik açıkları - Nissan, Renault, Volvo

Scrubs kablolama - Peugeot, Toyota

Hızlı dişli aşınması (ne dişlisi belli değil) - Nissan

Ateşleme Arızası - Opel

Fren diskleri / Tekerlek montaj hatası - Fiat, Citroen, Honda, Renault, Toyota, Ford

Aydınlatma hatası* -  Volvo, Opel

*Emin değilim

Sırası ile

Airbag-Fehlfunktion

Hecklappe Instabil

Motorhaube rosting

Lenkung Montagefehler

Bremsen-diverse Probleme

Steuergerate unzuverlassing

Waschdüsen undicht

Kraftstoffhlter

Turbolader undicht

Gurte wackelig

Hinterachse-diverse Mangel

Motorverschraubung brüchig

Klappdach wackelt

Fahrersitz lose

Motorsteuerung – diverse Schwachstellen

Verkabelung scheuert

Getrieve verschleibt zu schnell

Zündschloss Fehlfunktion

Bremssscheiben/Rader Montagefehler

Beleuchtung falt aus

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Devam edelim...

İngiltere'nin tabloid otomobil dergisi de Auto Express

Onlar da her yıl neredeyse 50.000 katılımlı bir anket ile ne güvenilir otomobil ve en güvenilir markayı sorguluyorlar.

Kullanıcılardan değişik kategorilerde araçlarına puan vermeleri isteniyor ve elde edilen veriler ayrıntılı değerlendiriliyor.

Güvenirlik, üretim kalitesi, işletme masrafları, performans, yol tutuş, sürüş konforu, araç içi teknolojiler vb. pek çok şey sorgulanıyor.

Gelelim 2014 sonuçlarına:

En iyi otomobil sıralamasında iki kategoride baktım, ilki genel değerlendirme, yani yukarıda sayılan tüm parametreler, ikincisi ise güvenilirlik, yani arıza çıkarmama, yolda bırakmama.

Tabii çok değişik model var, bu yüzden tablo uzun.

Ve elbette öznelliği, yani benim arabam en iyisi böbürlenmesini de unutmamak lazım.

AEXPRESS1.jpg

Kaynakça http://www.autoexpress.co.uk/best-cars/driver-power/86712/best-cars-to-own-in-2014

Peki marka bazında durum nasıl?

Gene iki farklı kategoriye bakalım:

AEXPRESS2.jpg

Kaynakça http://www.autoexpress.co.uk/best-cars/86801/best-car-manufacturers-2014

Nasıl kafa karıştırıcı değil mi?

Devam edecek...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben babama güvenmem bunlara niye güveneyim. :smiley2k:  Bir de Türkiye şartlarında sattıktan sonra hiç biri tanımaz sizi.  :kıhkıh:

Toyota çok da şaşırtıcı değil aslında. Son 2-3 yıl ülkemiz ortamında parıltısı azaldı ama her zaman yukarılardaydı. Volvo zaten bilindik iyi marka, ama Türkiye şartlarında durumlar böyle mi acaba? Satış ve servis durumunu düşününce? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ADAC verileri vardı bir ara neredeydi unuttum. Belki o daha güvenilir olabilir. Bu da fikir verir tabiki de çok fazla etken var göz ardı edilme ihtimali olan.

Maybach alınca giricem tüm bu anketlere başı çekicem 100% oranlarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.