Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3, Day Running Light (DLR) Bağlantı Şeması - Kurulumu - Echomaster

Önerilen Mesajlar

resimde tam anlamadim ama parlak ucgen icinde led var hazir ondan mi yoksa sadece ledmi taktilar semih bey
Üçgen yan panjurlara monte edilmiş LED'ler takım olarak satılıyor, panjuru çıkartyor, LED'lisini takıyorlar.  
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üçgen yan panjurlara monte edilmiş LED'ler takım olarak satılıyor, panjuru çıkartyor, LED'lisini takıyorlar.  

Cem hocam peki bu serviste takılan ledler nasıl çalışıyor ? Araçta far sensörü var hava biraz kararınca parklar sonra kısalar yanıyor. Far sensörü açıkken gündüz farları nasıl çalışıyor arıza lambası falan yakıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem hocam peki bu serviste takılan ledler nasıl çalışıyor ? Araçta far sensörü var hava biraz kararınca parklar sonra kısalar yanıyor. Far sensörü açıkken gündüz farları nasıl çalışıyor arıza lambası falan yakıyor mu ?

Arıza lambası yakmaz, o durum halojen için tasarlanan devreye düşük voltajlı xenon bağlanınca oluşuyor.

Nasıl bağladıklarından emin değilim ama kontaktan tetiklemeli sürekli yanar olmalı, farlar yanınca kısık hale geçiyor mu emin değilim, çok gerekli de değil zaten.

Yalnız yukarıdaki fotoğraflara bakınca pek parlak yanmıyormuş gibi geldi bana, ama bakış açısı ve çekim koşulları yanıltıyor olabilir tabiii.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arıza lambası yakmaz, o durum halojen için tasarlanan devreye düşük voltajlı xenon bağlanınca oluşuyor.

Nasıl bağladıklarından emin değilim ama kontaktan tetiklemeli sürekli yanar olmalı, farlar yanınca kısık hale geçiyor mu emin değilim, çok gerekli de değil zaten.

Yalnız yukarıdaki fotoğraflara bakınca pek parlak yanmıyormuş gibi geldi bana, ama bakış açısı ve çekim koşulları yanıltıyor olabilir tabiii.

birde flaşlı çekilmiş..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

resimde tam anlamadim ama parlak ucgen icinde led var hazir ondan mi yoksa sadece ledmi taktilar semih bey

hazır satılıyor. üçgen içinde led. yalnız sadece en alt tarafa takmamışlar, alt 2 çizgi iptal edilerek yeni bir kalıp çıkarılarak yapılmış.

araçta far sensörü olması sıkıntı yaratmıyor. kontağı açınca yanıyor, farlar çalışınca ya da parklara alınca kısılıyor.

parlaklığı yeterli;fakat tek duyduğum sıkıntı direk karşıya değil de yaklaşık 20 derece ile sağa ve sola tam parlaklığı veriyor.yanlara eğimli.

birde flaşlı çekilmiş..

maalesef:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

parlaklığı yeterli;fakat tek duyduğum sıkıntı direk karşıya değil de yaklaşık 20 derece ile sağa ve sola tam parlaklığı veriyor.yanlara eğimli.

Öyle olması gerekli. Ben Doblo için aldım onlar da direk karşıya değil biraz eğimli ayarlanmış. 

araçta far sensörü olması sıkıntı yaratmıyor. kontağı açınca yanıyor, farlar çalışınca ya da parklara alınca kısılıyor.

Demek ki modülsüz bağlamışlar. DRL modüllerinde kontak bağlantısı olmaz. Elektriği doğrudan  aküden alır. Motor çalışınca alternatörden gelen riple ile tetiklenir.

Sadece park ucu bağlanır sönmesi veya kısılması için.

Eğer modülsüz bağlantı yapacaksanız + ucu kontağa, - ucu ise kısa farın +ucuna bağlamanız gerekir. Böylece kısa farlar yanınca DRL söner. (Xenon varsa balast girişinin + ucuna)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öyle olması gerekli. Ben Doblo için aldım onlar da direk karşıya değil biraz eğimli ayarlanmış. 

Demek ki modülsüz bağlamışlar. DRL modüllerinde kontak bağlantısı olmaz. Elektriği doğrudan  aküden alır. Motor çalışınca alternatörden gelen riple ile tetiklenir.

Sadece park ucu bağlanır sönmesi veya kısılması için.

Eğer modülsüz bağlantı yapacaksanız + ucu kontağa, - ucu ise kısa farın +ucuna bağlamanız gerekir. Böylece kısa farlar yanınca DRL söner. (Xenon varsa balast girişinin + ucuna)

ilk defa duydum ilginçmiş... aklıma geldi mesela focus3te alternatörü gerekli olmadığı durumda devreden çıkartıyor o zaman nasıl çalışıyor?

benim bildiğim DRL, kontağı açınca yanar parkı açınca en az %50 kısılır.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış, LED'ler maksimum parlaklığını doğrudan karşıya vermeli ki trafikte fark edilebilsin araç.

Bu yana aydınlatma sonradan takılan LED'lerin uygunsuz yerlere montajından kaynaklanan ve ucuz olsun diye açısız LED'lerin kullanıldığı durumlarda ortaya çıkıyor.

Fabrika çıkışı montajları izlerseniz ya düz montedir, ya da kavisli bölgede ise LED'ler açılı konumlandırılmıştır.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

sayın cem abı ve yakup abı tum yorumlarınıza baktım ve dıger uyelerı konuşmalarına burası gerçekten cok güzel olmuş ellerınıze saglık.yenı bu sıteyı buldum bu hafta ıcınde bende ıns 2011 TDCI style alacgm buldum bı tane tanıdıktan. 75.000 km de ve sıyah. sıteye de zar zor uyelık yaptım burda nasıl oluyo bu durumlar bılgı verebilecek mısınız ....

Yakup Çağatay tarafından düzenlendi
Link'i kaldırdım.Gerek yok üyeliğin tamamdır
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sayın cem abı ve yakup abı tum yorumlarınıza baktım ve dıger uyelerı konuşmalarına burası gerçekten cok güzel olmuş ellerınıze saglık.yenı bu sıteyı buldum bu hafta ıcınde bende ıns 2011 TDCI style alacgm buldum bı tane tanıdıktan. 75.000 km de ve sıyah. sıteye de zar zor uyelık yaptım burda nasıl oluyo bu durumlar bılgı verebilecek mısınız ....

Özkan merhaba, hoşgeldin aramıza. Üyeliğinde sıkıntı yok halletmişsin.Aracın hayırlı olsun ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tsk ederım abı bu hafta ıcı bıtırıoruz ıste slı expertız yaptıracgm para ısınıde hallettım motor alacktım aılem para ekledı gıt al kndınearaba dedıler aklımı celdıler:D ıyıkıde olmuş focus varmış hayatta :D dedıgım gbı abı sadece burdan yazabılıoruz konuşma olarak demı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tsk ederım abı bu hafta ıcı bıtırıoruz ıste slı expertız yaptıracgm para ısınıde hallettım motor alacktım aılem para ekledı gıt al kndınearaba dedıler aklımı celdıler:D ıyıkıde olmuş focus varmış hayatta :D dedıgım gbı abı sadece burdan yazabılıoruz konuşma olarak demı.

Evet, ama ilgili konularda devam etmek suretiyle mesela şuan tanışma başlığı açabilirsin ihtiyaç duymuyorsan genel sohbet'den devam edebilirsin.. gibi gibi :) 

Buarada imla kurallarına dikkat edersen seviniriz.Buna özen göstermeye çalışıyoruz. Türkçe karakterler ve kısa kelimeler gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hem bu arada paylaşmış olduğunuz tum bılgılerı 3 gecedır okuyorum. ve gerçekten yarım konusunda sız artık aşmışsınız. bn tebrık edıorum. arabayı kapınn onune koymadan herseyını bılıorum sankı okdar açıklayıcı olmuş. mükemmel ınsanlarla paylaşmak bazı seylerı güzel..

tüm imla kurallarına saygım sonsuz :D herkes hata yapar ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tsk ederım abı bu hafta ıcı bıtırıoruz ıste slı expertız yaptıracgm para ısınıde hallettım motor alacktım aılem para ekledı gıt al kndınearaba dedıler aklımı celdıler:D ıyıkıde olmuş focus varmış hayatta dedıgım gbı abı sadece burdan yazabılıoruz konuşma olarak demı.
Hoş geldin, bu mesajı tanışma bölümünde açacağın bir başlığa yaz detaylandırarak ve moderatör diğerlerini de altına eklesin, konuyu kirletmeyelim olabildiğince, böyle oluyor.

Bu arada hayırlı olsun şimiden...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.