Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

bende haftaiçi otosan dan aranmayı bekleyeceğim sonra gidip servise danışacağım, kendin getirebilirsin derlerse getirtirim, varsın o ibareyi koysunlar, bir şey olurda yağa bahane bulurlarsa veririm mahkemeye, el mi yaman bey mi gösteririm onlara.. motorun, bidonun resmini bile çekerim ustayla aynı karede   :D  yada 5-30 koyun derim. başlarım yapacakları işe, Mercedes e mi biniyoruz.

1.6 eb içinde öncelikli yağ 5-20, bulunmazsa 5-30 yazar kılavuzda, yarın 1.6 eb sahiplerine de sürpriz yapabilirler..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sordum Van daki servise yağı kendim getirsem olur mu diye olmaz bakıma almayız dediler. 

Mecbur almaları lazım. Oradan otosan ı ararsın. Otosan da onları arar. Kuzu kuzu alırlar servise ama alacağın yağ bire bir kitapçıktaki verileri karşılamalı.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5w-30 koydum pisman değilim gene olsa gene yaparım :D

İşin şakası bir yana servis iyi yoluyor 5w-20 deyince. Aracim 24000de simdi. Bakalim bakım zamanı servisler bana ne diyecek....

Ahmet'im yakalamışşın nerdeyse beni yaw..:):) 27k dayım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende haftaiçi otosan dan aranmayı bekleyeceğim sonra gidip servise danışacağım, kendin getirebilirsin derlerse getirtirim, varsın o ibareyi koysunlar, bir şey olurda yağa bahane bulurlarsa veririm mahkemeye, el mi yaman bey mi gösteririm onlara, motorun bidonunun resmini bile çekerim ustayla   :D  yada 5-30 koyun derim. başlarım yapacakları işe, Mercedes e mi biniyoruz.

Cem abi şimdi okursa kızacak belki, diyecek ki niye zorluyorsunuz 5w-20 diye ama... Aracın kılavuzunda ne yazıyor, 1 litre ecoboostlar için 5w-20 kullanılması gerektiği. Ayrıca bugün benim araç için getirilen FMY marka yağın üzerinde de "Bu yağın kullanılması 1.0 litre ecoboostlar için zorunludur" ibaresi yer almakta. İşte bu nedenle ben başka yağ koymam. Yarım litre yağ arttı, ben de aldım. Olmazsa  yarım saat sonra gidip arabadan alıp fotosunu da çekip yüklerim. Konumuza dönersek, ya otosan bizi yolmayı bırakacak, ya da biz onu terk edeceğiz. Tasarruflu olsun diye 1 litre alıyoruz. Ha, bir litre alırıyoruz diye zaten aracı zaten biraz pahalıya alıyoruz. Eee bitmiyor. Araç ne kadar tasarrufluysa bizde o kadar diğer masraflar artıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi şimdi okursa kızacak belki, diyecek ki niye zorluyorsunuz 5w-20 diye ama... Aracın kılavuzunda ne yazıyor, 1 litre ecoboostlar için 5w-20 kullanılması gerektiği. Ayrıca bugün benim araç için getirilen FMY marka yağın üzerinde de "Bu yağın kullanılması 1.0 litre ecoboostlar için zorunludur" ibaresi yer almakta. İşte bu nedenle ben başka yağ koymam. Yarım litre yağ arttı, ben de aldım. Olmazsa  yarım saat sonra gidip arabadan alıp fotosunu da çekip yüklerim. Konumuza dönersek, ya otosan bizi yolmayı bırakacak, ya da biz onu terk edeceğiz. Tasarruflu olsun diye 1 litre alıyoruz. Ha, bir litre alırıyoruz diye zaten aracı zaten biraz pahalıya alıyoruz. Eee bitmiyor. Araç ne kadar tasarrufluysa bizde o kadar diğer masraflar artıyor.

ee derlerki 1 kw nin altında elektrik harcıyan 550-600 lt buzdolaplarıda 2500-3000 tl, ne kadar tasarruf o kadar kazık  :)

yılda 15.000 falan yapsam hadi neyse şu anda 10200 de, bakıma 11.000 le girerim, yazın 2400 km yol yaptığım halde bu değer..

66 ay bindiğim era yı 56.000 de sattım.

bana getirisi km de 1 lt benzin (era ma göre) yani 550 tl + 300 vergi.. onlara atığım mesajada yazdığım gibi politikaları, ben sana 850 verdim ver geri 150 tl sini yağdan.

artık 1.0 eb focus almanız için yılda 15.000 binmeniz lazım diyeceğim tavsiye edeceğim insanlara, aynı lpg taktıracaksan şu kadar km yapmanız lazım gibi :)

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buyrun FMY motor yağı. Yerli üretim ama mübarek 277 TL öpücük fiyatı.

v8pls.jpg

1.0'lar için kullanılması zorunludur.

v8pn2.jpg

Özetle, bu mevzu bence yağın henüz yaygınlaşmamış olması falan değil. Bu yağı artık sadece castrol değil, bizim KOÇ grubu da üretiyor. Maliyeti çok mu fazla? Hatta hatta Almanyada üretilen castrol 5W-20 nin üretimi, yurda girişi falanı filanından daha da mı maaliyetli senin yerli markanın maaliyetleri de castrolle 265'e öptürürken FMY ile 277 liraya öptürüyorsun? Neyse, dediğim gibi 1 yıl sonra umarım normal fiyatlara döndürüler.

Murat U. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ konusunda yeterince yazdım daha önce...

Özetle 1.0 EB motorda 5W20 yağın zorunlu tutulmasının nedeni motorun performansının yüksek ve yakıt tüketiminin düşük tutulması çabası, Ford motor için vaad ettiği değerleri ancak o yağ ile yakalayabileceğini düşünüyor olabilir.

Motorun ömrü açısından 5W30 yağın hiçbir zararı olmayacağını düşünüyorum. Ben 1.6EB için 5W30 kullanıyorum ve değiştirmeyi de düşünmüyorum. 

Yağ konusunda servislerin fiyat politikasına gelirsek; daha önce de yazdığım gibi ortlama %60 kâr ile satılıyor ve üstelik fiyatlandırırken varilden çektiğini litrelik paket fiyatından veriyor. 

Şu anda piyasada Magnatec ve Mobil SuperFe gibi iyi yağları 4L ambalajda 15 TL/L, 1 kg'lık ambalajda 20TL/L, Edge ve Mobil1 gibi tam sentetikleri  de 25 ve 35TL/L fiyatlardan alabiliyorsunuz.

Ford yağ üreticisi değil, yağları Opet ve/veya Castrol'den varille alıyor, benim hatırladığım son servislerde yağ L fiyatı 30 TL üzerinde idi, sıradan 5W30 için...

Yani aslında burada da güzel kâr ediyorlar.

5W20 Almanya'da Castrol markasında aynı nitelikte 5W30'a göre %10 daha pahalıya satılıyor. 

Bizde niye %100 pahalı olduğunu anlamak pek mümkün değil.

Gerekçe her ne ise son kullanıcı olarak izahat beklemek en doğal hakkımız. 

Ve standartları karşıladığı etikette yazılı yağı ambalajı kapalı olarak götürdüğümde servis kullanmak durumunda, aksi durumda hukuk yolu açıktır, ve ben dahil eminim uğraşmak isteyen çok olacaktır.

Piyasada ucuzlar mı? Bilmiyorum.

Şu anda hem kullanıcı hem de tedarikçi olarak Ford görünüyor. 

Piyasanın kar marjı da %50 civarında, kardan bir miktar zarar ederek satanlar olabilir, ancak sürümü çok fazla olmadığından, en azından şimdilik, bu konuda da çok büyük bir beklenti içerisinde olmamak lazım belki de. En iyi şartlarda L fiyatı 38-40 TL'ye gelir bence.

Bu arada filtre ile birlikte yağ kapasitesi 4.1L

İrdelemeye ve kurcalamaya devam...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Piyasanın kar marjı da %50 civarında, kardan bir miktar zarar ederek satanlar olabilir, ancak sürümü çok fazla olmadığından, en azından şimdilik, bu konuda da çok büyük bir beklenti içerisinde olmamak lazım belki de. En iyi şartlarda L fiyatı 38-40 TL'ye gelir bence.

Bu arada filtre ile birlikte yağ kapasitesi 4.1L

İrdelemeye ve kurcalamaya devam...

hami bey 175 e aldım filtreyle yazmış, mesaj attım okumamış, az önce profilindeki mail adresine mesaj attım.. bu fiyat olsa bu kadar bağırmayız aslında..

şunu bende anlamış değilim, kılavuza göre

1.0 motor için yağ 4 lt, fitreli 4,1

1.6 eb için 3,75, filtreli 4,1..

ya yağ 4.1; filtreli 4,5 a çıkıyor ve kılavuz hatalı, yada servisler bu işi bilmiyor..

arkadaşlar 4.5 lt yağ konulduktan sonra yağ çubuğu ile durumu kontrol ettiniz mi.. akşam stop edip sabah baktığımda benim şu anki yağ seviyem üstteki (full) çentik seviyesinde sorun yok, maşallah hiç eksiltmede yapmadı.

servislerde 4.5 lt parası alıyormuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Mehmet hocamın izinden  giderek otosana mail attım.

İlk bakımda seçenek sunulmadan 5w-30 konulduğunu bir sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağını, çıkarmayacaksa neden illa 5w-20 koyun dediklerini sordum...

Birde 5w-20 yağın fiyatı üzerinden şikayetimi detaylıca bildirdim....

Bir kaç  saat sonra telefonla aradılar. Yetkili birimlere şikayetleri ulaştırdıklarını tekrar aranacağımı söylediler...

Hayırlısı bakalım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ve güzel haber. Demin Bakım yaptırdığım servisin müşteri temsilcisi aradı. 

5w-30 yağ zarar vermez ama biz yinede sizin yağınızı 5w-20 ile ücretsiz değişeceğiz dediler.

Yağ fiyatının fahişliğiyle de otosan ilgileniyor daha dönmediler.

Sipariş verilmiş hayırlısı bakalım :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Günaydınlar millet. Size bir sorum var. Aslında konu açsammı bilemedim. 5-30 ile 5-20 yağ arasındaki farkı görsel olarak anlama şansım var mı. Dün bakım yapıldı ama kıllandım. Faturada 5-20 yazıyor ama arabaya konan kartta 5-30 yazıyor.

Doğan Kurban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günaydınlar millet. Size bir sorum var. Aslında konu açsammı bilemedim. 5-30 ile 5-20 yağ arasındaki farkı görsel olarak anlama şansım var mı. Dün bakım yapıldı ama kıllandım. Faturada 5-20 yazıyor ama arabaya konan kartta 5-30 yazıyor.

5 20 yağın rengi yeşil, diğerinin açık sarı olması lazım. Yağ kararmadan bakılırsa anlaşılır bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 20 yağın rengi yeşil, diğerinin açık sarı olması lazım. Yağ kararmadan bakılırsa anlaşılır bence.

Eğer gerçekten yeşilse ben dün baktığımda açık sarıydı.Bu durumu ford a bildirmelimiyim.Aracıma zarar gelme ihtimali düşük ama yapılan dolandırıcılığa girmiyormu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.