Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

4000 Km De Polen Filtresi Değişti

Doğan Kurban

Soru

Arkadaşlar merhaba

Daha öncelerde arabamın kaloriferinin ortadan göğüse üflediği havanın az olduğundan rahatsızdım aynı anda ayak ve göğüs açık olduğunda .Forumdada yazmıştım yanlış hatırlamıyorsam.Bugün arabayı kontrol ettiriyim dedim.Usta kontrol etti ve geldiğinde bana normal dedi.Havalandırmayı sonuna kadar açmış ve sadece göğüse hava vererek beni ikna etmeye çalıştı. Kendisine ayak ve göğüsü ayarlayıp fan hızınıda tam değil 2 kademe düşürmesini söyledim.Kendiside bu şekilde yapınca elini ızgaraya 10 cm yaklaştırınca sadece hava akışı olduğunu gördü ve arabayı geri alıp servise geri götürdü.Ha bu arada servis danışmanım ben ve usta o esnada polen filtresi konusunu gündeme getirince usta aynen şu ifadeleri kullandı. 'xxxx Bey (servis danışmanım) 4000 km de polen filtresimi dolar saçmalama'.Servise götürdükten sonra kontrol edince polen filtresi %50 üstü dolu olduğunu söylemiş hava bundan az geliyormuş.Sarf malzeme olduğundan tabi ücretli 96 tl.Ekim sonunda teslim aldığım araç 4 ayda 4000 km de toz bile görmemişken filtrenin dolması normalmidir. Ben bu konuda Ford merkezi arayarak şikayet dosyası açtırdım ve değişen filtrede bende gerekirse die saklı tutuyorum.Ben yılda 3 kez filtre değiştirip 300 tl mi harcıycam.Filtre kötü yerde pedalları sökerek takıyorlarmış yoksa kendim değiştirecektim.Konu hakkında bilginiz olsun istedim.

Konuyu başka yerde bulamadım sanırım hiç bu km de değişen filtre yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Yok abi ayak ve göğüse veriyorum havayı.en yüksek devirden 2 kademe altta.Çalışırken yine elimi tutuyorum 10-20 cm arasında hissediyorum hava akımını.Fırsat bulabilirsem aynı model arabada denemek istiyorum acaba normali zaten bu kadarmı hava veriyor.Polen filtresi değiştiği gün bu yönlendirme normaldi.Bugün akşamda tekrar kontrol ediyim yarın olmadı servise baskına gideceğim.Gerekirse servisimi değiştireceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ama motor sıcaklığı önemli bu konuda..

Aynı şartlarda bir araç bulmanız lazım. 

Fan hızında motor sıcaklığı etken değilki yada ben öyle biliyorum.Benim sorunum fan hızında.Hatta biraz evvel arabada ayak ve göğüse hava vererek fan hızını sona dayadım ama göğüsten sanki hep sabit hava geliyor.Ben sanki yazılımsal birşey var gibi düşünmeye başlıyorum.Ya zaten yarın servise gittiğimde içime sinmezse uğraşmıycam yoksa arabadan soğuycam. Yarın Ankara Tur Oto servisin son şansı eğer dişe dokunur bir düzelme yapamazlarsa servisimi değiştircem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Pazar gününden itibaren araba kapıda yattı.Bugün işe arabayla geliyim dedim.Bir de baktımki havalandırma yine eskisi gibi olmuş.göğüs kısmına ıkınarak hava veriyor yine.Birde bu havalandırmayı araç içinde tutan tuşa basınca 10 sn sonra yine iptal ediyor dışarıdan alıyor havayı.E ben yarın servise gidip bu konuda arızayı gideremediklerini bana boşu boşuna para harcattıklarını söyleyip servisi karıştırmazmıyım.Polen filtresinin günahı yokmuş demekki.

Benimki de o şekildeydi ama birden bire son kademeye kadar açınca sanki bir şey tıkalıymış da açılmış gibi hava çıktı, araç çalışırken sadece göğüse verin ve son kademeye getirmeye çalışın.

Ali Fatih Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimki de o şekildeydi ama birden bire son kademeye kadar açınca sanki bir şey tıkalıymış da açılmış gibi hava çıktı, araç çalışırken sadece göğüse verin ve son kademeye getirmeye çalışın.

Sadece göğüse hava vererek mi yapıyım son fan hızını?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet.

Ya da neresi tıkalıysa oraya.

Yaptım umarım düzelme olmuştur.Fakat dikkatimi çeken nokta sadece göğüse hava verince sorun yok.Fakat ayağıda devreye sokunca göğüse gelen hava %80 oranında rahat azalıyor.Ha bu arada klimayıda denemiş oldum gayet iyiymiş.yazın Focus a baya dua etces anlaşılan.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Umarım birgün benimde sizlere faydam dokunur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Havalandırmamla ilgili son durumu paylaşmak istedim.Göğüse hava oranı azda olsa arttı artık idare ederim.Fakat kafama takılan birşey var.Dijital klimada havalandırmayı araç içinde tutmamızı sağlayan tuşa basıyorum ve takriben 20 sn içinde kendi kendine kapatıyor.Kitapcıkta sanki ben kapatana kadar kapanmaması gerekiyor diye okumuştum.Sizin araçlarınızda da deneyip bana bilgi verebilirseniz servisin başını ağrıtıyım yarın.Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Havalandırmamla ilgili son durumu paylaşmak istedim.Göğüse hava oranı azda olsa arttı artık idare ederim.Fakat kafama takılan birşey var.Dijital klimada havalandırmayı araç içinde tutmamızı sağlayan tuşa basıyorum ve takriben 20 sn içinde kendi kendine kapatıyor.Kitapcıkta sanki ben kapatana kadar kapanmaması gerekiyor diye okumuştum.Sizin araçlarınızda da deneyip bana bilgi verebilirseniz servisin başını ağrıtıyım yarın.Teşekkürler.

Onlarca kez cevaplandı bu soru. Evet otomatik kendisi kapatıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Az evvel denedim yeniden. Klima açıkken kapatmıyor. Klimayı kapatınca 20 sn gibi bir sürede kapatıyor. Neyse problemlerimle sizleri daha fazla rahatsız etmek istemiyorum.

Yakup bey konuyu kilitleyelim isterseniz. Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Az evvel denedim yeniden. Klima açıkken kapatmıyor. Klimayı kapatınca 20 sn gibi bir sürede kapatıyor. Neyse problemlerimle sizleri daha fazla rahatsız etmek istemiyorum.

Yakup bey konuyu kilitleyelim isterseniz. Saygılarımla

Yok canım niye kilitlensin, birimizin problemi yarın hepimizin problemi olabilir, ayrıca normal olduğu halde kullanıcıya ters gelen şeyler olabilir, bunlar için de üreticinin geri bildirime ihtiyacı var.

Yani böyle konularda sorunları tartışmak yararlı.

Ancak şöyle bir durumda var, forumun eskileri aynı sorulara defalarca maruz kaldıkları için cevaplandırmada ilk günkü heyecanı yaşayamıyorlar, soranlar da bazen araştırma tembeli olunca, ideali vakit olsa ve kolay bulunsa eski cevaplara bağlantı vermekse de bunu da her zaman başaramıyoruz.

Sonuçta:

1. Sorunlarımızı elbette paylaşalım ama önce arama işlevini kullanarak eskilerden bilgi edinmeye çalışalım

2. Yine de acil ve özgün olduğuna inanç tamsa doğrudan yazalım

3. Cevapları beklerken ve okurken sabırlı olalım

4. Konuları ve yazışmaları olabildiğince kişiselleştirmeyelim

.Dijital klimada havalandırmayı araç içinde tutmamızı sağlayan tuşa basıyorum ve takriben 20 sn içinde kendi kendine kapatıyor.

Doğan Bey eğer klima açık ve AUTO konumunda ise iç ve dış sıcaklık farkına göre klima sistemi iç çevirimi otomatik olarak devreye alıp ısı farkı azaldığında devre dışı bırakır.

Oksijen sensörü falan yok yani iç hava kalitesini ölçen, henüz o kadar gelişmedi sistemler.

Olasıdır ki siz AUTO konumunda kullanıyorsunuz ve iç çevirime alıyorsunuz ancak ısı farkı dışarıdan hava alınmasını engelleyecek düzeyde değilse sistem iç çevirimi hemen devre dışı bırakıyor. 

Ayrıca klimayı kapatınca soğutma gereksinimi ortadan kalktı temiz hava alsın diye kapatıyor olabilir mi onu denemem lazım. Aslında çok mantıklı değil çünkü klimasız giderken tozlu/kirli havalı bir alandan geçerken birkaç dakikalığına iç çevirime almak isteyebilir kişi... 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.