Jump to content

Ogs Mi Hgs Mi?


Aydın Baran

  

78 üye oy kullandı

 1. 1. OGS mi HGS mi?

  • OGS
   35
  • HGS
   40


Önerilen Mesajlar

 • Yanıt 108
 • Oluşturulma
 • Son yanıt

Bu Konuya En Çok Yazanlar

 • Mertcan Çelik

  14

 • Ozan Kar

  13

 • Bekir B.

  7

 • Onur Sezgin

  7

Bu Konuya En Çok Yazanlar

Popüler Mesajlar

Meraklıyız ekstra modül/alet takmaya ? 

Sürpriz yaşamamak için ara sıra bu linke girip kontrol edin.   https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama

Ona da SMS hizmeti koymuşlar paket seçiyorsun mesaj geliyor 😄 Para para para

Yayınlanan Görseller

Hem ogs vardı hem kgs...bazen ogs gişesi kalabalık olunca kgs den giriyordum.. :) şimdi kgs yerine hgs de aldım.. hangisi daha uygunsa ordan geçerim yine :) hgs ile geçme fırsatım olmadı ama daha..ogs ile tek sorunum yapışkanı çıktı..ayrıca ikisinide kredi kartımdan otomatik doldurma yapıyorum 20tl nin altına düşünce bitti az kaldı doldurayım derdim yok ;)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ogs ile tek sorunum yapışkanı çıktı.

 

Nasıl okutuyorsun elle mi tutuyorsun?

Benimde yapıştırıcısı çıktı elimle tutuyorum okumuyor bazen 50 tl ceza yemişim :(

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl okutuyorsun elle mi tutuyorsun?

Benimde yapıştırıcısı çıktı elimle tutuyorum okumuyor bazen 50 tl ceza yemişim :(

OGS cama yaklaştırınca gayet güzel okuyor, hem de İzmir civarında kullandım hep. 

Hiç yapıştırmadım şimdiye kadar...

Okumaması bence sende değil gişedeki sistemin arızasından kaynaklanmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serdar yaman
ogs ile tek sorunum yapışkanı çıktı. Nasıl okutuyorsun elle mi tutuyorsun? Benimde yapıştırıcısı çıktı elimle tutuyorum okumuyor bazen 50 tl ceza yemişim :(
Camcının birine git abi yapışkan var onlarda Ogs kullanıyorum şirket araçları dahil bir mercedese hgs aldık ikiside sorunsuz çalışıyor....
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motorumda ve aramamda HGS var.

Arabada sorun yok alıyorsun yapıştırıyorsun şıkır şıkır çalışıyor,yalnız motorda büyük sorun...HGS kağıtdan olduğu için ıslanmaması lazım ve motorda yapıştıracak yer yok yağmur yememesi  veya yıkatırken sorun olmaması için..motor için 10 takla atıyoruz HGS de...

Ama yanlış bilmiyorsam zaten artık ogs satılmıyor..yeni almak isteyenler HGS den başka seçeneği yok sanırım..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ogs daha mantıklı bence hgs kağıt olduğu için daha sonra sökmek isterseniz sorun yaşayabilirsiniz.Ogs yi tekrar yapıştırmak içinde ben çift taraflı bantla işimi hallediyorum,sizede tavsiye ederim :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motorumda ve aramamda HGS var.

Arabada sorun yok alıyorsun yapıştırıyorsun şıkır şıkır çalışıyor,yalnız motorda büyük sorun...HGS kağıtdan olduğu için ıslanmaması lazım ve motorda yapıştıracak yer yok yağmur yememesi  veya yıkatırken sorun olmaması için..motor için 10 takla atıyoruz HGS de...

Ama yanlış bilmiyorsam zaten artık ogs satılmıyor..yeni almak isteyenler HGS den başka seçeneği yok sanırım..

böyle bişey varsa ogsnin 1 yıl ömrü kalmıştır kaldırılır. umarım yoktur  :blink:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

OGS pili bitene kadar sorun yok. 

pili bitti diyelim haberimiz yok gişeden geçtik tabi arkamızdan baktık sirenler çaldı :D ozaman ne olcak cezayı paşa paşa ödeyecek miyiz ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer İçerikler

  • Özer Öztürk
   Yazan: Özer Öztürk
   Köprü ve otoyollardaki trafiği azaltmak için şubat ayında KGS gişelerini HGS’ye (Hızlı Geçiş Sistemi) çeviren Ulaştırma Bakanlığı, şimdi de OGS gişelerini 6 ay içerisinde HGS’ye çevirerek tüm gişeleri kaldıracak. Tüketiciler ise tek hakim olacak HGS’ye geçişte OGS için ödedikleri depozitoyu alabilecek ancak cihaz bedellerini geri alamayacak.   KÖPRÜ ve otoyalların artık tek hakimi Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olacak. 6 ay içerisinde otoyol ve köprülerdeki tüm gişeler kaldırılacak. Böylece Kartlı Geçiş Sistemi’nden (KGS) sonra Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) de tarih olacak. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “OGS’si olana bedelsiz HGS vereceğiz, bunları da eve teslim edeceğiz” açıklamasından sonra OGS’lerin ne olacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan PTT Genel Müdürü Osman Tural, vatandaş için daha kolay olduğundan dolayı OGS’lerin HGS’ye çevrileceğini söyledi. Yaklaşık 3 milyon OGS’nin yerini HGS’lerin alacağı bilgisini veren Tural, “Sistem 6 ay içinde tamamlanacak. Zaman içinde tüm gişeler kaldırılacak. Havadan okuma sistemi var. Bu sayede geçen araçlar sınıflarına göre okunabilecek ve ona göre ücretlendirilecek. Şu anda 2.1 milyon HGS kullanıcısı var” diye konuştu.
   Depozito karmaşası
   OGS cihazı satın alırken cihaz bedeli ve depozito parası ödeyen vatandaşları ise bir sürpriz bekliyor. HGS’ye geçişte ödedikleri depozito ücretini geri alabilecek olan tüketiciler, ödedikleri cihaz bedellerini geri alamayacak. OGS sisteminin sağlayıcıları olan bankalar da, “OGS cihazını satın alanlar eğer depozito ödedilerse bunu geri alabilecek. Ancak cihazları geri alma şansımız yok. O yüzden cihaz bedellerini ödemek söz konusu değil” diyor. Bir başka banka yetkilisi ise “Hiçbir şekilde ne depozito ne de cihaz bedeli geri ödenmiyor” yorumunu yapıyor.
    
   PTT Genel Müdürü Tural ise, “Bankalar bu ücretleri depozito olarak değil cihaz bedeli olarak aldı. 3 yıllık garanti süresi dolan cihazların bedeli geri ödenmiyor.”
    
   Farkları neler
   OGS
   · Otoyol ve köprülerden duraklamadan, yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlıyor. 
   · Ancak alması zahmetli ve pahalı. 
   · 40-60 lira bedelle alınıyor. 
   · Kredi kartı hesabıyla ilişkilendirmek veya banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekiyor.
    

    
    
   2 aylık gelir 14,7 milyon lirayı geçti
    
   HGS
   · Satın almak OGS’ye göre daha kolay.
   · Tüketici için en önemli fark ise fiyat. 
   · HGS’ler 5 lira veya 15 liraya alınabiliyor.
   · PTT şubelerinden, ya da bankalardan HGS’lere ulaşılabiliyor.  
   · Bazı bankalar müşterilerine HGS’yi bedava veriyor.
    
    
   5 SORUDA HGS’YE GEÇİŞ
    
   HGS’yi nasıl alırım?
   · HGS kartına PTT şubelerinde 5 lira karşılığında ulaşılabiliyor.  HGS kart ve etiketleri aracınızın plakasına kayıtlı olarak veriliyor. Bu nedenle HGS almak için ruhsat ve kimlikle   başvurulması gerekiyor. HGS kartını ruhsat sahibinin alması gerekiyor. HGS etiketlerine bankalar aracılığıyla da ulaşılabiliyor. HGS dolumları PTT olan her yerden, benzin istasyonlarından ve konaklama tesislerinden yapılabiliyor.
    
    
   HGS’ye nasıl geçiş yaparım? 
   · HGS’ye geçiş yapabilmek için öncelikle bankanızla görüşmeniz gerekiyor. 
   Bu işi yapabilmek için bankalar dilekçe ile başvuru yapmanızı istiyor. Bankadan bankaya değişen uygulamalara göre OGS cihazınızı satın alırken ödediğiniz depozitoyu geri alabilirken, cihaz ücretini almanız mümkün değil. 
   Bazı bankalar ise hiçbir ücretin geri ödenemeyeceği bilgisini veriyor.
    
   HGS’nin  avantajı neler?
   · HGS’nin getirilmesindeki 
   en önemli neden özellikle köprü trafiğindeki kargaşayı biraz olsun rahatlatmak. 
   Bunun dışında geçiş ücretlerinde OGS’ye göre bir avantajı yok. Ancak HGS’ye daha uygun şekilde ulaşmak mümkün. Cihaz ücreti OGS kadar pahalı değil ve bir çok noktadan dolum yapılabiliyor. 
   Banka hesabı olmak zorunlu değil. 
    
   Kaçak geçiş nasıl engellenir?
   · HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunlu. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde PTT tarafından iptal edilerek tebligat işlemleri yapılıyor. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, 7 gün içinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı oluyor.
    
   Arabamı sattım HGS’mi ne yapmalıyım?
   · Ürününüzü PTT merkez ve işyerlerinden iptal ettirerek yeni ürün alabilirsiniz, eski ürün içindeki bakiyeyi gerekli kontroller gerçekleştirildikten 7 gün sonra yeni ürününüze aktarabilirsiniz. Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT Merkezlerinden alabilirsiniz.
    
   OGS satan bankalar
   · Ziraat Bankası 
   · Vakıfbank 
   · İş Bankası 
   · Denizbank 
   · Garanti Bankası
    
   HÜRRİYET
  • Özer Öztürk
   Yazan: Özer Öztürk
   OGS gişeleri de değişecek...
   Ulaştırma Bakanlığı, otoyol ve köprülerdeki gişeleri HGS'ye dönüştürmek için çalışma başlattı.
   Bakan Binali Yıldırım, OGS'si olan vatandaşın HGS'sini evine teslim edeceklerini söyledi Köprü ve otoyollardaki trafiği azaltmak için düğmeye basan Ulaştırma Bakanlığı, Otomatik Geçiş Sistemi'ni (OGS), Hızlı Geçiş Sistemi'ne (HGS) dönüştürmek için kolları sıvadı.

   Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "OGS'si olana bedelsiz HGS vereceğiz, bunları da eve teslim edeceğiz" dedi. İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

   "İhale tarihi 3 Mayıs ama firmaların ilave süre talebi var. Şu ana kadar yerli-yabancı 16 firma dosya aldı. Bizim için 3 sağlam teklif yeterli. Yap-İşlet-Devret projesi olduğu için, herkes kendi hesabını yapacak." İşletme süresinin 25 yıl olacağını belirten Yıldırım, "Bu sabit olacak. Kirayı yarıştıracağız. Gözcü garantisi vereceğiz. 4-6 yıl arasında değişen yapım süresini işletmeye dahil etmedik" dedi.
     (VATAN)

   Çok yanlış. Maden geçşleri hızlandırmak amaçlanıyor en uygunu OGS gibi aktif sistemlerdir. 120km/h hızla bile giderken okur. HGS ise 50km hızda okumayabilir. Gişeleri kaldırsan bile okuma yerlerinde yavaşlama olacağı kesin.
  • Özer Öztürk
   Yazan: Özer Öztürk
   PTT Genel Müdürü Osman Tural, "Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketi olduğu zaman nereden nasıl geçilirse geçilsin oradaki cihazlar okusa da okumasa vatandaşların herhangi bir cezai müeyyideye tabi olması mümkün değil." dedi. Yeni uygulamaya başlanan HGShakkında basın toplantısı düzenleyen Osman Tural, HGS' nin 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle KGS' nin yerini aldığını, köprü ve otoyollarda 166 giriş, 217 çıkış olmak üzere toplamda 383 HGS gişesinin kurulduğunu kaydetti. 

   Tural, HGS etiketlerinin PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar ve petrol istasyonları ile AVEA bayilerinden satışa sunulduğunu söyleyerek, 17 Eylül 2012 tarihinden bugüne kadar satılan HGS etiket sayısının 2 milyonu geçtiğini dile getirdi. Tural, HGS etiketiyle günlük geçiş sayısının ortalama 250 bine ulaştığını da ifade ederek, köprülerdeki HGS geçiş oranının yüzde 35'e ulaştığını bildirdi. 

   "ETİKETİN BAŞKA ARAÇTA KULLANMASI SIKINTI OLUŞTURMAZ"

   Osman Tural, HGS etiketi yapıştırılmayan ve plakası okunmayan araç geçişinde ise aracın fotoğrafının manuel olarak incelendiğini ve ücretin HGS etiketinden düştüğünü ifade etti. Sistemin arızalanması durumunda yaşanacak sıkıntıların giderilmesi için ikinci kamera sisteminin gişelere kurulma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Tural, "Yaklaşık 7 ay sürecek çalışma sonunda gişeler kaldırılacak." dedi. 

   "HGS KARTLARINA 5 ARAÇ PLAKASI TANINACAK"

   HGS kartlarına 5 aracın plakasının tanımlanması için yapılan yazılım çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Tural, birden fazla aracı olanların tek kartla geçiş yapabileceğini açıkladı. Tural, HGS gişelerinden etiketi olmadan geçiş yapıp, 7 gün içinde HGS etiketi almayan aracın bilgilerinin Karayolları Genel Müdürlüğü' ne gönderildiğini, burada gerekli tespitler yapıldıktan sonra araç sahibine ceza kesildiğini belirtti. Etiketin araca doğru yapıştırılmasının önemli olduğuna dikkati çeken Tural, "HGS'ye geçişle birlikte köprü ve otoyollarda geçişten kaynaklanan yığılma ortadan kalktı." diye konuştu. PTT Genel Müdürü, HGS etiketi olmadan geçiş yapan araç sahibinin, 7 gün içinde HGS etiket almaması durumunda geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza kesileceğini de sözlerine ekledi.


   CHA
  • c.erdem
   Yazan: c.erdem
   arkadaşlar focus 2 ... yağmur sensörü de var.bu hgs 'yi nereye yapıştıracağız.benim anladığıma göre neredeyse camın ortasına denk geliyor.
   bu işi yapan arkadaşlar resimde paylaşırlarsa sevinirim.
   şimdiden teşekkürler.
 • Bir arkadaşa söyle

  FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.