Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bmw 116D Ile Focus 1.6 Eb Virajlı Bir Yolda Boy Ölçüşseler Ne Olur?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Eb almıştır diyorum. Ama öyle ahım şahım bir fark olmamıştır aralarında. Düz yol olsa eb atlar geçer bmw nin üstünden. Ama virajlıymış yol ara hızlanmaları iyi olan kazanmıştır. Sonuç olarak focus geçmiştir. Bmw de o torkla yürümüştür 40-120 gibi. 

Bende virajlarda 1.6 vti'ı geçmiştim ama düzde tepemden atlardı heralde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet yeterine heyecan yaratmışım...

Sürücülerin işinin ehli olarak belirttiğinize göre parkur uzunluğuna ve trafiğe göre birbirinizi kaybetmeseniz de fark 4-5 arabadan aşağı inmemeli. BMW hayranı olsam da araçların gerçek limitleri arasındaki farkın çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Virajlarda mantıklı riskler alarak BMW'yi öne geçirmemişsinizdir diye tahmin ediyorum.

En iyi özetleyen cevap bu oldu, Mertcan'ın kutluyorum.

Öncelikle araçlar arasındaki fark, güç olarak 182'ye 116, tork olarak 240'a 260, ağırlık olarak hemen hemen aynı, ancak bende +100 kg yük vardı.

Sürüş tekniğine gelirsek, viraj girişine kadar olabildiğince dip gaz, viraj girişinde sert - çok sert  fren, viraj içinde yine dip gaz; nadiren 5000dd geçtim, 4000dd civarındaki itiş çok yeterli. "Torque vectoring" çok işe yarıyor, eğer  bu şekilde kullanmazsanız virajda ESP benim o an için istediğimin ötesinde sert bir şekilde frenleme yapıyor ve arabayı aşırı yavaşlatıyor, nitekim birkaç virajda bu yüzden BMW'yi dibimde gördüm.

Asfalt pütürlü, hatta yavaş yavaş ısıdan yumuşamaya başlamıştı, ancak çok iyi tutuyordu, hayret ettim; tüm sert virajları çok boğuk bir lastik gıcırtısı ile döndük. Dediğim gibi nadir olarak kaydı ve o zamanda dört tekerlek üzerinden, ne önden ne arkadan, bu kaymayı da ESP güvenlik açısından mükemmel, sportif açıdan "çirkin" bir şekilde düzeltti.

Genel olarak viraj aralarındaki nadir düzlüklerde birbirimizden uzaklaştık, viraj içlerinde yakınlaştık. Motor gücündeki fark gaza asılınca kendini hissettiriyor. Ama kopup gitmek ya da toz yutturmak hayal. Öyle bir isteğim ve beklentim de yoktu zaten. Sonlara doğru otobüsün peşine takılmış 6 araçlık bir konvoyu ben şans eseri bir çırpıda sollayınca koptuk birbirimizden, istemeden de olsa...  :kıhkıh:

Yol bilgisayarını başlangıçta sıfırlamıştım, yaklaşık 20 km'lik bu agresif kullanımla tüketim 14.2L/100 km oldu.

Focus'un yumuşaklığını bu sefer pek hissetmedim nedense, ama olasıdır ki süspansiyon modifiyesi ile çok daha iyi bir sürüş sergileyebilir, bununla beraber devre dışı bırakılamayan ESP keyif kaçırıcı. 

Bu yolu defalarca çok farklı araçlarla geçtim, bu en hızlısı idi. Bir de ST ile denemek lazım! 

Özetle tek sıfatla tarif etmek gerekirse de bu:

Zevkli 

Hem de çok.  

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pek adil olmamış bu  :) Ben oyuncağımla olsam geçerdim Cem Abi'yi :P

Ama parkur gerçekten keyifliymiş... Geçen bende benzer bir 25-30 Km'lik bol iniş çıkışlı ve virajlı bir yolda kurtlarımı döktüm... neredeyse bütün virajları limitlerde ve ESP yakarak döndüm, gerçekten keyifliydi araçtan indiğimde bariz yorulduğumu hissettim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cumartesi gittiğim ağva'dan pazar erken saatte istanbul dönüşünde yeni kasa seat leon FR yazıyordu arkasında, fena da gitmiyordu ; baya bir silkeledim şile yolunda :) bundan kelli yolda focus gördüğü vakit saygıda kusur etmez  :kıhkıh:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cumartesi gittiğim ağva'dan pazar erken saatte istanbul dönüşünde yeni kasa seat leon FR yazıyordu arkasında, fena da gitmiyordu ; baya bir silkeledim şile yolunda :) bundan kelli yolda focus gördüğü vakit saygıda kusur etmez  :kıhkıh:

O da anlatıyordur "bir Focus vardı manyak gidiyordu var mı Yeni Focusun 2000 motorlusu falan" diyordur :) Çoğu kişi bilmiyor 1.6 182 beygirlik makine olduğunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O da anlatıyordur "bir Focus vardı manyak gidiyordu var mı Yeni Focusun 2000 motorlusu falan" diyordur

kesin eve gidip ford.com.tr 'ye girmiştir ; orada da 1.6 eb olmadığı için , herif ne modifiye etmiş arabayı diye düşünmüştür :kıhkıh:  

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.