Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Manüel Şanzımanı Yarı Otomatik Kullanmak

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Başlık gizemli ve iddialı oldu, ama çoğu deneyimli sürücünün bildiğini gençlere hatırlatayım istedim.

Manüel şanzımanlı araçlarda bazı durumlarda debriyajı kullanmadan vites değiştirmek mümkün.

Birinci ve geri vitesi kapsam dışı bırakmak koşulu ile tüm diğer viteslerde ayağınızı gazdan çektiğiniz anda vitesi kolaylıkla boşa atabilirsiniz debriyaja basmadan (bu birinci viteste de mümkün).

Eğer süratiniz devreye sokmayı düşündüğünüz viteste motor yaklaşık 2000 dd veya altında olacaksa vites koluna takılacak vites yönünde hafif basınç uygularsanız kısa bir süre sonra kendiliğinden vitese geçtiğini fark edeceksiniz. Daha yüksek devirlerde ise motoru beklenen devire kadar yükseltip ayağınızı gazdan çektiğiniz anda gene rahatlıkla geçtiğini fark edeceksiniz.

Bazı vitesler biraz daha zor geçebiliyor, bende 3 biraz nazlı mesela, ama alışınca hızlı değişimleri bir kenara bırakmak koşulu ile akan trafikte daha az debriyaj kullanırım.

En azından vitesi boşa atacakken hiç basmıyorum debriyaja.

Önemli not: Uygun teknik kullanılmadığında şanzımana zarar verebilirsiniz ve denemesi tamamen kullanıcının sorumluluğundadır, oluşacak hasarlar beni ilgilendirmez!

debriyajı niye yapmış o zaman adamlar ? ben bazen debriyaja tam basmadığımda bile ses geliyor arabadan...aracına zarar vermek istyenler debriyajsız kullansınlar aracını :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğru yapılırsa hiç direnç görmeden vitesler geçiyor, zorlamak kesinlikle yanlış.

Her arabamda bu yöntemi uygun olduğu zamanlarda kullandım, salt boşa atacağım zaman asla debriyaja basmam. Hiç şanzıman sorunu yaşamadım...

ites geçirmede de rahat akıyorsa trafik, acelem yoksa ve üşengeçliğim üstümdeyse debriyajsız geçirmeyi tercih edebilirim.

Beni örnek almayın, böyle kullanın demiyorum.

Sadece yapılabilirliğine işaret ettim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cem Boneval,

Akşam Europa ile denedim. Boşa çok kolay bir şekilde geçiyor zaten de, büyültme ya da küçültme yapamadım. Unutmuş muyum ben bunu yaa. Zorlayınca da cartt diye ses geldi. :D 

Nasıl yapıyorduk ? :D :D :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ağır nakliyat araçlarında şoförler genellikle böyle kullanır.Milyonlarca km yol yaparlar sıkıntıda çıkarmaz.Önemli olan motor ile tekerlek arasında kalan şanzımanda yük olmaması.

Bende sıkça böyle kullanırım.Hatta arkadaşlara anlatmak için 5.vitese kadar debriyaja basmadan çıktım :) Heleki boşa atarken çok kolaylık oluyor.Cruise control açık ise bir süre gaz vermeye devam ediyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sen ustaysan madem aracini debriyajsiz kullan

yok kendim için yazmadım , konuyu açan cem abi için demiştim , bende debriyajsız kullanmam arabayı ...

o işi motorda yapıyordum ; bazen bilerek bazen bilmeyerek ;  motor ile gazlarken el bacak kordinasyonunu bazen karıştırır debriyaj yapmadan vites değiştirir , veya bilerek yapardım ...  

kendine güvenen yapabilir ...  tamamen saçma bir olay değil onu demek istedim ... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.