Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 1.6 Ecoboost Mu, Megane 1.6 Dci 130 Hp Mi?p

İsa

Önerilen Mesajlar

Bir daha baktım yazdıklarıma:

"Söyle yazayım: Antalya'dan Söğütcuması'na 45 km'de 1400 m rakım alan bir dağ yolumuz var. Ben GT Line Megane'ı 130'luk dizeliyle bu yolda denedim ve net yazayım kendimi EB 182PS'de takip ediyor olsam asla geçemezdim. Net ve kesin... "

"Otoyolda ölesiye basarsanız EB hep önde gider, trafiğin belirgin olduğu ve ara hızlanmaların yoğun kullanıldığı bir ortamda kopamazlar birbirlerinden, yokuş yukarı virajlı yolda GTLine ile Focus'u geçebilirim, kesin konuşmuyorum"

Bu nedenle ara hızlanmaların önemli olduğu virajlı yollar, sollamalı akıcı trafik vb. durumlarda maksimum tork devirleri civarında dolaşırken Renault avantajlı durumdadır, ancak yol açılırsa Ford uzar gider.

baştan beri iddia ettiğimi yeniden yazayım, EB iyi bir motordur ama 1.6 DCi'ye her şart ve koşulda bariz bir üstünlük sağlaması kolay olmaz, ekonomiden hiç söz etmiyorum bu arada."

Kişisel gözlem ve deneyimlerime dayanan ifadelerim bunlar.

Neyse canım EB üstünlüğü zaman zaman bir fikri sabit haline gelebiliyor demek ki...

Konuya yeterlilik önergesi veriyorum.

Yazılacak başka bir şey kalmadı, ikna etmek için artık yazmak değil yarışmak gerekecek  :kıhkıh:

evet cem bey bir megane 130 ps bulsakta yarissak iyi olur. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Enteresan bir konu  oldu aslında beni pek çekmedi her nedense fazla girmedim. Ama yukarıda bir mesaj atmıştım tekrarlayayım. Bence aynı başlıkta alttaki konuların hepsi birden konuşuldu. Bol bol da egolar devreye girdi. :) Bir de bu arabaları almayı düşünen hangi öncelikle bunu istiyor onu düşünmek lazım. Performans, ekonomi, az yaksın çok kaçsın, rampada üzmesin, ikinci el değerini korusun, yüzsün, uçsun, koşsun, az paraya çok araba alayım........vs...vs

Aşağıdaki soruları yanıtlamak belki seçim yapmak isteyeni yönlendirebilir. 

Tork mu beygir mi 

Renault mu Ford mu? 

Megane'mı Focus'mu? 

Dizel mi Turbo Benzinli mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tork mu beygir mi    Renault mu Ford mu?    Megane'mı Focus'mu?    Dizel mi Turbo Benzinli mi? 

• Tork mu beygir mi ______  ikisi birden dengeli biçimde olmalı , sırf tork ticari araçalarda olur sanırım 
  •  
  • Megane'mı Focus'mu ___ bu soruda bence focus tdci
  •  
  • Dizel mi Turbo Benzinli__ bu sorunun cevabı aslında çok net , bizim hanede 2 tane araba var birisi dizel fiesta , biriside turbo benzinli ( bu yüzden senelik yapılan km düşük oluyor ) ...

ama tek araba olacaksa kullanım sıklığına göre dizel alınması 5 yılda binilmesi kaydı ile focus eb 'mi - megane dci'mi sorusunun yanıtı    megan'dır ...

Gelgelelim ortalığın neden bukadar karıştığına 

• megane dci ile focus eb arasında performans kıyaslaması yapıldığı ve hatta eb 'nin üzerinden atlayacağı bile iddia edildi ...
  • eb'nin 100 km'de 9 lt'den az yakabileceği asla kabul edilmedi
  • eb kullanıcıları fanatik ilan edildi , ve gereksiz arabalarını abartıyor (görmemişin arabası olmuş ) gibi bişi denmeye çalışıldı ...
  • fabrikanın teknik verileri bile hiçe sayıldı yeri geldiğinde bir kulp takıldı

Ne megane dci - focus eb'ye performansta üstünlük sağlayabilir , nede focus eb - megane dci ye yakıt ekonomisinde üstünlük sağlayabilir ...

Güvenli , konforlu , performanslı ve ekonomik bir araç aranıyorsa = Focus 1.6 eb ve 1.0 eb çok başarılı vede kayda değer otomobiller ...  

Sonuç olarak normal atmosferik benzinli bir arabadan az yaktığını herkez kabul eder , 1.6 lt motor ile de neredeyse 2.8 benzinli bir araç ile aynı performansa sahip olması ,vergi avantajı ; ekonomisi ile benim isteklerime ve keyfime hitap ediyor ve severek kullanıyorum ...  Bana performansı ve ekonomisi gayet yeterli nokta net :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tork mu beygir mi 

Renault mu Ford mu? 

Megane'mı Focus'mu?

Dizel mi Turbo Benzinli mi? 

:kıhkıh: Yani tam sular durulmuşken bir "dejavu" yaratman şart mıydı...

Kesmemiş anlaşılan seni tartışmalar!

• megane dci ile focus eb arasında performans kıyaslaması yapıldığı ve hatta eb 'nin üzerinden atlayacağı bile iddia edildi ...
  • eb'nin 100 km'de 9 lt'den az yakabileceği asla kabul edilmedi
  • eb kullanıcıları fanatik ilan edildi , ve gereksiz arabalarını abartıyor (görmemişin arabası olmuş ) gibi bişi denmeye çalışıldı ...
  • fabrikanın teknik verileri bile hiçe sayıldı yeri geldiğinde bir kulp takıldı

Yazılan okunduğunda anlaşılmak istendiği gibi algılanıyor. Mesela ben neler yazmışım ve nasıl algılanmasını dilerim: 

Aynı sıra ile gidersek

• dCi'nin EB'un üzerinden atlayacağını iddia eden olmadı, sadece EB'un performans farkının abartıldığı vurgulandı
  • EB'un tüketiminin 9L altında olduğunu herkeş kabul ediyor, ama belli şartlarda 9L/100km'ye kadar tüketebileceği de yazıldı ki kendi deneyimlerimi buna kanıt olarak sunarım.
  • Görmemişlikten bahsedilmedi, ben özellikle yazdım Megane'ın ekonomisi ne kadar abartılıyorsa EB'un performansı da o kadar abartılıyor. Yazılanları okuduğumda ben başka bir araba kulanıyormuşum hissine kapıldım. Ve Türk insanının aidiyet hissinin fanatizme dönüşmesindeki kolaylık düşünüldüğünde bazı yorumları takım tutma düzeyinde nitelendirmek çok da yanlış olmaz.
  • Her türlü teknik veri olabildiğince doğru kullanıldı (en azından tarafımdan)
  • İlave olarak bir tutam alınganlık da vardı, neden, onu kestirmekte hep zorlanıyorum

Yineliyorum gök kubbe altında sanırım bu başlığa yazılacak fazla bir şey kalmadı.

İsa da bu kadar yazışmadan sonra hala kararsız ise ona yardım etme şansımız yoktur.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani tam sular durulmuşken bir dejavu yaratman şart mıydı... Kesmemiş anlaşılan seni tartışmalar!

Tartışma amaçlı değil aslında. Konuşulanlar o sorulara/başlıklar/seçimler ile bağlantılı. Genel ilkeler bazında teknik detaylarla konuşmak hoş oluyor. Ama onun gerisi  kişilerin o sorulara verecekleri cevaplar ve tercihleri. Dürüst cevaplar verip arabasını alan mutlu mesut yaşar.

Bu arada İsa Subaru Forester almış. :kıhkıh:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biribirlerine üstünlüklerinden ziyade tork- beygir bağlamında işler karıştı.Lafı çarpıtan hiç olmadı ama oldu gibi gösterenler oldu, yazdığına yazmadım diyenler, yazılmayanı yazılmış gibi kabul edenler, verilen cevabı okumamakta ısrar edenler oldu. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus uygun olmasaydı biz Bravo almıştık. Dualogic candır, direksiyondan pıt pıt vites değiştirecektik ne güzel :).
Gerçi henüz denemediğim debriyajsız vites değiştirme muhtemelen daha eğlence ve adrenalin dolu  :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiat demişken guiletta 1.4 170 hp ler nasıldır bu arada

hmm işte açılması gerekn başlık buydu aslında

focus 1.6 eb VS alfa gulietta multiair ...

ben ikisi arasında çok kalmıştım zamanında  ; focus tamamen duygusal (fiyat) oldu :)     

2. elde focusa göre daha çok tutuluyor sanki.

60 000'e alıp 40 000'e satınca 2. eli iyi oluyor haliyle :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkinci eli iyi derken internetten aratınca karşıma ecobossttan daha fazla 1.4 multiair çıkıyor, yani focustan daha fazla satış yapmış gibi bir durum var. öyle olmasa 2. elde de çok sayıda olmazdı yanılıyormuyum.

aynen , zaten ilk geldiğinde 1.6 eb çok az geldi diye biliyorum ... Şuanda da bayilere 0 km olarak gelmiyor ; özel sipariş ile gelebiliyor diye biliyorum ... birde extralar filan 60'a dayanabiliyor fiyatı diyeyim ; ama sormak lazım ...

neden satılmadığı konusuda bence başka bir konuda irdelenmeli ; focus forumunda bile çok az insan seviyor ; çok yakar az kaçar :)  yapacak birşey yok ...  

insanlarda yarattığı bu imajı kırmak için baya bir süre geçmesi lazım ...

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.