Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Kuga 1.6 Ecoboost Otomatik Sürüş İzlenimi - Video - Awd

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Hocam bu konuda size katılıyorum ki yazimda da belirttim zaten 150BG EB 2WD üst donanımlarda da mutlaka sunulmali ki benim gibi bir tüketiciyi cezbedebilsin. Yoksa amacı benimkiyle paralel olan birisini kandirmaya yetmeyecek harcanan efor. Şahsen AWD gibi bir isteğim de yok. Titanium donanımlı 150BG 2WD Manuel bir Kuga benim beklentimi karsilayacaktir diye düşünüyorum.

Onu bende istiyordum hatta ilk başlıkta yazmıştım..

Titanium 150 veya 182 ps Manuel FWD :yeah: yok işte :)

Birde yukarda uzunyol konusunda yorum yaptınız ama powershift'de olsa aynı şartda benzer tüketecek çünkü ikiside 6 ileri oranlarla çok fark etmez düz yolda gidiş tüketim olarak.. Şehiriçinde vs etkiliyor ps

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel, 150ps ve Fwd olsa ne fark edecek ki yine şehir içinde 9lt altına dusmeyecektir ki bu bile bence iyimser bir tahmin. Dizelin 7-8lt yaktığı araçlarda bu tuketimler normal ve kabul edilmek zorunda. Hem az yaksa hem çok kaçsa bu fiyatlara satmazlar zaten :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

e-otodergi 1.6EB otomatiği test etmiş ve motor performansını düşük, yakıt tüketimini yüksek bulmuş, ortalama 12,5 L/100km elde etmişler. 

Test şartlarında zorlanan 1700 kg bir araç için çok aşırı olmasa da ekonomik demek de kolay değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhaba; ben uzun zamandır bu forumu takip ediyordum ancak üye olma aşamasında yaşadığımız onay adı verilen brokratik aşama nedeniyle üyeliğim onaylandı onaylanacak derken üyeliğide şifreyide unuttum. Bu gün almayı düşündüğüm kuga araç için araştırma yaparken şifremi sıfırladım ve buradayım sizlere sormak istediğim çok önemli konular var.

1. Kuga 180 hp tam otomatik şanzımana neden galeridekiler halen powershift diyor, araçtaki şanzıman bildiğimiz klasik tam otomatik.

2.Bu konunun tamamını okudum tüm değerli kardeşlerim hem testleri hemde yorumlarıyla oldukça önemli şeyler paylaşmış. Ancak yanlış bildiğiniz bir şey var. Genel şikayet konusu aracın çok yakması. Evet çok yakıyor sebep; ağır kasa+4 çeker sistem+tam otomatik şanzıman. Hayır beyler çok yakmıyor inanın çok yakmıyor tüm bu sistem varken hakikaten çok yakmıyor. Tiguanının mini motorunu ve performanslı kullanımlarda neler yaşadığını bir çok forumda okudum gördüm.

3. Diğer yanlış algımız şu;"Araç tam otomatik olduğu için çok yakıyor powershift çift kavrama olsa bu kadar yakmaz" hayır arkadaşlar fordun burada yaptığı stratejiyi iyi okuyun usada ford escapede powershift kullanmıyor sizce neden? Power shift aynı dsg gibi dayanıksız bir şanzıman eğer ki bu kugaya ps koysaydı inanın şimdiden şikayetler başlamıştı çünkü ford club Türkiye forumuna bakın orada bir ps kullanıcısının ısınma ve geri vitesi kullanama ma mevzusu mevcut hatta servis garantili araca "geri geri gitmeyin azizim" yollu bir çözümde bulmuş. Yani çift kavrama bildiğiniz gibi kuru kavrama dsg nin 7 ileriside kuru kavrama halen golf 7 çıktı halen arıza çıkarıyor bir mekatronik 3 bin tl dsg de. Şimdi siz kızacaksınınz konumuz bu değil diyeceksiniz lakin ben aynı sorunların ps çıkacağına inanıyorum. Bu yüzden ford bunu öngörmüş ve 6F35 kodlu usada 3.0 motorlu fusionda ve escapede kullanılan tam otomatik şanzımanı kullanmıştır. Kısacası Fordun eli mahkumdu tam otomatik kullanmaya. Power shift kullansaydı tabiki akışkanlar dinamiğinden gücün iletiminden fizikten az anlayan kişilerde kabul ederdiki yakıt en az 1.5 lt düşerdi lakin ps in uzun vadede çıkarcağı arızaları hesap ediniz?

4. Diğer konuya gelelim sayın arkadaşlar bildiğiniz üzere az önce kuga da kullanılan 6f35 kodlu gm-ford ortak yapımı şanzumanın çalışma dinamiği ve sistematiği. Bildiğiniz gibi ps şanzımanı getrag yapıyor, edc yi getrag yapıyor biliyorsunuz bu firmalar dünya çapında şanzıman üreticisi, dsgyi ise vw kendisi yapıyor, toyota yeni kasada kullanılan cvt aisin (kaliteli bir firma) hibrid bir şanzımanı ama kugadaki 6f35 kodlu şanzımanımız ford-gm ortak yapımı buna ne kadar güvenebiliriz diye araştırıken oldukça ilginç durumlar buldum. Şimdi siz beni foruma ilk gelmiş ne idüğü belirsiz birisi olarak görüyorsunuz, belki kara propaganda yaptığımı düşüneceksiniz ama ben araç aldığımda hakiketen uzun vade düşünür, iki ana konu motor ve şanzıman zihnimde netleşmedikçe karar vermem. O sebepten çok araştırım paranoyaklık dercesinde araştırırım bakın başka bir forumda donanım haber sitesinde bu konuda çok ilginç bilgilere rastladım bu şanzımanla ilgili, iletim sorunları parlama sorunu vs. Uzman bir arkadaş bu sorunun şanzımanın ecu sunda giriş ve çıkışların korezyona uğramasında kaynaklı dedi ama ben araştırmalarımda çok derin şeyler öğrenemedim çünkü ingilizcem yeterli değil.

http://forum.donanimhaber.com/m_72908059/tm.htm

5. Son olarak size şunu sormak istiyorum üye arkadaşlardan biri yakın zamanda 1.5 dizel motor gelecek dedi bir önceki sayfada bana haberin kaynağını linkini verebilir mi bu 1.5 dizel reno olsa tamam derim ama 1.5 dizel hiç fordun tarzı değil. Eğer bu gerçekse hangi şanzıman seçeneğiyle gelecek. Çünkü bilmeyenler bilmez ford dizel motorlarında kullandığı otomatikler ıslak kavrama powershifttir, benzinlinin torku düşük olduğundan kuru ps kullanır, eğer ford tutarda 1.5 dizel getirir b-max dizelde kullandığı gibi kuru kavrama ps kullanırsa sıkıntı demektir ama ıslak kavrama+1.5 dizel motor demek fiyat 100.000 tl yi bulur demek? O zaman nerede kaldı kar, aradaki 30.000 tl zaten benzinden daha fazla ikinci bir araç parası. Eğer 1.5 dizelde ps ıslak kavrma kullanmak demek araca 10.000 tllik şanzıman eklemek demek, çünkü ıslak kavrama ps kurunun neredeyse 3 katı maliyettedir.

Kısaca kendimi de tanıtmam gerekirse

İsmim zaten kullanıcı adım Kayseride yaşıyorum, memurum

edit:imla

Sezer Mira tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söylediklerinizde haklısınız bir çoğu ise diğer Kuga başlıklarında kimilerimiz tarafından iletilmişti.Burası nacizane sadece test başlığı

Ne tür link istiyorsunuz bilemiyorum fakat buyrun

Bu sitede kolay kolay yanlış haber veya bilgiyi rastlamazsınız en azından yönetici düzeyinde buna %98 diyebilirim.

Şuan ülkemizde düşük versiyonları Fiesta ve B-max ile satışta gelecek de EcoSport ve Focus'a da gelecek :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onu bende istiyordum hatta ilk başlıkta yazmıştım..

Titanium 150 veya 182 ps Manuel FWD :yeah: yok işte :)

Birde yukarda uzunyol konusunda yorum yaptınız ama powershift'de olsa aynı şartda benzer tüketecek çünkü ikiside 6 ileri oranlarla çok fark etmez düz yolda gidiş tüketim olarak.. Şehiriçinde vs etkiliyor ps

Hayır tam otomatik tork konvektörlüdür ve yağ basıncıyla çalışır en azından %10 'a yakın motor gücünü törpüler ama çift kavrama şanzımanlar en ilkel tabirle bir nevi düz şanzımandır bu yüzden ps şanzımanda güç aktarımı daha iyidir dolayısıyla yakıt tüketimi en az 1.5 lt. düşer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır tam otomatik tork konvektörlüdür ve yağ basıncıyla çalışır en azından %10 'a yakın motor gücünü törpüler ama çift kavrama şanzımanlar en ilkel tabirle bir nevi düz şanzımandır bu yüzden ps şanzımanda güç aktarımı daha iyidir dolayısıyla yakıt tüketimi en az 1.5 lt. düşer.

Birde son cümleye dikkat etseydiniz :) Şehiriçi etkiler demişim herneyse yukardaki konuya ek olarak.

Yeni 1.5 Ecoboost'u da ilk duyuranlardanız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde son cümleye dikkat etseydiniz :) Şehiriçi etkiler demişim herneyse yukardaki konuya ek olarak.

Yeni 1.5 Ecoboost'u da ilk duyuranlardanız

Pardon haklısınız son cümleye dikkat etmemişim lakin uzun yolda da şehir içinde de her daim tork konvektörlü yağ ile kavrayan şanzıman çok yakar az kaçar. Birde sizin bilgi ve tecrübenizi sorgulamaya hakkım yok ama bir şey daha soracağım bana 1.0 motor, 1.5 dizel motor çok saçma geliyor hatta bana 2.0 motorun altındaki hacimlerin hepsi ceza gibi geliyor ama şu an her firma bu minicik ciğersiz nefesi yetmeyen sözde ekonomik ama basınca 2.0 kadar yakan motorlar üretiyor bu pazarın şehir içi aracı üretme derdi nedir artık eski usta şoförler kalmadı mı ciğerli motorla ciğersiz motor bir olur mu? Çok saçma geliyor bana bu sevda bu sadece pazarlama stratejisi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pardon haklısınız son cümleye dikkat etmemişim lakin uzun yolda da şehir içinde de her daim tork konvektörlü yağ ile kavrayan şanzıman çok yakar az kaçar. Birde sizin bilgi ve tecrübenizi sorgulamaya hakkım yok ama bir şey daha soracağım bana 1.0 motor, 1.5 dizel motor çok saçma geliyor hatta bana 2.0 motorun altındaki hacimlerin hepsi ceza gibi geliyor ama şu an her firma bu minicik ciğersiz nefesi yetmeyen sözde ekonomik ama basınca 2.0 kadar yakan motorlar üretiyor bu pazarın şehir içi aracı üretme derdi nedir artık eski usta şoförler kalmadı mı ciğerli motorla ciğersiz motor bir olur mu? Çok saçma geliyor bana bu sevda bu sadece pazarlama stratejisi.

Bilemiyorum eski şöförlerden değilim maalesef kısmet olursa abd'de süreriz koca ciğerlileri :) 

Lakin avrupa ve emisyon koşulları ayrıca tüketicinin eğilimi bu yönde ki tüm firmalar downsizing'e yöneldi. Ben sorun görmüyorum kendimce

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Bey bakın benimle aynı fikirde olanlar azımsanmayacak kadar fazla

http://dusunen-adam.blogspot.com/2013/02/turbo-destekli-kucuk-ve-ekonomik.html

Boş konuşmuş o yazıyı yazan eleman. Hangi testmiş güçsüz olduğunu gösteren. Tamamen saçmalık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde sizin bilgi ve tecrübenizi sorgulamaya hakkım yok ama bir şey daha soracağım bana 1.0 motor, 1.5 dizel motor çok saçma geliyor hatta bana 2.0 motorun altındaki hacimlerin hepsi ceza gibi geliyor ama şu an her firma bu minicik ciğersiz nefesi yetmeyen sözde ekonomik ama basınca 2.0 kadar yakan motorlar üretiyor bu pazarın şehir içi aracı üretme derdi nedir artık eski usta şoförler kalmadı mı ciğerli motorla ciğersiz motor bir olur mu? Çok saçma geliyor bana bu sevda bu sadece pazarlama stratejisi.

Hoş geldiniz Sezer Bey, ancak kendi ifadenizle paranoyaklık düzeyindeki araştırma merakınız kafanızı çok karıştırmış.

AutoExpress İngiltere'nin her zaman ciddiye alınmaması gereken tabloid dergilerindendir. Beğense de beğenmese de benim araç ile ilgili kişisel izlenimlerimi değiştiremez.

İlk mesajınızda yazdıklarınıza önemli ölçüde katılıyoruz sanırım çoğumuz.

Yeni Kua eskisine göre evrimleşmiş, iç mekanı daha iyi kullanan bir araç, 1.6 EB motor ise vergiden tasarruf ile özellikle otomatik vitesli heybetli bir araç almak isteyenler için maliyeti göreceli cazip bir seçenek.

PS kullanılması ağız alışkanlığından ve evet Fprd hala yüksek torklu makinlerde çift kavramalı şanzımanlara güvenmediği için daha güvenli bir yol seçmiş.

Sonuçta bu şanzıman arabayı bir nebze hantallaştırsa da, performans, tüketim ve kullanışlılık arasında oldukça iyi bir denge yakalamış.

Kuga aynı motoru kullanan küçük kardeşlerine göre çok yakar, nedenlerini de daha önce yazmıştım, yine de tüketimi benzinli rakiplerine göre makul düzeyde sayılabilir. Haliyle yüksek torklu bir dizel ekonomisi sunmaz.

Küçük hacimli motorları saçma bulmanızı araştırmacı kimliğinizle bağdaştıramadım. Pazarlama stratejisi falan da değil, doğal kaynakların daha az tüketilmesine yönelik zorunlu bir strateji. Doğru kullanmayı bilirseniz küçük hacimli turbo motorlar aynı güçteki atmosferik eşdeğerlerinden ort.%20 daha ekonomikler. Hem 1.0 hem de 1.6 EB motor sahibiyim, 1.6 atmosferikten ikisi ile de daha az yakıt tüketerek gerektiğinde daha hızlı yol alabiliyorum. Bu motorların başarısını görmek için araştırmak yetmez kullanmak lazım. Bu konuda deneyimlerinizi geliştirmenizi öneririm. 

Ayrıca motorlar daha da küçülerek yakında yaygınlaşacak hibrit araçların akaryakıtlı ünitesi olacaklar. Yani gelecekte sizin beğendiğiniz takalardan maalesef eser kalmayacak. Bu konuda belki küçük bir parantez açıp Mazda'nın "skyactive" teknolojisini eskinin devamı olarak değerlendirmek ve takdir etmek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoş geldiniz Sezer Bey, ancak kendi ifadenizle paranoyaklık düzeyindeki araştırma merakınız kafanızı çok karıştırmış.

AutoExpress İngiltere'nin her zaman ciddiye alınmaması gereken tabloid dergilerindendir. Beğense de beğenmese de benim araç ile ilgili kişisel izlenimlerimi değiştiremez.

İlk mesajınızda yazdıklarınıza önemli ölçüde katılıyoruz sanırım çoğumuz.

Yeni Kua eskisine göre evrimleşmiş, iç mekanı daha iyi kullanan bir araç, 1.6 EB motor ise vergiden tasarruf ile özellikle otomatik vitesli heybetli bir araç almak isteyenler için maliyeti göreceli cazip bir seçenek.

PS kullanılması ağız alışkanlığından ve evet Fprd hala yüksek torklu makinlerde çift kavramalı şanzımanlara güvenmediği için daha güvenli bir yol seçmiş.

Sonuçta bu şanzıman arabayı bir nebze hantallaştırsa da, performans, tüketim ve kullanışlılık arasında oldukça iyi bir denge yakalamış.

Kuga aynı motoru kullanan küçük kardeşlerine göre çok yakar, nedenlerini de daha önce yazmıştım, yine de tüketimi benzinli rakiplerine göre makul düzeyde sayılabilir. Haliyle yüksek torklu bir dizel ekonomisi sunmaz.

Küçük hacimli motorları saçma bulmanızı araştırmacı kimliğinizle bağdaştıramadım. Pazarlama stratejisi falan da değil, doğal kaynakların daha az tüketilmesine yönelik zorunlu bir strateji. Doğru kullanmayı bilirseniz küçük hacimli turbo motorlar aynı güçteki atmosferik eşdeğerlerinden ort.%20 daha ekonomikler. Hem 1.0 hem de 1.6 EB motor sahibiyim, 1.6 atmosferikten ikisi ile de daha az yakıt tüketerek gerektiğinde daha hızlı yol alabiliyorum. Bu motorların başarısını görmek için araştırmak yetmez kullanmak lazım. Bu konuda deneyimlerinizi geliştirmenizi öneririm. 

Ayrıca motorlar daha da küçülerek yakında yaygınlaşacak hibrit araçların akaryakıtlı ünitesi olacaklar. Yani gelecekte sizin beğendiğiniz takalardan maalesef eser kalmayacak. Bu konuda belki küçük bir parantez açıp Mazda'nın "skyactive" teknolojisini eskinin devamı olarak değerlendirmek ve takdir etmek lazım. 

Bazen insan hayatı boyunca 1.6 lara alışınca hiç binmediği araçlar hakkında ahkam kesiyor hakikaten ben hiç 1.0 veya şu vw küçük fsi sanırım adı yüksek sıkıştırmalı zamanla pistonun silindiri çizdiği motorları hiç kullanmadım lakin yıllar önce bindiğimiz benzinin ucuz olduğu atmosferik motorun gazını hunharca açtığımız ve gittiğimiz zamanlar bilmiyorum ya gençlik heyecanıydı verdiği duygu yahut yeni yetme tacrübesizliği.

Cem Bey bakın benimle aynı fikirde olanlar azımsanmayacak kadar fazla

http://dusunen-adam.blogspot.com/2013/02/turbo-destekli-kucuk-ve-ekonomik.html

Takdir edersiniz ki garajımda 3.0 motor bir amerikan kası uzun yol için kapımda ise 1.6 şehir içi bir araç olmasını isteyen çok fazla lakin biliyorsunuz vergiler ve şartlar artık öyle bir çağdayız ki bir evde nerdeyse her ferdin bir bilgisayarı var aynı düşünce zamanla otomobile de yansıyacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Bey bakın benimle aynı fikirde olanlar azımsanmayacak kadar fazla http://dusunen-adam....e-ekonomik.html

Sizinle aynı fikirde olan bir yazıyı yazan kişi var, bir de onun alıntı yaptığı makale ki bilimsellikten maalesef çok uzak.

Çok basit bir kişisel gözlemimle tüm yazılanlara karşı çıkabilirim.

Kuzen 1.6 atmosferik benzinli kullanıyor, ben 1.6 EB, beraber yola çıktık, ikimiz de iki aracı değişerek kullandık.

Güzergah Niğde - Antalya, yaklaşık 530 km.

Atmosferiğin turboya ayak uydurabilmesi için özellikle dağlık bölgede sürekli 4000-5000 devir civarında kullanılması gerekiyor, çünkü çekiş için gerekli torku o devirlerde yakalıyor, bu süreçte EB 2000-2500 devirde seyrediyor. 

Sonunda ben sıkıldım beklemekten ve göreceli erken hedefe vardım. Çıkışta sıfırladığımız ortalama tüketimlerimiz varışta atmosferik 7.6, turbo 7.2L/100km.

Tempolu geldiğimizi söylemeye sanırım gerek yok. 

Geçen hafta sonu aynı yolu 101 km/h ortalama hız ve 6,6L/100km tüketim ile yaptım. 

Gelelim aykırı yazma hevesindeki arkadaşımızın alıntıladığı yayına: http://news.consumerreports.org/cars/2013/02/consumer-reports-finds-small-turbo-engines-dont-deliver-on-fuel-economy-claims.html

Consumer Reports Amerikan Tüketiciler Birliğinin yayın organıdır ve yıllardır bağımsız ve reklamdan kaçınan bir yayın yönetimi anlayışı sergiler görünümdedir. Doğrudan taraflılıkla suçlamak haksızlık olur.

Ancak yayına bakarsanız ana fikir olarak küçük turbolu motorların eş değer güçte büyük atmosferiklere oranla fabrika verilerinde vaat edilen ekonominin kendi testlerinde karşılık bulmadığını savunduğunu görürsünüz.

Ancak bu tezi ortaya atarken metodolojik bir hata yaparak elmalarla armutları karşılaştırmışlar, yani farklı marka ve modelleri kıyaslamışlar. Ağırlık, şanzıman türü, aktarma oranları gibi farklı değişkenlerin varlığı böyle bir kıyaslamayı nesnellikten uzak hale getirir.

Doğrusu aynı modelin farklı motor versiyonlarının kıyaslanması olacaktır ki, onu da Cruze, Dart, X3 ve F-150'de yapmışlar ve hepsinde küçük motorun daha performanslı, tüketimde de eşit veya daha düşük olduğunu bulmuşlar.

Eleştirel bakmaya çalışırken doğruyu da ıskalamamak lazım, herkesin ak dediğine aykırı gitmek adına kara demek marifet sayılmaz.  

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakında honda crv 1.6 dizel buluşması gerçekleşecek sonuçları görücez hep beraber,

bence fena olmayacaktr

düşünsenize 1.6 dci gibi bir motorun kuga ile birleşmesini, türkiye için ideal olurdu

Gerçekleşti zaten o :)

Benim iPhone ile Tapatalk 2 kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.