Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Tcs Açık Yada Kapalı Kullanmanın...

Hasan Şahin

Soru

Avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Yaz yada kış mevsimine özgü açık yada kapalı kullanımı söz konusu olabilir mi?  

Kışın karlı buzlu yollar için daima açık mı olmalı?  

Yaz mevsiminde yağmur vb durumlar olmadığında kapalımı olmalı?

Not: İdeal olanı her zaman açık olması farkındayım fakat kapatmanın ne avantajları olabilir? Yada TCS kapalı kullanan arkadaşlar varmı? Varsa neden, yoksa neden ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

çok bir bilgim yok ama mantıken, özellikle karlı-buzlu yolda açık olmalı ki kalkarken araç patiye düşerse bu engellensin ve doğru-güvenli kalkış yapılabilsin.

kış lastiğim 4. senede buzlu düz yolda bile zor kalkmıştı eski aracımda, tcs olsa idi kalkıp giderdik. tcs var kış lastiği olmasada olur mantığı ise güdülmemeli.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yolda kalın bir kar tabakası varsa, lastiğin bunu kazıyıp asfalta ulaşmasını sağlamak için kapatılabilir. bunuda önce açıkken deneyip olmazsa kapatmak daha mantıklı. Benim bildiğim başka bir avantajı yok, zaten kontak kapanıp tekrar açıldığında otomatik tekrar devreye giriyor diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Traction Control System Yani Patinaj Önleme Sistemi mantıken kapatılması gerektiğinde kapatılmalı.

Buyrun bazı başlıklar, forumda arama yaparak geçmiş bilgilerden yararlanmak mümkündür.

http://www.focusclubtr.com/topic/4-yeni-ford-focus-2011-2012-ford-focus-genel-ba%C5%9Fl%C4%B1k/page-114?hl=tcs#entry41724

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakubun da belirttiği gibi bu konu geçmişte çok tartışıldı.

TCS iyi bir şeydir, kapatmaya gerek yoktur.

Kapatılmasının sonuç verebileceği çok nadir durum ise dik yokuşta ıslak veya karlı zeminde aracın kalkmaya çalışırken stop edinceye kadar TCS'nin kontrolu zorlaması olabilir. Lastik patinaj yapmasın diye uygulanan frenleme traksiyon bir türlü sağlanamayınca sonunda motoru stop ettirecek aşamaya gelebilir nadir de olsa.

Bu duruma düşerseniz, ve ancak bu duruma düşerseniz TCS kapatılarak denenebilir, aşırı patinaj ıslak zemini ısı ile kurutabilir veya karı eriterek tutunabileceği bir zemin bulabilir, kesin değil ama olası...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence en çok işe yaradığı yer: düşük veya yüksek hızda sert girilen virajlarda zemin tozlu ya da kaygansa TCS'nin devreye girip önden pati sebebiyle olan kaymayı engelleme süresi, ortalama bir sürücünün pati çektiğini anlayıp ayağını gazdan çekme süresinden daha iyi olabilir.

Kabak lastiklerle yerli yersiz patinaja düşüp durmanızı da engelliyor :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

beni kontrol edip yavaşlatır diye arabayı her kullandığımda üşenmeyip tcs'yi kapatıyorum. bu şekilde alt viteslerde daha canlı gibi geliyor. bunun dışında normal kullanımda pek fark hissetmiyorum.

ama tcs kapalı iken 2. viteste gaza asılınca (özellikle düzgün olmayan yollarda) araba kontolü kaybedecek gibi oluyor.

patronumun audi a6 2,0 tdi arabası bir keresinde dik bir rampayı çıkamamıştı. patinaj atıp duruyordu. aynı rampayı tcs kapalı çıkabilmiştim. patinaj atma gibi bir sıkıntı pek yaşamadım yani.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Style pakette de kapatma esp yada tcs kapatabiliyormuyuz. Eger kapatilabiliyorsa nereden :-) tit menusune gore style menusunde hiic birsey yok diyebiliriz

Çekiş Kontrol Sistemi diye yazar. Arabanda varsa var menüde :) 

Sürücü Asistanları bölümünde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Oo şimdi olmama ihtimalide mi var  bu daha kötü çünkü ben menüde öyle birşey hiç hatırlamıyorum :(

2013 model style da var :yeah: Yol bilgisayarı menüsünde geri gitmeyi unuttun sanırım sen :)

Buyrunuz   :kıhkıh:

post-1-0-16571500-1375093229.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Zaten kar buz üstünde sık sık devreye girdiği için esp arıza görmüş gibi kapatıyor kendisini tcs ile birlikte. Göstergede de devamlı esp ve tcs ikazları yanıyor sarı renkli. Buzda karda esp epey işe yarıyor. Ben çok faydasını gördüm ama olumsuz sonuçlarda yaratabilir kümi durumlarda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben bir kere kapatmak zorunda kaldım dik bir rampa çıkarken yolda kar vardı araç durana kadar patinaj engelledi ama çıkamadım. TCS  kapatınca araç ptinaj çekerek de olsa çıktı gerçi bunu tartışmıştık lastiklerin ebatının büyük ve geniş olması yere yapılan ağırlığı azaltıyor ve karda, buzda aracın yere tutunmasını düşürüyor diye karara varmıştık .Çünkü  bir UNO yanımdan vııııızt diye çıkmıştı aynı yokuşu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.