Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aydınlatma Çalışmalarım

Oktay Toker

Önerilen Mesajlar

Alfa'da şekil imkansız değil ama yapımı oldukca zor olur. En başta cam her şekli ile şeffa olması lazım.Şu anki yapıda olablecek çalışma resimlerini verdiğim lensler ile geliştirilebilir.Tekli lens ile güzel görünüm verilebilir ama temiz orjinal göstermek son derece zor olur.Sen nasıl ledler ile dizay düşünüyorsun bilmiyorum ama bu stop yapısı oldukca sınırlı bir görünüme sahip.Sedan yada hb farketmez.

Bu sedan stobu çok yakından inceleyim daha net yazarım.

Oktay abi bu konuda cok bilgili degilim ama benim istedigim Tolga beyin paylastigi videoda yukaridan asagi gelen serit gibi.

Resimlerini paylastiginiz grup lensleri pek sevmiyorum. Dogan sahindede kullaniliyor. Bana da cok cakma isi gibi geliyor. Derdim kaliteli goruntu elde etmek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resimlerdeki lensleri alabilipte şahin ve doganda kullanıp 100tl ye satabilen yada yaptırabilen olacağını sanmıyorum.Grup Lenslerin her biri kdv dahil 20tl civarı. :lol: Yapan varsada kaliteli bir çalışma olmuş diyebilirim.

Ayrıca bu petek lens birleştirilince oldukca güzel temiz bir görünüm ortaya çıkıyor.Kısmet olursa yakında 2 ayrı Golf için stop çalışmasında sanırım kullanacağım.

Konumuza gelirsek.Videodaki her şeyi ile fabrikasyon junyan tipi.Aracın orjinal tasarımdaki stop görüntüsünü bu hale çevirebilmek tam anlamıyla mümkün değil.Bu videodaki stopta kullanılan ledler şahin ve doğan stoplarını modifiye ederken kullanıyorlar. :lol:

Oldukca benzerini özenli ve uzun uğraşı ile tekli lensler ve power led snıfı ledler ile temiz ve orjinale en yakın şekilde yapabileceğimi Rabbimin izni ile çok iyi biliyorum. :yeah:

Bu videodaki gibi reflektör tarzı bir çalışmayı elde yapmak mümkün değil zira hazırı zaten bun videodaki ve içindeki reflektör grubunu hazır bulmak zaten imkansız.

Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Oktay Toker,

Abi ben bu konudaki bilgisizliğimden dolayı senin ne hayal ettiğini anlamıyor olabilirim. Ki kesinlikle anlamıyorum. Google a grup lens yazdım. Çıkan sonuçlara göre konuşuyorum. Böyle bir görüntü olsun istemem açıkcası. Tolga beyin paylaştığı videodaki stop vazifesi gören kısmın yatay bir şekilde olduğunu hayal ediyorum. Bence görsel olarak uygunda, ama teknik olarak uygun olmayabilir tabiki. Bu konuda emin değilim. Teknik bölümünün üstadı sizsiniz. Terim olarak ta grup lens, power led, şerit led tam olarak ne anlama geliyor hiç bir bilgim yok. Tamamen aklımda oluşturduğum şekli teknik terimleri bilmeden şunun gibi istiyorum, bunun gibi istiyorum şeklinde ifade etmeye çalışıyorum. 

Neon led diye bir şey duydum. Galiba yeni audi a6 nın stopları bu şekilde. Hiç aralıksız yanıyor. Mesela bunu kesinlikle tercih ederim ama uygulanabilirliğini bilemiyorum tabi.  Bu yüzden de Ford Mondeo daki gibi bir şekil ifade ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğim parçalar ile elde yapılacak çalışmalarda kullanılabilecek ürünler.Orjinal Audi stop larında pleksi döküm ve ışık yolu hazırlanmış ürünler kullanılıyor ve Lazer tekniği ile yapıldığı için son derece performanslı ürünler.Bunları bulup bu stoplarda kullanabilmek son derece hayali bir düşüncede kalacak.Neon led degil.Neon gibi hamojen görüntüye sahip.Organik led sınıfı türünden ledler.Şerit halinde satılıyor.Kadranlarda falan kullanılıyor ama şimdi daha gelişmişlerini artık pleksiye yapıştırıp kullanıyorlar.Ayrıca çokta  tutulan bişi değil ama işlevselliği gayet güzel.Led kullanmak her zaman uzun vadede daha garanti çözüm.Bu tip ledleri şu anda kolayca bulmaz zor.Uzakdoguda bulunabiliyor ama metre  fiyatı bildiğim kadarıyla biraz tuzlu idi.

Audi pleksi tasarım kullanıyor.Daha az sayıda power led sınıfından ledler ile çözüme gidiyor.Bu tip led kullandığını okumadım ama belkide vardır.

Bu videodaki stopları alıp mecburen led modifiyeside olması şart.6 ay sonra yada 1 yıl farketmez ledler ve cam dökülmeye başlayacaktır.Bu meblayı alıyorlar almasınada biraz daha kaliteli olsa.O zaman kesinlikle tavsiye ederdim.Albenisi yüksek ürünler hepsi bu.

İlandaki ledler çok güzel ledler ve fren için aşırı fazla gelir.Gündüz farı bu tip ampul olanlar için en ideal led olabilir ama ömür konusunu bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bunu bulalı çok olduda beğenmediğim için paylaşmadım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rabbimin izni ile Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın geçen ay sonunda tamamladığım 2007 Mondeo Mk3 farlarına mercek modifiyesi ve Angel halka çalışmasından kareler.Araç üzerinde resimleri bekledim ama iş yogunluğu vesaire gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.

Farların merceklerin daha önce sökülüp temizlenmeye çalışılmış.Mercekler tekrar takılırken ayarlarıda bozulmuş.Eski minik mercekler sökülüp Eski tip Hella bi-xenon mercekler takıldı.D2s ampul takımı aracın orjinalinde olan sistemdi aynen kullanıldı.

Mercek değişiminden sonra.

QhAOMU1.jpg

Angel halka yapılmaya karar verilmişti Mondeo farının yapısı tam halka Angel için uygun bir yapı değil bende uyacak haline en yakınını yapmaya çalıştım.Kullanılan ledler 60ma lik ve her biri 30 lümen civarında olan günışıgı tonunda ledler kullanıldı.

MvXm06s.jpg

Ledler power led sınıfından olduğu için birazcık sogutma için lehimleme yapıldı.Ledler ısı oluşmaması için ve ömür uzaması için yüzde 60 performans ile çalıştırıldı.

QPVg5I5.jpg

HnSItvz.jpg

Halkaların montajından sonraki görünümler.

FgUSkcv.jpg

Vwvivdz.jpg

Büyük halka mecburen mercek şapkasına monte edildi.Elimden geldiğince montajına çok dikkat ettim.Halkalar vidalar ile sabitlendi ve dip kısımdan silikon destegide verildi.
Mercek şapkası Bmw mercek şapkası ve orjinal temiz kromlu olarak kullanıldı.

6a635fC.jpg

W70vdfu.jpg

2Zi921A.jpg

54PqskZ.jpg

R4OcC0C.jpg

1nrNSLl.jpg

0wlGjQU.jpg

LFvncra.jpg

NlU3AkU.jpg

BXTgnMo.jpg

Halkaların yanar haldeki görünümü.Araç üzerindeki resimler geldiğinde bilahire ekleyeceğim.

lpoFlrm.jpg

bFOLRJJ.jpg

I5kG2JL.jpg

Ayarsız duvar resmi.

qIxVzlB.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Focus F1 aracı için yaklaşık 2 ay önce yapım için karar verdik ve sonrasında işlemlere başladık.Rabbimin izni ile ufak kusurlarımla bitirdiğim çalışmada Farlar çift mercekli oldu.Kısa hüzmelerde yeni nesil Hella,uzun hüzmede yeni nesil servo motorlu clear lensli Bosch mercegin moptor sökülerek perdeside uzun hüzme konumunda sabitlenerek montajı yapıldı.Angellar Bmw den çıkma ve beni en çok led montajı aşamaları uğraştırdı.Angel için oldukca fazla uğraş verdim ledler tam tepeye monte edilmesi zorunlu olduğu için temiz görünmesi için uzun denemeler yaptım ve en son hali böyle oldu.Ledlerin her biri 50 lümenlik yarım watt ledler ben hali ile kısık kullandığım için yaklaşık 130 lümen falan ışık güzü var.
Bilin bakalım halkanın tepesindeki parça nerede kullanılıyor?

Kullanılan balastlar uzun ve kısadada Gen5 balast ve Osram 4300k xenon ampul.

Son olarak tek sorunumuz arka kapagı.Bayram sonrası onuda hallediyoruz.

Sinyallerde 6 adet Amber renkte led kullanıldı.Oldukca güzel sonuç aldık.

Resimlerle aşamalar.

Mercek montajı sonrası görünüm.

5lciytq.jpg

TMQ41VS.jpg

Bmw Angel halkanın son haline gelmiş durumu.

NtBFop9.jpg

clra0RX.jpg

TLNAW2T.jpg

Sinyal içine sogutuculu olarak takılmış ledlerimiz.Camı takılınca camdan ledler güzel yansıma yapıyor.

BKkYoy9.jpg

LgAUMCv.jpg

Farın arka kısmından bir görüntü.

607XsTE.jpg

Farın toplanmış halleri.

jpmwfZF.jpg

75yGgyY.jpg

XfzxCu8.jpg

uWNWNWs.jpg

rszxqRZ.jpg

ghObh7Y.jpg

WEGeOZF.jpg

k1TBwiE.jpg

Angel halkaların görünüşü.

2AdnrEF.jpg

Araç üzerinde gece çekilmiş resmi ve duvar resimleri.

HJhYE7i.jpg

sHj50WY.jpg

kgwUnCk.jpg

Videomuz

http://img40.imageshack.us/img40/9051/cz4pxitjjwjsvhteiaoxnq.mp4

Aksilik olmaz ise çok yakında Golf 4 ledli ayna sinyali,Focus 2.5 gündüz ledli,bi-xenon mercekli çalışmamı paylaşacağım.Bu çalışmalarıda bu süreler içinde başladım ve son derece güzel deneyim sahibi oldum.Bana gösterilen sabırdan dolayı Rabbim razı olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.