Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yakıt Lambası Cok Erken Uyarı Veriyor.

Hasan Şahin

Soru

Arkadaşlar merhaba aracımı aldığımdan beri hep böyleydi düzelir diye bekledim birşey değişmedi sorayım dedim.

Yakıt az lambası yandığı gibi opete koşturuyorum full dolduruyorum depoyu her seferinde 39litre yakıt alıyor.

Yani yakıt lambası yandığında her seferinde depoda 14lt mazot kalıyor. Normal mi bu ? Değilse nasıl düzeltilecek acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Normalde 2001 model focusuma  shellden vaz geçmezdim.Malum  ford  olası yakıt sorunları çıktığında garantiden sayılması için Opet koşulunu şart koşuyor.Kredi koçtan  yakıt ta  Koçtan bizden ayrılmayın diyorlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Shell alin.

Hem ne demisler akili kelden yakiti shelll den alacaksın. :) :)

iyide kardeş sen kel değilsin ki, bak ben yarı kel sayılırım işe yarar mı bilmiyorum ama opet ten alın, birde tam kel varsa ondan da nasihat almak lazım :D

adam netten satışta %5 ucuz satıyor.. ödemeyi yaparken opet worldcard kullandım diye birde %3 veriyorsa vay vay derim.. bunu önümüzdeki ay deneyeceğim..

shell %5 dha mı uzun km götürüyor yoksa motoru opet benzinden daha mı iyi koruyor.

gerçi sizin araç dizel di..bilemiyorum

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Mehmet Demir

Hocam, shell in mazotunun daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. 

Ben kel değilim tamam da akılı kelden alacaksın demişler büyükler. Yani sizden de faydalanabiliriz.

Opet World den yararlanamazsınız. İnternetten aldığınız yakıt opet karta yükleniyor. Siz de aldığınız yakıtı opet karttan alıyorsunuz. World aradan çekilmiş oluyor. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimde bahçede kapalı yerde kaldığı için araba fareler doluşmuş garaja biri girmiş eksozun üzerine yuva yapmış :) Bozdum yuvayı 1 2 ay sonra deponun oraya girmişler. Mazot alıyorum ibre marşa bastığımda 10 15 sn normal gösteriyor daha sonra 0 a düşüyordu. İbre daha sonralarda hiç kalkmamaya başlamıştı fulledim yine hareket yoktu. Acaba şamandra mı bi sorun var diye düşünmeye başlamıştım. Servise götürdüm 1 gün boyunca araştırdılar sonuç herhangi bir kemirgen tarafından göstergeye giden kablonun hasar görmesi çıktı :) Eksozun oradaki yuvayı bozunca üzülmüştüm yuva bozuldu falan diye :D ama iyi yapmışım farkettimde :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yeni aracım 2013 Style powershift ile 1530 km oldu.

Yakıt göstergesi  ile tüketim arasında bir tutarsızlık mı var acaba.

Son depoyu ful doldurup İstanbul Yolu ve şehir içi karışık ,

Gidilen yol 225 km

YB ortalaması 9,6

Yakıt göstergesi 2. çeyreğin tam ortasını gösteriyor

Ve fulledim 27,3  litre benzin aldı.

Oysa göstergeye göre 34 litre alması gerekmez miydi?

Fulledikten sonra şehir dışı 145 km yol yaptım.

YB ortalaması 9,6 dan  8,8'e indi.

Yakıt göstergesi tam bir çeyrek düştü.

Tekrar fulledim 9 litre benzin aldı.

Çeyrek depo 13,5 litre kadar alması gerekmez mi

Gösterge fazla mı gösteriyor?

Yanlış m hesaplıyorum acaba

Lastik ebatlarını değiştirmiştim o etkiler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1.6 tdci focusum yakit lambasi 107 km de yanmaya basladi. 60 km ye dusene kadar kullandim. Az once depoyu fulledim 44 litre mazot aldi depo. Yani icinde hala 9 litre mazot varmis. Su anda ise ortalama 780 km yapabilirsin diyor. Durum degerlendirmesi bekliyorum tecrubeli arkadaslardan :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1.6 tdci focusum yakit lambasi 107 km de yanmaya basladi. 60 km ye dusene kadar kullandim. Az once depoyu fulledim 44 litre mazot aldi depo. Yani icinde hala 9 litre mazot varmis. Su anda ise ortalama 780 km yapabilirsin diyor. Durum degerlendirmesi bekliyorum tecrubeli arkadaslardan :)

Nesi değerlendirilecek, birkaç kez yazdık zaten, yaklaşık 100 km civarında menzilde ışık yanar, menzil 0 gösterdiğinde daha 5L yakıt kalır. 

Sizde de öyle...

Yeni menzil hesabı için son 15 dakikalık tüketiminiz esas alınır, bu nedenle o da günü gününe uymaz.

Arkadaşlar NASA uzay mekiği bilgisayar sistemi değil ki bu ondalıklarda hata düzeyinde olsun, yaklaşık fikir veren, kullanım tarzınızı ve ikmal planınızı yapmanıza yardımcı olacak bir sistem işte. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tskler zahmet verdik.napalim bizde acizane sora sora ogreniyoruz. Galiba ilk sifir araba almanin heycanindan olsa gerek :)

Rica ederim zahmet konu değil, vakit ve bilgi de varsa cevap da vardır.

Ancak eskiler her yeni gelenin aynı soruları bir daha bir daha sormasından ister istemez sıkılıyor.

Yeni gelenlerin eski konuları biraz karıştırmalarında ve okuyarak bilgi dağarcıklarını geliştirmelerinde yarar var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

focus larda depoda en az 10 litre yakıt kalınca lamba yanıyor ..dizellerde uzun yolda lamba yandıktan sonra 200km benzinlide ise 150km yol yaparsınız .Menzil 0 Km gösterdiğinde bile en az 50 km yol yapıyor ..Menzil 0 km yazınca aracı stop edip yeniden çalıştırın menzil yükselecektir eğer son 15 dk kullanımınız ekonomik bir sürüşse  stop  edip yeniden çalıştırınca menzil daha da yükseliyor.(atıyorum menzil 35km yazsın son 15 dk lık sürüşünüz ekonomik olsun normal sürüşten ,aracı stop edin çalıştırın menzil yükselecektir )

menziliniz 780 km yazdığına göre aracı pek ekonomik kullandığınız söylenemez yada ş.içi ağırlıklıdır ,ama biraz yol yaparsanız ekonomik sürüşle o menzil yukarı doğru çıkar .1000km yi görmeniz lazım depoyu fulleyince ..Bu yazdıklarımı kendim bizzat denedim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet su anda surekli sehir ici ve agresif bir sekilde kullaniyorum. Cevre yolunda ise ortalama 140 km hizim var. Muhakkak sakin kullanimda ortalamam dusecektir. Bugunden itibaren ekonomi odakli kullaniyorum depoyu fulledim ya :)) bakalim netice ne olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet su anda surekli sehir ici ve agresif bir sekilde kullaniyorum. Cevre yolunda ise ortalama 140 km hizim var. Muhakkak sakin kullanimda ortalamam dusecektir. Bugunden itibaren ekonomi odakli kullaniyorum depoyu fulledim ya :)) bakalim netice ne olacak.

kesinlikle menzil yükselecektir heleki uzun yolda 90-100km hızda gidin menzilin arttığını göreceksiniz ..Hatta 100km bu hızlarda gidin depoyu fulleyin garanti 1000km menzil görürsünüz ..Ben 1.6 182 ps ecoboostla 867 km menzil gördüm depoyu fullediğimde ...Ortalama tüketimim 6,6 ,son 15 dk lık sürüşümde ekonomikti yalnız :)

Geçen gün ilk defa menzil 0 gösterene kadar yakıt almadım. 0 olduktan sonra 2-3 km daha gidip depoyu doldurttum. 49 litre aldı. Bu durumda deponun 55 litre olduğunu göz önüne alırsak menzil sıfır gösterdiğinde yaklaşık 100 km daha yol gidebilir miyim. Meraklısı değilim ama zor da kalır ya da düzgün istasyon bulamazsak belki ihtiyaç duyulabilir. Kısacası depoyu doldurduğumuzda  55 litrelik depo tamamen doluyor mu?

menzil 0 km yazınca 50km rahat yaparsınız ama 100km heleki benzinli arabada zor..Eğer aracı çok ekonomik kullandıysanız ve o şekilde menzil 0 yazdıysa daha zor 100km yapması..Ama örneğin performanslı kullanın menzil 0 yazsın daha sonra 0 yazdıktan sonra çok ekonomik kullanın 0 zaman belki yapar 100km yi.Ama genel olarak lamba yanınca 10 litre yakıt kalıyor araçta ,0 yazınca 50 km yaparsınız lamba yandıktan sonra 10litre yakıt kalıyor işte yaptığınız km ye ve sürüş ortalamanıza göre hesabı yaparsınız .lamba yanınca 1.0 ecoboostla , eğer ekonomik kullanırsanız uzunyolda 150-200arası yol yaparsınız ama deponun dibini görerek ve ekonomik sürerek:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kesinlikle menzil yükselecektir heleki uzun yolda 90-100km hızda gidin menzilin arttığını göreceksiniz ..Hatta 100km bu hızlarda gidin depoyu fulleyin garanti 1000km menzil görürsünüz ..Ben 1.6 182 ps ecoboostla 867 km menzil gördüm depoyu fullediğimde ...Ortalama tüketimim 6,6 ,son 15 dk lık sürüşümde ekonomikti yalnız :)

menzil 0 km yazınca 50km rahat yaparsınız ama 100km heleki benzinli arabada zor..Eğer aracı çok ekonomik kullandıysanız ve o şekilde menzil 0 yazdıysa daha zor 100km yapması..Ama örneğin performanslı kullanın menzil 0 yazsın daha sonra 0 yazdıktan sonra çok ekonomik kullanın 0 zaman belki yapar 100km yi.Ama genel olarak lamba yanınca 10 litre yakıt kalıyor araçta ,0 yazınca 50 km yaparsınız lamba yandıktan sonra 10litre yakıt kalıyor işte yaptığınız km ye ve sürüş ortalamanıza göre hesabı yaparsınız .lamba yanınca 1.0 ecoboostla , eğer ekonomik kullanırsanız uzunyolda 150-200arası yol yaparsınız ama deponun dibini görerek ve ekonomik sürerek:)

Lamba yanınca zaten 80 civarı bir menzil kaldığını gösteriyor, bu 80 km de bitirince yani menzil sıfıra düşünce depoyu doldurduğumda 48-49 litre alıyor. Yani içerde 6-7 litre benzin kalıyor. ortalamam zaten 6 litre civarlarında yani menzil sıfıra indiğinde 100 km daha yaparım gibi görüyorum. Cem abi bu konulara çok takılmayın diyor gerçi ama bizim burdan batıya gelirken düzgün benzinlik bulmak bazen zor olabiliyor. En azından riske girmesek de ne kadar gidebileceğini bilmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.