Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Faiz düştü diyorlar ekonomi iyiye gidiyor diyorlar paralar vatandaşımın cebine giriyor diyorlar imf ye borç bitti diyorlar enflasyon azaldı diyorlar akaryakıta durduk yere 30 kuruş zam yapıyorlar,kdv nin ötv si alınan  yerde birde utanmadan ötv ti arttırıyorlar ya ben matematik bilmiyorum ya da bunlarda bir sıkıntı var:(

Matematik biliyoruz da kendini bilmeyen çok; insanı da kendinden geçiriyorlar...

Ülke uçmuş, ekonomi dev, süper güç oluyoruz (operasyon yapılması bundan, ortalık kumpastan geçilmiyor); enflasyon %7, dünya lideriyiz, şöyle mükemmeliz-böyle iyiyiz vs. de yılın ilk günü uyanıyoruz, zam yapılmayan hiç bir şey kalmamış... sade-naif vatandaşım da demeçler verilirken direk "salak" ile değişiyor sıfatım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 31 aralıkta(dün) araç için kredi çektim aynı gün bankaya motor şasi numaralarının ve ücretin bulunduğu proforma fatura ve yaptığım kasko anlaşmasının bilgileri gönderildi. Proforma faturanın kesilmiş olması beni ötv zammından kurtarır mı yoksa gerçek fatura kesilmediği için bu zamdan etkilenecek miyim acaba?

Bildiğim kadarı ile ÖTV fatura alıcıya kesilirken tahakkuk ettiriliyor, yani bu durumda etkilenirsiniz, ama pek çok firma en azından  elinde stok varsa bir süre ÖTV zammını üstlenecek ve Ocak ayında satışlarını patlatmaya çalışacaktır. Esas zamlar Mart itibariyle etkili olmaya başlar. Bu nedenle kesinlikle ödememek için ısrarcı olun!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 31 aralıkta(dün) araç için kredi çektim aynı gün bankaya motor şasi numaralarının ve ücretin bulunduğu proforma fatura ve yaptığım kasko anlaşmasının bilgileri gönderildi. Proforma faturanın kesilmiş olması beni ötv zammından kurtarır mı yoksa gerçek fatura kesilmediği için bu zamdan etkilenecek miyim acaba?

kredi 31 aralıkta çıkmadımı? bayi 1 ocaktan önce faturayı kesmek için 40 takla atmadımı? yani eminmisiniz faturanın kesilmediğine?

eğer kesilmediyse ötv zamlı ödenecek ama cem abiye katılıyorum, bayii ödesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÖTV zammı model ile ilgili olmasın? yani 2013 model araç 2013 teki vergilere tabi 2014 model ise 2014 teki vergilere..

ocak ayında araba satışı patlar diye bir çok haber var 40 000 otomobil stoğunun olduğu söyleniyor ve bu stok bitinceye kadar da zam olmaz diyolar...

edit: en azından vergiden kaynaklı zam olmaz diye düşünüyorum

Ahmet N. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfır alan arkadaşların yanında faturaları varsa oradan bakabilirler, faturada ÖTV'nin ödendiği tarih vs yazılı oluyor, ÖTV ödeme tarihi parayı verdiğimiz tarihten sonrası mı, yoksa stoklarına girdiği tarih mi.

Yani parayı fiilen bayiye verdikten sonra onlar da gidip maliyede ödeme mi yapıyorlar.

Ali Fatih Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1- % 5 lik ötve artışı

2- kurda yaşanan artış

3- 2014 model yılı artışı derken, %10 luk bir artış olacak gibi

Nissan Aralık başında duyurduğu Ocak 2014 de uygulanacak %2 zam oranını %5' e çıkardı. Aynı uygulamayı tüm markalarda görmek sürpriz olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kendi durumumu açıklayayım. 31 Aralık günü benim "İrsaliyeli Fatura"m kesilmiş. Dolayısıyla bu vergi zammından etkilenmeyeceğim. Ama ben etkilenmiyeceğimi öğrendiysem de pek fazla sevinemedim ne yalan söyleyeyim. Çünkü birkaç gün-hafta için mağduriyet yaşayacak kişilerle empati yapıyorum şu an..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÖTV artışından etkilenme durumu henüz faturası kesilmemiş tüm araçları kapsar. (Proforma fatura gerçek fatura yerine geçmez; proforması kesilen araçta nihai fatura kesiminde ötv'si yeni orandan hesap edilerek faturalanır) Aracın model yılının ne olduğu da bu konuda anlam taşımaz. 2010 model yılı hiç trafiğe çıkmamış 0 km. bir aracı 02.01.2014 günü almak üzere işlemlerinize başlayın ÖTV'si yeni vergi oranından hesaplanır.

Tüm yeni araç alma arefesinde olan ve fatura edilmesi işi bugünlere kalmış arkadaşlara geçmiş olsun. Bazı bayiler bunu müşteriye yansıtmadan ödeyeceklerdir, bazıları müşterisi ile pazarlık yapmaya kalkacak bazıları ben üstlenmem devlet vergiyi arttırdı vergi mükellefi sizsiniz buyrun ödeyin diyecektir.

Bu oranlara da yuh artık gözünüz doysun demekten başka sözgelmiyor aklıma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bayiiler genelde yıl sonunda arabayı satmış olmayı isterler ki istatistiklerde biten yılın içinde satış görünsün. Dolayısıyla parayı verdiyseniz veya krediniz çıktıysa bayiinin fatura kesmiş olma ihtimali yüksek ki nitekim kesmiş zaten. Biz de kayınbiradere golf 1.2 tsi DSG alıyoruz. temmuz MTV ödemeyelim diye bekliyorduk. Bizim satış temsilcisi de 30 aralıkta faturayı kesmiş biz de etkilenmedik.  

Sanırım 2 sene önceki hani 2 litre üstünün korkunç zamlandığı ÖTV artışında 1-2 gün önceden artışı duyurmuşlardı. Finansmanı güçlü bayiiler (jaguar falan) çok sayıda aracı eski vergi oranı üzerinden (vergisini ödeyebildikleri kadar ) kendi kendilerine fatura etmişler ve daha sonra bunları 2. el olarak satmışlar, bu işten bile kâr etmişlerdi.Şimdiki zam o yüzden tamamen habersiz , gizlilik içinde ve gece baskını şeklinde yapıldı. Adamlar kendi sektörlerine zarar vermiş oldular.

Bu zammın asıl amacı vergi gelirini artırmak, yolsuzluğu finanse etmek falan değil talebi kısarak ithalatı azaltmak ve cari açık riskini düşürmek herhalde. Direk amaç otomobil satışlarını azaltmak. Her ne kadar iktidar yandaşı olmasam da bu yapılanların belli bir amacı olduğu ve ülkeyi düşünerek bunu yaptıkları bence çok açık,  yani bir yanım bu ÖTV artışını sineye çekmek gerektiğini düşünmektedir. Mesela ben eldeki jazzı verip bu ay içinde şöyle 2013 0km bir araba ile değiştirebilirim diyordum. Ancak bu zamla bundan vazgeçtim. Firmalar aralık fiyatına veya altına inmedikçe ya da benim jazzım durduk yerde 2000 TL daha zamlanmadıkça bunu yapmayı düşünmem artık. Takdir edersiniz ki elinde stoğu çok olan firmalar bu zammı tam yansıtamayacak belki zararına eski fiyatından bile düşük fiyatla satmak zorunda kalacaktır. Yine takdir edersiniz ki mesela VW öyle bir firma değil, Fordun durumunu bilmiyorum ama dizel stoğu çok fazla olabilir. Ama ford otosan güçlü firma direnebildiği kadar direnecektir. 

Ancak hükümetin mantığının doğru olamayabileceği konusunda bir tahminim de yok değil, bu hamle araba satışlarını azaltamayabilir. Çünkü Türkiyede her zaman gördüğüm bir şey var. Yolsuzluk operasyonundan beri dövizde hızlı bir yükseliş var. Türkiyede ne olursa olsun sadece döviz tutan insanlar da var. Bunlar dövizin hızlı yükseldiği dönemlerde dövizlerini bozdurup mal ( ev, araba gibi) alımı yapıyorlar. Her devalüasyonda özellikle lüks araç satışları artar . Çünkü elindeki döviz daha fazla para ediyordur artık.. Yani şu an için elindeki dövizdeki artış ÖTV zammından daha fazla olan insanlar vardır ve bunlar da daha rahat araba alabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.