Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kaloriferin geç ısıtması ve elektrikli ek ısıtıcı (PTC)

Doğan Kurban

Önerilen Mesajlar

Leen ayırsak aslında daha iyi değil mi

Öncesi çok değil abi o yüzden böyle de kalabilir diye düşündüm. Bu arada beklediğim performansı alamadım, 6dk süren yolun son 2dksında filan ılık üflemeye başladı. Ben bir dk sonunda daha sıcak üfler diye umuyordum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten ilginç olan şu tesisatı tam olan arabalarda da şasi kablosu montajlı değil.

Şuan gelinen yolda montaj aşamaları şöyle;

1.Ptc heater ın takılacağı bölümdeki bağlantıları kontrol edip gem modülüne giden kablo aküden gelen + kablosu ve şasi kablosunu tespit edip montaja hazır mı kontrol edilmeli.Bunlardan gem modülüne giden kablo sanırım tüm araçlarda var.Dizellerde tüm kablolar var ama şasi kablosu bağlı değil (yukarıda Ozan bahsetti). 1.0 eb da sadece gem modülü kablosu var ama + ve şasi kablosu çekilebilir hiçbir sıkıntı yaratmaz düzgün yapılırsa.Şimdi cihazı elm ile aktif edince cihaz marş bastığınız anda hava şartları da uygunsa (daha önce anlatılmıştı) aktif olup hemen sıcaklık vermeye başlıyor.

2.Konu benim gördüğüm kadarıyla bu ısıtıcı focus 2 -2.5-3 için uygun diye düşünüyorum ama f2 den şüpheliyim.Cmax lerde de aynı sistem vardır bölümü açıp bakmak lazım.

3.Mondeo için olan parçayı gördüm.Focus için olandan sanırım 2 cm daha uzundu.Yani mondeo için de uygulanabilir.

4. Benim aracıma uygunmu diye sormayalım.Çünkü yolcu tarafındaki kapağı açıp tesisata bakmadan cevabı veremeyiz.Bu yüzden o bölümü siz açıp kabloları tespit etmelisiniz.Şartlar uygunsa monte edilir.Yani bu tamamen sizde bitiyor.Biz sadece fikir sunabiliriz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ozan Kar ellerine sağlık. ne yaptın ettin çalıştırdın ki sevindim. Sabah ılık hava vermesinin nedeni senin akünün değerlerinin düşük olması olabilirmi? istediği akımı alamadıysa parça normal seviyelerdeki ısıyı üretememiş olabilir.
benim makus talihim herzaman ki gibi yaptı gene yapacağını. ben nerden bulcam o sokete uyacak ptc ısıtıcıyı :D 
olmadı üzerindeki mevcut soketi çıkarıp sizdekilerden takcaz. Ama ondada kafamı resimdeki ısıtıcının yapısı kurcaladı. sizlerdekinden farklı görünüyor yapı itibariyle. acaba sizdeki ısıtıcı benım ısıtıcı alanına oturcak mı ? 
olmadı yeni tip ısıtıcı siparişi vericez artık. er-ol oto ile bi görüşeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ozan Kar ellerine sağlık. ne yaptın ettin çalıştırdın ki sevindim. Sabah ılık hava vermesinin nedeni senin akünün değerlerinin düşük olması olabilirmi? istediği akımı alamadıysa parça normal seviyelerdeki ısıyı üretememiş olabilir.

benim makus talihim herzaman ki gibi yaptı gene yapacağını. ben nerden bulcam o sokete uyacak ptc ısıtıcıyı [emoji3] 

olmadı üzerindeki mevcut soketi çıkarıp sizdekilerden takcaz. Ama ondada kafamı resimdeki ısıtıcının yapısı kurcaladı. sizlerdekinden farklı görünüyor yapı itibariyle. acaba sizdeki ısıtıcı benım ısıtıcı alanına oturcak mı ? 

Araba çalışırken akünün boş olması etkilememesi lazım abi. Ama alternatör tüm gücünü aküye bastığı için beyin PTCyi açmıyor olabilir. Parçalar birbirine uygun gibi görünüyor ama şeklide farklı. Gördüğüm kadarıyla ısıtıcı kısmı daha küçük gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Doğan Kurban, motor soğutma sıvısı %100 antifiriz mi?

Başkan geçen yıl sanırım su sızdırdığı için orj sıvı ile değiştirdiler. İçeriğini bilmiyorum açıkcası.

@Ozan Kar ellerine sağlık. ne yaptın ettin çalıştırdın ki sevindim. Sabah ılık hava vermesinin nedeni senin akünün değerlerinin düşük olması olabilirmi? istediği akımı alamadıysa parça normal seviyelerdeki ısıyı üretememiş olabilir. benim makus talihim herzaman ki gibi yaptı gene yapacağını. ben nerden bulcam o sokete uyacak ptc ısıtıcıyı [emoji3] 

Araba çalışırken akünün boş olması etkilememesi lazım abi. Ama alternatör tüm gücünü aküye bastığı için beyin PTCyi açmıyor olabilir. Parçalar birbirine uygun gibi görünüyor ama şeklide farklı. Gördüğüm kadarıyla ısıtıcı kısmı daha küçük gibi.

Adam tam bahtsız bedevi ya ha ha

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Ozan Kar said:

http://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Focus-Mk3-Heating-Element-BV6N-18D612-CA-BV6N18D612CA-/111719464797

bu parçada karşı tarafa sizdeki gibi oturması için 2 adet yuvarlak çıkıntı yok bambaşka birşey yapmışlar. linkten inceleyebilirsin ozan.

4 dakika önce, Doğan Kurban said:

Başkan geçen yıl sanırım su sızdırdığı için orj sıvı ile değiştirdiler. İçeriğini bilmiyorum açıkcası.

Adam tam bahtsız bedevi ya ha ha

abi sorma aynen öyle bahtsız bedevi misali. ama sen bana bukadar gülüyorsun hatırlatayım abi sana muhtemelen sanada bu parçadan lazım olacak. 2012 9. aydan itibaren sanırım bu parçaya geçilmiş demedi deme. sendeki yuvada buna uygun olabilir :D

Bu arada parçayı Er-Ol otoya sordum 365 TL'cik dediler :D 

Yahya Akman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Yahya Akman said:

http://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Focus-Mk3-Heating-Element-BV6N-18D612-CA-BV6N18D612CA-/111719464797

bu parçada karşı tarafa sizdeki gibi oturması için 2 adet yuvarlak çıkıntı yok bambaşka birşey yapmışlar. linkten inceleyebilirsin ozan.

abi sorma aynen öyle bahtsız bedevi misali. ama sen bana bukadar gülüyorsun hatırlatayım abi sana muhtemelen sanada bu parçadan lazım olacak. 2012 9. aydan itibaren sanırım bu parçaya geçilmiş demedi deme. sendeki yuvada buna uygun olabilir :D

Bu arada parçayı Er-Ol otoya sordum 365 TL'cik dediler :D 

Ben kapağı felan söktüm ozan ınkiyle aynı.Zaten motor ısınma sorunu çözülürse takmıycam ısıtıcıyı.koltuk ısıtıcı yeterli gelir bana artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ve bir ozan klasiği olmuş ellerine emeğine sağlık herkesin emeğine sağlık sorun çözülmüş :D ozan baktı foccustan şasi numarasından benim arabadada yokmuş ama ilginçtir benim araba 1 haftadır yatıyordu cumartesi bindim çalıştırdım koltuk ısıtmayı açtım 2-5 dakika rolantide çalıştı ılık hava gelmeye başladı durduğum yerde bu süre arabayı çalıştırıp yürüdüğüm zaman 100-150 200 mt sonra ılık üflemeye başlıyor durum benim araçta böyle :) buda aklıma şöyle bir soru getirdi ??? acaba koltuk ısıtma ve  rezistanslı ön cam ısıtmalı aynalar ısıtmalı su fiskiyeli  olan araçta bu parça olabilir mi ? bunu da en kısa zamanda sökelim orayı görelim :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sabah çalışmamış yada geç çalışmış büyük ihtimalle akü kaynaklı. Şimdi eve döndüm 1 dk içinde ılık üflemeye başladı. Sonrasında resmen ateş püskürdü :)

ve bir ozan klasiği olmuş ellerine emeğine sağlık herkesin emeğine sağlık sorun çözülmüş [emoji3] ozan baktı foccustan şasi numarasından benim arabadada yokmuş ama ilginçtir benim araba 1 haftadır yatıyordu cumartesi bindim çalıştırdım koltuk ısıtmayı açtım 2-5 dakika rolantide çalıştı ılık hava gelmeye başladı durduğum yerde bu süre arabayı çalıştırıp yürüdüğüm zaman 100-150 200 mt sonra ılık üflemeye başlıyor durum benim araçta böyle [emoji4] buda aklıma şöyle bir soru getirdi ??? acaba koltuk ısıtma ve  rezistanslı ön cam ısıtmalı aynalar ısıtmalı su fiskiyeli  olan araçta bu parça olabilir mi ? bunu da en kısa zamanda sökelim orayı görelim [emoji4]

Fabrikasyon olarak olma ihtimali yok abi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Doğan Kurban said:

Etis te baktım görünüyor takılabilir diye. Arkadaşın cmax e baktım onda da aynısı görünüyor.Takılı değil ama takılabilir diye gösteriyor.Ozan babanın arabada takılı mı gösteriyor peki.

Etiste var yok var abi, takılabilir nasıl diyo?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.