Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyaj Dan Gelen Ses Normal Mi?

Mehmet Demir

Soru

1 aydır 1.0 focus 3 ümde beni rahatsız eden ufak bir sıkıntı var.. sıkıntı sürüşe vb hiç birşeye engel değil gibi, ama şimdilik mi?

anlamaya çalışıyorum..

araba yerinde 1-2 saat yattıktan sonra kalkarken, gaz verip debriyajdan ayağımı çektiğim anda (tamamen yukarıda iken)pedalın gerisinden veya daha içten "kluk" diye biraz kalın bir ses geliyor.. bu yoldaki vites değişimlerinde veya sonra ki kırmızı ışıklardaki durup-kalkışlarda gelmiyor.

ama aracı aldığımda hiç yoktu, 1 aydır var...

çok yavaş kaldırırsam nazikçe bu ses çıkmıyor..acaba baskı-balatada veya bir yerlerde bir boşluk var onu mu dolduruyor veya anlık bir tutulma oluyorda birden kendini bırakan yerine oturan parçadan mı ses geliyor diye düşünüyorum.

servise gittik biladerin yeni aracını görmeye 30 dk kadar oyalandık, eleman kalktı, yapmadı, 3-4 km test sürüşü yaptı, bence bir şey yok, çekişte problem yok, pedalda sertlik veya basık kalma vb herhangi terslik yok dedi. ses artarsa yeniden getirin yada arabayı daha uzun süre burada kalacağı bir zamanda getirin beraber bakalım dedi.

yorumunuz ne olur? buna benzer sorunu olan var mı? (forumda genelde titreme, pedalın üstte kavraması gibi mesajlar var)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Benim arabadada aynı ses var, tam kavrama esnasında duyuluyor ses, debriyaj balatasından volant'a kadar değişti. Ses yine var.

demek ki normal diyeceğiz.. iyide bende neden 5 ay sonra ortaya çıktı işte..belkide pedaldan balataya kadar olan aksamdan ses

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

demek ki normal diyeceğiz.. iyide bende neden 5 ay sonra ortaya çıktı işte..belkide pedaldan balataya kadar olan aksamdan ses

Açıkcası başlarda var mıydı? Bilemiyorum. Sanki biryerler boşta ve kavrama anında boşuğu alırcasına ses geliyor. Enteresan yahu. Yani hep seviyorum diyorum arabamı fakat garip garip şeyleride var.

Bu kavrama sesi ne?

Aks körüğü mevzusu?

Motordan gelen ikinci bir ses, sanki kayış sesi?

Hoparlörlerden patlak ses?

Titreyerek çalışma?

Olması gereken şekilde kullanamıyoruz?

Olur böyle şeyler?

Yazılımdandır?

Hepsi bunu yapıyor, genel bişey bu?

"Bize nazar değdi"?

Şimdi birileri diyecektir muhtemelen kritik veya kronik sorunlar değil bunlar diye. İyide araba düzügün çalışmalı. Çalışmıyorsa eğer sıkıntısı vardır, bulursun sıkıntısını düzeltirsin. Sanki kara delik bu araba, birşeyini düzgün/kesin çözebilene aşk olsun. Muallak işlere gelemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bendede ilk kalkışta hafif yokuşlu yollarda yarım debriyajda arasıra gelen fakat bazen yolda yürüyenlerin bile bu ses ne diyip dönüp baktıkları kulak tırmalıyan bir uğultumu desem metal sürtme sesimi buna benzer son aylarda artan bir ses var.

Seslere takılı bir insan olduğum için 2-3 aydır servis ile savaş halindeyim.Sırayla Yenibosna otokoç , Ataşehir otokoç ve Şahsuvaroğluna gittim. Otokoçlar beni başından savdı pek ilgilenmediler yokuşta geliyor dedim istanbulda yokuş bulamadı yanıma verilen arkadaş ama biz anladık sesi oluyor bu araçlarda dediler. Şahsuvaroğlu biraz ilgilendi ve sesi 3-5 kere duydu arkadaş ve oda normal dedi.Baskı balatanın arasında yumuşak sesi kesen aspect (Yazılışı yanlış olabilir) denilen bir malzeme varmış ve kanserojen olduğu için avrupa standartları gereği bu madde parçadan çıkarılmış.Bu yüzden bu araçların baskı balatasından belki binde belki 300.000 de ama elbette ses gelecekmiş.Şu anda otosan ile savaşım devam ediyor.Onlar aracın kullanımına bir etkisi yok diyor ben araç 76 model değil sesli gitmek zorunda değilim diyorum.Garantiden işlem yapacak servis tehdit gibi baskı balatanın resmini çekmemiz lazım bu yüzden sökeceğiz ama otosan garantiden karşılamazsa 480 lira ödersiniz diyor.Parça belli zaten neyin fotoğrafı diyorum ama sakinim hala kavga etmiyorum :) 10 kere içimden tekrarlıyorum sakin ol sakin ol sakin ol .... diye :D Değişime kimsenin niyeti yok yani.Ya anlamıyorum ben GARANTİ niye var o zaman.Sorunlu ise bir parça değişmesi lazım.Bendemi bir sorun var. Haftada bir müşteri ilişkilerini arıyorum bakalım savaşı kim kazanacak.Olmadı tüketici mahkemesini bile düşünüyorum acayip cevaplar aldıkça bende tersleşmeye başladım. Arabamı çok seviyorum benim focusumun arkasında durduğum gibi inşallah otosanda durur.

Burkan Ü. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bak şimdi benim yeni aklıma geldi, bendede aynı ses olmuştu fakat sesteki sorun volandaki boşluktan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Daha önceki arkadaşların söylediği tıkırtımı benden gelen uğultumu vardı sizin araçta :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önceki arkadaşların söylediği tıkırtımı benden gelen uğultumu vardı sizin araçta :)

Tıkırtı volandan, uğultu v kayışı gevşekliğinden oldu benim arabada. Uğultunun başka bir semptomu ise araba rolantide ve sıcakken motor sesinin aricinde farklı bir devinimde ses gelmesi.

Motor sesi: dırdırdırdır

Ekstra ses: tırırın---tırırın---tırırın

Ne zormuş böyle tarif etmek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tıkırtı volandan, uğultu v kayışı gevşekliğinden oldu benim arabada. Uğultunun başka bir semptomu ise araba rolantide ve sıcakken motor sesinin aricinde farklı bir devinimde ses gelmesi.

Motor sesi: dırdırdırdır

Ekstra ses: tırırın---tırırın---tırırın

Ne zormuş böyle tarif etmek.

:D  Yok bendeki  tırırın---tırırın---tırırın değil  debriyajdan ayağını çekerken arada 3-4 saniye vuuuuvvvv yapıyor.

Kendimi 5 yaşında oyuncaklarıyla oynayan çocuk gibi hissettim yaa :P 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende de vites degistirip gaza basinca tok bozuk yola girince onlerden likir likir gozluk tutma yerinden ve sensor kutusundan citir citir sesler geliyor.bildiginiz senlik var arabada.

Bende de vites degistirip gaza basinca tok bozuk yola girince onlerden likir likir gozluk tutma yerinden ve sensor kutusundan citir citir sesler geliyor.bildiginiz senlik var arabada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bendede ilk kalkışta hafif yokuşlu yollarda yarım debriyajda arasıra gelen fakat bazen yolda yürüyenlerin bile bu ses ne diyip dönüp baktıkları kulak tırmalıyan bir uğultumu desem metal sürtme sesimi buna benzer son aylarda artan bir ses var.

Seslere takılı bir insan olduğum için 2-3 aydır servis ile savaş halindeyim.Sırayla Yenibosna otokoç , Ataşehir otokoç ve Şahsuvaroğluna gittim. Otokoçlar beni başından savdı pek ilgilenmediler yokuşta geliyor dedim istanbulda yokuş bulamadı yanıma verilen arkadaş ama biz anladık sesi oluyor bu araçlarda dediler. Şahsuvaroğlu biraz ilgilendi ve sesi 3-5 kere duydu arkadaş ve oda normal dedi.Baskı balatanın arasında yumuşak sesi kesen aspect (Yazılışı yanlış olabilir) denilen bir malzeme varmış ve kanserojen olduğu için avrupa standartları gereği bu madde parçadan çıkarılmış.Bu yüzden bu araçların baskı balatasından belki binde belki 300.000 de ama elbette ses gelecekmiş.Şu anda otosan ile savaşım devam ediyor.Onlar aracın kullanımına bir etkisi yok diyor ben araç 76 model değil sesli gitmek zorunda değilim diyorum.Garantiden işlem yapacak servis tehdit gibi baskı balatanın resmini çekmemiz lazım bu yüzden sökeceğiz ama otosan garantiden karşılamazsa 480 lira ödersiniz diyor.Parça belli zaten neyin fotoğrafı diyorum ama sakinim hala kavga etmiyorum :) 10 kere içimden tekrarlıyorum sakin ol sakin ol sakin ol .... diye :D Değişime kimsenin niyeti yok yani.Ya anlamıyorum ben GARANTİ niye var o zaman.Sorunlu ise bir parça değişmesi lazım.Bendemi bir sorun var. Haftada bir müşteri ilişkilerini arıyorum bakalım savaşı kim kazanacak.Olmadı tüketici mahkemesini bile düşünüyorum acayip cevaplar aldıkça bende tersleşmeye başladım. Arabamı çok seviyorum benim focusumun arkasında durduğum gibi inşallah otosanda durur.

Merhabalar, Bu ilk kalkışta gelen vuuu diye gürültülü dışarıdan duyulan ses benim aracımdan da son zamanlarda gelmeye başladı. herzaman değil fakat araç genelde soğukken her on kalkışta bir geliyor. siz bu soruna çözüm buldunuz mu?  bende kayseride ford servisiyle kavga etmemek için kendimi zor tutuyorum. siz çözüm bulduysanız bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

iyi akşamlar arkadaşlar. 2012 trend focus sahibiyim. Bugün kırmızı ışıklarda çukur gibi ufak bir çukurun içine girdim. Gayet yavaş girdim yani herhangi bir çarpma sert girme olmadı. Yeşil ışık yandı ve kalkış yapmak için ayağımı debriyajdan çıkardığımda gazı mütakip önden rahatsız edici bir uğultu geldi. Sonra merak ettim ve yolda bir kaç kere sert dur kalklar yaptım ama hiç aynı şey olmadı. Sonra aynı yere döndüm içime kurt düşmüştü bir kere. Aynı yerde kalkış yapmak için arabayı zorladım ve aynı uğultuyu yine verdi.

Başına gelen var mı? Veya neyden şüphelenmeliyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu "lok lok" sesi bende de var. 1den 2ye geçişte vites kutusundan lok lok sesi, gaza birden basınca da yürüyen aksamın bi yerlerinden "boşluğu kapatıp vurma sesi" gibi sesler geliyor. (Benzetmeye gel)

Aracım 15bin bakımına geldi dayandı, gidince soracağım bakalım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bugün tamircime gösterdim. Gelen sesin debriyajdan olduğunu ve sorun yaratmayacağını ama böyle durumlarda çok zorlamam halinde debriyajı ömründen erken götürebileceğimi söyledi. Böyle yüksek model arabalarda bu arızalar tam bir fiyasko.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.