Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aydınlatma Çalışmalarım

Oktay Toker

Önerilen Mesajlar

Eee o zaman neden çalışmadı dersin bu yükseklik ayar motoru?

ben motor farkından olduğunu düşünmüştüm ama bu durumda tekrar kontrol ederim.

birde o kablolarda gerekli elektriği görememiştim. Oktay abi bu 3 kabloya nasıl elektrik geliyor açıklarsa tekrar uğraşabilirim.

listede şase +12 ve ayar olarak var. ama +12ye lamba bağlayınca yanmamıştı. ayarda zaten hiç birşey göremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben motor farkından olduğunu düşünmüştüm ama bu durumda tekrar kontrol ederim.

birde o kablolarda gerekli elektriği görememiştim. Oktay abi bu 3 kabloya nasıl elektrik geliyor açıklarsa tekrar uğraşabilirim.

listede şase +12 ve ayar olarak var. ama +12ye lamba bağlayınca yanmamıştı. ayarda zaten hiç birşey göremedim.

Motor ayarı gelen kablolarda + değil - olarak geliyor olabilir Ozan.

"Mehendiz beey direksiyonu yannış tarafa koymuşlaar." repliği geldi aklıma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende sanki Mertol'le bir ara konuşmuştuk ve motorları farklı gibi hatırlıyorum; umarım yanılıyorumdur. Ancak merceklilerde servo olması daha akla yatkın geliyor sanki.

Geçen bunu konuşmuştuk yok canıım falan demişti Ozan. Çok ince ayarlarda servo motor kullanmak çok mantıklı. Yüksek olasılık.

Çünkü servo motorlar dönme değil pozisyonlama amaçlı kullanılır daha çok. Sensörlerden gelen değeri birebir uygulayabilecek bir aksam. Normal motorlarda bunu yapmak ayrıca kontrol devresi gerektirecektir. Oktay abi açtıysa görmüştür zaten ne olduğunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen bunu konuşmuştuk yok canıım falan demişti Ozan. Çok ince ayarlarda servo motor kullanmak çok mantıklı. Yüksek olasılık.

Çünkü servo motorlar dönme değil pozisyonlama amaçlı kullanılır daha çok. Sensörlerden gelen değeri birebir uygulayabilecek bir aksam. Normal motorlarda bunu yapmak ayrıca kontrol devresi gerektirecektir. Oktay abi açtıysa görmüştür zaten ne olduğunu.

Servet senden yada herhangi bir X paket sahibi arkadaş burayı okursa ondan :) X paketin far soketinin detaylı bir fotoğrafını çekip buraya ekleyebilirmisiniz.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Servet senden yada herhangi bir X paket sahibi arkadaş burayı okursa ondan :) X paketin far soketinin detaylı bir fotoğrafını çekip buraya ekleyebilirmisiniz.

Teşekkürler.

Valla abi ne yalan söyleyim şu soğuk havalarda o sokete yaklaşacak kadar dışarıda kalamayabilirim :D

Sıcak uğraşacak bir ortam bulursam memnuniyetle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla abi ne yalan söyleyim şu soğuk havalarda o sokete yaklaşacak kadar dışarıda kalamayabilirim :D

Sıcak uğraşacak bir ortam bulursam memnuniyetle.

Real otopark candır, CEPA ve Kentpark'ınkiler daha bile sıcak. Ama biz inatla gidip Ozan'ın evin önünde yapalım bu işi   :icon_smile_screwy:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Real otopark candır, CEPA ve Kentpark'ınkiler daha bile sıcak. Ama biz inatla gidip Ozan'ın evin önünde yapalım bu işi :icon_smile_screwy:

Bu sefer öyle olmayacak. Farları sökücez, bende eski farlar olacak. Adaptasyon için ofiste ar-ge yapıcaz. Eğlenceli olacak. Birde soketimiz olaydi iyiydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler.

Abi ben o soketle o kadar çok haşır neşir oldumki, eminim listedekilyle aynı olduğuna. 

Bu arada mercekli farda step/servo artık neyse motor oluyor zaten.(hoş buna rağmen neden her seferinde en alta indirip olması gereken yere kaldırıyor anlamıyorum). Normalde halojen farda ise normal motor oluyor, ancak oktay abinin dediği (yada benim anladığım) bizim halojen farlardada var o yüzden çalışması lazım, cumartesi bakıcaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motora 3 kablo geliyor.+ uç direk kısa far + ucu.Diğer ikisi far yükseklik ayar dümesinden geliyor.data olarak - + diyeyim.Bu 2 uç yerdeğişimi gerekebilir.Motor farkı var ise + ucun yeride farklı olabilir fakat çok fark olacağını sanmam.Servo tip motorda yanılmıyorsam 4 uç var öyle ise hiç uğraşmayın çalışmıyor.3 pinli motorlar kesinlikle çalışır.

Yükseklik motoru far içinde altta kalıyor.Far camı açılmadan değişimi zor gibi ama bu f3 farlarında bolca kapak var belki değişebilir.Yaptığım f3 farınde bu kısmı çok incelemedim.Takan elektirikci her şeyini halletmi ben direk mercek değişimi yapıp çerçeveyi boyayıp yollamıştım.

Ozan 3 pinli ise muhakkak çalışması gerekiyor farklı bir yapısı yok.Eğer motor dıştan bakıldığında metal gövdeli ise onlar çalışmaz.Birde bu yükseklik motoru faklı soket ilede çalışıyor olabilir.F2 mercekli farlarda öyle.Sonra orjinal sokette birleşimi yapılınca çalışıyor.

Step servo motor data tetikleme ile çalışır milimetrik hareket kabiliyetine sahiptir.Yazılım konturollü olarak çalışır başka türlü çalışmaz.Motor hızından tutun milimetrik açı dercelerini rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Normal motorlar anlamanız için böyle yazıyorum 3 kademeli voltaj ayarı ile çalışıyor.Motor pini yukarı aşağı doğru inip çıkar vidalı sistemlidir.

Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motora 3 kablo geliyor.+ uç direk kısa far + ucu.Diğer ikisi far yükseklik ayar dümesinden geliyor.data olarak - + diyeyim.Bu 2 uç yerdeğişimi gerekebilir.Motor farkı var ise + ucun yeride farklı olabilir fakat çok fark olacağını sanmam.Servo tip motorda yanılmıyorsam 4 uç var öyle ise hiç uğraşmayın çalışmıyor.3 pinli motorlar kesinlikle çalışır.

Yükseklik motoru far içinde altta kalıyor.Far camı açılmadan değişimi zor gibi ama bu f3 farlarında bolca kapak var belki değişebilir.Yaptığım f3 farınde bu kısmı çok incelemedim.Takan elektirikci her şeyini halletmi ben direk mercek değişimi yapıp çerçeveyi boyayıp yollamıştım.

Ozan 3 pinli ise muhakkak çalışması gerekiyor farklı bir yapısı yok.Eğer motor dıştan bakıldığında metal gövdeli ise onlar çalışmaz.Birde bu yükseklik motoru faklı soket ilede çalışıyor olabilir.F2 mercekli farlarda öyle.Sonra orjinal sokette birleşimi yapılınca çalışıyor.

Step servo motor data tetikleme ile çalışır milimetrik hareket kabiliyetine sahiptir.Yazılım konturollü olarak çalışır başka türlü çalışmaz.Motor hızından tutun milimetrik açı dercelerini rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Normal motorlar anlamanız için böyle yazıyorum 3 kademeli voltaj ayarı ile çalışıyor.Motor pini yukarı aşağı doğru inip çıkar vidalı sistemlidir.

abi listede yazan;

halojen için:

1-Yükseklik Ayar Motoru(+)

3-Yükseklik Ayar Motoru Ayar

11-Yükseklik Ayar Motoru şase

xenon far için:

11-Yükseklik Ayar Motoru şase

13-Yükseklik Ayar Motoru(+)

14-Yükseklik Ayar Motoru Ayar

Gördüğümüz gibi şase ikisindede aynı, ben denerken soketin 1 nolu kablosundan 13 nolu ya ve 3ten 14e bağlantı yaptım.

Aydın abi, xenon fardan fotoğraf çekmiş şimdi koyacak bende halojenden çektim. Doğrumu bilmiyorum.

1) Bu üstte kalan ayar yerinden, sağ sol ayarını yapıyor diye anladaım.

IMG_1227_zpsf2e98117.jpg

2) Buda altta kalan, uzunla kısanın ortasında

IMG_1231_zpsee4964b6.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.