Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ford Vites Değişim Uyarısı Sistemi Yanılıyor Olabilir Mi?

Hasan Şahin

Soru

Arkadaşlar herkese merhaba aracımı aldığımı belirtmiştim dün 250km lik bir yol yaptım sırf farklı devirlerde aracı kullanayım bir nevi kendi çapımda rodaj yapayım dedim.

Soruma gelince; Araç 6 vitesli dizel fakat vites değişimine uyupta aracı kullanınca genelde 1250 devir ile 1500 devir arasında aracı kullanmaya teşvik ediyor fakat herkes dizel araba devirli kullanılır diye diretiyor.

Örneğin 70 ile giderken hafif yokuşta olsa düz yolda olsa 5e at diyor. Hız 80 olunca 6ya at diyor dediğini yapınca araç bariz 1250-1500 devir arasında seyrediyor.

Doğrusu bu mu yoksa sabit bir devri varmı yani ideal bir kullanım devri varmı?

V,tes değişim uyarısına uyarsak şöyle;

Araç yürüdükten sonra 2.vites

Hız 30 oldumu              3.vites

50'de                             4.vites

70'de                              5.vites

90 dedimi                        6.vites

bir anlam veremedim ne dersiniz nasıl kullanayım?

250km sonunda yol bilgisayarı 4.4 olarak gösterdi yakıt tüketimi fakat yer yer 3bin 3.250-3.500 devire kadar kullandım ilk 5000 bitmeden 4bin devirleri görmeyi düşünmüyorum.

İlgi ve alakanız için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 15 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Daha önce aşağıdaki satırları yazmıştım, yineliyorum:

"Sürüş tarzınıza bağlı, ekonomik sürmek istiyorsanız 1500-2500dd aralığı iyidir, 1500 altında cansız kalır, özellikle ilk kalkışta benzinlilere göre gaz pedalına biraz daha fazla basmak gerekebilir.
Yol bilgisayarında üst vitese atma uyarı ışığı var, rahat ve ekonomik kullanım için yeterli. Canınız bastırmak isterse de 4000dd'ya kadar çıkarsınız elbette, ama dizel araçların cazibesi gücünden çok torku olduğundan ve torku da 1750-2500dd'da en üst düzeyde olduğundan gaza yüklenmek istediğinizde o devirlerde olmaya bakın. Benzinliden sonra bu yüksek tork arabanın altınızdan kaçma hissi verebilir, neyse ki uzun süreli değil, alışana kadar dikkat, sonra da tadını çıkarın derim."

Ekonomik kullanmak için uyarı ışığına uyabilirsiniz. Nitekim tüketiminiz de bu düzenlemenin başarılı olduğunu gösteriyor.

Size dizel devirli kullanılır diyenleri de yanlış yorumlamışsınız muhtemelen, yukarıda da belirttiğim gibi, kalkışta, özellikle rampada az gazla kalkmaya niyetlenirseniz araç bayılabilir, bu nedenle biraz daha devirli kalkmakta yarar var. 

Prensip olarak olabildiğince düşük devirde kalın, 1500 dd altında ani gaz yemelere isteksiz cevap verir, atak gitmek isterseniz de gaza yüklendiğinizde 1750-2500 dd civarında olsun.

Ben bahsettiğiniz vites hız ilişkisini benzinli motorda bile rahatlıkla uyguluyorum, 70 km hızda çoğu zaman 6'ya atmış oluyorum.

Kasmayın, her konuşana da kulak asmayın...

Ve ne olur profilinizdeki meslek hanesini düzeltin! Bilemedim insanı!?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önce aşağıdaki satırları yazmıştım, yineliyorum:

"Sürüş tarzınıza bağlı, ekonomik sürmek istiyorsanız 1500-2500dd aralığı iyidir, 1500 altında cansız kalır, özellikle ilk kalkışta benzinlilere göre gaz pedalına biraz daha fazla basmak gerekebilir.

Yol bilgisayarında üst vitese atma uyarı ışığı var, rahat ve ekonomik kullanım için yeterli. Canınız bastırmak isterse de 4000dd'ya kadar çıkarsınız elbette, ama dizel araçların cazibesi gücünden çok torku olduğundan ve torku da 1750-2500dd'da en üst düzeyde olduğundan gaza yüklenmek istediğinizde o devirlerde olmaya bakın. Benzinliden sonra bu yüksek tork arabanın altınızdan kaçma hissi verebilir, neyse ki uzun süreli değil, alışana kadar dikkat, sonra da tadını çıkarın derim."

Ekonomik kullanmak için uyarı ışığına uyabilirsiniz. Nitekim tüketiminiz de bu düzenlemenin başarılı olduğunu gösteriyor.

Size dizel devirli kullanılır diyenleri de yanlış yorumlamışsınız muhtemelen, yukarıda da belirttiğim gibi, kalkışta, özellikle rampada az gazla kalkmaya niyetlenirseniz araç bayılabilir, bu nedenle biraz daha devirli kalkmakta yarar var. 

Prensip olarak olabildiğince düşük devirde kalın, 1500 dd altında ani gaz yemelere isteksiz cevap verir, atak gitmek isterseniz de gaza yüklendiğinizde 1750-2500 dd civarında olsun.

Ben bahsettiğiniz vites hız ilişkisini benzinli motorda bile rahatlıkla uyguluyorum, 70 km hızda çoğu zaman 6'ya atmış oluyorum.

Kasmayın, her konuşana da kulak asmayın...

Ve ne olur profilinizdeki meslek hanesini düzeltin! Bilemedim insanı!?

Cem bey teşekkürler her sorumuzu anında cevaplıyorsunuz ilginize tekrardan teşekkürler.

Profilimdeki ibare yanlış değildir umarım çünkü TDK baktığımız zaman;

http://www.tdksozluk.com/s/bilim_adam%FD/

ki artık biliyorsunuz örnekleri mevcut bilimadamı daha çok masküler bir ifade olduğu için bilim insanı kullanılıyor ki o kadarda önemli değil bu kadar ısrar ettiniz hemen değiştiriyorum

Tekrardan ilginiz için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Üstad bilim insanı veya adamı fark etmez yeter ki bilim olsun, sen bilin yazmışsın! 

Çok pardon bende diyorum neden bu kadar üstüne gidiyor Cem bey ne var bilim insanında diye:) düzeltiyorum hemen tekrardan teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Renkli gösterge ekranı ile beraber benim menulerde bu vites asistinin neye göre davranacağına dair bir ayarlama vardı, birkaç ay önce görmüştüm. Ekonomi spor vs gibi. Arabanın yazılım ayarlarıyla baya bir oynadım başına birşey gelmediyse fotoğraflar gönderirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bak bunu çok merak ettim şimdi! 

Ortalama yakıt bölümünden gidince çıkıyor, farklı farklı bilgiler vs var ama eskiden hatırladığım yeri bulamadım, çiçek gibi gösterilen kısımdaki her yaprak tek tek ayarlanabiliyordu diye hatırladım ama mazur görün bu sıcaklarda anca bukadar bakabildim (34c ankara), 1 saat önce bırakmıştım araba soğumamış bile. Birileri daha detaylı bilgi verebilirse güzel olur.

7rUxwFa.jpgm5BhXAe.jpguCWJ3Js.jpgytNkIFt.jpgbVxFwYt.jpg

Servet Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ayar yok tavsiyeler var. Vites değişimi göstermesine rağmen basarsanız zaten uyarı sönüyor ve spor kullanmak istediğinizi anlıyor. :) Geri kalan her şey yazılmış zaten. :) 4.4lt ortalama uyarıların başarılı olduğunu gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.