Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.5 Tdci PWS Trend-X ya da 1.6 Tdci Style; Aynı Kriterlerde Hangisi

Mehmet Kenan Kabalar

Önerilen Mesajlar

Sadece muhabbet olsun amaçlı iki sorum var.

a-) 1.5 TDCI Pws Trend-x ya da 1.6 TDCI Style; aynı model yılı ve birbirine yakın km lerde. Tercihiniz ne olurdu? Neden?

b-) 6DCT450 - MPS6 şanzımana sahip 1.5 TDCI araç sahibi olup şanzıman sorunu yaşamadan en fazla kaç km gitmiş araç biliyorsunuz? Bendeki 53K (Allah nazardan saklasın)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı 1.5 Tdci PWS Trend-X ya da 1.6 Tdci Style; Aynı Kriterlerde Hangisi olarak değiştirdi

İmkan dahilinde dolu olanı alırım tabiki, dolusunu alıpta üstüne eklemeler yapan biri olarak. Hoş biz oem ci olduğumuz için bi halt bilmeyen amcalar olarak görenlerde var ?

Şirket aracı olarak 110K km de (uzun yol kullanımlı) sorunsuz araç biliyorum.

Malum sitede de satışa sunulmuş 80-100K araçlar mevcut...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çift kavrama şanzımanların sorun çıkartmamak gibi bir lüksü yok. Günün birinde sorunla kar şı la şa cak sı nız! Ancak bu kesinlikle şu km de bozulacak anlamına gelmez. 

50 bin km de de bozulabilir. 250 bin km de de. Bu da şanzımanın tutarsızlığından değil, sürücünün kullanım tarzı ve aracın kullanıldığı trafik yoğunluğundan kaynaklanır. 

Ama arıza çıkarma zamanını geciktirmek birazcık bizim elimizde. Örneğin çok yoğun trafikte manuel modda kullanıp çift kavrama şanzımanın sürekli vites değiştirmesinin önüne geçilebilir. Ne alaka diyebilirsiniz. Şöyle izah etmeye çalışayım. Çift kavrama şanzımanlar motoru en düşük devirde tutup ekonomi yapmak gibi bir amaçla çalışıyorlar. DSG için 50 ile giderken 7 ye atıyor yahu şeklinde çok duymuşuzdur etrafımızdan. Halbu ki biz 50 ile 3., 4. viteste gideriz. Yani bizim 3 kere vites değiştirdiğimiz yerde çift kavrama şanzıman 7 kere vites değiştiriyor. Yani 7 kere debriyaja basıyor, dişlileri 7 kere ileri geri artık her neyse hareket ettiriyor, 7 kere yeniden kavrıyor vs vs... Yada şöyle diyebiliriz. Biz 100 bin km ye kadar 500 bin kez vites değiştiriyorsak çift kavrama şanzıman 1 milyon kez hatta çok çok daha fazla vites değiştirecektir. 

Sırf otomatik vites ve daha teknolojik bir motor nedeniyle 1.5 tdci yi tercih ederdim. Ayrıca bildiğim kadarıyla da trend x donanımında temel güvenlik ve konfor donanımlarının hemen hemen hepsi bulunuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Yeni herzaman yenidir, bu nedenle Oyum 1.5 tdci pws. TrendX' e. (Bknz. 1.6 tdci ünite sıfır itibari ile tamamen mazi oldu)

Düzgün kullanıldığı takdirde uzun kmler götürür.

peki bunları yazarken aracındaki 1.5 tdci ünitenin blok dahil olmak üzere 1.6 tdci ile aynı olup iç kısımdaki piston iticiler piston kolları subapların  aynı olduğunu söylesem sadece silindir üst kapağının değişik olduğunu sıkıştıma oranının fazla olduğunu  üzerindeki enjektörlerin bosch olduğunu turbonunda 1.6 tdci ile aynı iç kısmındaki pervanenin 1 mlm büyük ve pervanenin ve  milinin çelik olduğunu söylesem ne düşünürsün acaba :D

uzun oldu biraz :D

demem o ki 1.5 tdci ile 1.6 tdci hemen hemen motor olarak aynı gibim bişey 2018 de gelmeyecek olmasının nedeni euro 6 emisyon olayı sadece bilgin olsun :)

sıfır almam ama alacak olsam 2018 de tercihim 1.5 tdci manuel olur yine benim :) motordan bagaja  kadar doldurum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

59 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

peki bunları yazarken aracındaki 1.5 tdci ünitenin blok dahil olmak üzere 1.6 tdci ile aynı olup iç kısımdaki piston iticiler piston kolları subapların  aynı olduğunu söylesem sadece silindir üst kapağının değişik olduğunu sıkıştıma oranının fazla olduğunu  üzerindeki enjektörlerin bosch olduğunu turbonunda 1.6 tdci ile aynı iç kısmındaki pervanenin 1 mlm büyük ve pervanenin ve  milinin çelik olduğunu söylesem ne düşünürsün acaba :D

uzun oldu biraz :D

demem o ki 1.5 tdci ile 1.6 tdci hemen hemen motor olarak aynı gibim bişey 2018 de gelmeyecek olmasının nedeni euro 6 emisyon olayı sadece bilgin olsun :)

sıfır almam ama alacak olsam 2018 de tercihim 1.5 tdci manuel olur yine benim :) motordan bagaja  kadar doldurum :) 

Doğrudur, zaten yeniden kastım euro 6 olması.

Manuel bende seviyorum fakat otonun rahatlığı bir başka gerçekden.

2018 demişken, eğer mk4 ün manuel şanzımanı fiestanınki gibi olacaksa pratiklik bakımından eksik puan alabilir. 

Bknz. geri vites geriye doğru :( hiç pratik gelmedi bana.

Fısıltılar gerçek olurda 7 ileri oto. 150lik tdci gelirse, salla manueli  :rocks:

Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Zafer Akbs yazdı:

Doğrudur, zaten yeniden kastım euro 6 olması.

Manuel bende seviyorum fakat otonun rahatlığı bir başka gerçekden.

2018 demişken, eğer mk4 ün manuel şanzımanı fiestanınki gibi olacaksa pratiklik bakımından eksik puan alabilir. 

Bknz. geri vites geriye doğru :( hiç pratik gelmedi bana.

Fısıltılar gerçek olurda 7 ileri oto. 150lik tdci gelirse, salla manueli  :rocks:

fiestada 6 ileri manuel yok onun için rahaat ol 1.5 tdci manuel  focusta muhtemelen 1.6 tdci şanzıman aynı b6 :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Zafer Akbs yazdı:

Yeni fiestanın manueli 6 ileri :) Geri vitesi mandallı geriye doğru :) 

en son kasa fiestadan bahsediyorsak onu bilmiyorum gidiyim bir test edeyim fırsat olunca ama geçenlerde tanotodaydım bir  focus sw geldi dopdolu life kaldırıp baktık 1.5 tdci manuel şanzıman b6 dıydı elçilik aracıymış koltuk ısıtma ön cam ısıtma adaptif cruise control direksiyon ısıtma herşey vardı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

en son kasa fiestadan bahsediyorsak onu bilmiyorum gidiyim bir test edeyim fırsat olunca ama geçenlerde tanotodaydım bir  focus sw geldi dopdolu life kaldırıp baktık 1.5 tdci manuel şanzıman b6 dıydı elçilik aracıymış koltuk ısıtma ön cam ısıtma adaptif cruise control direksiyon ısıtma herşey vardı :)

Umarım mk4 b6 ile gelir.

Ama kasa değişti hadi şanzımanıda değiştiriyoruz diyip fiesta tarzı geri çekmeli olursa, pratiklik olarak kullanıcı biraz zorlanabilir.

Şahsen ben fiestada zorlandım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

iki türlüsünüde kullandım, alışkanlıktan başka bir şey değil.

Alışkanlıkdan ziyada pratik değil. 

Mandalı çekip geriye takmaya çalıştığında bileğini kırmak zorunda kalıyosun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuelin ameleligini çeken biri olarak şuan ki 1.5 tdci powershift aracımdan oldukça memnunum.  Bir daha manüel almam sanırım.  1.5 tdci powershift trend x araç iyi bir seçim olur kanaatimce . Mümkünse trendx alacaksanız kol dayama olanını tercih edin benim tek arayacağım o olur style ile arasında motor hariç.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada bilgi olarak kalsın,

Eylül 2015 öncesi kayıtlı arabalarda (makyajlar için) EU6 motor getirmek gibi bir zorunluluk yer almıyor.  Bu yıl getirilme sebebi rekabettir veya Almanya benim düzenimi bozma demiştir veya keyif. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.