Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Neden Emniyet Kemeri Takmalıyım?

Kaan Yagizer

Önerilen Mesajlar

Valla ben de evlendikten sonra uzun yola çıktığım zamanlarda takıyordum, sonra oğlum oldu, kemere daha çok ihtiyaç duymaya başladım, şimdi arabaya binince önce arabayı çalıştırıp, hareket etmeden kemeri takıyorum.

Takmadığım zaman sanki bir boşluktaymışım gibi geliyor.

Arka tarafta yolculuk yapıyorsam yine takıyorum. Resmen insan alışıyor. Hani anahtarı kontağa takmak gibi geliyor bir müddet sonra.

Ama bizim burada kemer takmamak delikanlılıktan sayılıyor. Artı birisinin yanında kemer takarsan onun şoförlüğüne güvenmiyormuşsun, korkuyormuşsun havası oluşuyor. (Mantıksız evet) Ama böyle.

Babama zorla kemeri taktırıyorum, varacağımız yere yaklaşınca (mesela 50 metre falan kalınca hemen çıkartıyor. Adamı boğuyor sanki ya... Ne oldu, duramadın mı 50 metre daha diyorum... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emniyet kemersiz ben de yola çıkamıyorum. Kendimi güvensiz hissediyorum, insanların neden bunu takmadığını anlamakta da güçlük çekiyorum.

Diğer taraftan, bence bu örnekte bir yanlışlık var. Yandan çarpmalarda emniyet kemerinin rolü kısıtlıdır ve sizin kafanızın cama çarpmasını engelleyemez. Sizi burada koruyacak sistem yan hava yastığı ve perde hava yastığıdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diğer taraftan, bence bu örnekte bir yanlışlık var.

Yan / Perde hava yastıkları kuşkusuz yan darbeleri korumak için ideal ama airbag destekli emniyet kemerleri iyice şişip boynu da destekliyor. Kafanın değil ama boyun bölgesinin de korunmasına katkı sağlıyor.

... ben o örneği (elalem arka emniyet kemerine airbag takıyor vs.) başkaları neleri düşünüyor, biz emniyet kemeri takmıyoruz anlamında kullanmıştım.

Airbag'li emniyet kemerleri nasıl çalışıyor? Neyin nesi bu? Diyenler için -->

http://youtu.be/993_uO0Q3JE 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Murat Kavuk,

Yandan çarpmada da emniyet kemeri korur. Çünkü emniyet kemeri sadece kilitlenmiyor kaza anında. En azından yeni nesillerde kilitlenmenin yanında bir de kemer kendisini sıkıyor. Bunun toka yapıyor. Yani aşağıya doğru çekiyor kemeri ve sizi koltuğa sıkıştırıyor. Sağa sola, ileri geri gitmenize mani olup, koltukta sabit kalmanızı sağlıyor.

@Kaan Yagizer,

Abi bu arka emniyet kemerlerinde hava yastığı güzel bir düşünce, peki neden özellikle arka kemerler. Ön kemerlerde buna ihtiyaç mı yok, ya da başka bir mantığı mı var?

Satış stratejisi açısından da tüm kemerlerin hava yastıklı olması (Türk kafasıyla düşünüyorum.) "olum bunun kemerinde bile hava yastığı var la..." şeklinde yorumlara neden olacak ve vaayyy ciddi mi şeklinde de hayranlık uyandıracaktır. Yanlış mı düşünüyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ön kemerlerde buna ihtiyaç mı yok, ya da başka bir mantığı mı var?

önde zaten airbag + aktif gergili emniyet kemerleri ve hatta yan perde hava yastıkları var (hatta dizler için bile var) ... esas arka koltuk için destek lazımdı, özellikle bebek koltuğundan yeni kurtulmuş çouklar için bir şey bulmak gerekiyordu. bulundu da... şimdi boyun hasarlarını azaltmak adına (ön+arka) ve yayalar için sistemler geliştiriliyor. yakında onları da görürüz. 

"olum bunun kemerinde bile hava yastığı var la..."

önemli olan kaza'ya hiç karışmamak ama .... evet haklısınız, böyle diyenler illa çıkacaktır.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Göz ardı edilen bir grup var: Profesyonel sürücüler.

Ben daha kemer takan taksici görmedim örneğin.

Ya da kamu şöförleri, ambulans, polis vb.

Hadi ahmaklık diz boyu diyelim, neden denetim yok?

Birkaç yıldır farkında mısınız trafik polisi diye bir denetelyici unsur kalmadı.

Ya fahri müfettişten ya da radardan ceza yiyoruz. 

Kask takmayan motorcu = Canlı organ vericisi.

Travma ile uğraşıyoruz, sizi bir gece tuvaletten çıkarmayacak kadar çok öykü anlatabilirim. 

Ama neyse, kader, kısmet, nasip, fıtrat!

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emniyet kemeri de neymiş yaw:) tevellüt ü yakın olanlar bilir, vakti zamanında Ülkemde Üretilen araçların sağ aynası ( kapıdaki) bile yoktu, hattaaa yurdışında çalışan bir çok gurbetçi Kapıkule sınır Kapısı'ndan girince emniyet kemerini çözermiş ( kaynak; Zaman'ın TV de röportajlarından alıntıdır) ,........

Tabii şimdi kemer kullanılır olunca, Ölümler, sakat kalmalar azaldıııı.......

Anlaşılır bile değil, insan güvenliği için yapılmış, bulunmuş, kanıtlanmış dünya kadar testler varken, bu güvenlik adı üstünde emniyet kemerini bilerek ve isteyerek kullanmamak neyin, hangi Düşüncenin kafasıdır....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soru : Neden Emniyet Kemeri Takmalıyım?

Yöntem : Emniyet Kemerini Koltuğun Arkasından Bağlar, uyarıyı susturur, aracı aldatırım.

Övünme : Türk Aklını seveyim.

Savunma : Bana bir şey olmaz...

Gerçek : N@h Olmaz!

Şu resme bir bakın ...

Kırık bir kapı camı, öyle değil mi? Securit cam olması gerektiği şekilde kırılmış.  Bu açı ile bakılınca malzeme işini doğru şekilde yapmış.

...ama ya bakış açısını değiştirirseniz? O zaman ne görüyorsunuz? 

2.jpg

aaa!!! cam içeriden dışarı doğru şişmiş.

...biraz daha yakından ve tam sıfır açıdan bakınca...

evet!...

bu gördüğünüz insan kafatasının sağ üst bölümünün kapı camı ile yaptığı karşılaşmanın direkt sonucu.

neymiş? toka takıp uyarıyı susturmuyor, em.kemerini sırttan bağlamıyormuşuz. 

yoksa ne olur?

...ben doktor değilim ... forumdaki üstatlarımız ne olacağını (eğer isterseniz) size detaylıca anlatır, onlar varken söz düşmez.

ama bir tek şeyi söyleyebilirim ... kötü olur! çok kötü olur!

istisnai bi durumda var  :kıhkıh:  :kıhkıh:  :kıhkıh:

emniyet kemerim takılı kullandıgım arac (zaman=2007 de) megan 2 arac daha bir ayını doldurmamıstı ışıkta bekliyorum yeşil yanmasını... solumda da pikap  türü bir arac var yeşil yandı ikimizde yola cıkıyoruz solumdaki arac duraksadı benim aracın önü yola cıktı ve kırmızı ışıkta yavaşlamayıp gecerim diye düşünen çanakkale otobüsü aracıma sol önden vurdu  bir kaç metre sürükleyip kaldırımın üstüne cıkardı, tabiki araç pert motor kısmında hic bir şey kalmadı... aracımın  öncam dahil geri kalan hic bir yerinde cizik bile yoktu yalnız şöför camı haric... emniyet kemerim takılı olmasına ragmen yan cama kafamın sol üst tarafı ile çarparak kırdım :) sadece bir saat hafıza kaybı yaşadım harici bir bulgu rastlanmadı...     :smiley2k:

Mertcan Çelik tarafından düzenlendi
Alıntının içinde kalan yazı düzeltildi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Murat Kavuk,

Yandan çarpmada da emniyet kemeri korur. Çünkü emniyet kemeri sadece kilitlenmiyor kaza anında. En azından yeni nesillerde kilitlenmenin yanında bir de kemer kendisini sıkıyor. Bunun toka yapıyor. Yani aşağıya doğru çekiyor kemeri ve sizi koltuğa sıkıştırıyor. Sağa sola, ileri geri gitmenize mani olup, koltukta sabit kalmanızı sağlıyor.

NCAP testlerindeki videoları izlerseniz, emniyet kemerinin kazazedeyi sıkma işini epey sonra gerçekleştirdiğini görürsünüz. Yani o sizi sıkana kadar, yandan gelen bir darbede çoktan kafanızı çarpmış oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kemer sıkma takla durumunda anında olmakta bildiğim kadarıyla.

Kemer konusunda şişkin kışlık kıyafetlerin özellikle çocuklarda sıkıntı yaratma ihtimali yüksek. Hayır, şişkin olmaları rahatlık hatta ikincil airbag etkisi yaratmıyor, Almanca olanı anlamadıysam da motosiklet ayakkabılarının tam oturması gerekliliğinde olduğu gibi kemerle sizin aranızdaki boşluk kaza anında ikincil travmaya sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Serviste otobüste bile takarım. Hatta minibüste öne falan oturursam bulur takarım. Doctor değilim ama eylemsizlik yasasını biliyorum. Duran bir cisim hareket etmek istemez hareket eden bir cisim durmak istemez. Aracıma biri binince kemer takana kadar hareket etmem :) Doğal seleksiyonun sonucu olarak emniyet kemeri takan türler hayatta kalacak. Delikanlılar değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğal seleksiyonun sonucu olarak emniyet kemeri takan türler hayatta kalacak. Delikanlılar değil.

Vallahi bilim perspektifinden bakınca bunu kabul etmemek mümkün değil, gel gör ki bu topraklarda yaşayanlara bilim pek işlemiyor, bizdeki nüfus artışına ve artan nüfus niteliğine bakılırsa kesin delikanlılar artışta...  

kemerle sizin aranızdaki boşluk kaza anında ikincil travmaya sebep olabilir.

Mertcan çok güzel bir noktaya değinmişsin. Arada mesafe olunca kemere çarpıyor ve kemer yaralanması yaşıyorsunuz. Bu da tıpkı normal travma gibi göğüs boşluğunda hava kaçağına, karında da iç organ yaralanmalarına ve iç kanamaya neden olabilir, özellikle yüksek enerjili çarpmalarda.

Çözüm ne?

Ya paltonuzun önünü iyice açıp kemerin vücuda tam temasını sağlayacaksınız, ya da paltoyu tümden çıkarıp kullanacaksınız arabayı. Çocuklarda da kalın giysiyi çıkartıp kemer üstünden battaniye kullanacaksınız.

emniyet kemerim takılı olmasına ragmen yan cama kafamın sol üst tarafı ile çarparak kırdım

Emniyet kemeri yanal hareketi engelleyemez, özellikle kafa ve boyun için. Bu yüzden yan perde hava yastıkları var.

Ayrıca bir saat şuur kaybı hoş değil. Kalıcı hasar olmadığı için şanslısınız. Tomografi çekilmiş miydi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.