Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus mu Octavia mı ?

Okan Y.

Focus mu Octavia mı ?   

89 üye oy kullandı

1. 1. Focus mu Octavia mı ? Focusum var ama Octavia aklımda kaldı

• Focus
      67
    • Octavia
      20
    • Diğer
      1

Önerilen Mesajlar

18.06.2018 - 13:18 tarihinde, sinan yücel yazdı:

octavia daha kolay hızlı satan bir marka ayrıca değer kaybıda yaşatmıyor.

Skoda Octavia ile Ford Focus'un satış rakamlarına bakmak lazım. 

Ford Focus 2018 yılında mayıs ayı itibariyle 6444 adet satmış.

Skoda Octavia ise 2018 yılında mayıs ayı itibariyle 3902 adet satmış. 

Arada 2542 adet fark var ki, bu da epeği bir fark. Ve siz şimdi diyorsunuz ki, octi daha kolay ve hızlı satılan bir araba. 

Skoda Octavia'ya kötü demek ne kadar mümkün değilse, Octavia Ford Focus'tan başarılı bir model demek de bir o kadar mümkün değil. Bu hem satış rakamlarıyla, hem ikinci el değerleriyle, hem de tüketicinin modele olan güveniyle sabit. 

Sizin elinize gelen octavia'lar Ford Focus'lardan daha hızlı satılmış olabilir. Bu da nesnel bir veri değil.

*(Hatta üşenmeyip 2016 yılı haziran ayına kadar olan satış rakamlarına da baktım. Oradaki veriler de şu;

Ford Focus 2016 yılında Haziran ayı itibariyle 11756 adet satmış.

Skoda Octavia ise 2016 yılında Haziran ayı itibariyle 5358 adet satmış. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, sinan yücel yazdı:

Yazdıklarınızın hemen hemen hepsine katılılıyorum fakat bir aracın genel performansını ülkemiz şartlarına göre değerlendirdiğimizde octavia gibi modeller daha fazla öne çıkıyor. Önce ki yazılarımda focusun belli şartlarda daha iyi konfor sunduğumu yazdım. Alıntıladığınız yazılarım bir bütünde anlatmak istediklerimin bir parçası siz bundan başka bir konu açmışsınız söylediklerini doğru ama konunun cevabına göre bir sonuç belirtmemişsiniz. Söylediklerinizin hepsini açıklamaya kalkarsam konu çok dağılır ve uzar. Fakat iddalarınızın bir tanesine cevap vereyim. 6 Ay önce son kasa focus sedan sattığım müşterim geçenlerde arayıp bunu almamı megane 4 vermemi istedi. Üstelik dört kişilik bir aile. Focus daha kalitelidir forddan şaşma dedim ama daha konforlu dedi. Ne deyim şimdi üstadım müşteriye. Anlatmak istediğim insanlar bu tarz araçlarda bizim yollarımızda daha rahat ediyor. Ayrıca pimpirikli kılı kırk yaran bir milletiz öyle tavsiye ile kimse araç almıyor fiyatlar bir birine yakın olduğu halde belli markaları son tüketici tercih ediyorsa bişeyler görüyorlar haliyle. 

Aslında ben de genel yorumlara göre bir cevap yazmıştım. Tabii alıntılandığım cümle sınırlı olunca neye yorum yaptığım karışmış olabilir haklısınız. Konfor konusu kişilerin beklentisine göre çok değişiyor. 16 inç jantlı mca focus kullanıyorum ve kısa - keskin yol birleşimlerinde yahut çabuk derinleşen çukurlarda amortisörler çalışma aralığını çabuk yitirip pat küt edebiliyor. Bu benim deneyimime göre bu şekilde. Ama buna katılmayan, öyle olmadığını düşünen kullanıcılar da mevcut. Bu biraz da beklenti ve otomobilin kullanıldığı yol şartlarıyla da alakalı. Megane'ın düşük hız konforu daha iyi ama yüksek hızlarda, engebeli yollarda, özellikle viraj içinde engebe varsa focus'un konforu fiziksel olarak daha iyi. Aracın o yol şartlarında dengesinin bozulmaması adına gösterdiği kararlılık da daha fazla. Aynı durum octavia - focus karşılaştırması için de geçerli. Konfor denilen olgunun değerlendirilirken tek bir kriteri olmayabiliyor. Zaten torsiyonlu bir araçla tam bağımsız süspansiyonlu bir aracın farkı da bu söylediğim sürüş şartlarında ortaya çıkıyor.

Ben f10 kasa bmw 5'in hemen her çukurda pat küt ettiğini söyleyince başka forumlarda çok muhalefet görmüştüm. Benim yorumuma paralel bir kaç kişi daha aynı tecrübeyi edinmişti. Ama başkası da diyor ki bmw 5 bana göre çok konforlu. Yani bu işin standardını tutturmak zor. Dediğiniz gibi insanların beklentileriyle ve o aracı nasıl yorumladığıyla alakalı biraz da. Fakat daha önce ki yorumumda da dediğim gibi bizim insanımızın otomobil bilgisi maalesef çok sığ ve doğru bilinen yanlışlarla dolu. Haliyle çok tercih edilenin en iyi olduğu gibi bir düşünceye bu ülkede hiç bir zaman katılmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Focus ile octavia arasında kalan yolculuğumuzu passat ile sonlandırdık. 

Octavia almaya karar vererek bayiye doğru yol alıyordum yol üstünde vw bayisi var bi uğrayıp fiyat alayım dedim uygun fiyatlı 2 aydır bekleyen passat comfortline manuel bulunca kaçırmayalım dedik ve aldık. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
19.06.2018 - 17:36 tarihinde, Cenk Demirel yazdı:

16 inç jantlı mca focus kullanıyorum ve kısa - keskin yol birleşimlerinde yahut çabuk derinleşen çukurlarda amortisörler çalışma aralığını çabuk yitirip pat küt edebiliyor.

Hocam beterin beteri de var. 20107 yılı ortasında servise bıraktığım kiralık 2014 ford focus trendx yerine 2017 model daha 2000 km'de Renault Megane 4 sedan üst paket ikame araç geldi (rahmetli fleetcorp sağolsun). O arada kavşak inşaatı yüzünden firmanın yolu mayın tarlası gibiydi, her gün bir çukurdan kurtarıp diğerine düşüyordum araçla. Megane ile çukurlara saatte 20 km hızla girdiğimde aracın amortisör limitinin tamamen bittiği sonra da aracın güm diye vurduğunu fark ediyordum. Birebir aynı çukura aynı hızla focusla girdim "tıp" diye bir ses çıktı, aynı çukur focusun amortisör limiti içindeymiş. Gözümle görmesem çukura girdiğimi bile anlamayacaktım. Direksiyonu öpesim geldi ? 

--15 dakika sonra eklendi--
18.06.2018 - 17:34 tarihinde, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Octavia candır, Focus heyecan desek yanlış anlaşılır belki ama tam olarak öyle galiba.

Octi aile için geniş, ferah, güvenli... Yani olması gerektiği gibi...

Focus ise genç babalar için, heyecanlı, hırslı, karakterli, zevkli ama Octi'ye göre hacimsel olarak küçük. 

İki+iki kişilik bir çekirdek ailenin focus 3 ve focus 3.5 dediğimiz mca kasada hiç bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. (Not: bagaj ağzı hariç.) ?

Octi'de ise durum rahat rahat her şeyi sığdırmak demek. Ama ruhsuz, ama heyecansız.

Octavia can mıdır? 2014 model için konuşabilirim. 110 km/s hızdan sonra motor, yol/lastik ve rüzgar gürültüsü yüksek sesli müzikle bile bastırılamıyor. Araç direksiyonu 100 km/s üstü çok hissiz ve yüksek hızda ağırlaşmıyor, gittikçe hafifleşiyor. Aracın son hızı 160 km/s bu hızı sadece iki kez düz yolda çok az gaz vererek  2-3 km sonra görebildim. Gaza basıp alabileceğiniz maksimum hız 140 km/s sonrasında 2 yada 3 vitesi tek seferde düşürüp devri 5000'e çıkarıp kesiciye girmediği halde yavaşlıyor. Arka camından görüş minicik, arkanızdaki aracın 20 cm'ini ancak görüyorsunuz. Koltukları rahatsız 1,5 saatlik yolda bile dayak yemiş gibi hissediyorsunuz. Aracın sesli komutla birilerini arama sistemi kötü ötesi 50 denememin sadece bir tanesinde doğru kişiyi aradı. Ha bagajı efsane, sadece bagaj için araç alınacaksa tercih octavia olacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
30.11.2018 - 10:47 tarihinde, Ali Gök yazdı:

arkadaşlar octavia bu kadar kötü mü ya bagaj dışında bazen düşünüyorum çünkü mondeo olmazsa octavia. 

--1 dakika sonra eklendi--

sanırım focus a devam edeceğiz

Bende sizin gibi ikilemde gidip focusa devam ediyorum ?

Arkadaşın octavia aracı var sürüyorum benim focus 3 ile farkı şöyle,

Motor sesi benimkine göre bariz fazla 3.5 ile kıyaslanmasını düşünemiyorum.

focus daha performanslı,

octavianın içi bagajı geniş ve ferah. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus şoför koltuğunu doğru ayarladığınız zaman iki 1.90 lık kişi arkalı önlü oturabiliyor. Hatta bugün test ettim boyum 1.87. Dengeli alçaklık yükseklik vs ayarı yapıdığında koktuk bana ayarlıyken arkaya oturduğumda dizlerim şoför koltuğuna değmiyor bile.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.