Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Şanzıman Takozu Değişimi

T.Mete

Önerilen Mesajlar

Konu eskiymiş ama ilgimi çekti bu vibrasyon bizde hep vardı acaba bizim takoz sert mi kalmış demek acaba 95 lik focuslarda daha mı yumuşak kullandılar ?

Aynı takozdur muhtemelen. Dizelin titremesi için baya bir etken var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 8 ay sonra...

Aracı biraz fazla gaz vererek kaldırdığımda kalkışta titreme oluyor, yavaş kaşktığımda olmuyor. Ancak rampalarda mecburen fazla gaz vermek gerektiğinden titreme kaçınılmaz. Titreme dedim ama sarsıntı gibi de aslında. 1 senedir az çok vardı gittikçe artıyor gibi. Sakin kalkışta yapmadığı için debriyajdan değildir diye düşünüyorum. Motor yada şanzıman takozlarından şüpheleniyorum. Benzer sorun yaşayan var mı? Ya da bu sorunu çözen?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Fatih Mehmet USLU said:

Aracı biraz fazla gaz vererek kaldırdığımda kalkışta titreme oluyor, yavaş kaşktığımda olmuyor. Ancak rampalarda mecburen fazla gaz vermek gerektiğinden titreme kaçınılmaz. Titreme dedim ama sarsıntı gibi de aslında. 1 senedir az çok vardı gittikçe artıyor gibi. Sakin kalkışta yapmadığı için debriyajdan değildir diye düşünüyorum. Motor yada şanzıman takozlarından şüpheleniyorum. Benzer sorun yaşayan var mı? Ya da bu sorunu çözen?

Şüphe duyuyorsan servise görün söküp baksınlar, atla deve bi işlem değil. Aklında kalmaz en azından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Servet Ö. said:

Şüphe duyuyorsan servise görün söküp baksınlar, atla deve bi işlem değil. Aklında kalmaz en azından.

İşin aslı servisteki ustaların eline düşmeden ön bilgi sahibi olmak istiyorum. Deneme yanılmayla parça değişimi yapmayalım. Benim araçta varsa birçoğunda da vardır diye düşündüm. Çok fazla sert kullanmam çünkü genelde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Fatih Mehmet USLU said:

İşin aslı servisteki ustaların eline düşmeden ön bilgi sahibi olmak istiyorum. Deneme yanılmayla parça değişimi yapmayalım. Benim araçta varsa birçoğunda da vardır diye düşündüm. Çok fazla sert kullanmam çünkü genelde.

Deneme yanılma yaparak takozun bozuk olduğunu anlıyorlarsa zaten o servise gitme bence. Yetkili servisten bahsetmiyorsun umarım. Öyleyse senin durum vahim.

Takozu çıkarsınlar, yeni takozu getirsinler, yeni takozun içene tornavida sokup esnet, ne kadar esnekliğine bak, sonra eski takozu esnet ne kadar esnekliğine bak, eğer aralarında dağlar kadar fark varsa senin takoz nanay. Değiştirirler, titreme sorunu tamamen düzelmesede arabandaki bir sorun daha hallolmuş olur. Bunu en fason usta da bilir herhalde. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Fatih Mehmet USLU said:

Yetkili servise gidecem. Hatta yarın fırsat bulursam giderim sonucu da yazarım. Korkum aslında şundan. İnternette çok araştırdım ama 'şundan olur' gibi genel bir cevap bulamadım. Bakalım ustalar ne diyecekler.

Korkunun ecele faydası yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gittim bugün servise, korktuğum gibi olmadı hakkaten. Takozları kontrol ettiler. Ben başında duramadım. Kontrolden sonra takozlardan birinin içine taş girmiş onu çıkarttık dediler. Teste çıktık. Sarsıntı yapmadı kalkarken. Ustaya dedim sen yapamıyosun. Ben geçtim direksiyona yine yapmadı. Velhasılı takoza para yerine taş sıkışmış. Ücret ödemeden eve geldim ama içimde yine de acaba kaldığından gelene kadar defalarca denedim. Herhangi bir sıkıntı yok. Kayıtlara böyle geçsin. Bu sorunu yaşayan başka birisi olursa faydalansın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, Fatih Mehmet USLU said:

Gittim bugün servise, korktuğum gibi olmadı hakkaten. Takozları kontrol ettiler. Ben başında duramadım. Kontrolden sonra takozlardan birinin içine taş girmiş onu çıkarttık dediler. Teste çıktık. Sarsıntı yapmadı kalkarken. Ustaya dedim sen yapamıyosun. Ben geçtim direksiyona yine yapmadı. Velhasılı takoza para yerine taş sıkışmış. Ücret ödemeden eve geldim ama içimde yine de acaba kaldığından gelene kadar defalarca denedim. Herhangi bir sıkıntı yok. Kayıtlara böyle geçsin. Bu sorunu yaşayan başka birisi olursa faydalansın.

Takoz arasina tas sikisacak bir sey miymis? Enteresan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.